24 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/1164/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Міністерство оборони України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Міністерство оборони України про визнання протиправними дії командування Військової частини НОМЕР_1 щодо непроведення службового розслідування, з метою з'ясування обставин та встановлення факту отримання ОСОБА_1 травми (поранення, контузії, каліцтва) 16.05.2022 року під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини.
Зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 провести службове розслідування за фактом отримання ОСОБА_1 травми (поранення, контузії, каліцтва) 16.05.2022 року під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої Міністерством оборони України від 06.02.2001 року №36 на підставі наданих ним доказів, та видати довідку про обставини отримання позивачем травми (поранення, контузії, каліцтва) під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 .
16.05.2023 позивач під час виконання бойового завдання отримав ураження невідомою речовиною.
Позивач неодноразово звертався до командування з рапортом щодо проведення службового розслідування та надання підтверджуючих документів про отримання поранення (травми) при виконанні бойового завдання 16.05.2022 року, однак відповіді отримано не було.
На думку позивача, бездіяльність відповідача щодо не проведення службового розслідування та наданні необхідних документів є протиправною та такою, що порушує права позивача. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 26.02.2024 позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказує, що відповідно до п.2 Розділу II наказу №332 від 27.10 2021 Про затвердження інструкцій про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України про кожний нещасний випадок потерпілий або військовослужбовець, який його виявив, чи інша особа повинна сповістити безпосереднього командира (начальника) чи керівника робіт і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому. Згідно з п.5 Розділу II цього наказу при настанні нещасного випадку наказом командира створюється комісія по встановленню причин та наслідків нещасного випадку.
Вважає позов позивача до військової частини про визнання протиправними дій командування військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення службового розслідування, з метою з'ясування обставин та встановлення факту отримання ОСОБА_1 травми (поранення, контузії, каліцтва) 16.05.2022 року під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини, є передчасним, оскільки наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2024 №838А призначено службове розслідування відносно ОСОБА_1 .
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід відмовити наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 .
Позивач стверджує, що 16.05.2023 під час виконання бойового завдання отримав ураження невідомою речовиною, що вбачається, зокрема, з картки первинної медичної допомоги (форма 100), виписки з медичної карти стаціонарного хворого №10251.
У зв'язку із чим, позивач неодноразово звертався до командування з рапортом, зокрема від 12.09.2023, щодо проведення службового розслідування та надання підтверджуючих документів про отримання поранення (травми) при виконанні бойового завдання 16.05.2022 року, що також підтверджується наявною в матеріалах справи копією рапорту від 12.09.2023 та витягом з електронної скриньки про надіслання електронного листа 12.09.2023 о 15 год. 56 хв.
Проте, відповіді на вказаний рапорт позивачем від відповідача не отримано.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо виплати грошового забезпечення у неналежному розмірі, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.24 Конституції України гарантується рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Статтею 2 Закону №2232-XII встановлено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Згідно пунктів 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
У Збройних Силах України розслідування випадків гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27 жовтня 2021 року №332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за №1667/37289 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 1 розділу І Інструкції, вона визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними га резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, отриманих ними професійних захворювань. їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції, її дія поширюється на військові частини та військовослужбовців, крім військовослужбовців, які отримали гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил. Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців внаслідок бойових уражень або дій з боку противника є бойовими людськими втратами і обліку як нещасні випадки не підлягають.
Як стверджує позивач, 16.05.2023 під час виконання бойового завдання отримав ураження невідомою речовиною, що вбачається, зокрема, з картки первинної медичної допомоги (форма 100), виписки з медичної карти стаціонарного хворого №10251.
У зв'язку із чим, позивач неодноразово звертався до командування військової частини НОМЕР_1 з рапортом щодо проведення службового розслідування.
Суд зазначає, що у випадках, коли потрібно з'ясувати причини та умови отримання військовослужбовцем гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі внаслідок бойових уражень або дій з боку противника, проводиться службове розслідування.
Підстави та механізм проведення службового розслідування визначені Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року №608, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року за №1503/31371 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.
Відповідно до пункту 3 розділу III Порядку службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або і голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, службове розслідування по факту отримання позивачем травми, до моменту звернення позивача з даним позовом до суду, не проводилось, відтак позовна вимога про визнання протиправними дій командування Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення службового розслідування, з метою з'ясування обставин та встановлення факту отримання ОСОБА_1 травми (поранення, контузії, каліцтва) 16.05.2022 року під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 20.7. глави 20 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України постанови, які приймає ВЛК із встановлення причинного зв'язку захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва), наведені у главі 21 розділу II цього Положення.
У разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення (пункт 21.1. глави 21 розділу ІІ Положення).
Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК (пункт 21.2. глави 21 розділу ІІ Положення).
Пунктом 21.5. глави 21 розділу ІІ Положення регламентується, що постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
а) “Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини” - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
б) “Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби” - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.
При ураженнях, зумовлених дією ДІВ, КРП, джерел ЕМП, ЛВ, мікроорганізмів I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, а також токсичних речовин, які виникають у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, приймається постанова - “Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби”.
Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, передбачених частиною 3 статті 24 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”.
в) “Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби” - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.
Постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року №36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за №169/5360 (зі змінами)), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва). На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється у 2 примірниках, перший подається у госпітальну (гарнізонну) ВЛК, а другий зберігається постійно в особовій справі військовослужбовця. У виняткових випадках допускається розгляд ВЛК копії вказаної довідки, засвідченої відповідною посадовою особою та скріпленої гербовою печаткою військової частини (закладу охорони здоров'я Збройних Сил України) (пункт 21.7. глави 21 розділу ІІ Положення).
При медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 4 січня 1994 року №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за №177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, ВЛК можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи) (пункт 21.8. глави 21 розділу ІІ Положення).
Довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), що видається військовослужбовцю або призваному на збори військовозобов'язаному, резервісту (Акт про нещасний випадок, зберігається в історії хвороби або у справах ВЛК, яка прийняла постанову про причинний зв'язок поранення (контузії, травми, каліцтва) (пункт 21.24. глави 21 розділу ІІ Положення).
При вирішенні питання про причинний зв'язок поранення (контузії, травми, каліцтва) штатна ВЛК може брати до уваги такі документи про причини та обставини поранення: службову та медичну характеристики, витяг з книги обліку хворих в амбулаторії при первинному зверненні по медичну допомогу, матеріали службового розслідування, дізнання або досудового слідства, атестації, довідку військового (цивільного) лікувально-профілактичного закладу, історію хвороби або витяг з неї, свідоцтво про хворобу, запис лікаря військової частини, лікаря військового (цивільного) лікувально-профілактичного закладу у медичній книжці військовослужбовця про первинне звернення по медичну допомогу, довідку архівної установи. У воєнний час постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення приймається на підставі картки передового району, а також документів, указаних у цьому пункті(пункт 21.25. глави 21 розділу ІІ Положення).
Судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2024 №838А “Про призначення службового розслідування” з метою підтвердження або спростування обставин, викладених у позовній заяві солдата ОСОБА_1 , а також уточнення причин і умов поранення солдата ОСОБА_1 призначено службове розслідування за фактом отруєння солдата ОСОБА_1 невідомою речовиною, яке мало місце 16.05.2022.
Як вбачається з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010р. №1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року №21-87а13.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що видача довідки про обставини отримання позивачем травми (поранення, контузії, каліцтва) можлива лише за результатами проведеного відповідачем службового розслідування, в ході якого має бути встановлена наявність або відсутність підстав для видачі відповідачем довідки про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Довідку про обставини травмування (поранення )(форма 5) без встановлення факту отримання позивачем травми видати позивачу не можливо.
При цьому, суд звертає увагу на те, що видача довідки про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), так як і саме проведення службового розслідування належить до виключних повноважень військової частини НОМЕР_1 .
У зв'язку із чим, суд, враховуючи ту обставину, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2024 №838А вже призначено службове розслідування за фактом отруєння солдата ОСОБА_1 невідомою речовиною, а також виходячи з дискреційних повноважень відповідача, приходить до висновку, що у задоволенні вимоги позивача про зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 провести службове розслідування за фактом отримання ОСОБА_1 травми (поранення, контузії, каліцтва) 16.05.2022 року під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої Міністерством оборони України від 06.02.2001 року №36 на підставі наданих ним доказів, та видати довідку про обставини отримання позивачем травми (поранення, контузії, каліцтва) під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини, слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним дій командування Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення службового розслідування, з метою з'ясування обставин та встановлення факту отримання позивачем травми (поранення, контузії, каліцтва) 16.05.2022 року під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії командування Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення службового розслідування, з метою з'ясування обставин та встановлення факту отримання ОСОБА_1 травми (поранення, контузії, каліцтва) 16.05.2022 року під час проходження військової служби, безпосередньо під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Суддя Ю.Ю. Сорока