25.06.2024 Справа№ 914/1599/24
Господарський суд Львівської області у складі судді У.І.Ділай, розглянувши матеріали позовної заяви: Національної спілки архітекторів України, м. Київ
до відповідача-1: Кабінету Міністрів України, м. Київ
до відповідача-2: Фонд державного майна України, м. Київ
до відповідача-3: Львівська обласна рада, м. Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів України, м. Львів
про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора від 08.12.2016 №32853655, а також припинення права власності нерухомого майна - будівлі за адресою: м.Львів, вул. Підвальна, 4
встановив :
Національна спілка архітекторів України подала до Господарського суду Львівської області позовом до відповідача-1: Кабінету Міністрів України, до відповідача-2: Фонд державного майна України, до відповідача-3: Львівська обласна рада, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів України, про:
1.Визнання протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічно інвентаризації та експертної оцінки» Величка Андрія Степановича, про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.12.2016 року № 32853655 на об'єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Підвальна, буд. 4, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1113551946101 за Львівською обласною радою.
2.Припинення право власності нерухомого майна - будівлі (будинку) за адресою: м. Львів, вул. Підвальна, 4.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що адмінбудинок за адресою: м. Львів, вул. Підвальна, буд. 4, безпідставно, всупереч Закону України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки», був зареєстрований як комунальна власність Львівської обласної ради.
При підготовці справи до розгляду судом встановлено, що позовна заява підлягає передачі за підсудністю до Господарського суду м. Києва, з наступних підстав.
За загальними правилами територіальної підсудності, встановленими частиною 1 статті 27 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позов пред'являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Приписи статті 30 ГПК України встановлюють правила виключної підсудності господарських спорів.
Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатись за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності.
Відповідно до ч. 3 ст. 30 ГПК України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов'язані між собою позовні вимоги пред'явлені одночасно щодо декількох об'єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об'єкта, вартість якого є найвищою.
Водночас згідно з частиною 5 статті 30 ГПК України спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду..
Таким чином, якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у ч. 5 ст. 30 ГПК України, то розгляд такої справи у будь-якому разі відноситься до компетенції виключно Господарського суду міста Києва та будь-який інший суд неуповноважений здійснювати розгляд відповідної справи.
З урахуванням наведеного, у випадку виникнення конкуренції норм частини 3 статті 30 ГПК України та частини 5 статті 30 ГПК України під час визначення підсудності спору щодо нерухомого майна, відповідачем у якому є орган, зазначений у частині 5 статті 30 ГПК України, судам слід керуватись частиною 5 статті 30 ГПК України.
Отже, Господарський суд міста Києва є єдиним судом до виключної підсудності якого віднесено справи, відповідачами у яких є, зокрема, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади - Фонд державного майна України та Львівська обласна рада, та які, відповідно, визначено позивачем в цій справі.
Подібні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 04.02.2020 у справі № 914/240/18, від 12.01.2021 у справі № 918/572/19, від 20.10.2021 у справі № 921/730/19, від 27.07.2022 у справі № 910/1718/21.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
У відповідності до ч. 3 ст. 31 ГПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення..
Керуючись ст.ст. 27, 31, 234, 235 ГПК України, господарський суд Львівської області,-
Справу №914/1599/24 передати за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до розділу 4 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
Суддя Ділай У.І.