Рішення від 21.06.2024 по справі 200/1904/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2024 року Справа№200/1904/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповського Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54000, Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця Морехідна, 1, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01.04.2024 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Відповідач), в якому просить суд:

визнати протиправним, та скасувати рішення від 07.03.2024 №057250005734 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за записами трудової книжки серії НОМЕР_2 за Списком робіт затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202 з повним робочим днем під землею періоди роботи з 27.11.2000 по 26.06.2003, з 21.03.2005 по 09.10.2007;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, зарахувати пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за записами трудової книжки серії НОМЕР_2 на провідній посаді з повним робочим днем під землею з 09.10.2007 по 24.07.2008, з 01.08.2008 по 07.06.2009, з 13.07.2009 по 28.07.2009, з 31.08.2009 по 27.02.2024;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію з 27.02.2024 року відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що 27.02.2024 року звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 07.03.2024 №057250005734 Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років. З рішення про відмову в призначенні пенсії від 07.03.2024 №057250005734 вбачається, що: Страховий стаж особи становить: 42 р. 2 м. 3 д. Пільговий стаж: 21 р. 6м. 2 д . Пільговий стаж на провідних професіях: 14р. 11 м. 29 д (в пільговому обчисленні - 18 р. 8 м. 29 д. Навчання за фахом: 1 м. 29 д. Підземні роботи: 2 р. 7 м. 4 д. Зі спірного рішення вбачається, що до пільгового стажу позивача не враховано періоди перебування у безкоштовних відпустках, простої. Крім того вбачається, що відповідачем без пояснення причини не враховано до пільговго підземного стажу роботи періоди роботи з 27.11.2000 по 26.06.2003. Стаж роботи в підземних умовах зараховано на підставі довідок, та даних по спеціальному стажу реєстру застрахованих осіб. Вважає наведені вище дії відповідача протиправними щодо визначення стажу роботи не за записами трудової книжки, а рішення про відмову в призначенні пенсії незаконним. Підставою для звернення до суду стала відмова в призначенні пенсії, а предметом спору наявність, чи відсутність необхідного пільгового стажу роботи за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Ухвалою суду від 08.04.2024 року позовну заяву було залишено без руху.

На виконання вимог ухвали суду від 08.04.2024 року Позивачем було надано квитанцію про сплату судового збору № №9794-5829-1736-5824 від 16.04.2024 року у розмірі 968,96 грн. та рішення від 07.03.2024 №057250005734 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що відповідно до пункту 3 статті 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Основною умовою для взаємозаліку пільгового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу роботи на підземних (провідних) роботах. У разі, якщо відпрацьовано на вищезазначених роботах менше 10 років, Роз'яснення № 8 при розрахунку пільгового стажу не застосовуються.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Форма цієї довідки визначена Додатком № 5 до Порядку № 637.

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Слід зазначити, що такі довідки є обов'язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається, у яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті роботами, що передбачені Списками або на певних виробництвах не менше 80% робочого часу.

Так, до пільгового стажу на підземних роботах зараховано періоди роботи Позивача протягом березня 2005 року - липня 2008 року, серпня 2009 року - лютого 2024 року на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, від 27.02.2024 № 92, від 20.02.2024 № 167 (додаються) без урахування періодів прогулів (розрахунок стажу додається).

За наданими до заяви про призначення пенсії документами, встановлено, страховий стаж Позивача склав 42 роки 2 місяці 3 дні.

Стаж роботи на підземних роботах, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 склав 21 рік 6 місяців 2 дні: стаж роботи на підземних роботах 2 роки 7 місяців 4 дні, стаж роботи за провідними професіями на підземних роботах - 14 років 11 місяців 29 днів, навчання за фахом - 1 місяць 29 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058.

Відтак, рішення про відмову Позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058, є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення вимог Позивача.

Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 .

Відповідно до записів з трудової книжки серії НОМЕР_2 , Позивач працював:

27.11.2000 року прийнято учнем гірника підземного та направлений на навчання в УКК м. Селидове;

02.02.2001 року присвоєно кваліфікацію гірника підземного 3 розряду;

26.06.2003 року звільнений за власним бажанням;

21.03.2005 року гірником підземним 3 розряду;

09.10.2007 року переведено учнем гірника підземного на ділянку підготовчих робіт та направлений на навчання за професією в УКК з 10.10.2007;

26.11.2007 року практика на робочому місці учнем прохідника з повним робочим днем в шахті;

29.12.2007 року переведено прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті;

24.07.2008 року звільнено за власним бажанням;

01.08.2008 року прийнято підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті;

07.06.2009 року звільнений за власним бажанням;

13.07.2009 року прийнято прохідником підземним з повним робочим днем у шахті;

28.07.2009 року звільнено за власним бажанням;

31.08.2009 року прийнято прохідником підземним з повним робочим днем в шахті;

Запис про звільнення відсутній.

Згідно довідки №92 від 27.02.2024 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої ВП «Шахта «Курахівська», Позивач працював повний робочий день на підземних роботах, і за період з 21.03.2005 по 08.10.2007 виконував гірничі роботи, видобування вугілля підземним способом, за професією, посадою гірник підземний дільниці КТ-1, за період з 09.10.2007 по 25.11.2007 за професією, посадою учень прохідника підземного, курсове навчання, оплата по тарифній ставці підземного робочого, з 26.11.2007 по 28.12.2007 за професією, посадою учень прохідника підземного, практика із зарахуванням на робоче місце, оплата по тарифній ставці підземного робочого на дільниці ПР-2, з 29.12.2007 по 24.07.2008 за професією, посадою гірник підземний дільниці ПР-2, що передбачені Списом 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а, підстава: постанова КМУ №36 від 16.01.2003р., згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно довідки №167 від 20.02.2024 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське», Позивач працював повний робочий день на підземних роботах, з 31.08.2009 року по теперішній час виконувались на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом, за професією, посадою: прохідник підземний дільниці ГПР-3, з 31.08.2009 по 08.09.2009 навчальний пункт з оплатою підземного робітника, що передбачено Списком 1 розділом 1 підрозділ 1, код КП 1.1а, Списком 1 розділом 1 підрозділ 1 ПКМУ №36 від 16.01.2003, ПКМУ №461 від 24.06.2016, згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дані професії підтверджені результатами атестації робочих місць: наказ №216/1 від 16.04.2007, наказ №60/1 від 16.04.2012, наказ № 58/1 від 16.04.2017, наказ №134 від 28.11.2022. вказані накази долучено до матеріалів справи.

Заява позивача про призначення пенсії від 27.02.2024 року була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Міколаївській області, за результатом розгляду якої прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №057250005734 від 07.03.2024.

В рішенні про відмову зокрема було зазначено, що вік заявника 42 роки 04 місяці. Страховий стаж особи становить 42 роки 02 місяці 03 дні (в тому числі додатково за 17 повних років на підземних роботах).

Стаж роботи на підземних роботах, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV (25 років) становить 21 рік 06 місяців 02 дні, в тому числі: стаж роботи на підземних роботах (для 25 років) - 02 роки 07 місяців 04 дні; стаж роботи за провідними професіями на підземних роботах - 14 років 11 місяців 29 днів (в пільговому обчисленні - 18 років 08 місяців 29 днів); навчання за фахом - 0 років 01 місяць 29 днів.

Результат розгляду наданих документів, доданих до заяви:

- до страхового стажу зараховано всі періоди;

- до пільгового стажу на підземних роботах зараховано періоди робіт протягом березня 2005 року - липня 2008 року, серпня 2009 року- лютою 2024 року, згідно з довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.02.2024 № 167, від 27.02.2024 № 92 без урахування періодів відпусток без збереження заробітної плати, простою та прогулів.

Має право на зниження пенсійного віку на 10 років. Заявник працює.

Висновок: відсутнє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на підземних роботах.

За інформацією, яка міститься в формі РС-право, яка сформована ППВП ПФУ станом на 27.02.2024 року періоди роботи Позивача:

з 27.11.2000 по 26.06.2003, з 09.09.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 28.06.2004, з 10.11.2004 по 05.01.2005, з 01.08.2008 по 30.11.2008, з 04.12.2008 по 07.06.2009, з 01.07.2009 по 16.07.2009, з 31.08.2009 по 08.09.2009, з 25.07.2014 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 03.08.2014 зараховано до страхового стажу;

з 09.10.2007 по 25.11.2007, з 28.11.2007 по 09.12.2007 навчання за фахом зараховано до Списку 1;

з 21.03.2005 30.07.2005, з 01.08.2005 30.12.2005, з 01.01.2006 30.03.2006, з 01.04.2006 27.02.2007, з 01.03.2007 29.04.2007, з 01.05.2007 29.06.2007, з 01.07.2007 30.08.2007, з 01.09.2007 по 08.10.2007, з 26.11.2007 по 27.11.2007, з 10.12.2007 по 28.12.2007 до Списку №1 за ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в;

з 29.12.2007 30.05.2008, з 01.06.2008 24.07.2008, з 09.09.2009 24.07.2014, з 04.08.2014 20.02.2024 до Списку №1 за ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в.

Відповідно до даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, у довідці форми ОК-5 у розділі “Відомості по спеціальному стажу” міститься інформація, що трудовий стаж позивача за період з 11.2003 року по 2008 рік облікований за кодом спецстажу ЗПЗ013А1, з 2009 року по 2023 рік за кодом спецстажу ЗПЗ014А2.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058-ІV від 09.07.2003 року “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ( далі - Закон № 1058).

Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

За змістом статті 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення” працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше двох років.

За унормуванням частини 3 статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку №637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.

Такий висновок суду кореспондує позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 20.01.2021 року по справі №311/2865/13-а.

У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 містяться наступні записи щодо спірних періодів роботи:

27.11.2000 року прийнято учнем гірника підземного та направлений на навчання в УКК м. Селидове;

02.02.2001 року присвоєно кваліфікацію гірника підземного 3 розряду;

26.06.2003 року звільнений за власним бажанням;

21.03.2005 року гірником підземним 3 розряду;

09.10.2007 року переведено учнем гірника підземного на ділянку підготовчих робіт та направлений на навчання за професією в УКК з 10.10.2007;

26.11.2007 року практика на робочому місці учнем прохідника з повним робочим днем в шахті;

29.12.2007 року переведено прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті;

24.07.2008 року звільнено за власним бажанням;

01.08.2008 року прийнято підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті;

07.06.2009 року звільнений за власним бажанням;

13.07.2009 року прийнято прохідником підземним з повним робочим днем у шахті;

28.07.2009 року звільнено за власним бажанням;

31.08.2009 року прийнято прохідником підземним з повним робочим днем в шахті;

Запис про звільнення відсутній.

Згідно довідки №92 від 27.02.2024 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої ВП «Шахта «Курахівська», Позивач працював повний робочий день на підземних роботах, і за період з 21.03.2005 по 08.10.2007 виконував гірничі роботи, видобування вугілля підземним способом, за професією, посадою гірник підземний дільниці КТ-1, за період з 09.10.2007 по 25.11.2007 за професією, посадою учень прохідника підземного, курсове навчання, оплата по тарифній ставці підземного робочого, з 26.11.2007 по 28.12.2007 за професією, посадою учень прохідника підземного, практика із зарахуванням на робоче місце, оплата по тарифній ставці підземного робочого на дільниці ПР-2, з 29.12.2007 по 24.07.2008 за професією, посадою гірник підземний дільниці ПР-2, що передбачені Списом 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а, підстава: постанова КМУ №36 від 16.01.2003р., згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно довідки №167 від 20.02.2024 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське», Позивач працював повний робочий день на підземних роботах, з 31.08.2009 року по теперішній час виконувались на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом, за професією, посадою: прохідник підземний дільниці ГПР-3, з 31.08.2009 по 08.09.2009 навчальний пункт з оплатою підземного робітника, що передбачено Списком 1 розділом 1 підрозділ 1, код КП 1.1а, Списком 1 розділом 1 підрозділ 1 ПКМУ №36 від 16.01.2003, ПКМУ №461 від 24.06.2016, згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дані професії підтверджені результатами атестації робочих місць: наказ №216/1 від 16.04.2007, наказ №60/1 від 16.04.2012, наказ № 58/1 від 16.04.2017, наказ №134 від 28.11.2022. вказані накази долучено до матеріалів справи.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 03 серпня 2016 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36; якщо пільгова робота продовжується після 03 серпня 2016 року (або тільки почалась після цієї дати), - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.

В період роботи Позивача з 27.11.2000 року по 16 січня 2003 року застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.

Вказаною постановою було передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах зокрема мають: гірники підземні (Список 1 розділ І підрозділ 2а, код 1010300а-17717), прохідники (Список 1 розділ І підрозділ 2а, код 1010300а-17491).

Згідно з підпунктом «1.1010100а» пункту а, підпунктом «1.1010100б» пункту б підрозділу 1 розділу І цього Списку №1 правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень, керівники і спеціалісти підземних дільниць.

В період роботи Позивача з 17 січня 2003 року по 03 серпня 2016 року застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

Вказаною постановою було передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають: гірники підземні, прохідники (Список 1 розділ І підрозділ 1.2а).

Згідно з підпунктом «1.1а» пункту «а», підпунктом «1.1б» пункту «б» підрозділу 1 розділу І цього Списку №1 правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень, керівники та фахівці підземних дільниць.

В період роботи Позивача з 04 серпня 2016 року по 27 лютого 2024 року застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.

Згідно з підрозділом 1 розділу І цього Списку №1 правом пільгового пенсійного забезпечення користуються працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).

Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.

Окрім того, Верховний Суд України у постанові від 22 червня 2011 року (справа №6-57227св10) зазначив, що згідно з пунктом 3 роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерстві праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах" право на пенсію на пільгових умовах мають робітники, зайняті виконанням робіт, передбачених Списками № 1 і № 2, протягом повного робочого дня. Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Сюди ж включається час проведення підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, а також робіт поза своїм робочим місцем з метою забезпечення виконання своїх трудових функцій. При цьому пунктом 7 цих роз'яснень передбачено, що у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.

Суд зазначає, що КМУ 31.03.1994 прийнято постанову № 202 Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, яка чинна на час розгляду справи.

Відповідно до п. І, ІІ Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, до зазначених вище робіт зокрема відносяться підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю); підземні гірничі роботи в рудниках для видобутку руд та інших корисних копалин з вмістом (в тому числі і у вміщуючих породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше або за наявності газодинамічних явищ, гірничих ударів: бурильники шпурів (крім зайнятих на видобутку руд чорних і кольорових металів); бурильники свердловин (підземні); гідромоніторники підземні; гірники підземні; гірники з ремонту гірничих виробок; гірничі майстри і механіки добувних і підготовчих (гірничо-капітальних) дільниць; гірничі майстри підземних дільниць; гірничомонтажники підземні; електрослюсарі підземні; енергетики підземних дільниць, їх заступники та помічники; кріпильники; майстри-підривники, підривники; машиністи бурових установок (крім машиністів бурових установок на підземному видобутку руд) та їх помічники; машиністи вантажних автомобілів (підземні); машиністи вібронавантажувальних установок; машиністи екскаваторів (підземні); машиністи електровозів (підземні); машиністи змішувальних установок гідрозакладання; машиністи навантажувальних машин; машиністи навантажувально-доставних машин; машиністи підіймальних машин (підземні); машиністи підземних установок; машиністи прохідницьких комплексів; машиністи скреперних лебідок; механіки підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних змін; роздавальники ВР; стволові (підземні).

Отже, законодавець саме Постановою № 202 від 31.03.1994 року визначив, список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах.

Як встановлено судом, позивач у спірні періоди працював як на провідній посаді (посади провідних професій визначено частиною 3 статті 114 Закону №1058) - прохідником підземним, так і на посадах, які дають право на пенсію незалежно від віку (гірник підземний).

Так, суд враховує, що дійсно у довідці форми ОК-5 у розділі “Відомості по спеціальному стажу” міститься інформація, що трудовий стаж позивача за період з 11.2003 року по 2008 рік облікований за кодом спецстажу ЗПЗ013А1, з 2009 року по 2023 рік за кодом спецстажу ЗПЗ014А2.

Наказом Мінфіну від 14.04.2015 №435 (наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів № 814 від 28.12.2020}) затверджено довідник кодів підстав для обліку Пенсійним фондом України стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

Згідно зазначеного довідника код підстави ЗПЗ013А1 це працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.

Також, згідно зазначеного довідника код підстави ЗПЗ014А2 це працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників,- за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого.

Разом з цим, суд зазначає, що невірно зазначений код підстав для обліку спецстажу, що вноситься роботодавцем при формуванні та поданні страхувальником звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не може слугувати підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком за частиною 3 статті 114 Закону України №1058, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах.

Стосовно не зарахування відповідачем до пільгового стажу Позивача днів безоплатної відпустки та простою, суд зазначає, що за приписами ст. 84 КЗпП України, у випадках, передбачених статтею 25 Закону України "Про відпустки", працівнику за його бажанням надається в обов'язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати. За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про відпустки" право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Як слідує зі ст. 4 Закону України "Про відпустки", відпустки без збереження заробітної плати є одними з видів відпусток.

Відповідно до статей 25 та 26 Закону України "Про відпустки" відпустки без збереження заробітної плати надаються в обов'язковому порядку, або за згодою сторін.

Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Якщо брати до уваги лист Міністерства соціальної політики України від 8 лютого 2016 року № 713/039/161-16 час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Також, Верховний Суд у постанові від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а та постанові від 26.03.2020 у справі №423/2860/16-а зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

Відповідачі не скористались повноваженнями, передбаченими частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV, не витребували від підприємств відповідних документів або відомостей стосовно підстав надання позивачеві відпуски без збереження заробітної плати та застосування простою. А також не зазначили про необхідність підтвердження цих відомостей власне Позивачем.

Слід зазначити, що сукупна кількість днів безоплатної відпустки та прогулів не перевищує одного місяця в календарному, проте, відповідач їх до пільгового стажу не зарахував без зазначення причин та вчинення передбачених законом дій для з'ясування зв'язку із виробничою необхідністю. Тому дії відповідача щодо незарахування цих періодів до пільгового стажу в контексті спірних правовідносин є протиправними.

При цьому суд зазначає, що у спірному рішенні про відмову у призначенні пенсії взагалі не зазначено про не зарахування вказаних періодів перебування позивача у безоплатних відпустках та прогулах, що також свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб'єкта владних повноважень.

Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 року в справі №815/1554/17, аналізуючи практику Європейського Суду з прав людини, вказав на те, що принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.

Як вже зазначалося судом, оскаржуване рішення не містить конкретних періодів роботи позивача, які не зараховані до пільгового стажу.

Вказане не відповідає загальному принципу правової визначеності.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що період роботи Позивача, з 27.11.2000 по 26.06.2003 підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком №1 передбаченого Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, а період роботи з 09.10.2007 по 28.12.2007, з 01.08.2008 по 07.06.2009, з 13.07.2009 по 28.07.2009, з 31.08.2009 по 08.09.2009, з 25.07.2014 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 03.08.2014, з 21.02.2024 по 27.02.2024 до пільгового стажу за Списком №1 на провідній посаді, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Проте, позовні вимоги в частині зарахування періоди роботи з 21.03.2005 по 08.10.2007 до Списку 1 передбаченого Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202 задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до наданого розрахунку стажу вказаний період був зарахований до пільгового стажу до Списку №1 за ст. 14, пост. 202, підземні, сп.1 р.1 п-р. 1 п.а-в., також задоволенню не підлягають позовні вимоги в частині зарахування до провідної професії періоду роботи з 29.12.2007 по 24.07.2008, з 09.09.2009 по 24.07.2014, з 04.08.2014 по 20.02.2024 оскільки вказаний період вже зараховано до Списку №1 за ст. 14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р. 1 п.а-в.

Суд зазначає, що незарахування спірних періодів стажу позивачу буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1 Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що позов належить задовольнити у частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 07.03.2024 №057250005734 та застосувати спосіб захисту порушеного права у виді зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 27.02.2024 року про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового стажу роботи, період з 27.11.2000 по 26.06.2003 за Списком №1 який передбачений Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, з 09.10.2007 по 28.12.2007, з 01.08.2008 по 07.06.2009, з 13.07.2009 по 28.07.2009, з 31.08.2009 по 08.09.2009, з 25.07.2014 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 03.08.2014, з 21.02.2024 по 27.02.2024 до пільгового стажу за Списком №1 на провідній посаді, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити пенсію, то така задоволенню не підлягає, оскільки є втручанням у дискреційні повноваження органу пенсійного фонду.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно квитанції № 9794-5829-1736-5824 від 16.04.2024 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Таким чином, судовий збір у розмірі 600,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача на користь Позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54000, Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця Морехідна, 1, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним, та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 07.03.2024 №057250005734, про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.02.2024 року про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового стажу роботи, період з 27.11.2000 по 26.06.2003 за Списком №1 який передбачений Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, з 09.10.2007 по 28.12.2007, з 01.08.2008 по 07.06.2009, з 13.07.2009 по 28.07.2009, з 31.08.2009 по 08.09.2009, з 25.07.2014 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 03.08.2014, з 21.02.2024 по 27.02.2024 до пільгового стажу за Списком №1 на провідній посаді, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

В іншій частині задоволення позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54000, Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця Морехідна, 1, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 600 (шістсот гривень) 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.В. Череповський