Справа № 950/1855/24
Провадження № 3/950/991/24
25 червня 2024 року м. Лебедин
Суддя Лебединського районного суду Сумської області Косолап В.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Лебединського відділу державної виконавчої служби у Сумському районі Сумської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України; зареєстрований: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; не працює) за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
19.06.2024 до Лебединського районного суду Сумської області разом із матеріалами, надійшов протокол № 1 від 10.06.2024 про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вказаного протоколу, з ОСОБА_1 , на підставі виконавчого листа № 591/4826/14-ц від 13.08.2014 Зарічного районного суду Сумської області, стягуються на користь ОСОБА_2 аліменти в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку , щомісячно, на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до досягнення дітьми повноліття. Стягнення з 03.07.2014.
ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дітей, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі 160486,79 грн., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме з 08.10.2014, за що передбачена відповідальність за ст. 183-1 КУпАП.
Розглянувши вищевказаний протокол та додані до нього матеріали, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При підготовці до розгляду справи встановлено, що даний протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП оскільки у ньому не зазначено норму закону (частину статті), за якою ОСОБА_1 притягується до відповідальності.
Слід зазначити, що стаття 183-1 КУпАП містить три частини, які передбачають відповідальність за ті чи інші діяння у сфері громадського порядку та громадської безпеки (щодо сплати аліментів).
За вказаних обставин протокол про адміністративне правопорушення не може бути розглянутий судом згідно чинного законодавства і повинен бути повернутий органу, який його склав, для належного оформлення.
Суд звертає увагу, що відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини провадження у справах про адміністративні правопорушення, є кримінальним для цілей застосування Конвенції (рішення у справах «Лучанінова проти України»; «Плахтєєв та Плахтєєва проти України»).
Так, у п. 146 рішення у справі «Barberа, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 Європейський суд з прав людини зазначив, що «принцип презумпції невинуватості вимагає, серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки судді не розпочинали розгляд справи з упередженої думки, що підсудний вчинив злочин, який йому ставиться в вину; обов'язок доказування лежить на обвинуваченні, і будь-який сумнів має тлумачитися на користь підсудного.
За змістом статей 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за наслідками розгляду вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати.
Наведені вище недоліки позбавляють суд можливості в повному обсязі встановити усі обставини необхідні для вирішення даної справи.
За таких обставин, справа підлягає поверненню Лебединському відділу державної виконавчої служби у Сумському районі Сумської області для належного оформлення у найкоротший термін, з урахуванням строків накладення адміністративних стягнень, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Лебединського відділу державної виконавчої служби у Сумському районі Сумської області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Вадим КОСОЛАП