Рішення від 24.06.2024 по справі 520/1021/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 р. №520/1021/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) додаткової винагороди відповідно п. 1 положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 гривень за кожний місяць, а саме: листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплаченої суми та згідно постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року справа № 520/7418/23;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 гривень за кожний місяць, а саме: листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплаченої суми та згідно постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року справа № 520/7418/23.

В обґрунтування позову вказано, що у період серпень, вересень, листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року брав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів на території Харківської області. При цьому, позивачем вказано, що стосовно нього відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті йому у повному обсязі додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168, у розрахунку до 100000,00 гривень щомісячно, пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року. Зокрема, позивач вважає, що має право на отримання вказаної додаткової винагороди у розрахунку 70 000 грн. (100 000 грн.-30 000 грн., які виплачувались позивачу) *5 місяців прийняття участі у вищезазначених заходах, тобто загальна сума виплати становить 350 000 грн., яку, однак, протиправно не було виплачено відповідачем. Також відповідно до постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 520/7418/23 вказані спірні суми додаткової винагороди повинні нараховуватись без утримання з позивача військового збору з доходу у вигляді грошового забезпечення, нарахованого за листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувача, що підтверджується електронною роздруківкою.

Представник відповідача надав відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав того, що Військовою частиною НОМЕР_2 Національної гвардії України в повному обсязі нараховано та виплачено ОСОБА_1 додаткову винагороду збільшену до 100 тис. гривень пропорційно дням участі ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України пропорційно дням, коли позивач приймав участь в таких заходах, а саме за наступні періоди та дні: 15.11.2022; 16.12.2022; 29.12.2022; 14.01.2023. Щодо можливості врахування висновків постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі № 520/7418/23, представник відповідача зауважив, що вказане рішення суду стосується виключно оцінки правових підстав для надання ОСОБА_1 податкових пільг за періоди його участі у цих бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (15.11.2022, 16.12.2022, 29.12.2022, 14.01.2023).

Ухвалою суду від 24.06.2024 залишено без розгляду позовні вимоги в частині нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) додаткової винагороди відповідно п. 1 положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 гривень за кожний місяць, а саме: за серпень, вересень 2022 року.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 25.02.2022 призваний на військову службу по мобілізації до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України на підставі Указу Президента України «Про проведення мобілізації» від 24.02.2022 року №69/2022, на посаду командира 2-го відділення 1-го стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 бригади Національної гвардії України з 24.02.2022 року.

13.07.2022 згідно наказу № 29о/с позивача переведено та призначено на посаду помічника начальника військового наряду 3-го відділення 1-го взводу охорони роти, охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України.

Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 05.09.2023 року № 952 підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 25.02.2022 по 05.03.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, перебуваючи в м. Харків, Харківській області, Луганській області.

Наказом командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 25.02.2022 року № 46 підтверджено факт перебування ОСОБА_1 у військовій частині НОМЕР_2 НГУ на посаді командира 2-го відділення 1-го стрілецького взводу стрілецької роти (резервної) військової частини НОМЕР_2 з 25.02.2022 по 13.07.2022 року.

Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 04.12.022 року № 334 (с/ч) підтверджено участь штаб - сержанта ОСОБА_1 , помічника начальника військового наряду 3-го відділення 1-го взводу охорони роти охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій у листопаді місяці (15 листопада 2022 року).

Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 02.01.023 року № 2 підтверджено участь штаб - сержанта ОСОБА_1 , помічника начальника військового наряду 3-го відділення 1-го взводу охорони роти охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій у грудні місяці (16 грудня 2022 року, 29 грудня 2022 року).

Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 02.02.2023 року № 33 підтверджено участь штаб - сержанта ОСОБА_1 , помічника начальника військового наряду 3-го відділення 1-го взводу охорони роти охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій у січні місяці (14 січня 2023 року).

Як зазначив позивач у позовній заяві, позивач за лютий і березень 2022 року отримав додаткову винагороду у розмірі 100000 тисяч гривень пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів згідно постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року.

Однак, з 01.05.2022 року Військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України додаткову винагороду у розмірі 100000 тисяч гривень виплачувати припинила.

Позивач вважаючи, що має право на отримання додаткової винагороди у розмірі саме 100 000 грн., а не 30 000 грн. за період серпень, вересень, листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами ст. 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з приписами ст.2 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Як передбачено ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Порядок проходження військової служби в Збройних Силах України визначений у Положенні про проходження громадянами військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі Положення № 1153/2008).

Згідно п. 5 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України.

Відповідно до положень ст. 1-2 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі Закон № 2011) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Згідно приписів ст.9 Закону № 2011 держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Також відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану (із змінами) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях, або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 350 до вищезазначеної Постанови № 168 були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів та поліцейським доповнено словами а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 754 до постанови Кабінету Міністрів України № 168 були внесені зміни, відповідно до яких в абз. 1 п. 1 слова які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка замінено словами які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

З аналізу вищевказаних норм слід дійти висновку про те, що вказане вище нормативне врегулювання свідчить на користь того, що на період дії воєнного стану військовослужбовці мають право на виплату додаткової винагороди та додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

Так, розмір додаткової винагороди становить 30000,00 грн., а у разі безпосередньої участі військовослужбовців Національної гвардії України у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - 100000,00 грн. пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

З метою врегулювання виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, Міністром оборони України було надіслано (адресовано) військовому командуванню Збройних Сил України телеграму № 248/1298 від 25.03.2022.

Пунктом 1 вказаної телеграми визначено, що під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).

В подальшому, 07.07.2022 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 793 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, згідно якою були внесені відповідні зміни до Постанови № 168, зокрема п. 2-1 якої встановлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Порядок виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, відповідно до постанови №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” визначається Інструкцією з виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженою наказом командувача Національної гвардії України від 29.03.2022 №89 (далі по тексту - Інструкція №89).

Відповідно до п.2 Інструкції №89 на період дії воєнного стану військовослужбовцям виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень (у розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або заходах, розмір цієї винагороди збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або заходах.

Згідно з п.3 Інструкції № 89 виплата додаткової винагороди здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження військової служби на підставі наказів командирів (начальників) (далі - командири) органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров'я та установ (далі - військові частини), а командирам військових частин - на підставі наказів командирів вищого рівня.

Відповідно до п.4 Інструкції №89 підготовка проектів наказів для здійснення виплати додаткової винагороди, покладається на підрозділи, що відповідають за облік особового складу. Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видаються не пізніше 10 числа поточного місяця.

Підставою включення військовослужбовців до наказу про виплату додаткової винагороди є рапорт командира (начальника) підрозділу, що має містити інформацію про військове звання, прізвище ім'я та по-батькові, кількість днів та дати участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця та підстави залучення цих військовослужбовців до бойових дій або заходів із зазначенням реквізитів конкретних документів, що підтверджують участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Безпосередня участь військовослужбовців у бойових діях або забезпечення здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій підтверджується відповідно до Порядку підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпечення здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій, затвердженого наказом командувача Національної гвардії України від 29.03.2022 №89 (далі по тексту - Порядок №89).

Відповідно до п.1 Порядку №89 під терміном “безпосередня участь військовослужбовців Національної гвардії України у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів” (далі бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії в районах ведення воєнних (бойових) дій, що визначаються Головнокомандувачем Збройних Сил України; бойових (спеціальних) завдань, згідно з бойовими розпорядженнями, із всебічного забезпечення військових частин (підрозділів) в районі ведення воєнних (бойових) дій; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях України; бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів в разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т. ч. поза межами районів ведення бойових дій); бойових завдань із знешкодження (знищення) незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), диверсійно-розвідувальних сил та інших збройних формувань агресора (у т.ч. поза межами районів ведення бойових Дій); виконання завдань підрозділами артилерії з вогневого ураження противника; виконання завдань підрозділами протиповітряної оборони з ураження повітряних цілей; здійснення польотів у районах ведення воєнних дій; ведення повітряного бою; здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника (у т. ч. поза межами районів ведення бойових дій); виконання групами розмінування завдань з розмінування або робіт з улаштування, нарощування, утримання інженерних загороджень на визначених об'єктах, рубежах, районах та позиціях.

Згідно з п.2 Порядку №89 для документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Національної гвардії України у бойових діях або заходах використовуються такі документи: журнал бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або книга служби нарядів та подій, що відбувалися або постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), на який було здійснено збройний напад або довідка командира військової частини про підтвердження безпосередньої участі відряджених (прикомандированих) військовослужбовців у бойових діях або заходах. Рапорт (донесення) командира підрозділу про участь у бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (виконання бойових або спеціальних завдань). До рапорту долучаються списки особового складу (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих (прикомандированих) підрозділів, військовослужбовців), які брали участь у бойових діях або заходах, із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, періодів участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.

Згідно з п.3 Порядку №89 облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій, здійснюється штабами військових частин.

Крім того, відповідно до розпорядження командувача Національної гвардії України від 20.05.2022 №27/11/3-6154, військовослужбовці мають право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн. із розрахунку на місяць, за дні, коли об'єкти, що охороняються піддавались ракетним (авіаційним) та (або) артилерійським ударам противника.

Тобто, підставою для виплати підвищеної додаткової грошової винагороди у розмірі 100 0000, грн. є документально підтверджений факт здійснення безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за фактичний час виконання ними цих службових обов'язків або коли об'єкти, що охороняються піддавались ракетним (авіаційним) та (або) артилерійським ударам противника, пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

В той же час, обов'язковою умовою для нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, є документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, що здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини.

Водночас, суд зазначає, що військовослужбовець набуває право на отримання додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. на місяць за умови підтвердження безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, втім із розрахунку пропорційно часу участі у виконанні бойових завдань, виходячи із специфіки покладених на підрозділ, у якому він проходив службу, завдань.

Факт безпосередньої участі ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у періоди: 15.11.2022; 16.12.2022; 29.12.2022; 14.01.2023 підтверджується довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 05.09.2023 року № 952, витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 04.04.2022 року № 85 (с/ч), витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 07.04.2022 року № 88 (с/ч), витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 14.05.2022 року № 127 (с/ч), - витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 03.09.2022 року № 241 (с/ч), витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 02.10.2022 року № 270 (с/ч), витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 04.12.2022 року № 334 (с/ч), витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 02.01.2023 року № 2 (с/ч), витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 НГУ (по стройовій частині) від 02.02.2023 року № 33 (с/ч).

Вказані обставини не ставляться під сумнів відповідачем.

Поряд з цим, представник відповідача пояснив, що за виконання завдань по охороні Охоронюваного об'єкту особовому складу підрозділу, де проходив службу ОСОБА_1 нараховувалася додаткова винагорода в розмірі 30 тис. гривень. В окремі дні Охоронюваний об'єкт, де ніс службу підрозділ ОСОБА_1 піддавався ракетним, артилерійським або бомбовим ударам з боку супротивника. За ці дні, коли засоби враження противника влучали в безпосередній близькості від ціього Охоронюваного об'єкту, особовому складу підрозділу де проходив службу ОСОБА_1 додаткова винагорода збільшувалася до 100 тис. гривень шляхом донарахування збільшення (70 тис. гривень) до додаткової винагороди в розмірі 30 тис. гривень за кожний день, коли засоби враження противника влучали в безпосередній близькості від Охоронюваного об'єкту. Про дні влучання засобів враження противника поруч Охоронюваного об'єкту командир підрозділу доповідав командиру бригади своїми рапортами в кінці кожного місяця.

Обставини нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди, збільшеної до 100 тис. гривень пропорційно дням участі ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України пропорційно дням, коли ОСОБА_1 приймав участь в таких заходах, а саме за наступні періоди та дні: 15.11.2022; 16.12.2022; 29.12.2022; 14.01.2023 підтверджується довідкою від 05.09.2023 року № 185 та довідкою від 06.02.2024 року № 136.

Зокрема, у довідці від 06.02.2024 року № 136 у стовпчику «Примітки»: в рядку «Грудень 2022 р.» зазначена сума доплати 2333,33 гривень, що є доплатою ОСОБА_1 за один день в листопаді 2022 року (15.11.2022), яка була розрахована: (100000-30000)/30*1= 2333,33 гривень; в рядку «Лютий 2023 р.» зазначена сума доплати 4516,13 гривень, що є доплатою ОСОБА_1 за два дні в грудні 2022 року (16.12.2022, 29.12.2022), яка була розрахована: (100000-30000)/31*2= 4516,13 гривень; в рядку «Березень 2023 р.» зазначена сума доплати 2258,06 гривень, що є доплатою ОСОБА_1 за один день в січні 2023 року (14.01.2023), яка була розрахована: (100000-30000)/31*1= 2258,06 гривень.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 за період листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року нараховано та виплачено додаткову винагороду у розмірі 100000 грн. на місяць за безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України із розрахунку пропорційно часу участі у виконанні бойових завдань за період листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року.

Відтак, права позивача у цій частині не порушено, а додаткову винагороду розраховано позивачу пропорційно дням участі ОСОБА_1 у виконанні бойових завдань за період листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року, що відповідає вимогам Порядку № 168 та Порядку № 89, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Крім того, позивачем не висловлено своєї аргументованої незгоди з конкретними датами участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року, не зазначено інших дат участі у вказаних заходах, окрім 15.11.2022, 16.12.2022, 29.12.2022, 14.01.2023 та не надано доказів участі у вищезазначених заходах кожного дня у листопаді, грудні 2022 року та січні 2023 року, а у прохальній частині позовних вимог позивач просить суд нарахувати та виплатити на його користь додаткову винагороду саме пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Щодо аргументу позивача про врахування у межах даної справи висновків постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 року у справі № 520/7418/23, суд звертає увагу, що вказаним рішенням суду уже вирішено питання щодо надання ОСОБА_1 податкових пільг за періоди його участі у цих бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (зокрема, 15.11.2022, 16.12.2022, 29.12.2022, 14.01.2023), що предметно не відноситься до даного спору, а тому у межах даної справи суд не надає оцінку вказаним обставинам.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.С.Мороко