Справа № 161/11815/24
Провадження № 1-кс/161/3267/24
м. Луцьк 21 червня 2024 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора відділу Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 , старшого слідчого СВ УСБУ у Волинській області ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ УСБУ у Волинській області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному проваджені №22023130000000776 від 05.10.2023 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Вільхове Станично-Луганського району Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , гр.України, не судимого,
- за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, -
Старший слідчий СВ УСБУ у Волинській області ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором відділу Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному проваджені №22023130000000776 від 05.10.2023 відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Клопотання мотивує тим, що СВ УСБУ у Волинській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №22023130000000776 від 05.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що внаслідок ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України, 24 лютого 2022 року селище Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, захоплено збройними силами рф спільно з незаконними збройними формуваннями так званої «Луганської Народної Республіки» (далі - «лнр»).
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309 викладено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані російською федерацією. Згідно з зазначеним переліком Станично Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області з 24 лютого 2022 року перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконних збройних формувань так званої «лнр».
З початку тимчасової окупації території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, представниками так званої «лнр», підконтрольними політичному керівництву держави-агресора рф, організовано та розпочато діяльність системи органів влади та їх структурних підрозділів, які, відповідно до чинного законодавства України, визнані незаконними.
29 травня 2023 року так званою «лнр» прийнято «Закон о выборах депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), яким регламентовано порядок проведення незаконних виборів. Зокрема, відповідно до положень вказаного «закону», підготовку та проведення виборів депутатів народної ради т.зв «лнр» організують та забезпечують такі виборчі комісії:1) виборча комісія луганської народної республіки; 2) територіальні виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
02 червня 2023 року т.зв. «Территориальной изберательной комиссией Станично-Луганского района» (мовою оригіналу) винесено рішення № 3/11 «О формировании участковой избирательной комиссии избирательного участка № 399» (мовою оригіналу), яким створено відповідну виборчу дільницю, а її головою призначено ОСОБА_6 .
В подальшому, 15 червня 2023 року Центральною виборчою комісією рф винесено постанову № 119/947-8 «О назначении выборов депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), якою призначено проведення незаконних виборів на 10 вересня 2023 року.
Встановлено, що гр. України ОСОБА_6 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, умисно, протиправно, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 02 червня 2023 року добровільно погодився взяти участь в організації та проведенні « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (мовою оригіналу), шляхом організації роботи «участковой избирательной комиссии избирательного участка № 399» (мовою оригіналу), яка діяла у складі окупаційної адміністрації російської федерації.
Він же, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 02 червня 2023 року, більш точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території Луганської області, зі своїх особистих мотивів добровільно погодився на призначення його на посаду голови «участковой избирательной комиссии избирательного участка № 399» (мовою оригіналу) та зайняв вказану посаду знаходячись на тимчасово окупованій території с-ща Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.
В подальшому, він же, 10 вересня 2023 року, реалізовуючи свій злочинний умисел, перебуваючи на тимчасово окупованій території селища Станиця Луганська Щастинського району Луганської області «лнр», виконуючи відведену йому роль голови «участковой избирательной комиссии избирательного участка № 399» (мовою оригіналу), шляхом надання вказівок з організаційних питань членам дільничної комісії щодо порядку проведення незаконних виборів, опрацювання наданих з дільничної виборчої комісії документів за результатами проведення голосування, взяв участь в організації та забезпеченні проведення незаконних виборів «депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) на тимчасово окупованій території Луганської області.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, а саме: добровільна участь громадянином України в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
В рамках кримінального провадження №22023130000000776 від 05.10.2023 відносно ОСОБА_6 складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та відповідно до вимог ч. 1 ст. 278 КПК України, повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 для проведення слідчих та процесуальних дій на 19.06.2024, 20.06.2024 та 21.06.2024 опубліковані в офіційному виданні Кабінету Міністрів України - газеті «Урядовий кур'єр» від 14.06.2024 та 15.06.2024, а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України.
Таким чином, ОСОБА_6 достовірно відомо про зміст письмового повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, про факт його виклику для проведення допиту та інших слідчих та процесуальних дій.
Однак, на виклики підозрюваний ОСОБА_6 не з'явився, про причини неявки - не повідомив.
У зв'язку із тим, що підозрюваний ОСОБА_6 знаходиться на тимчасово окупованій території України - у Луганській області, де він переховується від слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинене ним кримінальне правопорушення, постановою слідчого його 21.06.2024 оголошено в розшук, проведення якого доручено ВКІБ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Наявні дані вказують про те, що ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування на тимчасового окупованій території України, що підтверджується повідомленням ВКІБ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях №78/3/6-231 від 20.06.2024 та іншими доказами в їх сукупності.
Причетність гр.України ОСОБА_6 до вчинення інкримінованого йому злочину підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, доданими до матеріалів клопотання.
На даний час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії і зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак завершити досудове розслідування у загальному порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, не виявляється за можливе, оскільки підозрюваний ОСОБА_6 знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області.
В зв'язку з викладеним, слідчий за погодженням з прокурором звернулися до суду з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000776 від 05.10.2023 відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані докази, заслухавши думку прокурора та слідчого, які, кожен зокрема, підтримали клопотання, думку захисника, яка просила вирішити подане клопотання, згідно вимог чинного законодавства, приходжу до висновку, що клопотання слід задовольнити.
Згідно ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Частина 2 статті 297-1 КПК України передбачає, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436-1, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, які є вагомими та дають обґрунтовані підстави для його підозри у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено йому внаслідок невстановлення його місцязнаходження, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
За змістом ч. 1 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 8 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі якщо особа подала письмову заяву про здійснення виклику в конкретному кримінальному провадженні з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та/або її окремої підсистеми (модуля), то за наявності технічної можливості така особа викликається шляхом надсилання їй текстових повідомлень у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи. Повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
Згідно ч. 1 ст. 136 КПК України належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, відеозапис вручення особі повістки, будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом.
В судовому засіданні встановлено, що вручити повідомлення про підозру особисто ОСОБА_6 не виявилося можливим через те, що останній перебуває на тимчасово окупованій території України.
Органом досудового розслідування на підставі ст.ст. 42, 135, 278 КПК України, 13.06.2024 складено повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повідомлення про підозру та повістки про виклик як підозрюваного ОСОБА_6 для проведення слідчих та процесуальних дій на 19.06, 20.06 та 21.06.2024 опубліковані в офіційному виданні Кабінету Міністрів України - газеті «Урядовий кур'єр» від 14.06.2024 та 15.06.2024, а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України. Таким чином, ОСОБА_6 достовірно відомо про зміст письмового повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, про факти його виклику для проведення допиту та інших слідчих та процесуальних дій. Однак, на виклики підозрюваний ОСОБА_6 не з'явився, про причини неявки - не повідомив.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Статтею 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» визначено, що правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначаються цим Законом, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Так, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України №119-VIII від 15.01.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції» встановлено, що тимчасово дія положень частини п'ятої статті 139, частини другої статті 297-1, пункту 4 частини другої статті 297-2, частини першої та абзацу третього частини третьої статті 297-4, абзацу першого частини третьої статті 323 Кримінального процесуального кодексу України поширюється на осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції та/або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук.
З матеріалів доданих до клопотання та досліджених у судовому засіданні вбачається, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території в Луганській області, перебуває у розшуку, притягнути його до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінальним-процесуальним законодавством України, не є можливим.
Зважаючи на викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні №22023130000000776 від 05.10.2023 відносно ОСОБА_6 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 42, 111, 135-136, 139, 278, 297-1-297-5 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого СВ УСБУ у Волинській області ОСОБА_4 задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 05.10.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за
№22023130000000776 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1