Справа № 522/9910/24-Е
Провадження № 2-о/522/360/24
25 червня 2024 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Науменко А.В.,
за участю секретаря судового засідання - Звонецької І.М.,
суддя Приморського районного суду м. Одеси Науменко А.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
Заявниця звернулась до суду з вказаною заявою, в якій просить встановити факт смерті, своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та фактично проживала в смт. Чаплинка, Чаплинського району Херсонської області.
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що згідно свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 від 22.11.2023 виданого на тимчасово окупованій території України, ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області померла її матір - громадянка України ОСОБА_2 .
Зазначає, що факт родинних відносин підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого 06.03.1975 року за актовим записом № 31 Чаплинським районним відділом РАЦС Херсонської області, та рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 18.04.2024 у справі № 522/3467/24-Е.
Зміну прізвища Заявниці з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 " підтверджую рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 25.09.2018 року у справі № 766/9778/18.
Указом Президента №64/2022, з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до «Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року», затверджених Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75, Чаплинська районна територіальна громада Каховського району Херсонської області включена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні, (блокуванні) станом на 10.12.2022, внаслідок чого на вказаній території не здійснювалась діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування.
Таким чином, заявниця позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті матері ОСОБА_2 , а видані окупаційною владою документи на підтвердження цих обставин не мають юридичної сили та не відповідають вимогам чинного законодавства України.
В свою чергу унеможливлюють отримання нею свідоцтва про смерть матері в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
За таких обставин заявниця звернулась до суду для встановлення юридичного факту, що відбувся на окупованій території і не був зареєстрований державними органами України, а саме факт смерті матері - ОСОБА_2 .
Заявник в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлена належним чином, про причину неявки суду не повідомлено.
Заінтересована особа - Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Одеса) повідомлено про розгляд справи, проте представник в судове засідання не з'явився.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Вирішуючи дану справу, суд також бере до уваги Інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VІІІ «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», в якому містяться роз'яснення стосовно того, що документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України.
Заявником, як доказ обґрунтування своїх вимог також надано до суду копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 22 листопада 2023 року окупаційної влади рф, серії НОМЕР_1 , а також документи, що підтверджують родинний зв'язок із померлою.
Згідно до ст. 316 ч.1 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Зокрема ч.1 ст. 317 ЦПК України передбачено, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У абзаці першому п. 13 постанови від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України вказав про те, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно до ст.ст.1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Донецька область є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Заявниця є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_3 , її мати ОСОБА_2 також громадянка України та перебувавла на тимчасово окупованій території України - у смт Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області, де померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що відповідним органом невизнаної окупаційної влади рф Херсонській області було видано 22.11.2023 року Свідоцтво про смерть з гербовою печаткою рф серії НОМЕР_1 , видане Армянським міським відділом записів актів цивільного стану департаменту записів актів цивільно стану міністерства юстиції невизнаної Респубіки Крим, засвідченого печаткою.
Згідно ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» таке свідоцтво про смерть не є підставою для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказана обставина унеможливлює оформлення необхідних документів для заявника.
Свідоцтво про смерть суд оцінює критично, однак зважаючи на зазначену вище правову позицію Верховного суду України, вважає за можливе прийняти до уваги та дослідити їх для з'ясування необхідних для правильного вирішення справи обставин, та надати їм належну оцінку у їх сукупності та взаємозв'язку з іншими доказами та відомими суду обставинами.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.263-265, 315, 317, 319, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ), за участі заінтересованої особи: Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (код ЄДРПОУ 37946492, м. Одеса, вул. Розумовська, 37), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки смт Асканія Нова, Чаплинського району, Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років, у смт Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області.
Допустити негайне виконання рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.В. Науменко
25.06.24