Справа № 147/889/24
Провадження № 3/147/307/24
24 червня 2024 року смт Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Натальчук О.А., розглянувши матеріали, що надійшли від Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП,
До Тростянецького районного суду Вінницької області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №392278 від 20.06.2024 вбачається, що 14.06.2024 об 11.10 год. у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 за місцем свого проживання вчинила відносно свого чоловіка ОСОБА_2 домашнє насильство, тобто умисні дії психологічного характеру, а саме ображала нецензурною лайкою, в наслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілого.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила, що вини у вчиненні даного правопорушення не визнає. Зазначила, що 14.06.2024 її чоловік ОСОБА_2 вчиняв відносно неї психологічний тиск, погрожував газовим пістолетом та намагався вигнати з будинку, у зв'язку з чим вона викликала поліцію.
Допитаний в судовому засіданні інспектор поліції ОСОБА_3 суду повідомив, що прибув на виклик ОСОБА_1 . Остання перебувала одна у домоволодінні. Було допитано її та її чоловіка, який перебував у своєї сестри. Протокол про адміністративне правопорушення було складено на обох. Чи були присутні діти під час сварки не знає, чи бачив ще хтось події не знає.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку та обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Обов'язок суду щодо забезпечення презумпції невинуватості і права на справедливий судовий розгляд, які передбачені ст.62 Конституції України, поєднуються з такими ж положеннями ч.2 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, яка відповідно до вимог ч.1 ст.9 Конституції України, ратифікована 17 липня 1997 року Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 р., Першого протоколу та протоколів 2,4,7 та 11 до Конвенції».
Положення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
В той же час, у справі «Barbera, Messeguand Jabardov.Spain» від 06.12.1998 (п.146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Так, згідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, - є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Разом з тим від домашнього насильства слід відрізняти такі категорії як конфлікт та сварка. Так конфліктом є зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій, ускладнень, боротьби, що супроводжуються складними колізіями; особливий вид взаємодії, в основі якого лежать протилежні і несумісні цілі, інтереси, типи поведінки людей та соціальних груп, які супроводжуються негативними психологічними проявами; це зіткнення протилежно спрямованих, несумісних одна з одною тенденцій (потреб, інтересів, ціннісних орієнтацій, соціальних установок, планів тощо) у свідомості окремо взятого індивіда, в міжособистісних взаємодіях та міжособистісних стосунках індивідів чи груп людей.
Сваркою ж є гостра суперечка, що супроводжується взаємними докорами, образами; стан, період взаємної ворожнечі, що виникає внаслідок такої суперечки; порушення дружніх взаємин.
Органом поліції ставиться у вину ОСОБА_1 саме те, що вона 14.06.2024 об 11 год. 10 хв. вчинила насильство психологічного характеру відносно свого чоловіка, а саме ображала нецензурною лайкою.
Разом з тим, з пояснень, які надала ОСОБА_1 в судовому засіданні та з долучених до протоколу її письмових пояснень від 14.06.2024 вбачається, що між нею з чоловіком виникла певна конфліктна ситуація на сімейно-побутовому ґрунті. Саме ОСОБА_2 ображав її та погрожував фізичною розправою.
Так, за змістом частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення вимог ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення від 20.06.2024 не зазначені свідки правопорушення та не відібрано у них пояснення.
Таким чином, суду є незрозумілим, на підставі яких доказів інспектор СРПП Відділення поліції №2 Юрченко Р.О. дійшов висновку на наявність в діях саме ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Окрім того, суд з вертає увагу, що до протоколу серії ВАБ №392278 від 20.06.2024 додано рапорт ст. інспектора чергового ВП №2 від 14.06.2024, в якому зазначено, що 14.06.2024 отримано заяву від ОСОБА_1 та зареєстровано ЄО за №1890 про те, що чоловік поводить себе неадекватно, погрожує газовим пістолетом.
Також долучено протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення чи іншу події від 14.06.2024 від заявника ОСОБА_2 про вчинення дружиною відносно нього домашнього насильства психологічного характеру.
Тобто зміст заяви, яка надійшла на 102 від ОСОБА_1 та повідомлення від ОСОБА_2 категорично різняться між собою та свідчать, що між подружжям виникла певна конфліктна ситуація в сім'ї через напружені сімейні відносини.
У протоколі прийняття заяви від ОСОБА_2 вказано присутніх осіб - ОСОБА_4 , а у протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вказано потерпілих, а саме _ ОСОБА_2 та їх дітей, однак не надано письмових пояснень ні потерпілих ні ОСОБА_4 .
Виходячи зі змісту закону провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
У зв'язку з наведеним, суд не вбачає можливості з'ясувати обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Враховуючи правову позицію ЄСПЛ, відповідно до якої суддя не має права взяти на себе функції сторони обвинувачення, змінити обсяг інкримінованого правопорушення, усунути певні розбіжності та неточності, які мають місце в протоколі про адміністративне правопорушення, самостійно відшукувати докази винуватості особи, що становило б порушення статті 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Відповідно до пункту 12 Постанови Пленуму ВССУ від 17 жовтня 2014 року №11 норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Зважаючи на викладене, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягають поверненню для усунення порушень, допущених при складенні протоколу про адміністративне правопорушення.
При цьому, прошу врахувати вимоги п.7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС від 06.11.2015 року №1376, зокрема те, що не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 245, 251, 252, 256, 268, 277, 278, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст. 173-2 КУпАП, повернути до Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Натальчук