Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 червня 2024 року Справа№200/3075/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до
Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення розрахунку та призначення пенсії, на заяву ОСОБА_1 від 13.07.2021, з урахуванням зарахованих періодів роботи з: 21.07.2000 по 28.07.2000 та з 29.07.2000 по 06.05.2002, з 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 рік на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем в шахті до Списку №1, без урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, місто Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ-13486010) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням зарахованих періодів роботи з: 21.07.2000 по 28.07.2000 та з 29.07.2000 по 06.05.2002, з 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 рік на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем в шахті до Списку №1 з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 25.04.2024, та здійснити виплату різниці з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 22 травня 2024 року суд прийняв до розгляду позовну заяву позивача, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/3075/24 за правилами спрощеного позовного провадження. Вказаною ухвалою суд задовольнив клопотання позивача, визнав поважними причини пропуску строку звернення позивача із позовом до суду та поновив пропущений строк. Також було задоволено клопотання позивача про витребування доказів, витребувано у відповідача докази у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що розмір її пенсії повинен бути розрахований з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки вона має достатньо стажу на підземних роботах за Списком №1, передбаченого положенням цієї статті. Проте, в розрахунку її пенсії відсутні будь-які відомості про призначення пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідач у листах вказує, що зобов'язання Головного управління щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345 «Про підвищення престижності шахтарської праці» в рішенні суду, на виконання якого позивачу було призначено пенсію, відсутні, пенсія розрахована за нормами статей 27 і 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто рішення виконано згідно покладених судом зобов'язань. Крім того, відповідно до листа відповідача, ОСОБА_1 25.04.2024 року було здійснено перерахунок пенсії, проте жодних відомостей про перерахунок пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» розрахунок, наданий Головним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області разом з листом від 01.05.2024 року вих. №0500-0202-8/43137, не містить. Тож позивач вважає, що перерахунок повинен бути здійснений саме з цієї дати з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Донецького окружного адміністративного суду №200/13387/21 від 13.12.2021 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.07.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» для осіб, які працювали до 01.04.2015, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 у справі № I-р/2020. На виконання вказаного рішення пенсія ОСОБА_1 призначена з 13.07.2021. В рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2021 по справі 200/13387/21 були відсутні зобов'язання, щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому рішення суду було виконано в межах покладених судом зобов'язань. Враховуючи відсутність зобов'язання, щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відсутні підстави для задоволення позовних вимог, в відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити. Відповідач зазначає, що Головне управління ПФУ в Донецькій області діяло з додержанням норм чинного пенсійного законодавства. За наведених обставин, позовні вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
13 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України від 21 липня 2021 року № 052530002672 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку недосягненням 50 річного віку та відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі №200/13387/21 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.07.2021 №052530002672, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.07.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» для осіб, які працювали до 01.04.2015, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 у справі № I-р/2020, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 період роботи на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 роки на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем у шахті. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі №200/13387/21набрало законної сили 13 січня 2022 року.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року у справі №200/13387/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 13 липня 2021 року та призначено пенсію за віком на пільгових умовах на підставі п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» для осіб, які працювали до 01.04.2015, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 у справі № I-р/2020. До пільгового стажу за Списком №1 зараховані періоди роботи на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем у шахті.
Як вбачається з розпорядження про перерахунок пенсії. здійсненого на підставі рішення суду від 13.12.2021 року у справі № 200/13387/21 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 13 липня 2021 року довічно. Умови призначення: ЗУ №1058-IV, Прик. полож., п.2, ч.1; ЗУ №1788, ст.13, а) (Робота за списком №1). Страховий стаж (повний) складає 40 років 6 місяців 10 днів, в тому числі: робота за списком №1 - 12 років 4 місяці 28 днів. Розмір пенсії за віком розрахований відповідно до статті 27, абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
09 квітня 2024 року представником позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області був направлений адвокатський запит щодо розрахунку розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
У відповідь на вказаний адвокатський запит Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 15 квітня 2024 року № 0500-0202-8/36752 повідомило, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2021 року у справі № 200/13387/21 ОСОБА_1 з 13.07.2021 року була призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України від 09.09.2003 № 1058-VІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні про застосування статті 13 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020, та висновків суду щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 роки на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем у шахті. Інші зобов'язання у судовому рішенні по справі № 200/13387/21 відсутні. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2021 року у справі № 200/13387/21 (набрало законної сили 28.06.2022 року) виконано в повному обсязі у серпні 2022 року. Розмір призначеної пенсії визначено у відповідності до статті 8 Закону України № 345-VІ від 02.09.2008 «Про підвищення престижності шахтарської праці». На підставі проведеного аналізу виявлено, що в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2021 року у справі № 200/13387/21 відсутні зобов'язання щодо врахування періодів роботи з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 роки такими, що відповідають статті 8 Закону № 345.
Згідно з доданим до вказаного листа розпорядженням про перерахунок пенсії від 25.02.2024 року страховий стаж (повний) позивача складає 40 років 6 місяців 10 днів, в тому числі: робота за списком №1 - 15 років 4 місяці 29 днів. Розмір пенсії за віком розрахований відповідно до статті 27 та абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідь на адвокатський запит Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 01 травня 2024 року № 0500-0202-8/43137 повідомило, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2021 року у справі № 200/13387/21, яке набуло законної сили 28.06.2022 року, Головне управління зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.07.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» для осіб, які працювали до 01.04.2015, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 у справі № I-р/2020, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на ВП «Шахта «Центральна» ДП «Мирноградвугілля» з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем у шахті. Зобов'язання Головного управління щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» в рішенні суду відсутні, пенсія розрахована за нормами статей 27 і 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На виконання рішення суду Головним управлінням повторно розглянуто заяву від 13.07.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Страховий стаж, врахований по 22.03.2021 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону № 1058, складає 40 років 06 місяців 10 днів, в тому числі додаткові роки за Списком № 1 - 12 років. Пільговий стаж за Списком № 1 складає 12 років 04 місяці 28 днів. До пільгового стажу за Списком № 1 згідно з рішенням суду зараховані періоди з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016. Рішення суду Головним управлінням виконано в повному обсязі відповідно до покладених судом зобов'язань.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції Рішення Конституційного суду від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до абз. 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 09.07.2003 № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі Закон № 345-VI), спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до положень статті 1 Закону № 345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20.11.2018, у справі №345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019, у справі №345/3954/16-а від 11.07.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 6 липня 2023 року у справі № 200/5813/20-а, від 18 квітня 2019 року у справі № 392/17/17, від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17, від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17, від 31 березня 2020 року у справі № 459/245/17.
Отже, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 у справі № 200/13387/21 встановлено, що в періоди з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, з 19.12.2005 по 23.12.2005, з 01.01.2006 по 07.08.2016 ОСОБА_1 була зайнята виконанням робіт, передбачених Списком №1, з повним робочим днем під землею.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як вбачається з розрахунку стажу (форма РС-право) вказані вище періоди органом Пенсійного фонду України зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1. Пільговий стаж позивача за Списком № 1 становить 12 років 4 місяці 28 днів.
Отже, враховуючи наявність у позивача більше 12 років пільгового стажу за Списком № 1, остання має право на обчислення розміру її пенсії відповідно до приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Проте, як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обчисленні розміру пенсії позивача застосовані не були, як і положення абз. 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач у відзиві на позовну заяву посилається на те, що у рішенні Донецького окружного адміністративного суду №200/13387/21 від 13.12.2021 року, на виконання якого позивачу призначена пенсія, були відсутні зобов'язання, щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд зауважує, що посада медичної сестри підземної, яку обіймала позивач, не відноситься до категорії осіб (шахтарів), як передбачено ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Проте, відповідно до підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 та від 24 червня 2016 року № 461, передбачена зайнятість працівників повний робочий день на підземних роботах, зокрема медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я.
При цьому, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 у справі № 200/13387/21 встановлено, що в періоди з 21.07.2000 по 28.07.2000, з 29.07.2000 по 06.05.2002, з 19.12.2005 по 23.12.2005, з 01.01.2006 по 07.08.2016 ОСОБА_1 була зайнята виконанням робіт, передбачених Списком №1, з повним робочим днем під землею. Вказані періоди зараховані відповідачем до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Проте, враховуючи наявність у позивача більше 7,5 років пільгового стажу за Списком №1, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправно, всупереч норм чинного законодавства, проведено розрахунок пенсії позивача без врахування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що на позивача поширюється дія статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а відтак, відповідачем протиправно не застосовано при призначенні позивачу пенсії положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову. Відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права на належний розмір пенсії, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Позивач в позовній заяві просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зарахованих періодів роботи з: 21.07.2000 по 28.07.2000 та з 29.07.2000 по 06.05.2002, з 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 рік на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем в шахті до Списку №1 з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 25.04.2024, та здійснити виплату різниці з урахуванням виплачених сум.
Суд зазначає, що необхідність у додатковому зобов'язанні відповідача урахувати зараховані періоди 21.07.2000 по 28.07.2000 та з 29.07.2000 по 06.05.2002, з 19.12.2005 по 23.12.2005, та з 01.01.2006 по 07.08.2016 рік на посаді медичної сестри підземної з повним робочим днем в шахті до Списку №1 при обчислені розміру пенсії з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відсутня, оскільки вказані періоди зараховані до пільгового стажу позивача за Списком №1 на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 у справі № 200/13387/21, що передбачає розрахунок (перерахунок) розміру пенсії з урахуванням вказаних періодів.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 13.07.2021 року без урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2024 року з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 25.04.2024 року по день проведення перерахунку.
Суд вважає такий спосіб захисту порушених прав позивача ефективним та достатнім для їх відновлення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини 3 статті 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 1211 грн. 20 коп. відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010) щодо здійснення розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 13.07.2021 року без урахування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 25.04.2024 року з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 25.04.2024 року по день проведення перерахунку.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1000 (одна тисяча) гривень 00 копійок.
Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 24 червня 2024 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар