Рішення від 28.05.2024 по справі 760/7164/24

760/7164/24

СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2024 року Солом'янський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Жовноватюк В.С., за участю секретаря Лопатюк А.В., прокурора Лапшиної О.В. , представника Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації Федорчук Х.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація, про визнання спадщини відумерлою,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2024 року Солом'янська окружна прокуратура міста Києва в інтересах Київської міської ради звернулась до Солом'янського районного суду міста Києва із вищезазначеною заявою, у якій просила визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та складається з 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , та яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_3 після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та складається з 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , та передати квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 38,53 кв.м., у власність територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141).

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Поховання ОСОБА_3 здійснено за рахунок держави. За фактом смерті ОСОБА_3 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022100090000897 від 15.04.2022.

Згідно з інформацією КП КМР «Київське міського бюро технічної інвентаризації», однокімнатна квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 38,53 кв.м., на праві власності зареєстрована в рівних долях за ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 14 квітня 2004 року відділом приватизації державного житла Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації. Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на вказаний об'єкт нерухомості не зареєстровано.

За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 11 січня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 06.09.1988 по 17.08.2017, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 20.03.2012 по 08.06.2022 мали зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . На даний час за вищевказаною адресою жодна особа не зареєстрована.

Спадщина ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3. Водночас, упродовж встановленого строку жодна особа не звернулася за отриманням спадщини, її не прийняла та не оформила. З цих підстав просить заяву задовольнити.

Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 28 березня 2024 року відкрито окреме провадження у справі.

У судовому засіданні прокурор просила заяву задовольнити.

Представники Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації проти задоволення заяви не заперечували.

Представник Київської міської ради подав заяву про розгляд справи за його відсутності та просив також заяву задовольнити.

Суд, дослідивши матеріали заяви, заслухавши пояснення сторін, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис про смерть №645 від 09.01.2017), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (актовий запис про смерть №11945 від 08.06.2022).

Згідно з інформацією КП КМР «Київське міського бюро технічної інвентаризації», однокімнатна квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 38,53 кв.м., на праві власності зареєстрована в рівних долях за ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 14 квітня 2004 року відділом приватизації державного житла Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на вказаний об'єкт нерухомості не зареєстровано.

За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 11 січня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 06.09.1988 по 17.08.2017, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 20.03.2012 по 08.06.2022 мали зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Управлінням державної реєстрації Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на виконання запиту щодо надання інформації про державну реєстрацію актів цивільного стану про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть відносно ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 , повідомлено, що виявлено: актовий запис про шлюб №274 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 08.04.1988 Голосіївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);актовий запис про розірвання шлюбу №76 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 02.03.1999 Солом'янським відділом державної актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);актовий запис про шлюб №2899 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , складений 14.09.2007 Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);актовий запис про смерть №645 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 09.01.2017 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);актовий запис про смерть №11945 про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , складений 08.06.2022 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Відповідно до відомостей Спадкового реєстру, спадкові справи щодо майна померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не заводилася, заповіти не посвідчувалися.

Відповідно до ст.1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ніхто спадщину не прийняв та не оформив, нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , є відумерлою спадщиною і має перейти до територіальної громади міста Києва.

Згідно із ст.131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Так, згідно з ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч.4 ст.56 ЦПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Після смерті минуло майже два роки, Київською міською радою та/або її виконавчими органами станом на цей час не вжито заходів щодо схоронності майна та оформлення права власності на вказане майно.

Зазначені вище обставини свідчать про наявність «порушень інтересів держави» у розумінні статті 23 Закону України «Про прокуратуру», що відповідно до ст.131-1 Конституції України, є виключним випадком для представництва окружною прокуратурою інтересів держави, у зв'язку з чим із цією заявою звертається прокуратура.

Аналогічна позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15 жовтня 2019 року у справі №903/129/18, де, зокрема, зазначено, що сам факт не звернення до суду місцевої ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини (п.6.43).

Враховуючи викладене, заява про визнання спадщини відумерлою підлягає задоволенню. Керуючись ст.ст.10, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація, про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.

Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та складається з 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , та яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_3 після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та складається з 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 , та передати квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 38,53 кв.м., у власність територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141).

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя В.С. Жовноватюк