Рішення від 24.06.2024 по справі 460/3868/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року м. Рівне №460/3868/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доТериторіального управління Служби судової охорони у Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) звернувся з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області (далі по тексту відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання розпорядження Голови Березнівського районного суду Рівненської області №1 від 22.08.2022; зобов'язання відповідача виконувати розпорядження Голови Березнівського районного суду Рівненської області №1 від 22.08.2022.

Позов обґрунтований тим, що 07.06.2023 в приміщенні Березнівського районного суду Рівненської області відбувся розгляд справи №564/412/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів. Об 11:30год позивач та його довіритель прибули до приміщення суду, щоб прийняти участь у розгляді справи. Однак об11:30год було оголошено повітряну тривогу, яка тривала до 12:05год. Чинним законодавством у сфері цивільного захисту населення передбачений чіткий алгоритм дій громадян та відповідні повноваження органів державної влади, керівників підприємств, установ організацій у випадку виникнення надзвичайної ситуації. Проте, співробітниками відповідача не вжито заходів щодо забезпечення безпеки учасників судового процесу у Березнівському районному суді Рівненської області під час повітряної тривоги.

Ухвалою суду від 15.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечує, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що в ситуації, при якій мала місце повітряна тривога, жодних обмежень для громадян, і позивача, зокрема, в можливості покинути будівлю суду і прямувати в укриття, не здійснювалось, а при таких обставинах дія громадянина диктується власною волею. Лише обмеження такої могло б розцінюватись як протиправна дія.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

За даними з офіційного сайту Судової влади України у провадженні Березнівського районного суду Рівненської області перебувала справа № 564/412/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів. Рішення у справі прийнято 07.06.2023.

22.08.2022 у Березнівському районному суді Рівненської області прийнято розпорядження №1 «Про організацію роботи суду під час оголошення сигналу повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту». Розпорядження прийнято відповідно до статті 3 Конституції України, ст.29 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», рішення Ради суддів України від 24.02.2022 №9, рекомендацій Ради суддів України щодо роботи в умовах воєнного стану від 02.03.2022, рішення Ради суддів України від 05.08.2022 №23. У розпорядженні вказано, що у разі оповіщення сигналу повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту, суддям оголошувати технічну перерву у судових засіданнях. Співробітникам суду та Служби судової охорони пропонувати учасникам судових засідань та відвідувачам негайно покинути приміщення суду до закінчення повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту, та прослідувати до найблищих захисних споруд цивільного захисту для укриття населення.

На запит позивача від 14.06.2023 Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я населення листом від 20.07.2023 №321/04-16/С надав відповідь, якій зазначено, що 07.06.2023 на території Рівненської області повітряна тривога оголошувалася один раз та тривала з 11:30год по 12:05год.

На заяву позивача від 19.08.2023, стосовно надання інформації про відвідування ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Березнівського районного суду Рівненської області 07.06.2023, відповідачем надано відповідь від 22.08.2023, у якій вказано, що згідно інформації, яка міститься в журналі відвідувачів Березнівського районного суду Рівненської області №2/1-37, зазначено запис про відвідування зазначеними особами 07.06.2023 приміщення Березнівського районного суду Рівненської області. Час прибуття, вказаний у журналі відвідувачів 11:03год., час виходу - 13:10год.

Листом від 01.11.2023 відповідач повідомив, що скаргу позивача від 02.10.2023 щодо бездіяльності співробітників Служби судової охорони, які несли службу у Березнівському районному суді Рівненської області, розглянуто. Проінформовано, що за результатами службового розслідування встановлено, що співробітниками територіального управління Служби судової охорони діяли в межах чинного законодавства. Порушень порядку організації та несення служби нарядом не встановлено.

Листом від 09.01.2024 Служба судової охорони повідомила, що звернення позивача від 05.12.2023 щодо перевірки матеріалів службового розслідування, проведеного територіальним управлінням Служби судової охорони у Рівненській області за скаргою 28.09.2023 розглянуто. Під час опрацювання матеріалів службового розслідування, проведеного ТУ Служби, встановлено, що службове розслідування проведено відповідно до положень Законів України, нормативно-правових актів та організаційно-розпорядчих документів, які регламентують діяльність служби судової охорони.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому дія воєнного стану неодноразово продовжувалась і станом на час розгляду справи воєнний стан продовжує свою дію.

Ст.55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

При цьому, суд зауважує, що навіть в умовах воєнного стану конституційне право людини на судовий захист не може бути обмеженим.

Суд зазначає, що фактично, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на відповідні повноваження органів державної влади, а саме: служби судової охорони після оповіщення повітряної тривоги, зокрема, під час перебування у суді під час розгляду цивільної справи №564/412/20.

Відповідно до ч. 3 ст. 159 ЦПК України суд має право оголошувати перерви у судовому засіданні, тривалість яких визначається відповідно до обставин розгляду справи, що їх викликали.

Відповідно до 160 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VII, підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, органів та установ системи правосуддя, виконання функцій щодо державного забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, працівників суду, забезпечення у суді безпеки учасників судового процесу здійснює Служба судової охорони.

Згідно зі ст.161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах.

Повноваження Служби судової охорони визначені у ст.162 вказаного Закону та передбачають, що Служба судової охорони:

1) забезпечує пропуск осіб до будинків (приміщень) судів, органів та установ системи правосуддя та на їх територію транспортних засобів;

2) забезпечує підтримання та реагує на порушення громадського порядку при розгляді справ судом, вживає заходів до припинення проявів неповаги до суду;

3) здійснює заходи з охорони, забезпечення недоторканності та цілісності приміщень судів, органів і установ системи правосуддя, недоторканності та цілісності розташованого у таких приміщеннях майна, запобігання, недопущення чи припинення протиправних дій щодо нього;

4) здійснює заходи із запобігання загрозам особистій безпеці суддів, членів їх сімей, працівників суду, а також у суді - учасників судового процесу, виявлення та нейтралізації таких загроз; вживає у разі надходження від судді відповідної заяви необхідних заходів для забезпечення безпеки судді, членів його сім'ї;

5) реагує в межах наданих законом повноважень на протиправні дії, пов'язані із посяганням на суддів, членів їх сімей, працівників суду, учасників судового процесу.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст.161 цього Закону Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України.

Пунктом 2 Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони, яке затверджено рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 № 1052/0/15-19 передбачено, що Служба судової охорони згідно зі статтею 161 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ цього Положення, співробітники користуються правами і виконують службові обов'язки відповідно до законодавства та цього Положення.

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Положення, співробітники зобов'язані:

1) чесно і сумлінно додержуватися Присяги співробітника Служби, виконувати закони України;

2) демонструвати культурне та чемне спілкування із громадянами, не допускати порушень законодавства;

3) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) інструкцій, наказів керівництва;

4) забезпечувати цілісність об'єктів охорони та недоторканність майна, що зберігається на цих об'єктах, недоторканність і безпеку суддів, членів їхніх сімей, працівників суду, а також у межах суду - учасників судового процесу;

5) знати свої функціональні обов'язки, порядок несення служби, особливості розташування об'єктів охорони, вразливі для нападу місця й належним чином забезпечувати охорону об'єктів;

6) здійснювати заходи щодо припинення посягання на об'єкти охорони, майно та працівників Служби, порушення режиму роботи об'єкта охорони та/або режиму в зоні його охорони, пропускного режиму;

7) затримувати осіб, які вчиняють протиправні дії, для подальшої передачі їх правоохоронним органам;

8) негайно повідомляти Національну поліцію України про протиправні посягання на об'єкти охорони та інші протиправні дії, вчинені як на об'єкті, так і на прилеглій до нього території, про осіб, підозрюваних у вчиненні протиправних дій;

9) забезпечувати недоторканність місця вчинення злочину або адміністративного правопорушення до прибуття представників правоохоронних органів;

10) утримувати зброю, спеціальні засоби, засоби зв'язку та автотранспорту в постійній готовності для застосування та використання за призначенням;

11) не відволікатися від виконання службових обов'язків, нікому не передавати зброю та спеціальні засоби, включаючи осіб, яким підпорядковані;

12) негайно доповідати начальнику (старшому) службового наряду, а у відповідних випадках - особам, яким підпорядковані службові наряди, про несправність засобів охоронно-пожежного призначення, засобів зв'язку;

13) негайно повідомляти підрозділи пожежної охорони про виявлення пожежі на об'єкті охорони і вживати заходів для її ліквідації відповідно до правил з пожежної безпеки та охорони праці;

14) зберігати таємницю, що охороняється законом, а також конфіденційну інформацію про діяльність на об'єктах охорони, не розголошувати відомостей про приватне життя громадян, що стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків;

15) дотримуватися правил особистої безпеки при поводженні зі зброєю, вимог охорони праці та пожежної безпеки.

З огляду на наведені норми, право оголошувати перерву у судовому засіданні має лише суд, у тому числі під час оголошення повітряної тривоги.

Суд, встановив, що за даними Єдиного державного реєстру судових рішень за результатами розгляду цивільної справи №564/412/20 07.06.2023 було прийнято рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

З урахуванням викладеного, можна дійти висновку, що позивач фактично не погоджується з розглядом його справи під час оповіщення повітряної тривоги.

Крім того, жодних доказів того, що співробітниками Служби судової охорони не було повідомлено, зокрема, позивачу, про необхідність пройти в укриття матеріали справи не містять.

При цьому, жодних перешкод самовільно покинути будівлю під час повітряної тривоги працівниками відповідачами здійснено не було.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Під час розгляду справи, з урахуванням наведених позивачем доводів на підтримку заявлених позовних вимог, судом не встановлено порушення відповідачем прав позивача, а відтак у задоволенні позову належить відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Рівненській області відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Територіальне управління Служби судової охорони у Рівненській області (вул. Симона Петлюри, буд. 10,м. Рівне,Рівненська обл.,33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 43162140)

Повний текст рішення складений 24.06.2024.

Суддя Олег ГРЕСЬКО