ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
01 вересня 2010 року № 2а-11952/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Литвиненко Д.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вижак"
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва
про скасування рішення про повернення податкової декларації від 20.05.2010р. №12744/10/10-010
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з вимогами про скасування рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва зазначене в листі №12744/10/10-010 від 20.05.2010 «Про повернення податкової декларації».
В обґрунтування вказаних вимог позивач посилається на Закони України «Про податок на додану вартість», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та зазначає, що рішення відповідача зазначене в листі №12744/10/10-010 від 20.05.2010 «Про повернення податкової декларації»є необґрунтованим та незаконним, містить відомості, що не відповідають дійсності.
Відповідач проти позовних вимог заперечував, у судому засіданні подав клопотання про закриття провадження по справі на основі того, що лист №12744/10/10-010 від 20.05.2010 «Про повернення податкової декларації» не є рішенням, яке містить обов'язкові приписи для платника, а є лише листом роз'яснювального характеру.
За наслідками обговорення вкзаного клопотання судом відмовлено у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
26.07.2010 Товариство з обмеженою відповідальністю "Вижак" отримало лист №12744/10/10-010 Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва "Про повернення податкової декларації", яким відповідач повернув податкову декларацію позивачу, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 28 липня 1997 року № 799 «Про порядок оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій» (далі -Постанова № 799).
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, обґрунтовуючи повернення податкової декларації невідповідністю останньої вимогам Постанови № 799, а саме зазначив, що звіти, розрахункові документи і декларації приймаються до відправлення листами з оголошеною цінністю (далі - поштові відправлення) з позначкою "Звіт", що позивачем дотримано не було.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно п.п. 4.1.2. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Позивач з урахуванням вимог вказаного Закону направив на адресу відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року з додатками.
Проте, відповідач відмовився приймати податкову декларацію у зв'язку з тим, що вона не відповідає вимогам щодо оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, що надсилаються платниками податку відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", затверджених Постановою № 799.
Постановою № 799 затверджено Порядок оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій. Даною Постановою визначено вимоги щодо оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, що надсилаються платниками податку відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до п. 3 Постанови № 799 поштові відправлення з вкладенням звітів приймають поштамти, вузли та відділення поштового зв'язку.
Наведене свідчить про те, що позивач має право направити податкову декларацію шляхом сдачі до поштамтів, вузлів та відділень поштового зв'язку поштове відправлення з вкладенням звіту. При цьому п. 6 вказаної Постанови визначені вимоги до поштового відправлення, які повинен дотримуватись відправник.
Згідно п. 8 Постанови № 799 до повноважень працівника поштового зв'язку належить перевірка правильності написання адреси одержувача і відправника на поштовому відправленні та повідомленні про вручення, наявності позначки "Звіт", оформлення опису вкладення поштового відправлення; звірення вкладення з описом тощо.
З аналізу вказаних норм вбачається, що Постанова № 799 поширюється виключно на підприємства поштового зв'язку, визначає повноваження під час прийому кореспонденції виключно вказаних підприємств. Інших правових актів, які б наділяли тотожними повноваженнями відповідача представник Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва в судовому засіданні назвати не зміг та пояснив, що при прийнятті оскаржуваного рішення державна податкова інспекція керувалась виключно зазначеною нормою Постанови № 799.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач не є підприємством поштового зв'язку у зв'язку з чим Постанова № 799, якою керувався відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення, не поширює свою дію на державні податкові інспекції під час прийому документів, а тому суд приходить до висновку про порушення Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва положень ч. 2 ст. 19 Конституції України при винесенні рішення «Про повернення податкової декларації», викладене у листі №12744/10/10-010 від 20.05.2010.
Відповідно до частини 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в судовому засіданні не довів правомірності повернення податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Вижак», а тому суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та визнає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вижак»задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про повернення податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року, що викладене у листі №12744/10/10-010 від 20.05.2010.
Постанова набирає законної сили у порядку і строки, що визначені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда
Дата складення тексту рішення суду у повному обсязі -10.09.2010.