Рішення від 24.06.2024 по справі 420/9754/24

Справа № 420/9754/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо незастосування середньої заробітної плати в Україні за 2017 - 2019 роки при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 обчислення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017- 2019 роки, починаючи з 28 жовтня 2020 року, та виплатити недоотриману пенсію, з урахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 09.06.1998 року йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При призначенні пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. 28.10.2020 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні іншого виду пенсії показник середньої заробітної плати залишився незмінним. Позивач звертався у 2021 році до пенсійного органу за інформацією, зокрема щодо показника середньої заробітної плати, який був застосований при обчисленні пенсії за віком. Листом відповідач повідомив, що при обчисленні пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати за 2017-2019 роки, тобто за три роки, що передували призначенню пенсії за віком у 2020 році. Згодом позивач дізнався, що надана пенсійним органом інформація не відповідає дійсності, оскільки при обчисленні нового виду пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Позивач не погоджується із таким обрахунком пенсії за віком та просить позовні вимоги задовольнити.

У відзиві пенсійний орган із заявленими вимогами не погодився. Зазначив, що позивача переведено на пенсію за віком відповідно до ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Середній заробіток обрахований за 2014-2016 роки. Підстави для перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2017-2019 роки, відсутні. Позиція відповідача ґрунтується на тому, що у даному випадку позивача переведено на інший вид пенсії, а не призначено пенсію вперше, тому підстави для застосовування показника середньої заробітної плати за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії відсутні. Відповідач вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду, оскільки у 2021 році позивачеві було відомо який саме показник середньої заробітної плати застосовано при обчисленні пенсії за віком.

У відповіді на відзив позивач зазначив про свою незгоду із доводами відповідача викладеними у відзиві та просив позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 24.06.2024 року позовну заяву в частині вимог за період з 28.10.2020 року до 27.09.2023 року залишено без розгляду.

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд установив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та з 09.06.1998 року отримував пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

28.10.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід на пенсію за іншим законом, зокрема з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

29.10.2020 року за заявою позивача прийнято рішення № 156050007770 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

Розмір пенсії за віком обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн.

Тобто, після призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” змін у розрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії не відбулось, пенсійний орган застосував середній заробіток за 2014-2016 роки, як під час призначення пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058).

Відповідно до ст. 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Статтею 40 Закону № 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Статтею 45 Закону № 1058 передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Статтею 9 Закону № 1058 передбачено такі види пенсійних виплат: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

З огляду на зміст наведеної вище норми, пенсія за вислугу років, яка позивачу була призначена з 09.06.1998 року до переведення на пенсію за віком відповідно до норм Закону № 1058, цим Законом не передбачалась.

Таким чином, цілком можливо стверджувати, що вперше за призначенням пенсії, яка передбачена нормами Закону № 1058, позивач звернувся у 2020 році, з огляду на що, при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (2020 р.) згідно із частиною другою статті 40 цього Закону.

Верховний Суд України від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 та Верховний Суд у Постановах від 22 лютого 2018 року у справі № К/9901/16/17, від 22 січня 2019 року у справі № 577/2457/17 висловили правову позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення” на пенсію згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи із того, що у 2020 році позивачу вперше призначено пенсію, яка передбачена Законом №1058, її розмір мав бути обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки (2017, 2018, 2019 рр.), що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком (2020 р.).

Відтак, позивачеві протиправно при призначенні пенсії за віком не обчислили розмір пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки починаючи з 28.09.2023 року, тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за віком відповідно до ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2017-2019 роки.

Судовий збір розподілено на підставі ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування до обрахунку пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 28.09.2023 року перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2017, 2018 та 2019 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов