Справа № 564/2384/24
24 червня 2024 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
за участю ПОГ СВГ ВП Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області капітана поліції ОСОБА_3 , особи відносно якої розглядається подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костопіль подання начальника відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, підполковника поліції ОСОБА_5 , про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рівне, жителя АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, востаннє 01.07.2020 року вироком Рівненського міського суду Рівненської області за ч.1 ст. 307, ч. 5 ст. 71 КК України до позбавлення волі строком на 4 роки 1 місяць,
Начальник відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, підполковник поліції ОСОБА_6 звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
У своєму поданні посилається на те, що з 28.07.2019 року гр. ОСОБА_4 , відбував покарання в установах Державної пенітенціарної служби України. 04.07.2022 звільнений з Катеринівської виправної колонії № 46 умовно-достроково на підставі ухвали Сарненського районного суду Рівненської області від 24.06.2022 року, на невідбуту частину покарання 1 рік 2 місяці 4 дні. Вказує, що ухвалою Сарненського районного суду від 31.05.2022 року ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд терміном один рік. Також, ухвалою Рівненського міського суду 28.07.2023 року адміністративний нагляд ОСОБА_4 було повторно встановлено терміном на один рік. Вказано, що за період перебування під адміністративним наглядом ОСОБА_4 своєю поведінкою не довів, що став на шлях виправлення, систематично порушував встановлені відносно нього обмеження. Притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 187 КУпАП України.
Враховуючи викладене просить суд задоволити подане ним подання.
ПОГ СВГ ВП Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області капітан поліції ОСОБА_7 в судовому засіданні вказав, що ОСОБА_4 , окрім того, що не з'явився декілька раз на реєстрацію, правила адміністративного нагляду не порушував.
ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував, щодо продовження відносно нього адміністративного нагляду, вказав, що не з'явився на реєстрацію до відділу поліції, оскільки не мав коштів для доїзду у місто.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які з“явилися у судове засідання та вивчивши матеріали справи, вважає, що подання не підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі ” адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 зазначеного вище закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Встановлено, що ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області № 569/10840/23 від 28.11.2023 року встановлено відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративний нагляд строком на 1 рік, застосувавши стосовно нього наступні обмеження: заборонити залишати місце проживання в період часу з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня, а у вихідні та святкові дні з 21 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв.; з'являтися для реєстрації в Рівненське РУП ГУНП в Рівненській області, кожного першого четверга місяця з 17 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв.; заборонити залишати межі м. Рівне без дозволу органів Національної рполіції.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі ” адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Дослідивши матеріали подання, суд приходить до висновку, що працівниками поліції не доведено, що ОСОБА_4 , залишається небезпечним для суспільства, що може бути підставою для продовження адміністративного нагляду.
Так, матеріали подання містять лише дві постанови про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності, одна від 13 квітня 2023 року за ч. 1 ст. 187 КУпАП, та друга від 30 квітня 2024 року за ч. 2 ст. 187 КУпАП, що не є безумовною підставою для висновку, що ОСОБА_4 є небезпечним для суспільства.
Враховуючи викладене суд вважає, що клопотання начальника відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, підполковника поліції ОСОБА_6 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 є необгрунтованим, а тому до задоволення не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі",
У задоволенні подання начальника відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, підполковника поліції ОСОБА_5 , про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рівне, жителя АДРЕСА_1 - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляція до Рівненського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її проголошення.
СуддяОСОБА_1