21 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/5723/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки №30-Ф від 29.01.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 14.02.2024 року перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.01.2024 року №30-Ф, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що 30.01.2024 року звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області у якій просила перерахувати пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.01.2024 року №30-Ф. Проте, Відповідач листом від 14.03.2024 року у зазначеному перерахунку відмовив, посилаючись на відсутність відповідної постанови для такого перерахунку. Позивач вважає відмову протиправною та за захистом своїх прав звернувся до суду.
Ухвалою від 25.03.2024 року відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У відзиві Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, на позовну заяву проти позову заперечується, зазначається, що Позивачу при переведенні з 31.01.2024 року на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки від 29.01.2024 року №29-Ф.
Відповідач вважає, що наданий час відповідної постанови щодо порядку обчислення пенсій, призначених на умовах Закону України "Про державну службу", з урахуванням змін в оплаті державних службовців, затверджених постановою №1409, Кабінетом Міністрів України не прийнято.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, що Позивач 30.01.2024 року звернулася до Відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". До заяви Позивачем були долучені довідки від 29.01.2024 року за №29-Ф та №30-Ф про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця.
Вказані обставини підтверджується заявою Позивача від 30.01.2024 року та довідками від 29.01.2024 року за №29-Ф та №30-Ф, копії яких долучені до позову та досліджені судом.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивача з 31.01.2024 року переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Судом встановлено та визнається сторонами, що при такому переведенні Відповідачем при визначенні розміру пенсії була врахована лише довідка від 29.01.2024 року за №29-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Суть спірних відносин між сторонами в даній справі зведена до наявності чи відсутності підстав для врахування довідки від 29.01.2024 року за №30-Ф складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Позивач вважає, що така довідка підлягає обов'язковому врахуванню, так як містить відомості про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023р оку, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Відповідач вважає, що наданий час відсутній відповідний правовий механізм для перерахунку пенсій, призначених на умовах Закону України "Про державну службу", з урахуванням змін в оплаті державних службовців, затверджених постановою КМ України №1409.
Такі доводи Відповідача не в повній мірі відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Безспірно, відповідно до вимог ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо розгляду звернень для перерахунку пенсій врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Безспірно, приписи розділу ІV. Приймання, оформлення і розгляд документів вказаного Порядку врегульовують дії територіальних органів Пенсійного фонду України щодо порядку розгляду звернень про перерахунок пенсії.
Так, в розумінні вимог п.4.1 цього Порядку заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, в тому числі про перерахунок пенсії, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 розділу IV цього Порядку).
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (пункт 4.3 розділу IV цього Порядку).
Одночасно суд враховує, що алгоритм дій територіальних органів при призначенні та нарахуванні розміру пенсії особам згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" врегульовані правовими нормами Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 (надалі - Порядок №622).
Як зазначено в п.4 цього Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (п.5 цього Порядку №622).
Судом встановлено, що долучена до позову копія довідки від 29.01.2024 року за №30-Ф складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби відповідає формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" в редакції на час їх видачі.
Суд вважає безпідставними та помилковими доводи Відповідача, наведені у відзиві, що проведення перерахунку на підставі вказаної довідки від 29.01.2024 року за №30-Ф за своєю суттю є перерахунком пенсій, призначених на умовах Закону України "Про державну службу", з урахуванням змін в оплаті державних службовців, затверджених постановою КМ України №1409.
На підставі викладеного суд робить висновок, що довідка від 29.01.2024 року за №30-Ф складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, підлягала обов'язковому врахуванню при обрахунку пенсії Позивача, призначено відповідно до Закону України "Про державну службу".
Разом з тим, всупереч вимогам ст.77 КАС України Відповідачем суду не надано жодних доказів щодо результатів розгляду звернення Позивача про проведення перерахунку його пенсії із врахування довідки від 29.01.2024 року за №30-Ф складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Звернення Позивача від 30.01.2024 року щодо перерахунку пенсії із врахуванням довідки від 29.01.2024 року за №30-Ф не було розглянуто у відповідності до вимог цього Порядку і, як наслідок, за результати не було ухвалено рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії в цій частині, із незрозумілих суду підстав було розглянуто у відповідності до Закону України "Про звернення громадян".
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача на такий розгляд його звернення.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Відповідача щодо не проведення своєчасного перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 30.01.2024 року (дати звернення) перерахунок, нарахування та виплату пенсії за віком відповідно до норм Закону України "Про державну службу" на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.01.2024 року №30-Ф, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до вимог ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1 211,20 грн. підлягає відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, су
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо не проведення своєчасного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до норм Закону України "Про державну службу" на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.01.2024 року №30-Ф.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м. Житомир, вул. О.Ольжича,7, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити з 30.01.2024 року перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до норм Закону України "Про державну службу" на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.01.2024 року №30-Ф, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк