Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 червня 2024 року Справа№200/1905/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 10.04.2024 просить:
визнати протиправним та скасувати рішення від 04.03.2024 №053130012097 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003;
зобов'язати зарахувати до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоди роботи з 26.05.1986 по 05.07.1986, з 22.12.1986 по 01.03.1987, з 02.03.1987 по 16.04.1987, з 11.09.1989 по 10.09.1991, з 16.01.1996 по 02.12.1996, з 03.12.1996 по 22.12.1997;
зобов'язати зарахувати до загального стажу період навчання з 01.09.1983 по 20.06.1987;
зобов'язати повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною 3 статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 від 26.02.2024 із зарахуванням до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з 26.05.1986 по 05.07.1986, з 22.12.1986 по 01.03.1987, з 02.03.1987 по 16.04.1987, з 11.09.1989 по 10.09.1991, з 16.01.1996 по 02.12.1996, з 03.12.1996 по 22.12.1997, а також із зарахуванням до загального робочого стажу періоду навчання з 01.09.1983 по 20.06.1987.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що під час розгляду пенсійним органом питання призначення пенсії йому безпідставно не зараховано до спеціального стажу періоди роботи, зайнятість на яких надає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Позивач вважає, що в наданій ним трудовій книжці та достатньо відомостей для врахування періодів його роботи до пільгового стажу, а вимога відповідача про надання довідки уточнюючої пільговий стаж роботи для врахування спірних періодів до спеціального стажу є неправомірною. Крім цього, позивач зауважив, що підприємства роботодавці, на яких працював позивач, розташовані на тимчасово окупованій території України, а тому він не має можливості отримати витребувані управлінням довідки. Крім цього, позивач зауважив на неправомірності неврахування відповідачем до страхового стажу періоду навчання.
Окрім зауважень щодо обчислення стажу, позивач у позові визначив про неправильне визначення відповідачем віку позивача на час звернення із заявою про призначення пенсії та зазначив, що на час звернення до пенсійного фонду позивачу виповнилося 56 років, за умови дотримання відповідачем вимог чинного законодавства під час обчислення стажу роботи зазначений вік є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у відзиві на позов зауважив на необґрунтованості заявлених позивачем вимог та відсутності підстав для їх задоволення. За змістом відзиву на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії він досяг 56 років, страховий стаж на час звернення становив 37 років 9 місяців 23 дні, пільговий стаж не підтверджено. Відсутність пільгового стажу стала підставою відмови у призначенні позивачу пенсії.
Відповідач зазначив, що до страхового стажу враховано період навчання позивача. З приводу обчислення пільгового стажу, то відповідач зазначив, що обов'язковою умовою для зарахування періоду роботи до пільгового стажу за Списком № 1 є документальне підтвердження умов праці, яке полягає у поданні до органу Пенсійного фонду виписок з наказів про атестацію робочого місця та уточнюючих довідок про період роботи та умови праці. Оскільки такі документи позивачем не надані, підстави врахування цих періодів роботи до пільгового стажу відсутні.
Крім цього, відповідач у відзиві на позов висловив незгоду із розміром заявлених позивачем до відшкодування витрат на правову допомогу - 4000,00 грн та зауважив, що позивачем не надано розрахунку погодинної вартості правової допомоги, наданої у справі, та акту приймання-передачі наданих послуг, доказу сплати заявлених 4000,00 грн за надання юридичних послуг/правової допомоги, через що зазначені витрати не підлягають відшкодуванню відповідачем.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2024 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалами від 07.06.2024 та від 18.06.2024 судом витребовувалися докази у справі.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26.02.2024 надав через Головне управління Пенсійного фонду у Донецькій області заяву про призначення пенсії за віком.
За принципом екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах розглянуто Головним управлінням пенсійного фонду України в Рівненській області (далі за текстом - відповідач).
05.03.2024 позивачем за допомогою електронного кабінету на порталі електронний послуг ПФУ отримано рішення ГУ ПФУ в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії від 04.03.2024 №053130012097. Рішення вмотивовано відсутністю пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії.
В рішенні зазначено, що за доданими документами до страхового стажу не враховано період роботи з 01.04.2003 по 30.10.2003, що має бути підтверджений додатковими документами або результатами перевірки, оскільки відсутні дані в системі персоніфікованого обліку відомостей про роботу після липня 2000 року, який є обов'язковим з 01.07.2000 року. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи через ненадання пільгової довідки.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV).
Згідно із ч. 1, 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що діяв до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно з ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Частиною 3 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846 (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При вирішенні питання правомірності визначення тривалості страхового та пільгового стажу суд виходить із змісту документів, що розглядалися відповідачем під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, оцінка правомірності рішень (дій чи бездіяльності) здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості наведених в них підстав неврахування певних періодів роботи позивача у складі спеціального стажу.
Положеннями чинного законодавства України з питань пенсійного забезпечення встановлено, що необхідними умовами для врахування періоду роботи особи до пільгового стажу робіт є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у відповідному списку, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 містить записи про роботу позивача у періодах, що зазначені нижче:
- з 26.05.1986 по 05.07.1986 учень гірничого робітника підземного з повним робочим днем в шахті у шахтоуправлінні «Холодна Балка» (записи 1 та 2);
- з 22.12.1986 по 02.03.1987 підземний гірничий майстер з повним робочим днем в шахті у шахтоуправлінні «Холодна Балка» (записи 3 та 4);
- з 02.03.1987 по 16.04.1987 дублер гірничого майстра у шахтоуправлінні «Холодна Балка» (записи 4-5);
- з 11.09.1989 по 10.09.1991 підземний гірничий майстер з повним робочим днем в шахті у шахтоуправлінні «Холодна Балка» (записи 6-8);.
- з 16.01.1996 по 02.12.1996 підземний гірничий майстер з повним робочим днем в шахті у виробничому об'єднання «Макіїввугілля» (запис 13 та 14);
- з 03.12.1996 по 22.12.1997 заступник начальника по прогнозу з повним робочим днем в шахті виробничого об'єднання «Макіїввугілля» шахта №10 (запис 15 та 16).
Відповідно до розрахунку стажу, складеного під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії наведені періоди враховані у складі страхового стажу, а періоди з 26.05.1986 по 05.07.1986, з 22.12.1986 по 02.03.1987 та з 02.03.1987 по 16.04.1987 охоплюються періодом навчання позивача, що включений до страхового стажу. До спеціального (пільгового стажу) наведені періоди не враховані.
У період роботи позивача були чинні Список № 1 виробництв, цехів, професій і посад на ємних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 та Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162. Зазначені списками включали в себе всіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах (код 1010100а згідно постанови № 162)
Згідно із записами трудової книжки, позивач у періоди з 26.05.1986 по 05.07.1986, з 22.12.1986 по 02.03.1987, з 11.09.1989 по 10.09.1991, з 16.01.1996 по 02.12.1996, з 03.12.1996 по 22.12.1997 виконував роботи повний робочий день під землею, що згідно чинними Списками № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Записи трудової книжки позивача надають можливість встановлення факту виконання позивачем підземних робіт у шахті протягом повного робочого дня у межах цих періодів, що належать до тих, що визначені Списком № 1 та надають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Посилання відповідача на ненадання позивачем пільгових довідок суд не приймає, оскільки основним документом про занятість особи є трудова книжка, довідки використовуються лише у випадках відсутності у трудовій книжці певних необхідних відомостей. Відповідачем у спірному рішенні не наведено, яких відомостей трудової книжки недостатньо для зарахування вказаних періодів до пільгового стажу.
Зміст наданих позивачем документів надає підстави висновку про підтвердження його занятості у період з 26.05.1986 по 05.07.1986, з 22.12.1986 по 02.03.1987, з 11.09.1989 по 10.09.1991, з 16.01.1996 по 02.12.1996, з 03.12.1996 по 22.12.1997 протягом повного робочого дня на підземних роботах, що передбачені чинним у періоди роботи Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Посилання відповідача на ненадання позивачем пільгових довідок суд не приймає, оскільки основним документом про занятість особи є трудова книжка, довідки використовуються лише у випадках відсутності у трудовій книжці певних необхідних відомостей. Відповідачем у спірному рішенні не наведено, яких відомостей трудової книжки недостатньо для зарахування вказаних періодів до пільгового стажу.
Згідно з правовою позицією Великої палати Верховного суду, що наведена у постанові від 19.02.2020 по справі №520/15025/16-а, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та у зарахуванні таких періодів до пільгового стажу. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. За таких обставин, право позивача на пільгову пенсію або зарахування періодів роботи до пільгового стажу не може залежати від дотримання його працедавцем правил атестації робочих місць.
Запис про роботу позивача з 02.03.1987 по 16.04.1987 не містить вказівки (примітки) про виконання позивачем робіт повний робочий день під землею, а тому для встановлення виконання позивачем протягом цього періоду робіт, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах, потребує додаткового з'ясування. Отже, з огляду на таке, у відношенні цього періоду суд погоджується із доводами відповідача про неможливість врахування зазначеного періоду до пільгового стажу за відсутності довідки, уточнюючої пільговий характер роботи.
Що стосується вимог позивача про зарахування до страхового стажу періоду навчання, то згідно з розрахунком стажу зазначений період був врахований у складі стажу, з огляду на що вимоги позивача стосовно цього періоду є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Встановлення судом безпідставного неврахування відповідачем під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії певних періодів до пільгового стажу свідчить про необґрунтованість висновків відповідача про відсутність пільгового стажу, якими вмотивовано рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії 04.03.2024 №053130012097, а тому зазначене рішення підлягає скасуванню.
Наведене також свідчить про обґрунтованість вимог позивача про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 26.02.2024 із зарахуванням до спеціального стажу періодів виконання позивачем підземних робіт протягом повного робочого дня з 26.05.1986 по 05.07.1986, з 22.12.1986 по 01.03.1987, з 11.09.1989 по 10.09.1991, з 16.01.1996 по 02.12.1996, з 03.12.1996 по 22.12.1997.
Враховуючи наведене, заявлений позивачем позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з наявними в матеріалах справи документами судові витрати складаються з витрат на сплату судового збору розміром 968,96 грн. та витрат на правову допомогу - 4000,00 грн (у т.ч. вивчення документів 1500,00 грн, підготовка позову 1000,00 грн, направлення позову до суду 500,00 грн).
На підтвердження понесених витрат представником позивача надано до суду договір про надання правової допомоги №24 від 27.03.2024 та акт про надання юридичних послуг від 28.03.2024.
Склад та розміри витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, належить до предмета доказування у справі. Дослідивши документи надані на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 4 000, 00 грн, суд дійшов висновку про співмірність заявлених до відшкодування коштів зі складністю цієї справи.
Кодекс адміністративного судочинства України передбачає, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); - часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); - обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; - ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою їх розподілу судових учасник справи подає детальний опис наданих послуг, виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання такої допомоги.
Отже, від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права, як зазначив суд попередньої інстанції.
Що стосується часу, витраченого фахівцем в галузі права, то достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, яка саме кількість часу витрачена на відповідні дії. Такий самий висновок міститься у постанові Верховного суду від 13.12.2018 року у справі № 816/2096/17.
Згідно з наданими позивачем документами, адвокатом позивача подано до суду позов, подано уточнення до позову, суд вважає, що заявлені позивачем витрати розміром 4 000, 00 грн, є спів мірними зі складністю цієї справи.
Враховую часткове задоволення заявлених позивачем вимог, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - витрати по сплаті судового збору розміром 484,48 грн. та витрати на правову допомогу розміром 2000,00 грн.
На підставі викладеного, положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про відмову у призначенні пенсії від 04.03.2024 №053130012097.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з 26.05.1986 по 05.07.1986, з 22.12.1986 по 01.03.1987, з 11.09.1989 по 10.09.1991, з 16.01.1996 по 02.12.1996, з 03.12.1996 по 22.12.1997.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати загальним розміром 2484 (дві тисячі чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 копійок,у т.ч. витрати по сплаті судового збору в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 копійок та витрати на правову допомогу 2000 (дві тисячі) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:,
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (відповідач) місцезнаходження: 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Борисенка Олександра, будинок 7, ЄДРПОУ 21084076
Суддя А.С. Михайлик