Справа № 420/22077/23
24 червня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Радчука А.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/22077/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року позовну заяву задоволено. Суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , щомісячної доплати до пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року у розмірі 2000,00 грн., починаючи з 01.07.2021 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , щомісячної доплати до призначеної пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року у розмірі 2000,00 грн., починаючи з 01.07.2021 року з урахуванням раніше визначених сум.
28.11.2023 року зазначене рішення суду набрало законної сили.
17.06.2024 року представником позивача за допомогою системи «Електронний суд» подано заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.
Заява обґрунтована тим, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №420/19299/23 позивачу було перераховано та виплачено пенсію на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 09.05.2023 №9/3-828 з 01.02.2022 року. Однак, після виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №420/19299/23 відповідачем було повторно припинено доплату 2000 грн. до призначеної пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року, яку відповідача було зобов'язано сплачувати на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №420/22077/23.
У заяві зазначено, що станом на день її подання, рішення суду від 27.10.2023 у справі №420/22077/23 не виконане, а саме відповідач не виплачує доплату 2000 грн. до призначеної позивачу пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року.
З урахуванням викладеного заявник просить:
встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №420/22077/23;
зобов'язати Відповідача у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №420/22077/23 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до призначеної пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року у розмірі 2000,00 грн.;
у разі невиконання судового рішення або ненадання звіту про його виконання накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину з якого стягнути на користь Державного бюджету України, а другу половину - на користь ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 5 ст. 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Заявник у заяві про встановлення судового контролю не просив здійснювати її розгляд за його участі.
З урахуванням викладеного, суд здійснює розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/22077/23, суд дійшов наступного.
Як встановлено судом з наданих аркушів про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа №N/A-2692-Департамент з питань виконання кримінальних покарань), 18.03.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року у справі №420/22077/23, а саме нараховано щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року.
Також судом встановлено, що 20.03.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022 року на виконання іншого судового рішення, а саме рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року у справі №420/19299/23.
На підставі даних автоматизованої системи документообігу «Діловодство спеціалізованого суду», судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року у справі №420/19299/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 09.05.2023 №9/3-828 з 01.02.2022 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 09.05.2023 №9/3-828 з 01.02.2022 року, здійснивши виплату йому різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.02.2022 року по день проведення перерахунку.
Дослідивши перерахунок від 20.03.2024 року щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 року судом виявлено, що позивачу до перерахунку не включено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року.
Натомість, вказану доплату присуджено на користь позивача рішенням суду від 27.10.2023 року у цій справі, а саме зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , щомісячної доплати до призначеної пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року у розмірі 2000,00 грн., починаючи з 01.07.2021 року з урахуванням раніше визначених сум.
Тобто, рішенням суду від 27.10.2023 року у цій справі визначено, що починаючи з 01.07.2021 року позивач має право на щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року.
При цьому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року у справі №420/19299/23 вказану доплату не скасовано.
Враховуючи, що в резолютивній частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року у справі №420/22077/23 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до призначеної пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року у розмірі 2000,00 грн., починаючи з 01.07.2021 року з урахуванням раніше визначених сум, - суд констатує факт невиконання відповідачем рішення по справі №420/22077/23 після перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 року, оскільки до перерахунку взагалі не включено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1-2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 2 ст. 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Гарантією забезпечення обов'язковості судового рішення є інститут судового контролю.
Приписами статей 382-383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КАС України) та, за наслідками розгляду даного звіту, як можливий варіант - накладення штрафу (ч. 2 ст. 382 КАС України); визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Системний аналіз наведених норм дає підстави вважати, що законодавець встановив певну етапність заходів судового контролю, першим з яких є зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КАС України).
Суд вважає доцільним застосувати до спірних правовідносин засіб судового контролю у вигляді зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КАС України).
Виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Необґрунтована тривала затримка виконання обов'язкового рішення може суперечити Конвенції. Саме на державу покладається обов'язок забезпечення того, щоб остаточні рішення, постановлені проти її органів або організацій чи підприємств, якими вона володіє або які вона контролює, були виконані відповідно до вищезазначених вимог Конвенції. Держава відповідає за виконання остаточних рішень, якщо органи влади контролюють обставини, що блокують або перешкоджають їхньому повному та своєчасному виконанню (рішення Європейського суду з прав людини у справі Савіцький проти України, nо.38773/05, від 26.07.2012 року).
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України").
Аналогічну правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду у справі №800/592/17(11-221заі18) від 20.06.2018 року.
На підставі викладеного, суд вважає доцільним встановлення судового контролю за виконанням цього рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, надавши інформацію щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” у розмірі 2000,00 грн., починаючи з 01.07.2021 року
Керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 382-383 КАС України,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року у справі № 420/22077/23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року по справі № 420/22077/23, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду інформацію щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” у розмірі 2000,00 грн., починаючи з 01.07.2021 року, з урахуванням окреслених у судовому рішенні висновків та правової оцінки суду, згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 року.
Копію цієї ухвали надіслати заявнику та іншим учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук