Рішення від 25.06.2024 по справі 420/33398/23

Справа № 420/33398/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р. від 15.07.2023 р. № ЮО116755, яка видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2023р. по справі №420/5137/23, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35%, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018р. № 260 та рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 вих. №248/269; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991р. № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018р. № 103 та рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 вих. № 248/269, із зазначенням відомостей: про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023р. у розмірі 2684 грн.; надбавки за вислугу років у розмірі 50%; надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%; надбавки за таємність у розмірі 10%; премії у розмірі 35%, з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2023р. по справі № 420/5137/23/23, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 р. пенсії ОСОБА_1 .

Ухвалою від 04.12.2023 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 26.02.2024 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №380/19324/23.

Ухвалою суду від 25.06.2024 поновлено провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що він перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію, призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно не вніс до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р, від 15.07.2023 р. № ЮО116755, яка видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2023р. по справі №420/5137/23, відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35%, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018р. № 260 та рішення Міністра оборони України від 18.01.2022 вих. №248/269. У зв'язку з викладеним, посилаючись на норми діючого законодавства, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач повідомлявся про розгляд справи, відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2023 №420/5137/23 задоволено позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії; визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 , викладеної у листі від 15.02.2023 за №943/3143 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 p; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України вiд 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу i окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 р. пенсії ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, №ЮО116755 від 15.07.2023, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 1%, премії у розмірі 10%, замість відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35%.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються:- посадовий оклад;- підвищення посадового окладу;- оклад за військовим (спеціальним) званням;- надбавка за вислугу років;- надбавка за виконання особливо важливих завдань;- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»;- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;- надбавка за спортивні звання;- премія.

Постановою № 704 Кабінет Міністрів України збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців та згідно п.2 якого грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.

При цьому Велика Палата Верховного Суду враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З аналізу положень Порядку №45 вбачається, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому, під час прийняття рішення у справі, суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 у зразковій справі №380/19324/23, згідно яких:

« 57. Аналізуючи указаний пункт Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

74. Доводи ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що Постанова № 704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий мінімальний відсоток надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65 % (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 35 % (від посадового окладу), не можуть бути підставою для скасування оскарженого рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оскільки підставами для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 є не доведення відповідачем дотримання ним вимог абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідок від 13 червня 2023 року № С/9891 станом на 01 січня 2020 року, № С/9892 станом на 01 січня 2021 року, № С/9893 станом на 01 січня 2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1 %) та премії (10 %), який передбачає, що відповідні розміри надбавок та премій мають зазначатись у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої відповідну особу було звільнено на пенсію, а не те, що Постанова № 704 містить вказівки на обов'язковий мінімальний відсоток надбавки та премії.»

З урахуванням викладеного, висновків Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 у зразковій справі №380/19324/23, наявності в матеріалах справи доказів врахування до довідки про розмір грошового забезпечення позивача відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35% до виникнення спірних правовідносин, а також не доведення відповідачем правомірності визначення відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1 %) та премії (10 %) ( з урахуванням необхідності їх зазначення у середніх розмірах), суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р. від 15.07.2023 р. № ЮО116755, яка видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2023р. по справі №420/5137/23, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35%, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991р. № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018р. № 103, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35%, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 р. пенсії ОСОБА_1 .

При цьому, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача видати довідку про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023р. саме у розмірі 2684 грн.; надбавки за вислугу років у розмірі 50%; надбавки за таємність у розмірі 10%, оскільки в межах вказаної справи зазначені розміри та складові не є предметом розгляду справи та відповідно суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Як встановлено ч. 1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р. від 15.07.2023 р. № ЮО116755, яка видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2023р. по справі №420/5137/23, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35%, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) станом на 01.01.2023 р., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991р. № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018р. № 103, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, премії у розмірі 35%, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 р. пенсії ОСОБА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра