Рішення від 24.06.2024 по справі 200/2356/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року Справа№200/2356/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії позивачці із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок (індексацію) пенсії позивачці, шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 - з 01.03.2021 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 - з 01.03.2022 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2023 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 - з 01.03.2023 року, відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 - з 01.03.2024 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", та у зв'язку з цим провести виплату їй недоотриманих сум пенсії.

В обґрунтування позову позивачка посилається на те, що у 2021, 2022, 2023, 2024 роках її пенсія не була проіндексована відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", від 16.02.2023 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 24.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", із застосуванням коефіцієнтів збільшення, відповідно, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796.

Натомість, позивачці у 2021, 2022, 2023, 2024 роках були встановлені лише доплати до пенсії згідно із вказаними постановами Уряду в розмірах 100,00 грн та 135,00 грн.

У зв'язку з даними обставинами позивачка, через свого уповноваженого представника, звернулася до відповідача із запитом щодо перерахунку її пенсії з урахуванням належного нарахування сум індексації за 2021, 2022, 2023, 2024 роки, однак листом від 29.03.2024 року № 0500-0202-8/30657 відповідач повідомив, що позивачці було здійснено перерахунок згідно із зазначеними вище постановами Уряду шляхом встановлення надбавок до пенсії в розмірі 100,00 грн - з 01.07.2021 року, в розмірі 135,00 грн - з 01.03.2022 року, в розмірі 100,00 грн - з 01.03.2023 року, в розмірі 100,00 грн - з 01.03.2024 року, і шляхом встановлення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 7994,47 грн замість 7763,17 грн.

Позивачка вважає бездіяльність відповідача щодо непроведення у 2021, 2022, 2023, 2024 роках індексації її пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах, відповідно, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, - протиправною, у зв'язку з чим звернулася до суду з цим позовом.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

Зокрема, відповідач у відзиві на позов вказує на те, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецької області та з 06.09.2020 року одержує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", під час обчислення пенсії позивачки було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні 3 роки (2017-2019 роки) у розмірі 7763,17 грн.

Водночас, відповідач зауважує на тому, що пенсії, які призначені у 2020-2022 роках з урахуванням показників середньої заробітної плати, відповідно, 7763,17 грн, 9118,81 грн та 10846,37 грн, з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року не індексуються. Проте до таких пенсій встановлюються щомісячні доплати з 01.03.2022 року в розмірі 135,00 грн, з 01.03.2023 року в розмірі 100,00 грн, відповідно, у межах максимального розміру пенсії.

Як зазначає відповідач, позивачці проведені перерахунки пенсії "Індексація заробітку" та встановлені надбавки до пенсії з 01.03.2022 року - в розмірі 135,00 грн, з 01.03.2023 року - в розмірі 100,00 грн та з 01.03.2024 - в розмірі 100,00 грн, а також встановлено показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 7994,47 грн замість 7763,17 грн.

Відтак, на переконання відповідача, у даному разі відсутні підстави для перерахунку (індексації) пенсії позивачки із застосуванням коефіцієнтів 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/2356/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.

Позивачка у справі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивачка у цій справі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV) з 06.09.2020 року.

При обчисленні пенсії позивачки, під час призначення, було враховано заробітну плату з 01.07.2000 року по 31.08.2020 року та застосовано середній заробіток (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн (2017-2019 роки).

Як видно з наданих до суду рішень/протоколів/розпоряджень про перерахунок пенсії, позиваці були встановлені доплати до пенсії та надбавки на індексації:

- з 01.07.2021 року - в розмірі 100,00 грн;

- з 01.03.2022 року - в розмірі 135,00 грн;

- з 01.03.2023 року - в розмірі 100,00 грн;

- з 01.03.2024 року - в розмірі 100,00 грн.

Крім того, як видно з наданого до суду розрахунку заробітної плати, з 01.03.2024 року показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії позивачки, збільшений на відповідні коефіцієнти, був встановлений на рівні 7994,47 грн.

У зв'язку з даними обставинами позивачка, через свого уповноваженого представника, звернулася до відповідача із запитом від 25.03.2024 року, в якому вимагала, серед іншого, здійснити перерахунок її пенсії з 01.03.2021 року, з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року із застосуванням при цьому коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, відповідно.

Листом від 29.03.2024 року № 0500-0202-8/30657, наданим у відповідь на цей запит, відповідач повідомив, що позивачці було здійснено перерахунок пенсії згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (далі - Постанова КМУ № 127), від 16.02.2023 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова КМУ № 118), від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова КМУ № 168) та від 24.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова КМУ № 185), внаслідок чого встановлено доплати та надбавки до пенсії в розмірі 100,00 грн - з 01.07.2021 року, в розмірі 135,00 грн - з 01.03.2022 року, в розмірі 100,00 грн - з 01.03.2023 року, в розмірі 100,00 грн - з 01.03.2024 року, а також встановлено з 01.03.2024 року показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії - 7994,47 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначаються положеннями Закону № 1058-IV.

Частиною 2 статті 40 Закону № 1058-IV передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, згідно з яким заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховуються для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Положеннями частини 2 статті 42 Закону № 1058 установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Суд зазначає, що індексація пенсії, згідно з вказаною нормою, відбувається не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії на певний коефіцієнт, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.

Цей показник відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону № 1058 збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, у порівнянні з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Механізм проведення перерахунку призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).

Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Оскільки пенсію позивачці призначено до 31.12.2020 року, вона підлягала перерахунку відповідно до вимог Порядку № 124 у 2021-2024 роках.

Формула, згідно з якою розраховується коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначена у пункті 4 Порядку № 124:

ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100% - 100%, де:

Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Таким чином, при визначенні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати враховуються дані за три календарні роки, що передують року такого визначення.

Пунктом 5 Порядку № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн.

Збільшена середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, за 2019-2023 роки становила:

- збільшена на коефіцієнт 1,17 (2019 рік) - 4404,35 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1 (2019-2020 роки) - 4888,83 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11 (2019-2021 роки) - 5426,60 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11, 1,14 (2019-2022 роки) - 6186,32 грн;

- збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11, 1,14, 1,197 (2019-2023 роки) - 7405,03 грн.

З 01.03.2024 року перерахунок пенсії за Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Таким чином, під час перерахунку пенсії відповідно до положень частини 2 статті 42 Закону № 1058 та Порядку № 124 з 01.03.2024 року використовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 7994,47 грн.

Суд зауважує на тому, що дані розрахунки здійснюються саме з метою використання у механізмі індексації. Автономний характер таких розрахунків обмежує їх застосування в інших процедурах, зокрема при призначенні пенсій.

У випадку застосування під час перерахунку пенсії позивачки розрахованих з метою проведення індексації пенсії у 2021, 2022, 2023 роках показників середньої заробітної плати (5426,60 грн, 6186,32 грн, 7405,03 грн, відповідно), розмір пенсії позивачки не збільшиться, оскільки під час призначення позивачці пенсії за віком був застосований більший показник середньої заробітної плати (7763,17 грн).

В цьому разі передбачена виплата щомісячної доплати до пенсії в розмірі 100,00 грн - відповідно до вимог пункту 2 Постанови КМУ № 127, в розмірі 135,00 грн - відповідно до вимог пункту 4 Постанови КМУ № 118, в розмірі 100,00 грн - відповідно до вимог пункту 6 Постанови КМУ № 168, і отримання цих доплат позивачка визнає.

Під час перерахунку пенсії позивачки з 01.03.2024 року відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії 7994,47 грн, розмір пенсії позивачки був обрахований з середньомісячного заробітку 20037,10 грн. При цьому під час даного перерахунку відповідачем враховані коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати 1,17, 1,1, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 (2019-2024 роки).

З огляду на викладене та враховуючи застосований при перерахунку пенсії позивачки з 01.03.2024 року показник середньої заробітної плати у розмірі 7994,47 грн (який відповідає показнику середньої заробітної плати, розрахованому з метою проведення індексації пенсії у 2024 році), вказаний перерахунок був проведений відповідачем належним чином.

Відтак, у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

З огляду на викладене, заявлені позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Приймаючи до уваги відмову в задоволенні позову, судові витрати, які були понесені позивачкою, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись нормами Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановами Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", а також Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Повне судове рішення складене 24 червня 2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч