25 червня 2024 року м. Харків Справа № 922/4186/23
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Слободін М.М., суддя Гребенюк Н.В., суддя Шутенко І.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження без виклику сторін у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу ПрАТ «Харківенергозбут» (вх. № 2817Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23, прийняте у приміщенні господарського суду Харківської області суддею Сусловою В.В.,
за позовом Приватного акціонерного товариства «Харківенергозбут» (юр. адреса: 61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 126; факт. адреса: 61057, м. Харків, вул. Гоголя, буд. 10)
до Відділу освіти Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (63404, м. Зміїв, вул. Адміністративна, буд. 12-А)
про стягнення коштів
Приватне акціонерне товариство “Харківенергозбут” звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до Відділу освіти Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, в якому просить:
- стягнути з Відділу освіти Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області вул. Адміністративна, буд. 12-А м. Зміїв, 63404, код ЄДРПОУ 43946762 на користь Приватного акціонерного товариства “Харківенергозбут” заборгованість по пені за період з 15.01.2022 по 14.07.2022 у сумі 46 560,19 грн., 3% річних за період з 15.01.2022 по 25.07.2022 у сумі 5 508,48 грн. та індексу інфляції за період з березня 2022 по серпень 2022 у розмірі 54 809,96 грн. на ХОУ АТ “Ощадбанк” UА673 518230000026002300529792, МФО 351823, код ЄДРПОУ 42206328;
- стягнути з Відділу освіти Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області вул. Адміністративна, буд. 12-А м. Зміїв, 63404, код ЄДРПОУ 43946762 на користь Приватного акціонерного товариства “Харківенергозбут” судовий збір у сумі 2684 грн. 00 коп. на ХОУ АТ “Ощадбанк” п/р UА673518230000026002300529792, МФО 351823, код ЄДРПОУ 42206328.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором про постачання електричної енергії споживачу № 10110 від 24.02.2021 щодо своєчасної сплати спожитої електричної енергії у встановлені договором строки, внаслідок чого Відповідачу нараховано пеню, 3% річних та індекс інфляції.
Рішенням господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23 відмовлено у прийнятті визнання відповідачем позову.
Позов задоволено частково.
Стягнуто з Відділу освіти Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (вул. Адміністративна, буд. 12-А, м. Зміїв, 63404, код ЄДРПОУ 43946762) на користь Приватного акціонерного товариства “Харківенергозбут” (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 126, код ЄДРПОУ 42206328) 3% річних за період з 15.01.2022 по 25.07.2022 у сумі 5 508,48 грн. та індекс інфляції за період з березня 2022 по серпень 2022 у розмірі 54 809,96 грн. на ХОУ АТ “Ощадбанк” UА673518230000026002300529792, МФО 351823, код ЄДРПОУ 42206328.
Стягнуто з Відділу освіти Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (вул. Адміністративна, буд. 12-А, м. Зміїв, 63404, код ЄДРПОУ 43946762) на користь Приватного акціонерного товариства “Харківенергозбут” (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 126, код ЄДРПОУ 42206328) судовий збір у сумі 1514,75 грн. на ХОУ АТ “Ощадбанк” п/р UА673518230000026002300529792, МФО 351823, код ЄДРПОУ 42206328.
В частині стягнення пені за період з 15.01.2022 по 14.07.2022 у сумі 46 560,19 грн. - відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням місцевого господарського суду ПрАТ «Харківенергозбут» звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23 в частині відмови у стягненні пені у розмірі 46 560,19 грн. та ухвалити в цій частині нове рішення, яким стягнути на користь ПрАТ «Харківенергозбут» пеню у розмірі 46 560,19 грн., судовий збір за подання позову у розмірі 1169,25 грн., в іншій частині рішення залишити без змін.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції неправомірно застосовано до спірних правовідношень положення Постанови НКРЕКП «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану» від 25.02.2022 року №332 та положення Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)” від 17.03.2020 № 530-IX та постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 11.03.2020 № 211”Про запобігання поширенню на території України коронавірусу (COVID-19)” та безпідставно відмовлено у стягненні пені в розмірі 46 560,19 грн.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 21.12.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПрАТ «Харківенергозбут» (вх. № 2817Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23. Розгляд апеляційної скарги ПрАТ «Харківенергозбут» ухвалено здійснювати у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Відповідачу встановлено строк - не пізніше 15 днів з моменту вручення даної ухвали, протягом якого він має право подати відзив на апеляційну скаргу, який повинен відповідати вимогам ч.2 статті 263 Господарського процесуального кодексу України, а також докази надсилання (надання) копії відзиву та доданих до нього документів апелянту. Витребувано з господарського суду Харківської області матеріали справи № 922/4186/23. Повідомлено Відділ освіти Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, що у зв'язку з набранням чинності з 18.10.2023 змін до Господарського процесуального кодексу України, учасники судових проваджень, визначених у статті 6 Господарського процесуального кодексу України, зобов'язані зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
27.12.2023 до Східного апеляційного господарського суду від ПрАТ "Харківенергозбут" надійшло клопотання про зупинення розгляду справи, в якому апелянт просить зупинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПрАТ “Харківенергозбут” на рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 № 922/4186/23 до закінчення перегляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 911/1359/22.
В обґрунтування клопотання про зупинення провадження апелянт зазначає, що спірним питанням у справі є застосування підпункту 16 п. 1 Постанови № 332 (доповненим згідно з Постанови № 413 від 26.04.2022), яким визначено зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" між учасниками ринку електричної енергії на період воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування. Аналогічна справа № 911/1359/22 знаходиться на розгляді Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
29.12.2023 матеріали справи № 922/4186/23 надійшли до Східного апеляційного господарського суду.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 03.01.2024 зупинено апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПрАТ «Харківенергозбут» (вх. № 2817Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23 до закінчення перегляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №911/1359/22, та оприлюднення в Єдиному державному реєстрі судових рішень повного тексту постанови Верховного Суду у справі №911/1359/22. Зобов'язано сторін повідомити Східний апеляційний господарський суд про усунення обставин, що спричинили зупинення провадження у справі.
09.01.2024 від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу залишити без розгляду.
22.05.2024 від представника ПрАТ «Харківенергозбут» надійшло клопотання про поновлення провадження у справі у зв'язку з тим, що усунуті обставини, що викликали зупинення у даній справі. Так, представник ПрАТ «Харківенергозбут» зазначив, що Верховним Судом у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду 19.04.2024 винесено постанову у справі 911/1359/22.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, на офіційній веб-сторінці в Єдиному державному реєстрі судових рішень 20.05.2024 оприлюднено повний текст постанови Верховного Суду у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2024 по справі №911/1359/22.
Ухвалою суду від 27.05.2024 задоволено клопотання представника ПрАТ «Харківенергозбут» про поновлення провадження у справі. Поновлено провадження у справі. Запропоновано учасникам справи протягом 15 днів надати апеляційному суду письмові пояснення із викладенням своєї правової позиції по справі з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові по справі № 911/1359/22.
30.05.2024 від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких він вказує, що враховую приписи положень п.п. 4 п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 №530-IX та п.16 постанови НКРЕКП від 25.02.2022, яка є чинною, та обов'язковою для суб'єктів спірних правовідносин, відсутні правові підстави для нарахування та стягнення з Відділу освіти штрафних санкцій у вигляді пені.
Згідно з ч. 1 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного провадження розглядаються малозначні справи.
Частиною 13 ст. 8 ГПК України визначено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 12 ГПК України, для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 1 ст. 270 ГПК України встановлено, що в суді апеляційної інстанції справи переглядаються в порядку спрощеного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Частиною 10 ст. 270 ГПК України встановлено, що апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
При розгляді цієї справи колегія суддів враховує, що предметом позову у цій справі є вимоги про стягнення суми, меншої ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто вказана справа відноситься до малозначних справ в розумінні ГПК України, і розглядає справу без повідомлення учасників справи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву та пояснень, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм права при винесенні оскаржуваного рішення, а також проаналізувавши докази, котрі стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в обґрунтування своїх вимог та заперечень, колегія суддів апеляційної інстанції встановила наступне.
У зв'язку з відокремленням функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, що визначено положеннями Закону України “Про ринок електричної енергії від 13.04.2017 (далі - Закон), з 01.01.2019 ПрАТ “Харківенергозбут” є постачальником універсальних послуг на території Харківської області у відповідності до Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про ринок електричної енергії (далі - Закон) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Згідно зі ст. 56 Закону постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Слід зазначити, що згідно з п.п. 3.2.5 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - Правила), затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання.
