Ухвала від 24.06.2024 по справі 140/6288/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення скарги

24 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6288/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., одержавши скаргу Ківерцівської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління про визнання протиправними та неправомірними дій, визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Ківерцівська міська рада звернулася із скаргою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління про визнання протиправними та неправомірними дій головного державного виконавця Турчинського В.Є., що виразились у винесенні постанови про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн від 30.05.2024, визнання протиправною та скасування постанови від 30.05.2024 у виконавчому провадженні № 73677441, винесену вказаним державним виконавцем.

Згідно із пунктом 2 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).

Частиною першою статті 55 КАС України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.

За приписами частини четвертої статті 55 КАС України Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Згідно з підпунктом 19 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.

02.06.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», яким внесено зміни до Конституції України, відповідно до яких розділ XV «Перехідні положення» Основного Закону України було доповнено пунктом 16-1, підпункт 11 якого передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.

Таким чином, з 01.01.2020 представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.

Суд звертає увагу на те, що підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України врегульовані лише питання представництва.

Водночас, самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.

Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

Враховуючи наведене, допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею 44 КАС України процесуальних прав можливий за умов, визначених законодавством (вказану правову позицію викладено, зокрема, в ухвалах Верховного Суду від 09.05.2024 у справі № 420/30318/23, від 21.05.2024 у справі № 420/11034/23).

У пунктах 18, 25 ухвали Великої Палати Верховного Суду від 08.06.2022 у справі № 303/4297/20, указано, що «починаючи з 29.12.2019, самопредставництво юридичної особи допускає можливість вчинення у суді процесуальних дій від її імені не тільки керівником або членом виконавчого органу, але й будь-якою іншою особою, уповноваженою на такі дії за законом, статутом, положенням або трудовим договором (контрактом). Тому можливість участі у справі за правилами самопредставництва юридичної особи того, хто не є її керівником або членом її виконавчого органу, слід підтверджувати або приписом відповідного закону, або приписом статуту чи положення цієї особи, або умовами трудового договору (контракту), зокрема посадовою інструкцією (у разі, якщо такого договору у письмовій формі немає чи у ньому зафіксований неповний перелік трудових (посадових) обов'язків працівника). Якщо інше не передбачено саме цими документами, уповноважений діяти у суді за правилами самопредставництва юридичної особи, має всі права відповідного учасника справи. Зазначене не виключає можливості додаткового подання до суду довіреності юридичної особи, проте самостійно вона не підтверджує повноваження діяти за правилами самопредставництва.

Отже, з 29.12.2019 самопредставництво юридичної особи, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування (в адміністративному судочинстві - також суб'єкта владних повноважень, який не є юридичною особою) у цивільному, господарському й адміністративному судочинствах можуть здійснювати будь-які фізичні особи, уповноважені на це саме відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). У разі, якщо такого договору (контракту) у письмовій формі немає чи у ньому зафіксований неповний перелік трудових (посадових) обов'язків працівника (наприклад, є посилання на посадову інструкцію), то поряд із підтвердженням наявності трудових відносин, такий працівник подає відповідний документ юридичної особи (зокрема, посадову інструкцію), у якому визначений його обов'язок представляти інтереси цієї особи в суді (діяти за правилами її самопредставництва), а за наявності - також обмеження відповідних повноважень. Наявність або відсутність у ЄДР даних про такого працівника, який поряд із керівником має право вчиняти дії від імені юридичної особи, не впливає на обов'язок останньої підтвердити повноваження цього працівника діяти у судовому процесі на підставі закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), зокрема обсяг цих повноважень».

Скарга Ківерцівської міської ради сформована в системі «Електронний суд» та подана до Волинського окружного адміністративного суду Пелех Оленою Олександрівною, та вказана особа зазначена як представник заявника.

На підтвердження своїх повноважень Пелех О.О. до скарги долучила: - довіреність у порядку передоручення, сформовану в системі «Електронний суд» 13.10.2021, відповідно до якої ОСОБА_1 , на підставі довіреності від 13.10.2021, виданої Ківерцівською міською радою (РНКОПП 26516861) уповноважує в порядку передоручення ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) представляти інтереси Ківерцівської міської ради в судах України (в тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях) з усіма правами, які надано законом стороні по справі, в тому числі з правом підписувати, подавати, доповнювати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи; - витяг з ЄДР з відомостями про керівника юридичної особи.

Натомість, всупереч вищенаведеним положенням процесуального закону, доказів про наявність у ОСОБА_2 права на вчинення дій від імені Ківерцівської міської ради в порядку самопредставництва або доказів на підтвердження того, що ОСОБА_2 є адвокатом до заяви не додано, що суперечить приписам статті 55 КАС України та унеможливлює визначення повноважень представника, який сформував, підписав та подав скаргу від імені Ківерцівської міської ради.

Долучений до заяви документ, зокрема, довіреність у порядку передоручення, сформована 13.10.2021 через підсистему «Електронний Суд», не може бути належним доказом дійсної волі особи, що її видала на уповноваження іншої представляти її інтереси. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії, а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому довірителем.

Суд також звертає увагу, що у довіреності у порядку передоручення, сформованій 13.10.2021 через підсистему «Електронний Суд», є покликання на довіреність Ківерцівської міської ради від 13.10.2021, проте таку довіреність до скарги не долучено.

Крім того, текст скарги викладено таким чином, що її нібито підписано ОСОБА_1 , проте фактично її підписано ЕЦП ОСОБА_2 .

Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Згідно із частинами п'ятою, шостою статті 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.

Враховуючи, що до скарги не додано належних доказів, які б підтверджували дійсне волевиявлення Ківерцівської міської ради на делегування повноважень ОСОБА_2 щодо представництва у суді та права формування, підпису, подання процесуальних документів, які подаються до суду, та які могли б надати можливість суду перевірити обсяг наданих вказаній особі повноважень, тому суд дійшов висновку, що скаргу підписано особою, яка не має права її підписувати, тому вказану скаргу необхідно повернути без розгляду відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України.

При цьому, повернення скарги, з огляду на її підписання (подання через підсистему «Електронний суд») особою, повноваження якої не підтверджені, не є обмеженням доступу до суду.

Заявнику необхідно також роз'яснити, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, а саме Ківерцівська міська рада має право повторно звернутися до суду: подавши не скаргу, а позовну заяву, як це передбачено частиною першою статті 287 КАС України; сплативши судовий збір за подання позовної заяви; надавши документи, які підтверджують повноваження представника.

Керуючись пунктом 3 частини четвертої, частинами п'ятою - восьмою статті 169, статтею 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Скаргу Ківерцівської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління про визнання протиправними та неправомірними дій, визнання протиправною та скасування постанови повернути заявнику.

Роз'яснити, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.М. Валюх