Справа № 947/26287/23
Провадження № 1-кс/947/8083/24
20.06.2024 року м.Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м.Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з заступником керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні №12023160000001137 від 18.08.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,-
Як вбачається з клопотання сторони обвинувачення про арешт майна, слідчим управлінням ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023160000001137 від 18.08.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.08.2023 до СУ ГУНП в Одеській області надійшла інформація з УСР в Одеській області ДСР НП України, щодо незаконної діяльності службових осіб органів ІНФОРМАЦІЯ_1 , які зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди з громадян - осіб, які підлягають мобілізації, безпідставно, шляхом відповідних висновків визначають групи інвалідності вищевказаним особам та в подальшому повідомляють ІНФОРМАЦІЯ_2 , які в подальшому вносять відповідні записи у документи військовозобов'язаного, у зв'язку з чим, останнього безпідставно знімають з військового обліку.
Так, співробітниками Управління стратегічних розслідувань в Одеській області ДСР НП України було проведено перевірку інформації отриманої оперативним шляхом, за результатами якої встановлено, що службові особи КУ «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» діючи у групі, в супереч інтересам держави, зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди з громадян - осіб які підлягають мобілізації, безпідставно, шляхом відповідних висновків визначають групи інвалідності вищевказаним особам та в подальшому повідомляють про наявність такої у певної особи у районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - РТЦК та СП), за місцем приписки до призовної дільниці. В подальшому військові лікарські комісії при РТЦК та СП вносять відповідні записи у документи військовозобов'язаного, у зв'язку з чим особа яка підлягає мобілізації отримує документ - тимчасове посвідчення військовозобов'язаного разом із довідкою медико-соціальної експертної комісії, що дає право на перетин державного кордону в умовах воєнного стану в України.
Так, в ході проведення оперативних заходів направлених на встановлення вищевказаних протиправних дій службових осіб МСЕК та військових лікарських ІНФОРМАЦІЯ_3 було встановлено ряд фактів перетину державного кордону особами які підлягають мобілізації, а саме:
- Гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 04.01.2023 року перетнув державний кордон України у пункті пропуску «Рені», на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 та довідки до акту МСЕК серії 10 ААВ №807044, виданої Подільским міжрайонним МСЕК;
- Гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 28.03.2023 року перетнув державний кордон України у пункті пропуску «Рені», на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 та довідки до акту МСЕК серії 10 ААВ №813133, виданої ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
- Гр. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , 03.02.2023 року у пункті пропуску «Паланка», на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 та довідки до акту МСЕК серії 10 АСВ №343943, виданої Приморським міжрайонним МСЕК;
- Гр. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , 03.02.2023 року у пункті пропуску «Паланка» на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_4 та довідки до акту МСЕК серії 10 АСС №214673, виданої Київським міжрайонним МСЕК;
- Гр. ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , 03.02.2023 року у пункті пропуску «Паланка» на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_5 та довідки до акту МСЕК серії 10 АСС №683901, виданої Суворовським міжрайонним МСЕК.
Зазначені факти вказують на системні прояви зловживання службовим становищем групою посадових осіб КУ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та його територіальних підрозділів, а також військових лікарських ІНФОРМАЦІЯ_3 , всупереч інтересам держави, з метою отримання неправомірної вигоди від осіб які підлягають мобілізації.
В подальшому оперативним шляхом встановлено, що вищевказані медико-соціальні експертні комісії мають певний розподіл за районом обслуговування, а саме - обласна АДРЕСА_1 , спеціалізовані та міські міжрайонні МСЕК, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 . До зазначених входять - Київська міжрайонна МСЕК - очолює ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; Приморська міжрайонна МСЕК - очолює ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ; Малиновська міжрайонна МСЕК - очолює ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ; Суворівська міжрайонна МСЕК - очолює ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 Водночас на території Одеської області діяльність здійснює Подільська міжрайонна МСЕК, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 - очолює ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України:
- які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
- які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;
- які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
- в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
Відповідно до п. 60 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Постанова КМ України від 30 грудня 2022 р. № 1487) медико-соціальні експертні комісії повідомляють у семиденний строк відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, та про зміну групи інвалідності.
Відповідно до п. 22 цього Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”.
Так, з метою перевірки можливої причетності співробітників ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_16 до вчинення вищезазначених кримінальних правопорушень, 13.06.2024 на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду м.Одеси було проведено обшук у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_16 , що розташований за адресою:
АДРЕСА_4 , в ході якого виявлено та вилучено:
1.225 довідок військово-лікарської комісії з медичними документами на військовозобов'язаних за період часу з 24.02.22 по теперишній час, щодо яких ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_17 прийнято рішення про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
2.Завірену копію журналу засідань військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_17 за період часу з травня 2023 по 13.06.2024 всього на 185 аркушах.
3.Завірену копію витягу з наказу №40 від 22.02.2024 про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_18 на 5 аркушах;
4.Завірену копію розпорядження №155/А-2022 від 28.12.2022 року про створення позаштатних постійних діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_18 на 8 аркушах;
5.Завірену копію наказу №14/1 від 19.01.2022 про створення позаштатних постійних діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_18 на 9 аркушах;
6.Копію протоколу обшуку від 17.08.2022 проведеного у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_18 співробітниками 2-ого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві на 10 аркушах;
7.Копію протоколу обшуку від 17.08.2023 проведеного у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_19 за адресою: АДРЕСА_4 - співробітниками другого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві на 5 аркушах.
Вказане вилучене майно є документами доказами, які містять відомості, що можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, зокрема підтвердження або спростування факту безпідставного зняття військовозобов'язаних з військового обліку, у зв'язку з чим слідчий виніс постанову від 14.06.2024 про визнання вилучених предметів речовими доказами.
Слідчий звертається з клопотанням про арешт майна з метою збереження речових доказів, оскільки вище зазначені документи мають важливе доказове значення для досудового розслідування.
Слідчий на адресу суду направив заяву в якій клопотання підтримав, просив задовольнити, розглянути у його відсутності.
Начальник ІНФОРМАЦІЯ_20 повідомлений про дату та час розгляду клопотання шляхом направлення листа на електронну адресу, що підтверджується довідкою про його доставку.
Згідно ч.1 ст.172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
З урахуванням вищевикладеного та з метою дотримання процесуальних строків розгляду такого роду клопотань, вважаю за можливе розглянути останнє у відсутності власника майна та його представника.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1, п.2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
У відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
В судовому засіданні встановлено, що вилучене в ході обшуку майно відповідає критеріям ч.1 ст.98 КПК України, оскільки вилучене майно могло зберегти на собі сліди вчинення зазначеного у клопотанні кримінального правопорушення, що в свою чергу свідчить про наявність необхідності в забезпеченні збереження вилученого майна.
Зв'язок даного майна із вчиненням злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, підлягає встановленню в процесі здійснення досудового розслідування, а отже арешт даного майна є виправданим.
Викладене в повній мірі підтверджується долученою до матеріалів клопотання постановою від 14.06.2024 року про визнання та залучення в якості речових доказів, згідно якої вищезазначені вилучені документи визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Таким чином, враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на вилучене майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, й, відповідно захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна підлягає застосуванню.
Керуючись ст.ст.170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з заступником керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні №12023160000001137 від 18.08.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на документи вилучені під час проведення обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_16 розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , а саме:
1.225 довідок військово-лікарської комісії з медичними документами на військовозобов'язаних за період часу з 24.02.22 по теперишній час, щодо яких ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_17 прийнято рішення про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
2.Завірену копію журналу засідань військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_17 за період часу з травня 2023 по 13.06.2024 всього на 185 аркушах.
3.Завірену копію витягу з наказу №40 від 22.02.2024 про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_18 на 5 аркушах;
4.Завірену копію розпорядження №155/А-2022 від 28.12.2022 року про створення позаштатних постійних діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_18 на 8 аркушах;
5.Завірену копію наказу №14/1 від 19.01.2022 про створення позаштатних постійних діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_18 на 9 аркушах;
6.Копію протоколу обшуку від 17.08.2022 проведеного у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_18 співробітниками 2-ого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві на 10 аркушах;
7.Копію протоколу обшуку від 17.08.2023 проведеного у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_19 за адресою: АДРЕСА_4 - співробітниками другого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у м.Миколаєві на 5 аркушах
із забороною користування, володіння та розпорядження.
Виконання ухвали покласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 .
Згідно ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1