ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про залишення позовної заяви без розгляду
23 вересня 2010 року № 2а-13492/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Качура І.А., при секретарі судового засідання Черненко О.В., розглянувши адміністративний позов
ОСОБА_1
доСолом'янської районна у місті Києві державної адміністрації ОСОБА_2
проскасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії
без виклику сторін
Позовні вимоги заявлені про визнання актів та дії Солом'янської райдержадміністрації у м. Києві та ОСОБА_2 щодо привласнення, приватизації і захвату квартири незаконними і такими, що порушують право власності позивача на житло; зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п.5, 6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або у відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд визнати правові акти та дії суб'єкта владних повноважень незаконними і такими, що порушили його право власності на житло та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень, а саме: п.6 рішення виконавчого комітету Залізничної районної ради народних депутатів м. Києва №224 від 28.08.1989р., рішення відділу приватизації Залізничної районної державної адміністрації м. Києва №3705 від 18.08.1993р., свідоцтво про право власності на житло від 18.08.1993 р. №3705.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого кодексом.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів.
З огляду на викладене, суд зазначає, що позивачем не дотримано строків звернення до адміністративного суду, клопотання щодо його поновлення до суду не надходило.
За таких підстав, керуючись ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
Керуючись ст. 100, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації ОСОБА_2 про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
2. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
3. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя І.А. Качур