Рішення від 21.06.2024 по справі 200/3567/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2024 року Справа№200/3567/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника, звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.04.2024 №930080308661 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 28.08.2023;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 28.08.2023.

В обґрунтування позову вказано, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

Керуючись своїм правом та досягнувши 60-річного віку, 28.08.2023 позивач звернулась (через портал електронних послуг) до Відповідача-1 із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки.

За принципом екстериторіальності, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - Відповідач 2) розглянув вказану заяву та прийняв рішення від 01.09.2023 № 930080308661 про відмову в призначені пенсії за віком, оскільки позивачу вже була призначена пенсія за віком відповідно до Закон №796-ХІІ.

Не погоджуючись з результатами розгляду, позивач подала заяву до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою, яка рішенням від 05.01.2024 №200/5895/23 була задоволена частково та Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зобов'язано повторно розглянути заяву позивача від 28.08.2023 про переведення з одного виду на інший вид пенсії передбаченого частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV відповідно до вимог чинного законодавства».

На виконання вказаного рішення органом пенсійного фонду повторно розглянуто заяву позивача та ухвалено рішення від 19.04.2024 № 930080308661, яким відмовлено у задоволені заяви.

Позивач, вважаючи вказане рішення протиправним, звернулась до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою суду від 04.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано у відповідачів докази у справі.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі отримана ГУ ПФУ в Донецькій області 04.06.2024 о 20 год. 29 хв., що підтверджується довідкою про доставку до електронного кабінету користувача.

У встановлений судом строк, відзиву на позовну заяву ГУ ПФУ в Донецькій області не надано.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві області надано відзив на позовну заяву, де викладено прохання у позові відмовити повністю з огляду на таке.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/5895/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.08.2023 про переведення з одного виду пенсії на інший, передбаченого ч.3 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до вимог чинного законодавства.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2024 у справі № 200/5895/23 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2024 року у справі № 200/5895/23 залишено без змін.

На виконання вищевказаного рішення Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 28.08.2023 про переведення з одного виду пенсії на інший, передбаченого ч.3 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та винесено рішення від 19.04.2024 № 930080308661 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з одного виду пенсії на інший із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачено страхові внески.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При цьому, як вбачається з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1058, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно абз. 3 п.3 ст.45 Закону №1058 середня заробітна плата в Україні за попередні три роки застосовується при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови набуття додаткового страхового стажу не менше 24 місяців після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності).

ОСОБА_1 вже є отримувачем пенсії за віком з 04.07.2011 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.10.2017 як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058.

За документами наявними в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 не має права на інший вид пенсії.

Для обчислення пенсії ОСОБА_1 застосовується показник середньої заробітної плати, який враховується під час первинного призначення (попереднього перерахунку) пенсії за 2014-2016 роки ( п.4.3. розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058),який з урахуванням індексацій відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058 складає 7405,03 грн. станом на дату звернення за перерахунком «переведення на інший вид пенсії».

Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший, оскільки Позивачка вже є отримувачем пенсії за віком та інший вид пенсії права не має, також немає права на застосування показника середньої заробітної плати 2023 року за попередні 3 роки (2022-2020).

Фактичні обставини, встановлені судом у справі, такі.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

28.08.2023 позивач звернулась (через портал електронних послуг) до органу ПФУ із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуто вказану заяву та прийнято рішення від 01.09.2023 № 930080308661 про відмову в призначені пенсії за віком, із обґрунтуванням, що позивачці вже призначена пенсія за віком відповідно до Закону № 796-ХІІ.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/5895/23 визнано протиправним та скасовано рішення №930080308661 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) від 01.09.2023 щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) у переведенні пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 28.08.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) від 28.08.2023 про переведення з одного виду на інший вид пенсії передбаченого ч.3 ст.45 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до вимог чинного законодавства.

В решті позовних вимог відмовлено.

На виконання вищевказаного рішення Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 28.08.2023 про переведення з одного виду пенсії на інший, передбаченого ч.3 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та винесено рішення від 19.04.2024 №930080308661 про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачено страхові внески.

В обґрунтування рішення вказано, що позивачка вже є отримувачем пенсії за віком та на інший вид пенсії права не має, одночасно немає права на застосування показника середньої заробітної плати 2023 року за попередні 3 роки (2022-2020).

Вважаючи таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправним, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, врегульовані Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Закон № 1058-IV).

За визначенням ст. 26 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч. 1 ст. 10 Закону №1058-IV).

Відповідно до частин 1, 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

За приписами ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, вказаною нормою встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/5895/23 преюдиційно встановлено, що позивачці було призначено пенсію за віком у 2011 році відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Призначена пенсія позивачу обліковувалася за шифром 150, яку вона отримувала до 10.11.2017, що підтверджується наявними в матеріалах справи наступними копіями: заява про призначення пенсії від 26.09.2011; протокол №3286 від 22.11.2011; атестат №3420 від 05.12.2014; розпорядження від 23.12.2014 року.

Позивач звернулася від 10.11.2017 до ПФУ м. Києва із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ №1058-ІV та позивачу було перераховано пенсію з цієї дати, шифр пенсії вже був зазначений - 101.

Вищенаведене підтверджується наявними в матеріалах справи наступними доказами: заява позивача від 10.11.2017; розпорядження №308661 від 19.12.2017; рішенням 930080308661 від 03.09.2018 де зазначено умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; рішення про перерахунок пенсії від 23.02.2019; рішення про перерахунок пенсії від 27.03.2020; рішення про перерахунок пенсії від 23.04.2020; рішення про перерахунок пенсії від 23.02.2021; рішення про перерахунок пенсії від 28.12.2021; рішення про перерахунок пенсії від 22.02.2022; рішенням про перерахунок пенсії від 23.05.2022; рішенням про перерахунок пенсії від 26.02.2023.

Тобто підсумовуючи вищенаведене, суд зауважує, що після призначення пенсії за віком відповідно до ЗУ №1058-ІV із зменшенням пенсійного віку відповідно до ЗУ №796-ХІІ у 2011 році позивач продовжила працювати, та відповідачем неодноразово було проведено відповідний перерахунок її пенсії.

Позивач звернулась до органу Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналіз статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дає підстави для висновку, що особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте, вид пенсії, що їм призначається - це пенсія за віком, яка згідно вищенаведених положень законодавства призначається, перераховуються та виплачується у відповідності з положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заява позивача подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області фактично стосувалась призначення їй того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена, то вона не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 - 2022 роки.

З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що заява позивача про перехід з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону №796-XII на пенсію за віком по досягненню 60 років стосувалась призначення того самого виду пенсії (пенсії за віком) на підставі вимог одного Закону - №1058-ІV, тому підстави для призначення та виплати позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки у відповідача відсутні.

При розгляді даного спору суд враховує правові висновки у подібних спірних правовідносинах, викладені у постанові Верховного Суду України від 30.11.2023 у справі №580/3792/23.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких належить відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 21.06.2024.

Суддя І.В. Буряк