Рішення від 24.06.2024 по справі 420/20070/23

Справа № 420/20070/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог

До суду звернувся ОСОБА_2 , діючий на підставі довіреності в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (третя особа - ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не внесенні до оновленої довідки № ЮО114773 від 04.05.2023 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби ( 65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії ( 35% від посадового окладу) відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та рішення Міністра оборони України від 14 січня 2022 № 248/269, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року (2481 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести в довідку № ЮО114773 від 04.05.2023 року відомості про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 за нормами чинними станом на 01.01.2022 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 19.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” із зазначенням розміру надбавки за особливості проходження служби (65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії (35% від посадового окладу) відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 та рішення Міністра оборони України від 14 січня 2022 №248/269 визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року (2481 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт та надати оновлену довідку №ЮО114773 від 04.05.2023 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 .

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що позивач отримує пенсію в разі втрати годувальника, як вдова померлого ветерана війни- інваліда ІІІ групи. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року по справі №420/636/23 відповідачем була оформлена та подана до пенсійного органу довідка від 04.05.2023 року № Ю0114773 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 1 січня 2022 року для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , протиправно застосувавши прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, замість прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року в розмірі 2 481 грн. Крім того, відповідачем у вказаній довідці про розмір грошового забезпечення всупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 та рішення Міністра оборони України від 14 січня 2022 № 248/269 зменшені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за особливості проходження служби до 1 %, замість 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премія до 10%, замість 35 % від посадового окладу. Позивач звернулась до відповідача із заявою про виправлення вказаних помилок шляхом заміни розмірів надбавки за особливості проходження служби на 65 %, премії на 35%, виходячи із розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 в розмірі 2481,00 грн. Однак відповідач відмовив позивачу у видачі нової довідки та зміни розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, що стало підставою звернення до суду з позовом.

Відповідач не скористався правом у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому ухвали суду від 15.08.2023 року про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву, примірник якої отримано уповноваженим представником відповідача ОСОБА_4 особисто 28.08.2023 р., що підтверджується розпискою, наявною в матеріалах справи.(а.с. 29)

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Третя особа - ГУ ПФУ в Одеській області не скористався правом на надання пояснень щодо предмету спору.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 15.08.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером, яка отримує пенсію в разі втрати годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

За даними КП « ДСС» рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року по справі № 420/636/23 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 1 січня 2022 року, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 на 01 січня 2022 року відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 .

На виконання даного судового рішення, 04.05.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 видана ОСОБА_3 довідку № ЮО114773 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року за посадою - нач. центру забезпечення реалізації договорів про скороч. озброєнь, яку він займав на день звільнення зі служби, за якою становить, зокрема, посадовий оклад 40 тарифний розряд - 8 740,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1770,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 5255,00 грн., надбавки за особливості проходження служби 1% - 157,65 грн., надбавка за таємність 20% - 1748,00 грн., премія 10 % - 874,00 грн. ( а.с. 15).

04.05.2023 р. представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою повідомити про перерахунок грошового забезпечення та надіслання оновленої довідки № ЮО 114773 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку для перерахунку грошового забезпечення із зазначенням з 01.01.2022 року у довідці розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення ю рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % від посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавка за роботу з таємними документами в розмірі 20 % від посадового окладу, премія в розмірі 10% від посадового окладу, які визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 для проведення з 01.01.2022 року перерахунку пенсії в разі втрати годувальника. (а.с.17)

26.05.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 листом № 943/10160 повідомив позивача, що листом від 04.05.2023 за № 943/8332 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області направлена довідка від 04.05.23 № ЮО 114773 про розмір грошового забезпечення складена відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 № 420/636/23. (а.с.18)

Вважаючи, що відповідачем вчинено протиправну бездіяльність, яка полягає у не внесенні до оновленої довідки № ЮО114773 від 04.05.2023 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби ( 65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії ( 35% від посадового окладу), визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року (2481 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема, що:

- особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. ( частина перша статті 1 Закону № 2262-XII);

- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. ( частина третя статті 51 Закону № 2262-XII);

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року № 2011-XII (надалі за текстом - Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема, -

- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII );

- грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. (ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII).

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою зокрема

- установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. ( пункт 2 Постанови № 704);

- надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою. ( підпункт 1 пункту 5 Постанови №704)

- надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. ( підпункт 1 пункту 5 Постанови №704)

Відповідно до ст. 9 Закону №2011-XII, Постанови № 704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 року за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), у редакції на час виникнення спірних правовідносин), яким визначено, зокрема

- механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам. ( пунктом 1 розділу I Порядку № 260);

- грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги. ( пункт 2 розділу I Порядку № 260)

- військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. ( пункт 1 розділу VI Порядку № 260)

- розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. ( абзаци перший, третій, четвертий пункту 2 розділу VI Порядку № 260)

- виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки. ( пункт 5 розділу VІ Порядку № 260)

- командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. ( пункт 1 розділу ХVІ Порядку № 260)

- розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. ( абзац перший пункту 2 розділу ХVІ Порядку № 260)

- виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків. (пункт 3 розділу ХVІ Порядку № 260)

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), пунктом першим якого, в редакції Постанови КМ №103 від 21.02.2018 року визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1 в редакції Постанови КМ №103 від 21.02.2018 року).

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, в редакції Постанови Пенсійного фонду № 3-1 від 07.02.2012, чинній до 17.04.2023 року, (далі - Порядок № 3-1) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

VI. Оцінка суду.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як встановлено судом, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 по справі № 420/636/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та направлено до пенсійного органу довідку № ЮО114773 від 04.05.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2022 р., для перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 .

Предметом спору у цій справі є бездіяльність відповідача, яка за позицією позивача, полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2022 року, виданої на виконання судового рішення, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби 65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії 35 % від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 та рішення Міністра оборони України від 14 січня 2022 № 248/269, для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника з 01.02.2022 року.

Тобто, право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника позивач обґрунтовує підвищенням відповідній категорії військовослужбовців з 01.02.2022 розміру грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірах, визначених на підставі наказу/рішення Міністра оборони України.

Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд враховує наступне.

Як зазначалось вище Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

При цьому, вищенаведені положення Постанови №740 та Порядку № 260 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 35% (від посадового окладу).

Саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65 % його розміру (окладу). Щодо розміру щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, то він встановлюється, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Разом з тим, відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Кабінетом Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23 травня 2024 року по справі № 380/19324/23, підтримала рішення Верховного Суду України від 05 березня 2024 року по справі № 380/19324/23, та аналізуючи пункт 5 Порядку № 45, дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. ( пункт 57 постанови)

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).

Враховуючи встановлені судом обставини та вищевказані правові позиції Великої Палати Верховного Суду, при складанні та направлені до ГУ ПФУ в Одеській області довідки від 04.05.2023 року № ЮО114773 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2022 р., для перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , відповідач мав визначити розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу 5 пункт 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, а саме, у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, яку ОСОБА_3 займав на день звільнення зі служби.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог в частині зазначення у вказаній довідці від 04.05.2023 року № ЮО114773 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% та премії 35%.

При цьому, доводи позивача щодо необхідності застосування наказу/рішення Міністра оборони України, на які він посилається у позові, а також інші доводи в частині визначення судом конкретних розмірів у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії у вказаній довідці суд відхиляє, з огляду на те, що наказ/рішення Міністра оборони України не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Натомість зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

Щодо позиції позивача стосовно визначення відповідачем в довідці № ЮО114773 від 04.05.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2022 р., для перерахунку основного розміру пенсії позивача в разі втрати годувальника, посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року (2102 грн), замість прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року (2481 грн.) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704, то суд вказує про таке.

Як зазначалось вище, довідка № ЮО114773 від 04.05.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2022 р., для перерахунку основного розміру пенсії позивача, видана відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року по справі №420/636/23, яким серед іншого, зобов'язано було ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 1 січня 2022 року, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

При цьому, зі змісту вказаної довідки № ЮО114773 від 04.05.2023 вбачається, що посадовий оклад 40 тарифний розряд складає - 8 740,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1770,00 грн.

За позицією позивача, при визначенні вказаних розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням відповідачем застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2021 року, а саме 2102, грн., замість 2481,00 грн.

Відповідач щодо вказаного спірного питання щодо пояснення суду не надав.

Разом з тим, суд вказує, що додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, зокрема, при тарифному 40 розряді посадового окладу - тарифний коефіцієнт складає - 4,16. Крім того, додатком 14 до Постанови № 704 визначену схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, зокрема, за військовим (спеціальним) званням тарифний коефіцієнт складає - 0,84.

Враховуючи, що відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2022 року складає 2 481,00 грн., то з урахуванням тарифного коефіцієнту 4,16 розмір посадового окладу має складати 10 320,96 грн., а не 8 740,00 грн. З аналогічних підстав оклад за військовим званням (полковник) з урахуванням тарифного коефіцієнту 0,84 мав складати - 2084,00 грн., замість -1770,00 грн.

Таким чином, доводи позивача знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.

Відтак, дії відповідача щодо застосування у довідці № ЮО114773 від 04.05.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року, виданій на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року по справі №420/636/23, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року в розмірі 2102, грн., замість 2 481,00 грн., слід визнати протиправними.

Суд зазначає, що протиправна бездіяльність - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

За загальним правилом діями суб'єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень.

Отже, під протиправними діями суб'єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов'язану з виконанням дій, які такий суб'єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов'язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.

Відтак, керуючись частиною другою статті 9 КАС України щодо меж розгляду позовних вимог та можливості виходу за них, для захисту порушеного права позивача, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо встановлення в підготовленій та направленій до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки від 04.05.2023 року № ЮО114773 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2022 р., для перерахунку з 01.02.2022 року пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , розміру надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% (посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років) та премії в розмірі 10% (посадового окладу), а також визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року в сумі 2102,0 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 23 частини 1 статі 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача виготовити та надати до органу ПФУ нову довідку з виправленими відомостями щодо розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії шляхом зазначення таких - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, а також визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року в сумі 2481,00 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

VII. Висновок суду

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно п.8 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визначення у підготовленій та направленій до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідці від 04.05.2023 року № ЮО114773 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2022 р., для перерахунку з 01.02.2022 року пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , розміру надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% (посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років) та премії в розмірі 10% (посадового окладу), а також визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року в сумі 2102,0 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовити та надати до органу ПФУ нову довідку з виправленими відомостями щодо розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії шляхом зазначення таких - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, а також визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року в сумі 2481,00 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна