Рішення від 25.06.2024 по справі 440/3081/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/3081/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломацької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Коломацької сільської ради (надалі - відповідач), у якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (тридцять друга (позачергова) сесія сільської ради восьмого скликання) від 21 лютого 2024 року в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності у приватну власність площею 0,692 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 5324082701:01:001:0280);

- зобов'язати Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 0,692 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 5324082701:01:001:0280).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на виконання рішення суду у справі №440/11151/22 від 07.07.2023 відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , за результатами такого розгляду прийнято рішення від 21 лютого 2024 року про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 , яке позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки, на думку позивача, посилання на статтю 121 Земельного кодексу України є некоректним та не відповідає вимогам частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3081/24. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано від відповідача Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області докази.

Копія ухвали суду від 25 березня 2024 року про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви з додатками вручені відповідачу 10 травня 2024 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення /а.с. 35/.

17 травня 2024 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 36-43/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовної заяви повністю, посилаючись на те, що згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №87054692 ОСОБА_1 на праві приватної власності належать нежитлові будівлі (будівля автопарку, пожежне депо - диспечерська) площею 533,7 та 98, 3 кв.м) за адресою: АДРЕСА_1 , та позивач користується земельною ділянкою загальною площею 0,6920 га, яка перебуває у комунальній власності, без правовстановлюючих документів. Землі, які розміщені під будівлями, що належать ОСОБА_1 на праві власності, є землями для іншого сільськогосподарського призначення. Вказує, що бажана позивачем ділянка не може бути отримана в порядку безоплатної приватизації, що встановлений статтею 118 Земельного кодексу України, для особистого селянського господарства, оскільки ця земельна ділянка з твердим покриттям, на якій розміщені нежитлові будівля автопарку, пожежне депо 533,7 кв.м., диспечерська площею 98,3 кв.м., не пристосовані для ведення особистого селянського господарства, земельна ділянка має інше цільове призначення та використовується для інших цілей.

22 травня 2024 року до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 53-54/, у якій позивач зазначає, що відповідачем не зазначено норм, якими заборонено надавати ділянки з цільовим призначенням для іншого сільськогосподарського виробництва для ведення особистого селянського господарства. Вважає, що у оскаржуваному рішенні відсутні підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, та зазначає, що відповідач повинен був прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 .

Копію відповіді на відзив відповідач отримав 24 травня 2024 року, у трьохденний строк з дня отримання відповіді на відзив, встановлений ухвалою суду від 25 березня 2024 року /а.с. 63/, відповідач не скористався своїм правом на подання до суду заперечень на відповідь на відзив.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №87054692, сформованим 15.05.2017, підтверджено, що 11.05.2017 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_1 на нежитлові будівлі (будівля автопарку, пожежне депо-диспетчерська) за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 98,3 кв.м /а.с. 46/.

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №293503484, сформованим 31.12.2021, підтверджено, що 29.12.2021 зареєстровано право комунальної власності Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельну ділянку кадастровий номер 5324082701:01:001:0280 площею 0,692 га /а.с. 47/.

Земельна ділянка кадастровий номер 5324082701:01:001:0280 площею 6975,99 кв.м має цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, що підтверджується викопіюванням з Державного земельного кадастру /а.с. 48/.

03.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Коломацької об'єднаної територіальної громади із клопотанням від 02.03.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для особистого селянського господарства - 0,692 га з кадастровим номером 5324082701:01:001:0280 для передачі ОСОБА_1 у приватну власність за рахунок земель комунальної власності Коломацької об'єднаної територіальної громади /зворот а.с. 4/.

10.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Коломацької об'єднаної територіальної громади із заявою, у якій зазначив, що виправляє помилку, допущену при подачі попереднього клопотання 03.03.2021, вказуючи цільове призначення бажаної земельної ділянки: "для іншого сільськогосподарського призначення" /а.с. 4/.

Листом виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області вих. №02-04/337 від 12.04.2021 ОСОБА_1 повідомлено, що заяви від 03.03.2021 та від 10.03.2021 були розглянуті на комісії агропромислового комплексу та черговій 7 сесії 8 скликання 26.03.2021. Зазначено, що ОСОБА_1 надіслано листа в черговий раз з пропозицією необхідності укладення договору оренди під його будівлями (будівля автопарку, пожежне депо-диспетчерська) /а.с. 8/.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №440/4128/21, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2021, Позовні вимоги ОСОБА_1 до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково. Визнано протиправною бездіяльність Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 03 березня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,692 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності Коломацької об'єднаної територіальної громади (кадастровий номер 5324082701:01:001:0280). Зобов'язано Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області розглянути у визначеному законом порядку на сесії сільської ради клопотання ОСОБА_1 від 03 березня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,692 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності Коломацької об'єднаної територіальної громади (кадастровий номер 5324082701:01:001:0280) та прийняти відповідне рішення. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні) /а.с. 64-70/.

Рішенням 12 сесії 8 скликання Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 24.11.2021 "Про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 по справі №440/4128/21 про розгляд заяви ОСОБА_1 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,6920 га для ведення особистого селянського господарства (кад. номер 5324082701:01:001:0280)" відмовлено гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності іншого сільськогосподарського призначення (код КВЦПЗ - 01.13) у приватну власність, площею 0,692 га для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ - 01.03) (кадастровий номер 5324082701:01:001:0280), що знаходиться в АДРЕСА_1 , на якій знаходяться нежитлові будівлі (пожежне депо-диспетчерська та будівля автопарку), вирішено гр. ОСОБА_1 заключити договір оренди з Коломацькою сільською радою на земельну ділянку комунальної власності, площею 0,692 га (кадастровий номер 5324082701:01:001:0280), що знаходиться в АДРЕСА_1 /а.с. 5/.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.02.2022 у справі №440/17042/21 позов ОСОБА_1 до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення дванадцятої сесії восьмого скликання Коломацької сільської ради від 24.11.2021 "Про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 по справі № 440/4128/21 про розгляд заяви ОСОБА_1 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 0,692 га для ведення особистого селянського господарства (кад. номер 5324082701:01:001:0280)" та прийняття відповідного рішення". Зобов'язано Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 02 березня 2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для особистого селянського господарства - 0,692 га для передачі у приватну власність за рахунок земель комунальної власності Коломацької об'єднаної територіальної громади з кадастровим номером 05324082701:01:001:0280, з урахуванням заяви ОСОБА_1 від 10 березня 2021 року, та з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Коломацької сільської ради на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні нуль копійок). /а.с. 71-76/.

Рішенням 24 сесії 8 скликання Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 21.12.2022 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 " відмовлено гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 0,6920 га з кадастровим номером 05324082701:01:001:0280 у зв'язку з невідповідністю цільового призначення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення на території Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області за адресою: с. Коломацьке, вул. Центральна, 62 /а.с. 6/.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №440/11151/22, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28.12.2023, позов ОСОБА_1 до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (двадцять четвертої сесії сільської ради восьмого скликання) від 21.12.2022 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальної власності у приватну власність, площею 0,6920 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер: 5324082701:01:001:0280). Зобов'язано Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області на черговій сесії ради повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальної власності у приватну власність, площею 0,6920 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер: 5324082701:01:001:0280) та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40 грн. /а.с. 24-29, 77-82/.

Рішенням 32 (позачергової) сесії 8 скликання Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 21.02.2024 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ", керуючись ст. 26, 59, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 12, 22, 116, 118, 120, 121 Земельного кодексу України, Законом України "Про землеустрій", Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, якою затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру, додатком 59 до якого визначений Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі №440/11151/22 розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 від 03.03.2021 “Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства”, у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта Генеральному плану населених пунктів та іншої містобудівної документації, затверджених рішенням 15 сесії 7 скликання Коломацької сільської ради 30.05.2019, оскільки бажана земельна ділянка, яку гр. ОСОБА_1 хоче отримати у приватну власність, є землями комунальної власності, яка має цільове призначення, що не відповідає цільовому призначенню, вказаному в заяві ОСОБА_1 , і є земельною ділянкою для іншого сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і дворами, де розташовані нежитлові будівлі), які не входять до переліку земель, визначених ст. 121 Земельного кодексу України, що безоплатно можуть бути передані у приватну власність громадянам України, не можуть використовуватися як земельні ділянки для особистого селянського господарства та враховуючи, що бажана для отримання у власність земельна ділянка сформована як земельна ділянка для іншого сільськогосподарського призначення та внесена до державного реєстру речових прав на нерухоме майно, має кадастровий номер 05324082701:01:001:0280 та загальну площу 0,6920 га, вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,6920 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки земельна ділянка, яку ОСОБА_1 бажає отримати у приватну власність є землями комунальної власності, не відповідає цільовому призначенню, вказаному в заяві ОСОБА_1 , і є земельною ділянкою для іншого сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і дворами, де розташовані нежитлові будівлі), які не входять до переліку земель, визначених ст. 121 Земельного кодексу України, що безоплатно можуть бути передані у приватну власність громадянам України, не можуть використовуватися як земельні ділянки для особистого селянського господарства та враховуючи, що бажана для отримання у власність земельна ділянка сформована як земельна ділянка для іншого сільськогосподарського призначення, та внесена до державного реєстру речових прав на нерухоме майно, має кадастровий номер 05324082701:01:001:0280 та загальну площу 0,6920 га /а.с. 7/.

Не погодившись з рішенням 32 (позачергової) сесії 8 скликання Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 21.02.2024 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ", позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню 32 (позачергової) сесії 8 скликання Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 21.02.2024 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ", суд дійшов таких висновків.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /надалі - ЗК України/.

Частиною 1 статті 3 ЗК України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 ЗК України, відповідно до приписів частини 1 якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок комунальної власності із постійного користування відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок приватної власності для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) встановлення та зміна меж сіл, селищ; ї-1) внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст у випадках, передбачених законом; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно зі статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення.

Позивач обрав для себе спосіб набуття права на землю шляхом передачі у власність земельної ділянки комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації.

Згідно з частиною 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

При цьому чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі №21-358а13 та в постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 545/808/17, від 07.06.2019 у справі №826/17196/17, від 25.02.2020 у справі №723/1964/14-а, від 22.04.2020 у справі №818/1707/16.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у власність встановлені статтею 121 ЗК України.

Так, частиною 1 статті 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Відповідно до частин 1, 2 статті 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Згідно зі статтею 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про землеустрій" від 22 травня 2003 року № 858-IV, цільове призначення земельної ділянки - допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.

Відповідно до положень статті 20 ЗК України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо:

земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;

земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

Категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.

Встановлення цільового призначення земельної ділянки може здійснюватися без додержання вимог, передбачених абзацом першим цієї частини, у випадках:

передачі земельної ділянки державної, комунальної власності відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";

консервації деградованих і малопродуктивних, техногенно забруднених земель;

віднесення земельної ділянки до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення;

віднесення земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення;

зміни виду цільового призначення земельної ділянки в межах категорії земель сільськогосподарського призначення (крім віднесення їх до земельних ділянок для садівництва, зміни цільового призначення земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами);

віднесення до земель морського транспорту земельних ділянок у межах морського порту.

При внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру.

Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру.

Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру.

Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини.

Аналізуючи наведені вище норми права, суд дійшов висновку, що земельна ділянка належить до відповідної категорії земель (землі сільськогосподарського значення, землі водного фонду, землі промисловості, тощо), а у межах такої відповідної категорії земель земельна ділянка відноситься до певного виду цільового призначення, визначеного Класифікатором. У зв'язку з цим під зміною цільового призначення земельної ділянки розуміється як зміна категорії земель та виду цільового призначення земельної ділянки, так і зміна категорії земель або виду цільового призначення земельної ділянки в межах однієї категорії земель.

Відповідно до положень додатку 58 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 /надалі - Порядок № 1051/, класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок (далі - Класифікатор), видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила їх застосування, розроблено відповідно до пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 17 червня 2020 р. N 711-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель".

Класифікатор призначений для використання органами державної влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами, які здійснюють землеустрій, землевласниками та землекористувачами.

Об'єктами класифікації у Класифікаторі є земельні ділянки з певним видом їх цільового призначення в межах відповідних категорій земель та функціональних зон територій.

Вид цільового призначення земельної ділянки - визначений відповідно до встановлених законом вимог конкретний напрям використання земельної ділянки та її правовий режим в межах відповідної категорії земель та функціонального призначення територій.

Одиницею класифікації є вид цільового призначення земельної ділянки. Земельній ділянці визначається один вид цільового призначення.

Класифікатор побудовано за принципом послідовної системи кодування.

Під час встановлення цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення в межах відповідних функціональних зон територій.

Встановленим вид цільового призначення земельної ділянки вважається з моменту прийняття відповідного рішення органом державної влади, органом місцевого самоврядування, власником земельної ділянки в межах повноважень, визначених законодавством, та внесення відповідних відомостей про її цільове призначення до Державного земельного кадастру.

Вид цільового призначення земельної ділянки складається із п'ятизначного коду виду цільового призначення та його назви, зазначених у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок). Загальна структура коду виду цільового призначення відповідає такій схемі: XX - розділ; ХX.XX - підрозділ.

На рівні класифікаційного угруповання "розділ" Класифікатора даються пояснення, які саме землі чи земельні ділянки включає конкретний розділ.

Види функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок визначені згідно з додатком 60 до Порядку.

Категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються у випадках, установлених законодавством, у межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, детальним планом території. Перелік кодів переважних (основних) та супутніх видів цільового призначення земельної ділянки в межах відповідного виду функціонального призначення території наведено у додатку 60 до Порядку. Сукупна площа земельних ділянок з усіма видами цільового призначення, визначеними як супутні для відповідного виду функціонального призначення території, не може перевищувати 40 відсотків площі території відповідного виду функціонального призначення в межах однієї функціональної зони.

Під час формування земельної ділянки визначення її виду цільового призначення здійснюється розробником документації із землеустрою та містобудівної документації (детального плану території та/або його планувальних рішень у складі комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади) згідно з рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення відповідної документації, наданим відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на який не надано відповідного дозволу, у порядку, передбаченому частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється розробником такої документації із землеустрою та містобудівної документації з урахуванням вимог, затверджених у встановленому законом порядку генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. У разі визначення категорії земель та виду цільового призначення земельної ділянки приватної власності віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється розробником такої документації із землеустрою та містобудівної документації згідно з договором на виконання відповідних робіт із землеустрою, укладеним з власником такої земельної ділянки.

Під час зміни цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Зміна виду цільового призначення земельної ділянки відповідно його коду та назви здійснюється згідно з вимогами статті 20 Земельного кодексу України.

Зміна виду цільового призначення земельної ділянки у відомостях Державного земельного кадастру в разі наявності відомостей про функціональні зони здійснюється на підставі заяви власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки, яка розташовується в межах відповідної функціональної зони, за формою згідно з додатком 12 до Порядку.

У разі коли відомості про функціональне призначення території внесено до Державного земельного кадастру, зміна виду цільового призначення не потребує: розроблення документації із землеустрою (крім випадків формування земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, не сформованих у земельні ділянки); прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування (крім рішень про встановлення і зміну цільового призначення земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють такі органи).

Оскільки під час внесення до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру, до моменту внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональне призначення території, зміна цільового призначення земельної ділянки здійснюється за проектом землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки.

У такому разі для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові подаються: заява за формою згідно з додатком 12 до Порядку; оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін; електронний документ.

Для приведення у відповідність цільового призначення земельної ділянки із Класифікатором, у разі коли таке цільове призначення визначене відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі, затвердженого листом Державного комітету по земельних ресурсах від 24 квітня 1998 р. N 14-1-7/1205 (далі - УКЦВЗ), а також у разі коли таке цільове призначення визначено до набрання чинності УКЦВЗ, Державному кадастровому реєстраторові подаються: заява за формою згідно з додатком 12 до Порядку; електронний документ з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до Класифікатора; лист структурного підрозділу Держгеокадастру, який здійснює повноваження на відповідній території, щодо можливості визначення цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікатором, який надається на запит власника або користувача земельної ділянки з урахуванням матеріалів формування земельної ділянки.

Відповідність кодів цільового призначення, присвоєних згідно з УКЦВЗ, певним кодам Класифікатора наведено у додатку 59 до Порядку.

Відповідність кодів цільового призначення земельних ділянок, присвоєних відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету із земельних ресурсів від 23 липня 2010 р. N 548 (далі - КВЦПЗ), певним кодам Класифікатора наведено у додатку 59 до Порядку.

У разі коли код КВЦПЗ відповідає коду виду цільового призначення, зазначеному у Класифікаторі зміни до відомостей про земельну ділянку щодо її цільового призначення не вносяться.

У разі коли код КВЦПЗ не відповідає коду виду цільового призначення, зазначеному у Класифікаторі, внесення змін до відомостей про земельну ділянку щодо її цільового призначення здійснюється згідно із заявою і документами, зазначеними у абзацах чотирнадцятому - п'ятнадцятому цього пункту.

Введення в дію Класифікатора припиняє чинність КВЦПЗ та УКЦВЗ.

У додатку 59 до Порядку №1051 визначений Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, відповідно до якого до категорії “землі сільськогосподарського призначення” належать земельні ділянки сільськогосподарського призначення (земельні ділянки, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей; земельні ділянки, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві, та інше), зокрема 01.03 “Для ведення особистого селянського господарства” та 01.13 “Для іншого сільськогосподарського призначення”.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до категорії земель "Землі сільськогосподарського призначення", включаються, зокрема, землі за видами цільового призначення: «Для ведення особистого селянського господарства» та «Для іншого сільськогосподарського призначення», правовий режим використання яких є різним відповідно до положень Земельного кодексу України.

Як встановлено судом, 03.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Коломацької об'єднаної територіальної громади із клопотанням від 02.03.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для особистого селянського господарства - 0,692 га з кадастровим номером 5324082701:01:001:0280 для передачі ОСОБА_1 у приватну власність за рахунок земель комунальної власності Коломацької об'єднаної територіальної громади /зворот а.с. 4/. А 10.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Коломацької об'єднаної територіальної громади із іншою заявою, у якій зазначив, що виправляє помилку, допущену при подачі попереднього клопотання 03.03.2021, вказуючи цільове призначення бажаної земельної ділянки: "для іншого сільськогосподарського призначення" /а.с. 4/.

Отже, з урахуванням внесених позивачем до своєї попередньої заяви змін, позивач фактично звернувся до Коломацької об'єднаної територіальної громади з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,692 га з кадастровим номером 5324082701:01:001:0280 з цільовим призначенням "для іншого сільськогосподарського призначення" для передачі ОСОБА_1 у приватну власність за рахунок земель комунальної власності Коломацької об'єднаної територіальної громади для особистого селянського господарства.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж;

Відомостями з Державного земельного кадастру підтверджено, що земельна ділянка кадастровий номер 5324082701:01:001:0280 площею 6975,99 кв.м має цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення /а.с. 48/.

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №87054692, сформованим 15.05.2017, підтверджено, що 11.05.2017 зареєстровано право приватної власності ОСОБА_1 на нежитлові будівлі (будівля автопарку, пожежне депо-диспетчерська) за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 98,3 кв.м /а.с. 46/.

За приписами статті 33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Національний класифікатор НК 018:2023 "Класифікатор будівель і споруд", затверджений наказом Міністерства економіки України 16.05.2023 № 3573, передбачає клас 1271 "Нежитлові сільськогосподарські будівлі", що включає: будівлі, призначені для сільськогосподарської діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, конюшні, розплідники, промислові курники, зерносховища, ангари та фермерські господарські будівлі, погреби, виноробні заводи, винні чани, теплиці, сільськогосподарські силоси тощо. Цей клас не включає: споруди зоологічних парків та ботанічних садів (2412).

Отже, оскільки на земельній ділянці кадастровий номер 5324082701:01:001:0280 площею 0,692 га, що належить на праві комунальної власності Коломацькій сільській раді Полтавського району Полтавської області /а.с. 47/, розміщені нежитлові будівлі (будівля автопарку, пожежне депо-диспетчерська) загальною площею 98,3 кв.м, які на праві приватної власності належать ОСОБА_1 /а.с. 46/, ця земельна ділянка не призначена та не може бути використана для особистого селянського господарства, зокрема, для вирощування сільськогосподарських культур, а будівля автопарку, пожежне депо-диспетчерська не відносяться до класу 1271 "Нежитлові сільськогосподарські будівлі".

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на те, що бажана позивачем земельна ділянка кадастровий номер 5324082701:01:001:0280 площею 0,692 га, що належить на праві комунальної власності Коломацькій сільській раді Полтавського району Полтавської області, має цільове призначення 01.13 "Для іншого сільськогосподарського призначення", що не відповідає цільовому призначенню 01.03 "Для ведення особистого селянського господарства", для цілей ведення якого ОСОБА_1 бажає отримати цю земельну ділянку у власність шляхом безоплатної приватизації, та на цій земельній ділянці розміщені будівля автопарку та пожежне депо-диспетчерська, які не відносяться до класу 1271 "Нежитлові сільськогосподарські будівлі", що унеможливлює використання земельної ділянки саме для цілей особистого селянського господарства, а також зважаючи на те, що земельна ділянка з цільовим призначенням 01.13 "Для іншого сільськогосподарського призначення" відсутня в переліку земель, що можуть бути безоплатно передані у приватну власність громадянам України у встановлених статтею 121 ЗК України нормах безоплатної передачі, суд дійшов висновку, що у даному випадку місце розташування бажаного позивачем об'єкта - земельної ділянки кадастровий номер 5324082701:01:001:0280 не відповідає вимогам Земельного кодексу України, що є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність згідно вимог статті 118 ЗК України.

Таким чином, оскаржуване рішення 32 (позачергової) сесії 8 скликання Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 21.02.2024 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 " ґрунтується на вимогах Земельного кодексу України, підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 у цій справі.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову ОСОБА_1 , підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 77, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Коломацької сільської ради (вул. Центральна, 54, с. Коломацьке, Полтавський район, Полтавська область, 38742, ідентифікаційний код 21046294) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич