Рішення від 21.06.2024 по справі 420/9154/24

Справа № 420/9154/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (далі відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо належного розгляду заяви позивача від 01.12.2023 р. про списання суми недоїмки, штрафів та пені з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача від 01.12.2023 р. про списання суми недоїмки, штрафів та пені з єдиного внеску у розмірі 23 785,08 грн. мотивуючи це, тим, що він звернувся до відповідача в 2023 році з заявою про списання суми недоїмки з єдиного податку за періоди 2017-2019роки, але відповідач 22.12.2023 року надав йому відповідь якою відмовив у задоволенні заяви з посиланням на підстави, які не передбачені податковим законодавством.

Ухвалою суду від 27.03.2024 року відкрито позовне провадження та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03.04.2024 року до суду від представника відповідача надійшов відзив у якому він просить відмовити у задоволенні позову з підстав того, що у позивача як суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця на загальній системі оподаткування наявний податковий борг з єдиного податку за 2017-2019 роки у сумі 23785,08грн., з яких за 2017р.-8448грн, за 2018р.-9828,72грн., за 2019р.-5508,36грн. та враховуючи, що позивачем не дотримано умов передбачених п.9-15 Закону №2464 для списання сум недоїмки, а також штрафів та пені нарахованих на ці суми недоїмки, не підлягає списанню заборгованість по єдиному соціальному внеску.

Дослідивши зміст заяв по суті справи, надані до суду письмові докази у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Обставини справи.

ОСОБА_1 з 18.05.2010 року займався підприємницькою діяльністю як фізична особа-підприємець, та перебував на загальній системі оподаткування. За основним видом діяльності КВЕД (45.44.0) малярні роботи та скління.

В 2019 році позивачем прийнято рішення про припинення господарської діяльності, шляхом подачи 20.09.2019 року до державного реєстратора заяви про припинення підприємницької діяльності та вчинення державним реєстратором 20.09.2019 р. запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

01 грудня 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою про списання боргу по єдиному внеску до якої додав заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності /заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску 20.09.2019р., звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за періоди 2017-2019роки, та декларації про майновий стан і доходи за 2017-2019 роки (а.с.13 а.с.15-31).

22.12.2023 року відповідач на заяву листом надав відповідь вих. №50827/6/15-32-13-07-06 у якій з посиланням на положення Закону України від 04.12.2020року №1072 -ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» яким внесені зміни до п.9-15 Закону України №2464, вказав, що заявником заяву подано 06.12.2023 року з порушенням строку встановленого у п.9-15 після закінчення граничного терміну, враховуючи викладене відсутні правові підстави для списання суми недоїмки за період з 01.01.2017 до 01.12.2020р.(а.с.11,12).

Позивач не погодився з даною відповіддю відповідача та звернувся до суду з позовом.

Джерела права та висновки суду.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем (частина четверта статті 6 Закону № 2464-VI).

З 03.06.2020 Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI було доповнено пунктом 9-15 згідно із Законом № 592-IX від 13.05.2020, яким, із урахуванням змінам, внесених згідно із Законом № 786-IX від 14.07.2020, в редакції Закону № 1072-IX від 04.12.2020, визначено наступне:

« 9-15. Підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників";

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню".

Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».

Як встановлено судом, позивач 01 грудня 2023 року звернувся до контролюючого органу із заявою про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску відповідно до п. 9-15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464.

Податковий орган за результатами розгляду заяви позивача листом від 22.12.2023 вих. №50827/6/15-32-13-07-06 повідомив ОСОБА_2 про відсутність правової підстави для списання суми недоїмки.

Отже, всупереч абзацу 5 пункту 9-15 розділу VIII Закону 2464-VI, який передбачає, що за результатами розгляду заяви податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, рішення, що відповідає вимогам вказаної норми, відповідачем не прийнято.

Суд враховує, що лист є службовим документом, носієм доказової інформації та не створює правових наслідків у вигляді виникнення обов'язків, зміни чи припинення будь-яких прав платника податків.

Доказів того, що за наслідками розгляду заяви позивача від 01.12.2023р. було прийнято рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, відповідачем суду не надано.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що відповідач за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 не прийнявши рішення, передбачене абзацом четвертим пункту 9-15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ, допустив протиправну бездіяльність.

Суд вважає за необхідне зазначити, що списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені здійснюється виключно за рішенням контролюючого органу, а не суду, у зв'язку із чим суд не може перебирати на себе функції податкового органу, що суперечило б статті 19 Конституції України, оскільки суд здійснює лише контроль легальності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, однак не виконує за останніх їхні функції.

З огляду на наведене, з метою повного та належного захисту прав позивача, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.12.2023 про списання суми недоїмки та зобов'язати ГУ ДПС у Одеській області розглянути по суті заяву позивача про списання суми недоїмки, штрафів та пені та прийняти рішення відповідно до вимог пункту 9-15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №2464-VІ від 08.07.2010 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем згідно платіжної інструкції №189 від 21.03.2024 року сплачено судовий збір в сумі 1211,20грн.грн.

Поряд з цим суд вказує на те, що позивачем подано позов за допомогою електронного суду.

У відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Тобто судовий збір за подання даного позову становить 968,96 грн.

Таким чином, враховуючи задоволення позовних вимог позивача, а також те, що позов подано за допомогою електронного суду (в електронній формі), суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 968,96 грн..

Керуючись ст.ст. 2, 6-8, ч.2 ст.9, ст.ст.10, 77, 90, 242-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.12.2023 р. про списання суми недоїмки, штрафів та пені з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 01.12.2023 р. про списання суми недоїмки, штрафів та пені з єдиного внеску у розмірі 23 785,08 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими ст..ст.293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач : ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області м.Одеса вул..Семінарська б.5 код ЄДРПОУ ВП 44069166.

Суддя Іванов Е.А.