Рішення від 24.06.2024 по справі 200/2338/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року Справа№200/2338/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) про визнання дій протиправними, зобов*язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії з 01.03.2022 р. та відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок, скасувати рішення про відмову від 16.04.2024 року П/С №.914130163783;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 1 березня 2022 року, на банківський рахунок, а саме: поточний рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ “А- Банк”.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є отримувачем пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, позивач під час бойових дій залишилась у м. Маріуполь, Донецької області.

Пенсію з березня 2022 року позивач не отримувала, так як поштовий зв'язок у м. Маріуполь не працює. Після відновлення в електронного підпису позивача, сформована заява про отримання коштів через відкритий у відділенні АТ КБ “А- Банк” банківський рахунок позивача, так як позивач вийшла на відео зв'язок з банком та пройшла ідентифікацію.

12.04.2024 р. позивач звернулась через ВЕБ портал ПФУ до відповідача з заявою про переведення виплати пенсії з відділу пошти на картку АТ КБ «А- Банк». Номер звернення 3952- заява на зміну способу виплати (у разі зміни способу виплати - з пошти на банк або навпаки).

16.04.2024 року відповідач прийняв Рішення П/С № 914130163783 про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ « А-Банк».

Відповідач вказав про необхідність позивачу особисто подати заяву про поновлення виплати пенсії.

Рішення про припинення позивачеві виплати пенсії останній не надсилалось.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку із чим звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач не погодившись з доводами позивача, викладеними у позовній заяві надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Маріуполі (далі - Головне управління) як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Виплата пенсії проведена по 28.02.2022 року.

За період з 01.03.2022 року по 31.08.2022 року нарахування пенсійних коштів ОСОБА_1 проводилось шляхом включення до сформованої відомості через поштове відділення 87526 м. Маріуполя, які передавались для виплати до виплатних об'єктів АТ “Укрпошта”, але кошти не були отримані пенсіонером.

З 01.09.2022 року виплата пенсії автоматично припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058.

Зазначає, що форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена.

За даними ІКІС ПФУ: Підсистеми «Звернення» ОСОБА_1 звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України з заявою від 12.04.2024 №3952 про виплату пенсії або грошової допомоги для проведення виплати пенсії через АТ КБ «А-Банк».

За результатом розгляду документів у переведенні виплати пенсії на АТ КБ «А-Банк» відмовлено у зв'язку з відсутністю особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог абзацу 1 пункту 1.1 Порядку № 22-1, відсутністю проходження пенсіонеркою фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв'язку з метою поновлення пенсії відповідно до вимог Постанови № 162 та Порядку 49-2

Відповідно до вимог Порядку № 49-2 позивачу необхідно подати заяву на проходження фізичної ідентифікації з метою поновлення пенсії.

Станом на 03.05.2024 заяви на поновлення пенсії відповідно до вимог абзацу 1 пункту 1.1 Порядку № 22-1 та Постанови №162 від ОСОБА_1 до управління не надходили.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по втраті годувальника у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Як встановлено судом з матеріалів справи а саме: з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.04.2024 року П/С № 914130163783, нарахування пенсії з березня 2022 року по серпень 2022 року проведено на виплатні відомості через поштове відділення 87526 м. Маріуполь. Виплату пенсії за зазначений період не проведено на підставі інформації АТ “Укрпошта” та призупинено причиною “довгострокова невиплата” з 01.09.2022 відповідно до вимог пункту частини 1 статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тобто у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

12.04.2024 р. позивач звернулась через ВЕБ портал ПФУ до відповідача з заявою про переведення виплати пенсії з відділу пошти на картку АТ КБ «А- Банк». Номер звернення 3952- заява на зміну способу виплати (у разі зміни способу виплати - з пошти на банк або навпаки).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.04.2024 року П/С № 914130163783 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні виплати пенсії на АТ КБ «А- Банк» у зв'язку з відсутністю особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог абзацу 1 пункту 1.1 Порядку № 22-1 або відсутністю проходження пенсіонеркою фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв'язку з метою поновлення пенсії.

Суд зазначає, що рішення про припинення нарахування та виплати позивачеві пенсії сторонами до матеріалів справи не надано.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється в разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

За змістом наведеної норми випадки, за яких може бути припинено виплату пенсії, можуть бути передбачені виключно законом.

Водночас таке припинення можливе виключно на підставі рішення територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду (постанова Верховного Суду від 20 квітня 2022 року у справі № 236/2495/17).

Суд наголошує, що відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду. Винятків з цього правила ст. 49 Закону № 1058 не містить, можливості припинення виплати пенсії “автоматично” не передбачає.

Враховуючи наведене, суд доходить до висновку, що припиняючи виплату пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області діяло не у спосіб, що визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058.

Суд відхиляє аргументи відповідача, які зводяться до того, що чинним законодавством не затверджена форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії, оскільки відсутність затвердженої форми такого рішення не звільняє пенсійний орган від обов'язку дотримуватися вимог Закону № 1058, в тому числі тих, що визначені ч. 1 ст. 49 цього Закону.

У частині 1 ст. 49 указаного Закону зазначено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Відповідно до п. 8 Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 (далі - Порядок № 1279), передбачено, що одержувач може вибрати інший спосіб виплати пенсії, грошової допомоги після її призначення у будь-який час шляхом подання відповідної заяви до уповноваженого органу.

У пункті 1.2 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), зазначено, що заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596.

Також у п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 вказано, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з п. 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Приписами п. 2.9 і п 2.23 розділу ІІ Порядку № 22-1 передбачено, що під час подання заяв, передбачених пунктом 1.1 розділу І, пунктом 3.1 розділу III та пунктом 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України). Особи, які тимчасово проживають за кордоном, надсилають копії вищезазначених документів, засвідчені в порядку, визначеному пунктом 2.23 цього розділу, та документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Пунктами 4 і 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (далі - Порядок № 1596) установлено, що виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).

Одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Згідно з п.п. 8-10 Порядку № 1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.

Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

Водночас останнім абзацом п. 10 Порядку № 1596 передбачено, що заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Згідно з п. 14 указаного Порядку на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

У пункті 1 Постанови від 26 лютого 2022 року № 162 “Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану” (далі - Постанова № 162) Кабінет Міністрів України постановив погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану з урахуванням таких особливостей, зокрема, АТ “Укрпошта” за погодженням з відповідною військовою адміністрацією до 28 числа місяця, що передує виплатному періоду, подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ “Укрпошта” не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, а протягом трьох днів - про відновлення такої можливості у зазначених населених пунктах. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ “Укрпошта” не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636), і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком. На таких же умовах виплата пенсій за поточний місяць здійснюється у разі, коли до Пенсійного фонду України до 15 числа поточного місяця надійде додаткове повідомлення АТ “Укрпошта”, погоджене з відповідною військовою адміністрацією про населені пункти, в яких АТ “Укрпошта” не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій одержувачам. При цьому до такого повідомлення Пенсійному фонду України додаються відомості на виплату пенсій.

Згідно з п. 3 Постанови № 162 неможливість (у тому числі технічна) доставки акціонерним товариством “Укрпошта” пенсій, грошової допомоги на території адміністративно-територіальних одиниць, зазначених в абзаці п'ятому пункту 1 цієї постанови, включаючи втрату відомостей на виплату пенсій, грошової допомоги, відсутність готівкових коштів, посвідчується відповідною військовою адміністрацією. Невиплачені суми пенсій, грошової допомоги включаються до виплати у наступних виплатних періодах.

Крім того, п. 4 Постанови № 162 установлено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено в період з 1 серпня 2022 р. відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, виплата пенсії може бути відновлена за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу. Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв'язку органами Пенсійного фонду України затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики та Міністерством цифрової трансформації.

Наказом Миністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 “Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року”, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789, затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), до якого віднесена, зокрема, Маріупольська міська територіальна громада.

У наступному Наказом Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004, затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, до якого віднесена, зокрема, вся територія Маріупольського району за винятком с. Заїченко, с. Пікузи з 05 березня 2022 року.

Враховуючи те, що вся територія Маріупольського району Донецької області за винятком с. Заїченко, с. Пікузи з 05 березня 2022 року тимчасово окупована Російською Федерацією, позивач не мала можливості отримувати пенсійні виплати у поштовому відділенні 87526, оскільки відділення АТ “Укрпошта” свої послуги з березня 2022 року не здійснювало на території Маріупольського району Донецької області.

За таких обставин, суд доходить до висновку, що не отримання пенсії позивачем з березня 2022 року по серпень 2022 року включно відбулося за певних обставин, які не залежали від позивача, а саме: через припинення функціонування поштового відділення 87526 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та подальшою тимчасовою окупацією всієї території Маріупольського району Донецької області.

З огляду на зазначене вище, Пенсійний фонд був зобов'язаний, як мінімум, вжити заходів для відкриття у банку поточного рахунка для перерахування пенсії позивача, оскільки поштове відділення АТ “Укрпошта” у якому отримувала пенсійні виплати позивачка не мало можливості здійснювати виплату і доставку пенсій у зв'язку із тимчасовою окупацією, та, відповідно перерахувати відповідні суми пенсії позивачу на відповідний поточний рахунок та проінформувати про це позивача, як одержувача пенсії про порядок отримання перерахованих банку коштів.

Відкриваючи поточний рахунок у банку для отримання пенсійних виплат самостійно, позивач по суті виконав обов'язки, які були покладені законодавцем на пенсійний орган.

Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати позивачу пенсії на підставі пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058 з 01 вересня 2022 року є протиправними та такими, що порушують право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Щодо наданих відривних талонів за період березень 2022 року серпень 2022 року про неотримання пенсійних виплат позивачем, суд зазначає, що такі документи не підтверджують належним чином не отримання позивачем призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд у поштовому відділенні 875256 м. Маріуполь, оскільки на них наявна печатка ДОКПД м. Краматорська.

Аналізуючи вищенаведені норми Порядку № 1596, суд дійшов висновку, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги може бути подана одержувачами пенсії як особисто, так і через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Суд зазначає, що у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.04.2024 року П/С № 914130163783 не зазначено щодо будь-яких недоліків заяви позивача від 12.04.2024 № 3952.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позивач у встановлений законодавством спосіб (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України) подав заяву про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку та про вчинення позивачем належних та достатніх заходів для поновлення відповідачем виплати йоги пенсії і виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок у банку.

Європейський суд з прав людини зазначив, що в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поняття “майно” охоплює як “наявне майно”, так і активи, включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого “права власності” (п. 74 рішення від 02.03.2005 року у справі “Von Maltzan and Others v. Germany”). Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися “активом”: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є “активом”, на який може розраховувати громадянин як на свою власність. Таким чином, статтю 1 Першого протоколу до Конвенції слід застосовувати для захисту “правомірних (законних) очікувань”.

Посилання відповідача на положення постанови правління Пенсійного фонду України від 20 листопада 2023 року № 49-2 “Про затвердження Порядку встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв'язку” суд до уваги не приймає з огляду на те, що відповідачем припинено нарахування та виплату пенсії позивачеві усупереч положенням Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а отже, у позивача не виник обов'язок щодо вчинення відповідних дій для поновлення нарахування та виплати належних їй сум пенсії.

Поряд з цим, як вже було зазначено вище, ч. 2 ст. 49 №1058-IV встановлює, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Виходячи з приписів наведеної норми закону, вона не вимагає від пенсіонера звернення до органу ПФУ із конкретно визначеною заявою про поновлення виплати пенсії, а встановлює необхідність з'ясування обставин та наявності умов для відновлення виплати пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні їм суперечити, а відтак, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону необхідно застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Аналогічний правовий викладений у постановах Верховного Суду від 16 квітня 2020 року у справі № 804/330/17, від 15.08.2019 у справі №281/459/17, від 24.10.2019 у справі № 761/14626/17 та у справі № 295/7219/16-а.

При цьому відповідно до п. 17 Порядку № 1596 авторизація в електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, прирівнюється до фізичної ідентифікації.

До того ж зверненню з заявою про виплату пенсії або грошової допомоги передувало звернення позивача до АТ КБ «А- Банк» із заявою про відкриття банківського рахунку.

Згідно з п. 69 розділу V Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 162, (далі - Інструкція № 162) банк відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат у порядку, визначеному в п. 60 розділу V цієї Інструкції, або використовує вже відкритий для цих цілей рахунок.

Клієнт зобов'язаний під час відкриття окремого рахунку в заяві про відкриття поточного рахунку в реквізиті “Додаткова інформація” зазначити, що рахунок відкривається для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат. Така інформація для діючого поточного рахунку зазначається в додатковому договорі до договору банківського рахунку.

В свою чергу, п. 60 розділу V Інструкції № 162 визначено, що банк відкриває поточний рахунок фізичній особі, яка не має рахунку в цьому банку, у нижчезазначеному порядку.

Фізична особа повинна:

1) пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Фізична особа-резидент додатково повинна пред'явити документ із РНОКПП;

2) заповнити заяву про відкриття поточного рахунку. […].

Між банком і клієнтом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.

Отже, перш ніж укласти договір банківського рахунку та відкрити позивачеві поточний рахунок для зарахування пенсії, АТ КБ «А- Банк» мало встановити його особу.

Отже, подана позивачем заява про продовження виплати пенсії на банківський рахунок, передумовою для відкриття якого була пройдена позивачем ідентифікація (встановлення) особи, є достатньою підставою та умовою для продовження виплати пенсії позивачу, виплату якої відповідач припинив через незалежні від позивача обставини.

Таким чином, відповідачем протиправно не поновлено виплату позивачеві пенсії через установу банку за її заявою про зміну способу виплати пенсії і про продовження виплати пенсії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що рішенням відповідача від 16.04.2024 року П/С № 914130163783 безпосередньо порушено права позивача на поновлення виплати належної їй пенсії.

Крім того, як встановлено судом з наданих документів, позивачеві пенсія у період з 01.03.2022 року по 31.08.2022 року нараховувалась, проте, не виплачувалась, а з 01.09.2022 року - не нараховувалась та не виплачувалась.

Враховуючи вищевикладене, керуючись положеннями ст. 9 КАС України, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії з 01.03.2022 року, визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.04.2024 року П/С №.914130163783 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за період з 01.03.2022 року по 31.08.2022 року та нарахування та виплату пенсії з 01.09.2022 року на банківський рахунок, а саме: а саме: поточний рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ “А- Банк”.

Суд вважає за необхідне зазначити, що вказаний спосіб буде належним та достатнім для відновлення порушених прав позивача.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ) про визнання дій протиправними, зобов*язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення ОСОБА_1 виплати пенсії з 01.03.2022 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.04.2024 року П/С №.914130163783.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) поновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) виплату пенсії за період з 01.03.2022 року по 31.08.2022 року та нарахування та виплату пенсії з 01.09.2022 року на банківський рахунок, а саме: поточний рахунок НОМЕР_2 в АТ КБ “А- Банк”.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Стойка