У відповідності до п. 3.1.7 Правил електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку лише на вимогу споживача.
Відповідно до п.п. 4.12, 4.13 Правил розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно з п. 10 Постанови до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу.
Відповідно до п. 4.3 Правил дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
За вимогами п. 9.1.1 Розділу IX Кодексу комерційного обліку електричної енергії обмін даними комерційного обліку електричної енергії між АКО, ППКО та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів.
Таким чином, розрахунки за спожиту електроенергію зі споживачем ПрАТ “Харківенергозбут” проводить на підставі переданих у відповідності до наведених вимог показів приладу обліку від оператора системи розподілу в порядку передбаченому умовами договору.
Договір між електропостачальником та споживачем укладається шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником (п. 3.1.7. Правил).
Пунктом 3.2.1 Правил передбачено, що електропостачальники, які постачають електричну енергію споживачам на роздрібному ринку, мають самостійно розробити форму відповідного Договору на основі примірного чи типового Договору, який є додатком до цих Правил. Розроблені форми договорів електропостачальники мають оприлюднювати на своїх офіційних веб-сайтах.
Відповідно до п. 3.2.5 Правил укладення споживачем Договору про постачання електричної енергії споживачу відбувається шляхом приєднання споживача до Договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання.
Так, ураховуючи наведені приписи, та те, що Відділ освіти Змїївської міської ради Чугуївського району Харківської області (Відповідач, Споживач) надав до Товариства підписану заяву-приєднання від 24.02.2021 на умовах підписаної Комерційної пропозиції № 2 Ф-Р від 25.02.2021 для споживачів з запланованим обсягом споживання від 50 000 кВт*год до 500 000 кВт/год на місяць. Оплата електричної енергії один раз за фактично спожиту електричну енергію за відповідний попередній період; (плата за надання послуг з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем Оператору системи розподілу) яка є додатком № 2 до підписаного договору № 10110 від 24.02.2021 про постачання електричної енергії споживачу. Договір про постачання електричної енергії споживачу № 10110 від 24.02.2021 (далі - Договір) вважається укладеним.
Копія підписаного договору про постачання електричної енергії споживачу № 10110 від 24.02.2021, копія підписаної заяви-приєднання та копія підписаної комерційної пропозиції додані до позовної заяви
Згідно з п. 2.1 Договору № 10110 за Договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Пунктом 5.2 Договору № 10110 встановлено, що розрахунковий період за цим договором є календарний місяць.
Розрахунки Споживача за цим договором здійснюється на поточний рахунок Постачальника. При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника та в інший не заборонений законодавством спосіб (п.5.4. Договору 10110).
Згідно п. 5.5 Договору № 10110 Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, на підставі акта приймання-передачі електричної енергії, що складається Постачальником та надається Споживачу. Споживач зобов'язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 (п'ять) робочих днів або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк.
Відповідно до п. 6.2 Договору Споживач зобов'язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов'язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.
Пунктом 4 Комерційної пропозиції № 2 Ф-Р оплата електричної енергії здійснюється Споживачем один раз за фактичний обсяг спожитої електричної енергії, визначений за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом), на підставі виставленого рахунка Споживачу, в якому зазначаються суми до сплати за спожиту електричну енергію.
Згідно з умовами п. 5 Комерційної пропозиції № 2 Ф-Р рахунок за спожиту електричну енергію надається Споживачу до 12 числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим. Рахунок за спожиту електричну енергію має бути оплачений протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка Споживачем. Рахунок на попередню оплату надається Споживачу до 12 числа (включно) поточного місяця на наступний розрахунковий місяць, з терміном оплати згідно з п.4 даної комерційної пропозиції. Рахунки на оплату надаються Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника. В разі неотримання Споживачем рахунків Постачальник направляє рахунки Споживачу поштовим зв'язком. У такому випадку рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення. Оплата вартості електричної енергії здійснюється Споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.
Пунктом 8 Комерційної пропозиції № 2 Ф-Р передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати електричної енергії, передбачених п. 5 даної комерційної пропозиції Постачальник має право провести нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати: пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який здійснюються нарахування, від суми боргу, за кожен день прострочки платежу; 3% річних з простроченої суми. При цьому сума грошового зобов'язання за договором повинна бути оплачена Споживачем з урахуванням встановленого індексу Інфляції. Суми пені, 3% річних, інфляційних зазначаються у розрахунковому документі окремим рядком, та повинні бути сплачені протягом 5 робочих днів від дня його отримання Споживачем.
Згідно з переданими даними від АТ “Харківобленерго” Відповідачу проведено нарахування та за результатами розрахункового періоду було сформовано та виставлено рахунки за спожиту електричну енергію:
- за грудень 2021 на суму 412 320,53 грн., ПДВ 20 % 82 464,11 грн., разом з ПДВ 494784,64 грн. Відповідачем за грудень 2021 спожито 121522 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: витягу з реєстру фактичних обсягів ел.енергії по споживачам (витяг додано до позовної заяви). Рахунок та акт приймання-передачі було надано під підпис уповноваженій особі згідно Наказу від 20.06.2021. Строк оплати рахунку до 14.01.2022. Сплачено за грудень 2021 згідно платіжних доручень від 30.12.2021 - № 910, № 399, № 267, № 909, № 149, № 189, № 838, № 213, № 207, № 197, № 198, № 199, № 145, № 177, № 146, № 178, № 179, № 195, № 196, № 197 та № 368 на загальну суму 145 676,73 грн. (платіжні доручення додані до позовної заяви). Оплати за грудень 2021 від 25.07.2022 здійснені згідно Рішення суду по справі № 922/634/22, що підтверджують платіжні доручення № 493, № 215, № 112, № 120, № 197, № 64, № 494, № 495 на загальну суму 349 107,91 грн. (платіжні доручення додані до позовної заяви).
Слід звернути увагу, що предметом розгляду у даній справі не є заборгованість за спожиту електричну енергію за грудень 2021 року, вона лише вказана позивачем для пояснення нарахування штрафних санкцій. Заборгованість визнана Відповідачем та встановлена рішенням господарського суду Харківської області від 21.06.2022 у справі № 922/634/22.
Пунктом 9.1. Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.
Відповідно до п. 6.2 Договору Споживач зобов'язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов'язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.
У разі порушення прострочення платежу за спожиту електричну енергію відповідно до умов цього договору, Споживач сплачує пеню, яка нараховується у розмірі подвійної ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення оплати, (п.5.7. Договору)
ПрАТ “Харківенергозбут” як Постачальник, виконав свої зобов'язання по Договору у повному обсязі, проте Відповідач умови Договору щодо своєчасної сплати спожитої електричної енергії у встановлені Договором строки не виконав, внаслідок чого Відповідачу нараховано пеню, 3% річних та індекс інфляції, які станом на 01.07.2023 року становлять 106 878,63 грн., з яких:
- 46 560,19 грн. пеня;
- 5 508,48 грн. 3% річних;
- 54 809,96 грн. індекс Інфляції.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом, в якому він просить стягнути з відповідача заборгованість по пені за період з 15.01.2022 по 14.07.2022 у сумі 46 560,19 грн., 3% річних за період з 15.01.2022 по 25.07.2022 у сумі 5 508,48 грн., індекс інфляції за період з березня 2022 по серпень 2022 у розмірі 54 809,96 грн.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Оскільки рішення місцевого господарського суду в частині задоволення позовних вимог про стягнення 3% річних та інфляційних втрат не оскаржується в апеляційному порядку, колегія суддів рішення в цій частині не переглядає.
Так, матеріали справи свідчать, що позивачем заявлено до стягнення з відповідача пеню за період з 15.01.2022 по 14.07.2022 у сумі 46 560,19 грн.
Правові наслідки порушення зобов'язання встановлені статтею 611 Цивільного кодексу України. Відповідно до частини 1 вказаної статті, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
Крім того, частина 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлює, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з частиною 2 статті 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст.232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Преамбулою Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» передбачено, що цей Закон регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Суб'єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.
Згідно статей 1, 3 цього Закону платники грошових коштів за прострочення платежу сплачують на користь одержувачів цих коштів пеню в розмірі, що встановлюється за погодженням сторін. Зазначений розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Як вже зазначалось, у разі порушення прострочення платежу за спожиту електричну енергію відповідно до умов цього договору, Споживач сплачує пеню, яка нараховується у розмірі подвійної ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення оплати (п.5.7. Договору).
11.03.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", якою установлено з 12.03.2020 до 03.04.2020 на усій території України карантин. В подальшому постановами Кабінету Міністрів України строк карантину на всій території України неодноразово продовжувався та діяв до 30 червня 2023 року.
Водночас, п.п. 4 п. 3 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", якими на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
За приписами частини 2 статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Виходячи з положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги", враховуючи, що відповідно до умов укладеного сторонами договору позивач зобов'язується поставити споживачу електричну енергію, а споживач зобов'язується прийняти поставлену постачальником електричну енергію та оплатити її на умовах договору, тобто договір стосується надання комунальних послуг, слід зазначити, що положення підп. 4 п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 року № 530-IX поширюються на взаємовідносини сторін за договором, оскільки послуга з надання електричної енергії, яку позивач надає відповідачу, є комунальною послугою.
Окрім того, Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Указами Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні №133/2022 від 14.03.2022 року, №573/2022 від 15.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, №58/2023 від 06.02.2023 року, №254/2023 від 01.05.2023 року, №451/2023 від 26.07.2023 року, № 734/2023 від 06.11.2023 відповідно продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Посилання апелянта на те, що договір № 10110 укладено з відповідачем як з непобутовим споживачем, в зв'язку з цим судом першої інстанції неправомірно застосовано до спірних правовідношень положення Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)” від 17.03.2020 № 530-IX та постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 11.03.2020 № 211”Про запобігання поширенню на території України коронавірусу (COVID-19)” є безпідставними, з огляду на наступне.
Зі змісту ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)” від 17.03.2020 № 530-IX та постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 11.03.2020 № 211”Про запобігання поширенню на території України коронавірусу (COVID-19)” вбачається введення мораторію на нарахування та стягнення пені для всіх споживачів, без поділу на побутових та непобутових споживачів, тобто мораторій стосується всіх видів споживачів.
Щодо доводів апелянта про те, що до відносин з відповідачем не можуть бути застосовані положення норм Закону України “Про житлово-комунальні послуги” колегія суддів зазначає, що преамбулою вказаного закону визначено, що він регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг. Зазначений закон також не містить застережень щодо його застосовування за суб'єктним складом.
Як було зазначено вище, за приписами частини 2 статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
В свою чергу, відповідно до ст. 1 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що утворений Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно п.1 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, Регулятор має право приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов'язковими до виконання.
НКРЕКП прийнято постанову “Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану” від 25.02.2022 року № 332.
26.04.2022 постанову НКРЕКП доповнено п. 16, згідно якого передбачено зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії”, між учасниками ринку електричної енергії, на період військового стану.
Апелянт вказує, що рекомендаційний характер пункту 5 постанови №332, яка є підзаконним актом, не може змінювати та нівелювати надане нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України право однієї сторони на застосування заходів відповідальності за порушення виконання грошового зобов'язання (тим більше воно відповідає умовам договору) та, відповідно, звільняти від такої відповідальності іншу сторону, не припиняючи чинності відповідних умов договору. Положення п.п. 16 п.1, яким доповнено постанову №332 не мають імперативного (обов'язкового) характеру, а є настановами, тобто по суті також рекомендаціями/порадами учасникам ринку електричної енергії, які не містять умов чи застережень про звільнення учасників ринку електричної енергії, в тому числі, відповідача, від сплати штрафних санкцій за порушення умов договору, укладеного на підставі Закону України «Про ринок електричної енергії».
Так, НКРЕКП 25.02.2022 року прийнято постанову №332, відповідно до преамбули якої відповідно до Законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», ураховуючи Протокол наради щодо обговорення заходів стабілізації учасників ринку електричної енергії під час особливого періоду з метою забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС України від 25 лютого 2022 року, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановила:
- на період дії особливого періоду Оператору системи передачі (який виконує функцію Адміністратора розрахунків) не застосовувати до виробників електричної енергії, які надають послуги на балансуючому ринку електричної енергії, заходи, передбачені пунктом 1.7.5 глави 1.7 розділу І Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №307. Виробники електричної енергії, які надають послуги на балансуючому ринку електричної енергії, набувають статусу «Дефолтний» при тривалості статусу «Переддефолтний» більше семи робочих днів (пункт 1);
- оператору системи передачі (у ролі Адміністратора розрахунків) та Оператору ринку забезпечити щоденне спостереження за ринком електричної енергії з метою виявлення ознак маніпулювання (у тому числі у частині виникнення значних обсягів негативних небалансів), про результати такого спостереження щоденно інформувати Міністерство енергетики України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Постановою НКРЕКП від 27.02.2022 року №333 постанову №332 доповнено пунктами 3-5, зокрема пунктом 5 рекомендовано учасникам ринку електричної енергії на період дії особливого періоду зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».
У подальшому до постанови НКРЕКП №332 вносились зміни та доповнення, зокрема, постановою від 26.04.2022 року №413 пункти 1-12 змінено пунктом 1, зміст якого змінено та доповнено підпунктом 16, відповідно до якого на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надано настанови - зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду по справі №911/1359/22 у постанові від 19.04.2024 року дійшов наступних висновків:
«Постанова №332 від 25.02.2022 року (у редакції від 26.04.2022 року) прийнята НКРЕКП (Регулятором) в межах своїх повноважень, а тому її положення, у тому числі, підпункт 16 пункту 1, відповідно до якого на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії, є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності.
Підпункт 16 пункту 1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 року №332 (у редакції постанови НКРЕКП від 26.04.2022 року №413) - це імперативна норма, якою держава вказала учасниками ринку електричної енергії, що на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».
Рішення Регулятора щодо порядку застосування норм про відповідальність учасників на ринку електроенергії не суперечать нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України про відповідальність у договірних відносинах з огляду на те, що Регулятор в силу Закону наділений повноваженнями унормовувати договірні відносини суб'єктів господарювання, що проводять свою діяльність у сфері енергетики, у тому числі в частині відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань на ринку електричної енергії.
Такі рішення Регулятора не скасовують встановлену нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України відповідальність за порушення договірних зобов'язань для учасників ринку електроенергії, та не встановлюють мораторію для застосування цієї відповідальності, позаяк Регулятор, який наділений повноваженнями нормативного регулювання договірних відносин на ринку електроенергії, з метою забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду, в межах наданих йому Законом повноважень тимчасово зупинив нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
Об'єднана палата звернула увагу, що норми постанови №332 від 25.02.2022 року (у редакції від 27.02.2022 року №333, у редакції від 26.04.2022 року) прийняті Регулятором в межах своїх повноважень.
Таким чином, хоча постанова НКРЕКП №332 від 25.02.2022 року має нижчу юридичну силу порівняно з Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, втім її норми є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності на ринку електроенергії, зокрема, які уклали між собою двосторонні договори відповідно до статті 66 Закону України «Про ринок електричної енергії», що також обумовлено положеннями статті 179 Господарського кодексу України, яка встановлює нормативне обмеження вільного розсуду сторін господарського договору при визначенні його умов у разі укладання типового договору».
Відповідно до ч.5 та ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, а саме відмовив у задоволенні вимог про стягнення пені з посиланнями на приписи постанови №332 та положень Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)” від 17.03.2020 № 530-IX та постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 11.03.2020 № 211”Про запобігання поширенню на території України коронавірусу (COVID-19)”.
Статтею 236 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги в зв'язку з її юридичною та фактичною необґрунтованістю та відсутністю фактів, які свідчать про те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням судом норм права. Доводи апеляційної скарги не спростовують наведені висновки колегії суддів та вчинені при довільному тлумаченні наявних між сторонами правовідносин, у зв'язку з чим апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства «Харківенергозбут» не підлягає задоволенню з підстав, викладених вище, а оскаржуване рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23, яке відповідає вимогам ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, має бути залишене без змін.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що оскільки в задоволенні апеляційної скарги відмовлено, то судові витрати понесені заявником апеляційної скарги, у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції, відшкодуванню не підлягають в силу приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 77, 86, 129, 240, 269, 270, п.1, ч.1 ст.275, 276, 281, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу ПрАТ «Харківенергозбут» (вх. № 2817Х/1) на рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 01.12.2023 у справі № 922/4186/23 залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Порядок і строки її оскарження передбачено ст. 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено та підписано 25.06.2024.
Головуючий суддя М.М. Слободін
Суддя Н.В. Гребенюк
Суддя І.А. Шутенко