Справа № 161/10795/24
Провадження № 3/161/3884/24
м.Луцьк 24 червня 2024 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Присяжнюк Л.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст.178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Луцького міськрайонного суду Волинської області з Луцького районного управління поліції ШУНП у Волинській області надійшла справа про адміністративне правопорушення, за ч. 3 ст. 178 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Дослідивши представлені на розгляд матеріали, в т.ч. протокол про адміністративне правопорушення, який є безпосереднім об'єктом судового розгляду і не може бути підмінений іншими матеріалами справи, вбачається, що такі містять істотні неточності та суттєві недоліки вимог КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із вимогами ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 25-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення оцінка доказів ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У протоколі про адміністративне правопорушення від 01.06.2024 у графі протоколу "чи притягнута до адміністративної відповідальності" вказано: " ч. 2 ст. 178 КУпАП".
Частина 3 ст. 178 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародних сполучень) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, в якому продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив, дозволений відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що відображає людську гідність і громадську мораль, вчинене особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за розпивання, пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Однак, будь - яких доказів щодо того, що ОСОБА_1 двічі протягом останнього року притягнута до адміністративної відповідальності (піддавалася адміністративному стягненню) за порушення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 чи ч. 2 ст. 178 КУпАП до суду не додано.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення був складений за перебування ОСОБА_1 у п'яному вигляді, однак в протоколі про адміністративне правопорушення даних про свідків правопорушення немає, не надано їх пояснень.
Протокол про адміністративне правопорушення є документами, що офіційно засвідчують подію адміністративних правопорушень і відповідно до ст. 251 КУпАП, є одними із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.
Проте, протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовним та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи.
Виходячи із аналізу змісту ст. ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на доопрацювання.
Так, як зазначені порушення закону є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, та матеріали через неналежне оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, підлягають поверненню за місцем складення протоколу на доопрацювання з метою усунення недоліків, що були допущені при його складанні.
При цьому, суддя зауважує, що він не вправі самостійно вносити доповнення, зміни у протоколи про адміністративні правопорушення, витребувати додаткові докази у справі, оскільки це є недопустимим. Такі дії будуть свідчити про необ'єктивність, упередженість судді при розгляді справи, порушенням права на захист, рівності сторін процесу.
На підставі наведеного, керуючись ст. 256 КУпАП, суд
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.178 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Волинській області для належного оформлення.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Л.М. Присяжнюк