24 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4978/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області /надалі - відповідач, ГУ НП в Полтавській області/ про:
- визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції в Полтавській області, які полягають у відмові зарахувати до стажу служби в поліції ОСОБА_1 наявний на день переходу на службу в Національну поліцію України стаж роботи в органах Державно кримінально-виконавчої служби України з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року, що враховується для встановлення й виплати надбавки за стаж служби в поліції та при визначенні тривалості додаткової оплачуваної відпустки;
- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну на день переходу на службу в Національну поліцію України вислугу років з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року в органах Державно кримінально-виконавчої служби України, що враховується для встановлення й виплати надбавки за стаж служби в поліції та при визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки /а.с. 1-7/.
Позов обґрунтований тим, що згідно з наказом Державної установи «Центр пробації» від 22 лютого 2023 року за № 187/к позивача звільнено зі служби та вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 09 років 05 місяців 27 днів, у пільговому обчисленні - 12 років 07 місяців 26 днів. З 05 травня 2023 року позивач проходить службу в Національній поліції згідно наказу ГУНП № 232 о/с від 05 травня 2023 року. 11 квітня 2024 року позивач звернулася із письмовою заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, прохаючи повідомити чи враховується їй до безперервного стажу служби в поліції наявний на момент переходу на службу до органу Національної поліції стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року, а у разі незарахування зазначеного періоду до безперервного стажу служби в поліції прохала здійснити таке зарахування. У відповідь на зазначену заяву ГУНП в Полтавській області було надано лист-відповідь від 17 квітня 2024 року №С-159/115/12/02-2024, у якому повідомлено про відсутність правових підстав для зарахування до її стажу служби в поліції, для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки, часу її служби в Державній кримінально-виконавчій службі. З вказаними діями щодо відмови позивач не погоджується, вважаючи, що дія норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками внутрішніх справ, а у подальшому поліцейськими, поширюється також на працівників кримінально-виконавчої служби.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 39-44/ зазначив, що відповідно до витягу з наказу від 05 травня 2023 року № 232 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 прийнято на службу в поліцію та призначено на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 1 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області. Служба в Державній кримінально-виконавчій службі України відсутня у переліку статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», а тому не може бути зарахована при проведенні перерахунку стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Посилання позивача на те, що вона набула право на зарахування стажу служби за пунктом 3 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII (служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду) є хибним, так як Державна кримінально-виконавча служба України ніяким чином не відноситься до служби в органах внутрішніх справ України.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до Витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області «По особовому складу» № 232 о/с від 05 травня 2023 року /а.с. 49/ відповідно до частини другої статті 47, статті 52, частини першої статті 56 та пункту 1 частини другої статті 63 Закону України «Про Національну поліцію» прийнято на службу в поліцію за конкурсом та призначено ОСОБА_1 , новоприйняту, на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 1 Полтавського районного управління поліції, встановивши відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 посадовий оклад 2400 грн та згідно з наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40%, закріпивши спеціальний жетон з індивідуальним номером 0179342, присвоївши їй спеціальне звання молодшого складу поліції «рядовий поліції», з 05 травня 2023 року.
Згідно з Витягом з наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області «По особовому складу» № 291 о/с від 07 червня 2023 року /а.с. 49-зворот/ згідно зі статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988-2015 оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки станом на 01 червня 2023 року рядовому поліції ОСОБА_1 (0179342), дільничному офіцеру поліції сектору превенції відділення поліції № 1 Полтавського районного управління поліції - 00 років 00 місяців 26 днів.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Національної поліції в Полтавській області із заявою від 11 квітня 2024 року (вх. №С-65 від 11 квітня 2024 року) /а.с. 50-51/, в якій просила повідомити чи враховується їй до безперервного стажу служби в поліції наявний на момент переходу на службу до органу Національної поліції стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року, а у разі незарахування зазначеного періоду до безперервного стажу служби в поліції просила здійснити таке зарахування з урахуванням обґрунтування, викладеного в її заяві.
Листом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області №С-159/115/12/02-2024 від 17 квітня 2024 року /а.с. 52/ ОСОБА_1 на її заяву повідомлено, що відповідно до вимог статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» (стаж служби в поліції) до стажу служби в поліції зараховуються виключно служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, Внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду, час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР. Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 07 червня 2023 року № 291 о/с відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України № 988-2015 їй оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової. Так, згідно даного наказу її стаж служби в поліції станом на 01 червня 2023 року становить 00 років 00 місяців 26 днів. При цьому до стажу служби в поліції було зараховано період її служби в Національній поліції. Ураховуючи викладене, повідомлено, що для зарахування до стажу служби в поліції, для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки, часу її служби в Державній кримінально-виконавчій службі на даний час немає правових підстав.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправні дії щодо відмови зарахувати до стажу служби в поліції наявний на день переходу на службу в Національну поліцію України стаж роботи в органах Державно кримінально-виконавчої служби України з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року, що враховується для встановлення й виплати надбавки за стаж служби в поліції та при визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки, позивач звернулася до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.
Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02 липня 2015 року /надалі - Закон №580-VIII/ визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписами частини першої статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Згідно з частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР
Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Спірні правовідносини між сторонами стосуються незарахування стажу роботи в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення позивачеві надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки.
Як встановлено судом із записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 10 січня 2012 року /а.с. 13/ та послужного списку /а.с. 14-21/, ОСОБА_1 (прізвище « ОСОБА_2 » змінено на « ОСОБА_3 » відповідно до свідоцтва про шлюб від 11 липня 2017 року серія НОМЕР_2 ) у період з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року проходила службу в Державній кримінально-виконавчій службі України та вислуга на день звільнення становить 09 років 05 місяців 27 днів, а у пільговому обчисленні - 12 років 07 місяців 26 днів.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України №1129-IV від 11 липня 2003 року до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.
Спеціальним законом, який визначає правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України, її завдання та повноваження, є Закон України "Про державну кримінально-виконавчу службу України" від 23 червня 2005 року №2713-IV /надалі - Закон № 2713-IV/, що набрав чинності 20 липня 2005 року.
У попередніх редакціях частини п'ятої статті 23 цього Закону (до змін від 10 листопада 2015 року та від 06 грудня 2016 року) було передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ. На працівників кримінально-виконавчої служби поширюються умови оплати праці, передбачені для працівників органів внутрішніх справ, які не мають спеціальних звань.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII частину п'яту статті 23 Закону № 2713-IV викладено в наступній редакції: «на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України».
Системний аналіз вищенаведених норм чинного законодавства свідчить про те, що фактично законодавець поширив дію усіх норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, а в подальшому - поліцейськими, на працівників кримінально-виконавчої служби.
Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затвердженим Законом України від 22 лютого 2006 року №3460-IV.
Згідно з преамбулою зазначеного Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Крім того, частиною першою статті 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» закріплено, що Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.
Таким чином, на позивача, як і на інших працівників кримінально-виконавчої служби (окрім тих, на яких розповсюджується дія Закону України «Про державну службу»), під час проходження ними служби в період, що досліджується, розповсюджується дія нормативно-правових актів органів внутрішніх справ України, а в подальшому - поліції, в тому числі й дія статей 22, 23 Закону України «Про міліцію» та відповідні норми Закону України «Про Національну поліцію», Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114, Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України.
Тобто всі обов'язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем тотожними умовам проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань.
Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 20 жовтня 2022 року у справі №160/11127/20 та від 01 серпня 2023 року у справі №240/30024/21, де Верховний Суд констатував, що служба в органах Державної кримінально-виконавчої служби України (Державної пенітенціарної служби) має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи наведені норми законодавства та вказану позицію Верховного Суду, суд доходить висновку, що стаж служби позивача в Державній кримінально-виконавчій службі України підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки.
Посилання відповідача на правові висновки Верховного Суду, які викладені у постанові від 31 березня 2020 року у справі № 520/2067/19, суд до уваги не бере, адже спірні правовідносини, які були предметом розгляду у вказаній справі, не є подібними до правовідносин у цій справі та стосувалися питання врахування до календарної вислуги років часу навчання у вищому навчальному закладі до початку служби в органах поліції.
Обираючи належний спосіб відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо відмови у зарахуванні позивачу до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, періоду служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області зарахувати позивачу до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, період служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позову до суду позивач понесла витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.3606624567.1 від 23 квітня 2024 року /а.с. 8/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (ідентифікаційний код 40108630) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, періоду служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, період служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 23 вересня 2013 року по 20 березня 2023 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк