м. Вінниця
24 червня 2024 р. Справа № 120/13984/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (далі - ГУНП у Вінницькій області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , перебувала на посаді старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. В подальшому, 18.08.2023 року наказом № 115 о/с її було звільнено з посади старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області та призначено на посаду старшого інспектора-чергового чергової частини ізолятора тимчасового тримання № 1 Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.
Позивач звертає увагу, що власної згоди на призначення її на іншу посаду вона не надавала, дисциплінарних стягнень, та незадовільних показників роботи, які були б наслідком переміщення, також не було.
Позивач вважає її призначення на посаду старшого інспектора-чергового чергової частини ізолятора тимчасового тримання № 1 ГУНП у Вінницькій області незаконним, а вище зазначений наказ №115 о/с від 18.08.2023 противоправним та таким що підлягає скасуванню, у зв'язку із чим звернувся з позовом до суду за захистом своїх прав.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від відповідача - Головного управління Національної поліції у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву в якому позов не визнає, зазначивши, що підставою переміщення ОСОБА_1 слугувало подання заступника начальника ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_2 від 31.07.2023. Відповідно подання, до керівництва Головного управління Національної поліції у Вінницькій області надійшов рапорт начальника сектору організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання осіб ГУНП у Вінницькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про необхідність дотримання вимог пункту 2.61 Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дск. та у зв'язку із цим, виниклу крайню службову необхідність негайного укомплектування вакантної посади старшого інспектора - чергового чергової частини ізолятора тимчасового тримання № 1 Головного управління поліцейським жіночої статі. 3 метою безумовного виконання нормативних і організаційно-розпорядчих документів Національної поліції України Міністерства внутрішніх справ України, керівникам територіальних підрозділів Головного управління було скеровано листа про надання пропозицій до відповідної кандидатури для призначення на зазначену вище посаду. На її виконання керівництву ГУНП у Вінницькій області від усіх районних управлінь і відділів поліції надійшли відповіді про опрацювання даного питання та відсутність таких пропозицій, окрім Хмільницького районного відділу поліції. Керівництвом Хмільницького РВП запропоновано кандидатуру майора поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.
Відповідач зазначає, що стосується згоди поліцейського на переміщення на рівнозначну посаду, то серед підстав для переміщення поліцейських на рівнозначні посади пункт 2 частини першої статті 65 Закону N 580-VIII безпосередньо виділяє лише одну підставу для такого переміщення, яка враховує побажання поліцейського, а саме переміщення за ініціативою поліцейського. Згода поліцейського є необхідною також при переміщенні його по службі у зв'язку зі скороченням штатів (частина друга статті 68 Закону N 580-VIII ). В усіх інших випадках підставою переміщення визначено певні обставини або рішення певних органів, настання (прийняття) яких не залежать від волі поліцейського, в тому числі переміщення для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби. При цьому пункт 2 частини першої статті 65 Закону N 580-VIII передбачає єдине правило щодо можливості переміщення поліцейських на рівнозначні посади в інтересах служби, не відокремлюючи випадки такого переміщення в межах однієї місцевості (населеного пункту) чи в іншу місцевість.
Відповідач зазначає, що спеціальне законодавство, чинне на момент виникнення спірних правовідносин, не вимагало згоди поліцейського при прийнятті рішення про його переміщення в інтересах служби на рівнозначну посаду у цю або іншу місцевість.
Таким чином, відповідач вважає, що наказ ГУНП у Вінницькій області № 115 о/с від 18.08.2023 видано на законних підставах, керуючись нормами чинного законодавства, жодним чином не порушуючи прав та законних інтересів позивача.
Ухвалою суду від 24.06.2024 року відмовлено в задоволенні клопотання позивача про витребування доказів.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.
З 04.01.2021 по 21.08.2023 позивач проходила службу на посаді старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Хмільницького районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області.
Наказом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області від 18.08.2023 № 115 о/с майора поліції ОСОБА_1 , відповідно до п. 8 ч. 10 ст. 62 та п. 2 (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби) ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено майора поліції ОСОБА_1 старшим інспектором - черговим чергової частини ізолятора тимчасового тримання № 1 Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, встановивши посадовий оклад 2550 грн., звільнивши з посади старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Хмільницького районного відділу поліції цього Головного управління, з 22 серпня 2023 року. Встановивши надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 45 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Підстава: подання заступника начальника ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_2 від 31.07.2023.
Не погоджуючись з правомірністю наказу ГУНП у Вінницькій області від 18.08.2023 № 115 позивач оскаржила його в судовому порядку.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначаються Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII, (далі Закон № 580-VIII).
Відповідно частини 1 статті 3 Закону № 580-VIII, у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із пунктами 1, 7, 11 статті 22 Закону № 580-VIII, керівник поліції очолює поліцію та здійснює керівництво її діяльністю, забезпечує виконання покладених на неї завдань; підписує накази поліції; приймає на службу та звільняє зі служби, призначає та звільняє з посад поліцейських відповідно до положень цього Закону.
Призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону, (частина 1 статті 48 Закону № 580-VIII).
Призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України, (частина 1 статті 47 Закону № 580-VIII).
Частиною 1 статті 17, та частиною 1 статті 59 Закону № 580-VIII визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до частин 3-5 статті 59 Закону № 580-VIII, рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України.
Згідно із частиною 3 статті 61 Закону № 580-VIII, за поліцейськими зберігаються всі права, визначені для громадян України Конституцією та законами України, крім обмежень, встановлених цим та іншими законами України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 65 Закону № 580-VIII, переміщення поліцейських здійснюється також в тому числі на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.
Згідно із частиною 7 статті 65 Закону № 580-VIII, переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників.
Відповідно до частини 8 статті 65 Закону № 580-VIII, Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.
Поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.
Частина 8 статті 65 доповнена абзацом другим згідно із Законом "Про внесення змін до законів України "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану" від 15.03.2022 № 2123-IX, (далі Закон № 2123-IX).
Частиною 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2123-IX встановлено, що пункт 1 розділу I цього Закону діє тимчасово, на період введення в Україні воєнного стану, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України та 60 днів після цього.
Пунктом 1 розділу I Закону № 2123-IX внесено зміни до закону України "Про Національну поліцію".
Закон № 2123-IX набрав чинності 01.05.2022 року.
Дослідження змісту наведених правових норм, дає підстави суду зробити такі висновки:
-із змісту статті 65 Закону №580-VIII вбачається, що поняття «переміщення» та «переведення» є тотожними й під ними розуміється зміна таких умов служби в поліції як посада (посадових обов'язків) та/або місця несення служби;
-переміщення (переведення) поліцейського може відбуватися за ініціативою поліцейського або за ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення;
-підстави для переміщення поліцейського за ініціативою начальників визначені статтею 65 Закону №580-VIII;
-переміщення поліцейського з ініціативи начальників, особливо коли це переміщення передбачає зміну місця несення служби, повинно переслідувати легітимну мету та бути пов'язаним з певними об'єктивними чинниками - інтересами служби. У будь-якому разі воно не може бути прихованою формою покарання, а поліцейські повинні мати засоби правового захисту від переміщень, що не відповідає меті цього інституту;
-Законом №580-VIII встановлені підстави переміщення поліцейського та осіб, які можуть ініціювати переміщення, проте не встановлено, чи вимагається згода поліцейського на таке переміщення;
-у постанові від 17.02.2015 № 21-8а15 Верховний Суд України висловив правову позицію, що у відносинах публічної служби пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство треба застосовувати у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться в спеціальному законі;
-оскільки Законом № 580-VIII не врегульоване питання щодо порядку переміщення поліцейського на рівнозначну, вищу або нижчу посаду в іншій місцевості, у цій частині до спірних правовідносин підлягають застосуванню загальні положення трудового законодавства;
-статтею 32 КЗпП України встановлено можливість переведення в іншу місцевість тільки за згодою працівника, за винятком тимчасового переведення та в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, підсумовуючи викладене, суд робить висновок про те, що переміщення поліцейського на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби в іншу місцевість, можливо за умови надання поліцейським згоди на таке переміщення. Для цілей застосування статті 32 КЗпП України, в контексті спірних правовідносин, іншою місцевістю є інший населений пункт, у тому числі в межах однієї області.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 травня 2022 року при розгляді адміністративної справи № 400/2741/19.
Разом з тим, починаючи із 01.05.2022 року-дати набрання чинності Законом № 2123-IX, на період введення в Україні воєнного стану, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України та 60 днів після цього, поліцейський зобов'язаний проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади, тобто згоди поліцейського на переміщення його для проходження в подальшому служби на рівнозначну посаду не потрібно, рішення приймає керівник органу поліції у разі необхідності для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.
В зв'язку із наведеним, суд при вирішенні спору не бере до уваги доводи позивача щодо необхідності в обов'язковому порядку її згоди на переміщення на посаду старшого інспектора-чергового чергової частини ізолятора тимчасового тримання № 1 Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, звільнивши з посади старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Хмільницького районного відділу поліції цього Головного управління, з 22 серпня 2023 року.
Що стосується правомірності спірного наказу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області №115 о/с від 18.08.2023, враховуючи порядок, підстави його прийняття, а також змісту наказу щодо необхідності переміщення позивача, суд при вирішенні спору бере до уваги таке.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про Національну поліцію», з метою визначення порядку підготовки та видання наказів з питань проходження служби поліцейськими, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2016 р. за № 1668/29798, (далі Порядок № 1235), затверджено:
1) Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції;
2) Перелік документів з питань проходження служби.
Згідно із розділом I Порядку № 1235, цей Порядок розроблено відповідно до статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» з метою забезпечення належної підготовки та видання наказів з питань проходження служби поліцейськими.
Рішення з питань проходження служби в поліції оформлюються письмовими наказами по особовому складу.
Відповідно до розділу II Порядку № 1235, однією із підстав для видання наказів по особовому складу є такі зміни в службовій діяльності: призначення на посади, переміщення по службі, тимчасове виконання обов'язків за іншою посадою.
Пунктами 1-4 розділу III Порядку № 1235, встановлено, що видавати накази по особовому складу можуть керівники органів та підрозділів поліції, відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.
Перелік документів з питань проходження служби визначається згідно з Переліком документів з питань проходження служби, затвердженим наказом МВС України від 23 листопада 2016 року № 1235 (далі - Перелік).
У разі необхідності для підготовки наказів можуть витребовуватися документи з певних питань проходження служби в поліції, передбачені чинним законодавством України.
Відповідно до Переліку документів з питань проходження служби підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є рапорт (заява), що пишеться власноручно у довільній формі, подання про призначення на посаду, подання про встановлення додаткових видів грошового забезпечення.
Як зазначено в самому наказі від 18.08.2023 №115 о/с, підставою для його прийняття стало подання заступника начальника ГУНП полковника поліції ОСОБА_4 від 31.07.2023.
Із пояснень представника відповідача, наведеними у відзиві на позов, судом встановлено, що до керівництва Головного управління Національної поліції у Вінницькій області надійшов рапорт начальника сектору організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання осіб ГУНП у Вінницькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про необхідність дотримання вимог пункту 2.61 Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 20.01.2005 №60 дск. та у зв'язку із цим, виниклу крайню службову необхідність негайного укомплектування вакантної посади старшого інспектора - чергового чергової частини ізолятора тимчасового тримання № 1 Головного управління поліцейським жіночої статі. 3 метою безумовного виконання нормативних і організаційно-розпорядчих документів Національної поліції України Міністерства внутрішніх справ України, керівникам територіальних підрозділів Головного управління було скеровано листа про надання пропозицій до відповідної кандидатури для призначення на зазначену вище посаду. На її виконання керівництву ГУНП у Вінницькій області від усіх районних управлінь і відділів поліції надійшли відповіді про опрацювання даного питання та відсутність таких пропозицій, окрім Хмільницького районного відділу поліції. Керівництвом Хмільницького РВП запропоновано кандидатуру майора поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора сектору кадрового забезпечення Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.
На підставі наведеного за поданням про призначення на посаду старшого інспектора - чергової частини ізолятора тимчасового тримання №1 Головного управління Національної поліції у Вінницькій області позивача - майора поліції ОСОБА_1 , за підписом заступника начальника ГУНП у Вінницькій області полковника поліції ОСОБА_4 , начальник ГУНП у Вінницькій області видав наказ № 115 о/с від 18.08.2023, яким призначив позивача на посаду старшого інспектора - черговим чергової частини ізолятора тимчасового тримання № 1 Головного управління Національної поліції у Вінницькій області
Об'єктивно зазначені обставини підтверджуються копіями рапорту начальника СОЗДМТТО ГУНП від 28.07.2023 ОСОБА_3 , листа ГУНП №2215/04/12-2023 від 31.07.2023 та листа Хмільницького РВП , копією подання про призначення на посаду старшого інспектора - чергової частини ізолятора тимчасового тримання №1 Головного управління Національної поліції у Вінницькій області позивача - майора поліції ОСОБА_1 , за підписом заступника начальника ГУНП у Вінницькій області полковника поліції ОСОБА_4 .
Таким чином суд вважає що наказ №115 о/с від 18.08.2023 прийнятий уповноваженою особою на підставі належно оформлених матеріалів, з обґрунтуванням переміщення поліцейського у разі необхідності для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.
Згоди поліцейського на його переміщення для проходження в подальшому служби на рівнозначну посаду не потрібно, рішення приймає керівник органу поліції у разі необхідності для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, беручи до уваги відповідні зміни до Закону України «Про Національну поліцію».
Аналізуючи встановлені у справі обставини та надаючи їм правову оцінку відповідно до вказаних правових норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В зв'язку із тим, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Національної поліції України у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул. Театральна, 10, код ЄДРПОУ 40108672)
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович