Рішення від 24.06.2024 по справі 440/4093/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4093/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Головка А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору в сумі 14200 грн. від 13.02.2024 у виконавчому провадженні №74127998.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що спірна постанова є протиправною, оскільки згідно пункту 1 частини п'ятої статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню, виконавчий збір не стягується.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/4093/24. Призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, які не заявляє самостійних щодо предмета спору, на стороні відповідача - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми). Витребувано від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в строк до 18.04.2024 засвідчену належним чином копію матеріалів виконавчого провадження №74127998.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

На примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавчий лист, виданий 19.01.2024 Кобеляцьким районним судом Полтавської області у справі №532/374/23 про відібрання у ОСОБА_1 малолітньої дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та повернення її матері, ОСОБА_3 . У виконавчому листі зазначено, що він підлягає негайному виконанню.

Виконавче провадження ВП №74127998 з виконання вищевказаного документа було відкрито постановою державного виконавця Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Михайлюка Максима Олеговича від 13.02.2024.

13.02.2024 державним виконавцем Подільського відділу державної виконавчі служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Михайлюком Максимом Олеговичем також було винесено постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 14200,00 грн.

Постановою від 19.02.2024 виконавче провадження ВП №74127998 передане до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції юстиції Нікогосяна Гагіка Меружановича від 21.02.2024 виконавче провадження ВП №74127998 було прийняте.

Не погоджуючись з постановою державного виконавця Подільського відділу державної виконавчі служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні №74127998, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок та умови виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі не виконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що визначені цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За змістом положень статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення, зокрема, на підставі таких виконавчих документів як виконавчі листи, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Частинами першою, п'ятою, шостою статті 26 Закону України "Про виконавче провадження", зокрема, визначено, що державний виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Статтею 27 Закону України "Про виконавче провадження" надано визначення поняття "виконавчий збір" та унормовано питання щодо його розміру, порядку та підстав стягнення.

Так, згідно зі статтею 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Таким чином, державний виконавець на підставі поданого належним чином виконавчого документа, зокрема, виконавчого листа, зобов'язаний розпочати його примусове виконання. У випадку примусового виконання рішення немайнового характеру, державний виконавець одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження виносить постанову про стягнення з боржника (фізичної особи) виконавчого збору у розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати. Законом також чітко передбачено, у яких випадках виконавчий збір не стягується, а також визначено перелік рішень, які є рішеннями немайнового характеру, та регламентовано порядок їх виконання.

Так, частиною 5 статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчий збір не стягується:

1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;

2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;

3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";

4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;

6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону.

Як свідчать матеріали справи, виконавчий лист, виданий 19.01.2024 Кобеляцьким районним судом Полтавської області у справі №532/374/23 підлягає негайному виконанню в частині відібрання у ОСОБА_1 малолітньої дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та повернення її матері, ОСОБА_3 .

Отже, в силу положень пункту 1 частини п'ятої статті 27 Закону України "Про виконавче провадження", за примусове виконання виконавчого листа в частині відібрання у ОСОБА_1 малолітньої дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та повернення її матері, ОСОБА_3 виконавчий збір не мав стягуватись.

Таким чином, постанова державного виконавця Подільського відділу державної виконавчі служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Михайлюка Максима Олеговича від 13.02.2024 про стягнення виконавчого збору є протиправною та підлягає скасуванню судом, а позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( вул. Чураївни, 1/1, м. Полтава, Полтавська область, 36004, ЄДРПОУ 34963007), третя особа: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул.Героїв-пожежників,13, м.Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 43316700) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Подільського відділу державної виконавчі служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Михайлюка Максима Олеговича від 13 лютого 2024 року про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП №74127998.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Подільського відділу державної виконавчі служби у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок)

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко