Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 червня 2024 року Справа№200/2077/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення № 057350007787 від 05.02.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов'язати повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 29.01.2024 відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до підземного пільгового стажу за списком №1 шахтарі “підземні”, що дає право на пенсію на пільгових умовах періодів роботи з 11.12.2004 по 23.04.2009 та з 17.03.2010 по 29.06.2015 (з 11.12.2004 по 30.11.2005 гірничий робітник 3 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, з 01.12.2005 по 23.04.2009 гірничий робітник очисного вибою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, з 17.03.2010 по 29.06.2015 гірничий робітник очисного вибою 5 розряду підземний з повним робочим днем в шахті);
зобов'язати обчислити стаж роботи на провідних професіях на підземних і відкритих гірничих роботах із збільшеною кратністю 1,25 - додатково 3 місяці за кожний відпрацьований рік на провідних професіях за періоди: з 29.05.2000 по 10.07.2000 - учень гірника очисного вибою підземний, з 01.12.2005 по 23.04.2009 - гірничий робітник очисного вибою з повним робочим днем в шахті, з 17.03.2010 по 29.06.2015 гірничий робітник очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті, з 13.07.2015 по 25.01.2021 гірник очисного вибою підземний з повним робочим днем у шахті, з 26.01.2021 по 29.06.2021 гірник очисного вибою підземний з повним робочим днем у шахті, з 19.07.2021 по 06.04.2022 гірник очисного вибою підземний з повним робочим днем під землею, з 09.05.2022 по 04.10.2022 гірник очисного вибою з повним робочим днем в шахті, з 17.10.2022 по 15.01.2024 гірник очисного вибою підземний видобувної дільниці;
зобов'язати визначити розмір пенсії з 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що під час розгляду пенсійним органом питання призначення пенсії йому безпідставно не зараховано до спеціального стажу періоди роботи, зайнятість на яких надає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Позивач вважає, що в його трудовій книжці достатньо відомостей для врахування спірних періодів до пільгового стажу, а вимога відповідача надати довідки уточнюючі пільговий стаж роботи для врахування спірних періодів до спеціального стажу є неправомірною.
Крім цього, на думку позивача, під час обчислення пільгового стажу відповідач протиправно обчислив спеціальний стаж роботи за провідними професіями без застосування коефіцієнтів кратності без застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». За змістом позову, з врахуванням роботи за провідною професією пенсійний орган мав зарахувати до спеціального (пільгового) стажу додатково 03 місяці за кожний повний рік стажу на підземних роботах за провідними професіями.
Крім цього, позивач зауважив на необхідності зобов'язати відповідача визначити розмір належної йому пенсії із врахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, у відзиві на позов зауважив на необґрунтованості заявлених позивачем вимог та відсутності підстав для їх задоволення. За змістом відзиву під час розгляду заяви позивача встановлено недостатність пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідач зазначив, що трудова книжка підтверджує лише загальний трудовий стаж працівника, підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства, на якому особа працювала, або, у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, - документи, видані архівними установами. Оскільки позивач не додав до заяви про призначення пенсії довідок уточнюючих пільговий характер роботи за періоди з 11.12.2004 по 23.04.2009 та з 17.03.2010 по 29.06.2015 наведені періоди роботи не враховані до пільгового стажу.
Стосовно решти вимог позивача, зокрема, зобов'язання зарахувати до пільгового стажу певні періоди роботи, врахувати періоди роботи до пільгового стажу із застосуванням коефіцієнту кратності, відповідач зауважив, що такі вимоги стосуються розрахунку стажу та призначення пенсії, що становлять виключну компетенцію відповідача, а їх вирішення судом буде свідчити про втручання до дискреційних повноваження органів пенсійного Фонду, що є неприпустимим.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2024 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 29.01.2024 року звернувся до територіального відділу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву позивача та надані ним документи розподілено на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для опрацювання, що є відповідачем у справі.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 057350007787 від 05.02.2024 відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
В рішенні зазначено, що за доданими документами до заяви про призначення пенсії, страховий стаж позивача становить 19 років 10 місяців 7 днів, страховий стаж з урахуванням кратності 30 років 10 місяців 7 днів. Загальна тривалість пільгового стажу становить 11 років 1 місяць 17 днів, у т.ч. підземні роботи провідні професії (необхідний стаж 20) 9 років 6 місяців 7 днів, роботи підземні згідно з постановою 202 (необхідний стаж 25) 1 рік 7 місяців 10 днів. В рішенні зазначено, що період роботи з 11.12.2004 по 23.04.2009, та з 17.03.2010 по 29.06.2015 не зараховано до пільгового стажу, оскільки не надано уточнюючої довідки згідно з додатком N 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. В рішенні зазначено, що право на призначення пенсії виникає після набуття 20 років пільгового стажу.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 4 цієї статті встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із ч. 1, 3 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що діяв до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі (п. д частини3 ст. 56 Закону № 1788).
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Частиною 3 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Згідно з частиною 5 цієї статті у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Частинами 1, 3 статті 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846 (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Пунктом 4.2 цього Порядку також передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Уразі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність..
Так, згідно зі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Верховний Суд в постанові від 26.10.2022 у справі № 200/591/19-а навів такі висновки: «24. Аналізуючи згадані вище положення законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. При цьому додаткове зарахування по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах здійснюється лише для обчислення розміру пенсії за віком за Списком № 1, а не при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При вирішенні питання правомірності визначення тривалості страхового та пільгового стажу суд виходить із змісту документів, що розглядалися відповідачем під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, оцінка правомірності рішень (дій чи бездіяльності) здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості наведених в них підстав неврахування певних періодів роботи позивача у складі спеціального стажу.
Положеннями чинного законодавства України з питань пенсійного забезпечення встановлено, що необхідними умовами для врахування періоду роботи особи до пільгового стажу робіт є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у відповідному списку, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 містить записи про роботу позивача у спірних періодах у ВАТ «Укрвуглебуд» (ПрАТ «Укрвуглебуд»).
11.12.2004 - прийнятий гірничим робітником 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на дільницю КТ (запис №11);
01.12.2005 - переведено гірничим очисного вибою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на дільницю №1 (запис №12);
23.04.2009 - звільнений за власним бажанням (запис №13);
17.03.2010 - прийнятий гірничим робітником очисного вибою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на дільницю №1 (запис №16);
29.06.2015 - звільнений за власним бажанням (запис №18).
У Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування наявні відомості про спеціальний стаж позивача за кодом обліку спецстажу ЗПЗ013А1 (працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників) у 2004 році - 21 день, у 2005 році - 11 місяців 16 днів, у 2006 році- 9 місяців 28 днів, у 2007 році - 12 місяців, у 2008 році - 12 місяців, у 2009 році - 3 місяці 23 дні (код ЄДРПОУ страхувальника 30556313); у 2010 році - 9 місяців 15 днів, з 2011 по 2014 рік - 12 місяців на рік, 2015 рік - 5 місяців 29 днів (код ЄДРПОУ страхувальника 26258078. Згідно з відомостями ЄДРПОУ у реєстрі за кодом 30556313 обліковується ПрАТ «Укрвуглебуд», за кодом 26258078 - відокремлений підрозділ ПрАТ «Укрвуглебуд»).
Інформація у відомостях ОК -5 відповідає інформації, що наявна у трудовій книжці позивача стосовно періодів роботи.
У період роботи позивача були чинні Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 та Список № 1, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461. Згідно з Розділом І (Гірничі роботи) Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затверджених вищенаведеними постановами Кабінету Міністрів України роботи «гірник підземний» (у тому числі «учень гірника підземного з повним робочим днем в шахті»), віднесені до професій із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років. Так, відповідно до Розділу I «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт Постанови № 202: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю), мають право на пільгову пенсію відповідно до положень ч. 3 ст. 114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно записів трудової книжки, позивач у періоди з 11.12.2004 по 23.04.2009, з 17.03.2010 по 29.06.2015 був зайнятий повний робочий день на підземних роботах за професією гірник підземний, що визначена чинними на час роботи позивача Списком № 1 як робота, зайнятість на якій надає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Отже, записи трудової книжки у сукупності з відомостями ОК-5 дозволяють дійти висновку про підтвердження зайнятості позивача у періоди з 11.12.2004 по 23.04.2009, з 17.03.2010 по 29.06.2015 на роботах, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а тому відповідач під час обчислення пільгового стажу позивача мав врахувати зазначені періоди до спеціального стажу позивача. Неврахування відповідачем зазначених періодів роботи до спеціального стажу є протиправним.
Посилання відповідача на ненадання позивачем пільгових довідок суд не приймає, оскільки основним документом про зайнятість особи є трудова книжка, уточнюючі довідки використовуються лише у випадках відсутності у трудовій книжці певних необхідних відомостей. Відповідачем у спірному рішенні не наведено, яких відомостей трудової книжки недостатньо для зарахування вказаних періодів до пільгового стажу.
Згідно з правовою позицією Великої палати Верховного суду, що наведена у постанові від 19.02.2020 по справі №520/15025/16-а, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та у зарахуванні таких періодів до пільгового стажу. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. За таких обставин, право позивача на пільгову пенсію або зарахування періодів роботи до пільгового стажу не може залежати від дотримання його працедавцем правил атестації робочих місць.
Під час розгляду вимог позивача про врахування до пільгового стажу із застосуванням коефіцієнту кратності 1, 25 (зарахування до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою за 1 рік 3 місяці) періодів роботи на провідних професіях на підземних і відкритих гірничих роботах суд виходить із такого.
Питання врахування періодів роботи позивача з 11.12.2004 по 23.04.2009, з 17.03.2010 по 29.06.2015 із застосуванням коефіцієнту кратності не вирішувалося відповідачем під час розгляду заяви позивача, оскільки наведені періоди не було враховано відповідачем до спеціального (пільгового) стажу з підстав ненадання довідки, а тому, вимоги про зобов'язання їх врахувати із застосуванням коефіцієнту кратності є передчасними та в їх задоволенні слід відмовити.
З приводу решти періодів, суд зазначає таке. Згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 позивач в період з 29.05.2000 по 10.07.2000 обіймав посаду учня гірничого очисного вибою підземного, з 13.07.2015 по 25.01.2021, з 26.01.2021 по 29.06.2021, з 19.07.2021 по 06.04.2022, з 09.05.2022 по 04.10.2022 та з 17.10.2022 по 15.01.2024 - посаду гірничого очисного вибою підземного з повним робочим днем у шахті. Відповідно до розрахунку стажу роботи зазначені періоди враховані позивачем до пільгового стажу як «роботи згідно зі ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п- р.1, п.а-в».
Згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» робітники очисного вибою є робітниками провідної професії на підземних роботах, зайнятість працівників провідних професій на підземних роботах надає право на призначення пенсії на більш пільгових умовах ніж занятість працівників інших професій на підземних гірничих роботах. Частиною 5 ст. 114 Закону №1058 встановлено можливість взаємного зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення № 8 від 20.01.1992 встановлено можливість врахування кожного повного року роботи гірничим очисного забою за один рік та 3 місяці до пільгового підземного стажу.
Під час вирішення судом можливості врахування органом пенсійного фонду роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суд виходить із такого.
Згідно з п. 5 Постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-ХІІ "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Відповідно до п. 6 зазначеної Постанови Міністерством соціального забезпечення України видано роз'яснення від 20.01.1992 № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону № 1788-XII".
Кабінет Міністрів України 22.02.1992 прийняв Постанову № 81 "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", у якій є Додаток, який містить Перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", який у свою чергу включає Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На даний час Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 є чинною.
02.10.2018 Мінсоцполітики України на адресу Пенсійного фонду України надіслало лист, яким підтверджує доцільність застосування Роз'яснення № 8.
Отже, на час трудової діяльності позивача і на цей час діє як Роз'яснення №8, так і Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992.
Суд звертає увагу на те, що необхідність застосування вказаних роз'яснень підтверджено Верховним Судом у постанові від 04.06.2019 у справі № 333/3704/16-а(2-а/333/1/17). Крім того, постановою Верховного Суду від 08.07.2021 року у справі № 212/1743/17-а суд також залишив без задоволення касаційну скаргу пенсійного органу, підтвердивши необхідність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, що, в тому числі, було підставою для задоволення позову.
Матеріалами справи підтверджено, що при визначенні розміру пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до положень ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем не застосовувалися правила, що встановлені в роз'ясненні Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що, із врахуванням наведеного вище є протиправним.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе задовольнити заявлені позовні вимоги в цій частині шляхом зобов'язання відповідача обчислити страховий стаж шляхом врахування періодів роботи позивача з 29.05.2000 по 10.07.2000 обіймав посаду учня гірника очисного вибою підземного, з 13.07.2015 по 25.01.2021, з 26.01.2021 по 29.06.2021, з 19.07.2021 по 06.04.2022, з 09.05.2022 по 04.10.2022 та з 17.10.2022 по 15.01.2024 із врахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Оскільки під час розгляду справи судом встановлено допущення відповідачем порушень, що вплинули на правильність визначення тривалості пільгового стажу позивача, рішення відповідача № 057350007787 від 05.02.2024 про відмову у призначенні позивачу пенсії з підстав недостатності пільгового стажу є протиправним та підлягає скасуванню, а вимоги позивача в цій частині такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно вимог позивача про зобов'язання відповідача визначити розмір пенсії відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд зазначає, що питання обчислення розміру пенсії у спірних правовідносинах не поставало, як наслідок, жодних висновків щодо наявності/відсутності підстав для застосування ст. 8 Закону № 345 при обчисленні пенсії відповідач не здійснював. Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача визначити розмір пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, заявлений позивачем позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з наявними в матеріалах справи документами судові витрати складаються з витрат на сплату судового збору розміром 968,96 грн. Враховую часткове задоволення заявлених позивачем вимог, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - витрати по сплаті судового збору розміром 484,48 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32,72, 76, 77, 79, 139, 194,205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 057350007787 від 05.02.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 29.01.2024 відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до підземного пільгового стажу за списком №1 шахтарі “підземні”, що дає право на пенсію на пільгових умовах періодів роботи з 11.12.2004 по 23.04.2009 та з 17.03.2010 по 29.06.2015 (з 11.12.2004 по 30.11.2005 гірничий робітник 3 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, з 01.12.2005 по 23.04.2009 гірничий робітник очисного вибою 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, з 17.03.2010 по 29.06.2015 гірничий робітник очисного вибою 5 розряду підземний з повним робочим днем в шахті);
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області обчислити стаж роботи на провідних професіях на підземних і відкритих гірничих роботах в періоди з 29.05.2000 по 10.07.2000, з 13.07.2015 по 25.01.2021, з 26.01.2021 по 29.06.2021, з 19.07.2021 по 06.04.2022, з 09.05.2022 по 04.10.2022, з 17.10.2022 по 15.01.2024 із застосуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:,
ОСОБА_1 (позивач): адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач) адреса Україна, 21028, Вінницька обл., місто Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, будинок 7, ЄДРПОУ 13322403.
Суддя А.С. Михайлик