Ухвала від 24.06.2024 по справі 420/15507/24

Справа № 420/15507/24

УХВАЛА

24 червня 2024 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету “Одеська морська академія” про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету “Одеська морська академія”, у якій позивач просить суд:

визнати бездіяльність Інституту Військово-Морських Сил Національного університету “Одеська морська академія” відносно непроведення компенсації втрати частини доходу - індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 07.09.2019, у зв'язку з порушенням строків її виплати, за період 01.01.2016 року по 28.03.2024 року, протиправною;

зобов'язати Інститут Військово-Морських Сил Національного університету “Одеська морська академія” нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу - індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.09.2019, у зв'язку з порушенням строків її виплати, за період 01.01.2016 року по 28.03.2024 року.

Ухвалою суду від 27.05.2024 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

12.06.2024 року представник відповідача, використовуючи підсистему «Електронний суд» подав до суду відзив на адміністративний позов, у якому клопотав про залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду з даним позовом.

В обґрунтування вказаної заяви відповідач зазначив, що відповідно до частини 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк. Позивач проходив військову службу, що в розумінні КАС України є публічною службою. Предмет спору пов'язаний з періодом, коли позивач проходив військову службу, а тому на думку командування Інституту має застосовуватися строк звернення до суду, встановлений частиною 5 статті 122 КАС України. Так, відповідач зазначає, що позивач звернувся до суду із позовом 21.05.2024, клопотання про поновлення строків звернення до суду не надав, причини пропуску строку звернення до суду не вказав, про виплату позивачу грошових коштів, виплачених йому 28.03.2024 Інститутом на виконання рішень суду по справам № 420/4834/23, знав, що сам вказав у позові.

Таким чином, на переконання відповідача, позивач пропустив місячний строк звернення до суду.

Розглянувши вказане клопотання відповідача, суд прийшов до наступного.

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналіз зазначених норм дає підстави зробити висновок, що шестимісячний строк звернення до суду в адміністративному судочинстві є загальним і застосовується, якщо інше не встановлено цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині 2 статті 122 цього Кодексу.

Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Водночас, у зазначених положеннях Кодексу адміністративного судочинства України відсутні норми, що регулювали б порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці.

Умови проходження більшості видів публічної служби, зокрема й у питаннях щодо оплати праці, регулюються як спеціальним законодавством, так і загальними нормами трудового законодавства, тобто нормами законодавства про працю.

Статтею 233 Кодексу законів про працю України, яка регулює строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів, встановлено норму про те, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).

Вирішуючи питання про те, якою нормою закону слід керуватися при розгляді цієї справи, суд наголошує, що положення статті 233 КЗпП України в частині, що стосуються строку звернення до суду у справах, пов'язаних з недотриманням законодавства про оплату праці, мають перевагу в застосуванні перед частиною п'ятою статті 122 КАС України.

Предметом розгляду даної справи є виплата компенсації втрати частини доходу - індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.09.2019, у зв'язку з порушенням строків її виплати, за період 01.01.2016 року по 28.03.2024 року.

З огляду на те, що індексації грошового забезпечення була виплачена відповідачем на користь позивача на виконання рішення суду 28.03.2024 року, строк звернення до суду з приводу нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів підлягає обчисленню з цієї дати.

Позовна заява подана до суду першої інстанції 21.05.2024 року, тобто з дотриманням тримісячного строку звернення до суду.

З огляду на вказане, клопотання представника відповідача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 120, 122, КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету “Одеська морська академія” про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Радчук А.А.