Справа № 127/19801/24
Провадження № 1-кс/127/8573/24
Іменем України
18 червня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
прокурора: ОСОБА_3 ,
слідчого: ОСОБА_4 ,
захисника: адвоката ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області майора юстиції ОСОБА_4 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022020000000105 від 07.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 2 ст. 114-2 КК України стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тирасполь, Республіки Молдова, громадянина Республіки Молдова, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 2 ст. 114-2 КК України, -
Слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області майор юстиції ОСОБА_4 13.06.2024 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023020000000060 від 15.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області за процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022020000000105 від 07.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 2 ст. 114-2 КК України.
В межах даного кримінального провадження 17.08.2022 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 3 ст. 114-2 КК України, у порядку, передбаченому ч. 3 ст. 111, ч. 1 ст. 135, п. 3 ч. 1 ст. 276, ч. 1 ст. 278 КПК України.
Повістки про виклик ОСОБА_6 на 20, 22 та 23 серпня 2024 року для допиту його як підозрюваного, проведення інших слідчих та процесуальних дій направлено йому електронною поштою, ознайомлення із ними підтверджується матеріалами кримінального провадження.
Підозрюваний ОСОБА_6 на виклики слідчого не з'являється, про причини неявки не повідомляє, а його перебування на території м. Тирасполя Республіки Молдова, унеможливлює проведення необхідних досудовому розслідуванню процесуальних дій. У зв'язку із цим 25.08.2022 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 постійно перебуває на території Республіки Молдова - у м. Тирасполі.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, який становить значну суспільну небезпеку: санкцією ч. 6 ст. 111-1 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої. Наразі установлено, що ОСОБА_6 повідомлений про підозру у вчиненні особливо тяжкого злочину та маючи статус особи яка перебуває у міжнародному розшуку, переховується від слідства на території Республіки Молдова - у м. Тирасполі, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 клопотання підтримали за обставин викладених у ньому та просили його задовольнити.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні при ухвалені судового рішення поклалась на розсуд суду.
Суд, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінального провадження №22022020000000105, заслухавши думку прокурора та слідчого, пояснення захисника підозрюваного, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області за процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022020000000105 від 07.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 2 ст. 114-2 КК України.
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022020000000105 від 07.06.2022 слідує, що:
№1 - «Члени «Головного управління міністерства оборони» самопроголошеної «Придністровської Молдавської Республіки» з лютого 2022 року по теперішній час у співпраці з Російською Федерацією здійснюють інформаційну діяльність на підтримку Російської Федерації як держави-агресора шляхом розміщення публікацій на інформаційному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Інтернет-ресурсу «Telegram».»
№2 - «Члени « ІНФОРМАЦІЯ_3 » самопроголошеної «Придністровської Молдавської Республіки» з лютого 2022 року по теперішній час в умовах воєнного стану несанкціоновано поширюють інформація про переміщення, рух та розташування Збройних Сил України та інших військових формувань України шляхом розміщення публікацій на інформаційному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Інтернет-ресурсу «Telegram».»
№ НОМЕР_1 - «Член « ІНФОРМАЦІЯ_3 » самопроголошеної «Придністровської Молдавської Республіки» - громадянин України ОСОБА_7 , з лютого 2022 року по теперішній час в умовах воєнного стану надає іноземній організації та представнику іноземної організації допомогу в проведенні підривної діяльності проти України шляхом розміщення публікацій, спрямованих на шкоду інформаційній безпеці України, на інформаційних каналах «Приднестровец», « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та «Mediakiller» інтернет-сервісу «Telegram».
№4 - «26.04.2022 члени «відділу «А» головного управління міністерства оборони придністровської молдавської республіки» ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , перебуваючи у м. Тирасполі Республіки Молдови, за попередньою змовою в умовах воєнного стану несанкціоновано поширили інформацію про розташування Збройних Сил України з метою надання такої інформації російській федерації.»
Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що досудовим розслідуванням встановлено, що 24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).
До складу ООН входять Україна, російська федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Жодні міркування будь-якого характеру, чи то політичного, економічного, військового чи іншого характеру, не можуть слугувати виправданням агресії.
Вказані принципи закріплено декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 9 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями - № 2131 (ХХ) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (ХХV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки та № 3314 (ХХІХ) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії.
Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав були закріплені також у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року, який підписаний СРСР, правонаступником якого є російська федерація.
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і Російська Федерація.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
31 травня 1997 року, відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та Російська Федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року №13/98-ВР та Федеральним Законом Російської Федерації від 2 березня 1999 року № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2 - 3 зазначеного Договору, Російська Федерація зобов'язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов'язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований Російською Федерацією 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької і Луганської областей відноситься до території України.
Статтями 1 - 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися в Україні, у представників влади російської федерації (далі рф) та службових осіб з числа керівництва збройних сил російської федерації (далі зс рф), досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та зс рф вирішили досягти шляхом розв'язання та ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців зс рф, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АДРЕСА_2 , а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та російської федерації (рф), створення і фінансування не передбачених законом збройних формувань та вчинення інших злочинів.
З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи генерального штабу збройних сил російської федерації (далі - гш зс рф), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб зс рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося досягнення військово-політичних цілей рф, які, на думку співучасників, були прямо пов'язані з необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АДРЕСА_2 та південно-східних регіонів України та, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
Указаний план повною мірою відповідав та був розроблений з урахуванням принципів та підходів, викладених під час виступу начальника гш зс рф герасимова в.в. перед академією військових наук рф з доповіддю про гібридну війну в лютому 2013 року, яка у подальшому отримала назву «доктрина герасимова», де зазначалося, що з метою досягнення цілей повинна надаватися перевага невоєнним заходам (політичним, економічним, інформаційним, гуманітарним), які застосовуються з використанням протестного потенціалу населення, інформаційного протиборства, а також воєнним заходам прихованого характеру.
В подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та зс рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.
Одночасно, за допомогою засобів масової інформації здійснюється спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України ( АДРЕСА_2 та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності та пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.
Вказаним фактам, також передували події 2 вересня 1990 року, де на II Надзвичайному З'їзді депутатів усіх рівнів Придністров'я, в Тирасполі - Придністровська Молдавська Радянська Соціалістична Республіка (ПМРСР) проголошена як радянська республіка в складі СРСР. Проте, 22 грудня 1990 року президент СРСР ОСОБА_10 підписав указ «Про заходи щодо нормалізації обстановки в РСР ОСОБА_11 », в 4-му пункті якого ухвалювалося «вважати такими, що не мають юридичної сили рішення II з'їзду депутатів Рад різних рівнів з деяких населених пунктів Придністров'я від 2 вересня 1990 року про проголошення Молдавської Придністровської Радянської Соціалістичної Республіки». В подальшому, 25 серпня 1991 року Верховна Рада ПМРСР прийняла «Декларацію про незалежність ПМРСР» та 5 листопада 1991 року, у зв'язку з розпадом СРСР, ПМРСР перейменована в Придністровську Молдавську Республіку (ПМР).
У 2006 року в невизнаній республіці провели референдум. Згідно з офіційними результатами громадяни висловилися за незалежність самопроголошеної республіки від Молдови і майбутню інтеграцію з Росією.
У грудні 2013 року Верховна рада Придністров'я в першому читанні прийняла законопроект про застосування на території невизнаної республіки російського федерального законодавства. В березні 2014-го Верховна рада Придністров'я попросила держдуму росії розробити закон, який дозволив би прийняти невизнану республіку до складу Росії.
Таким чином, підпорядкованими російській федерації військами на вказаних територіях Придністров'я Республіки Молдова проголошено «Придністровську Молдавську Республіку» (далі - ПМР) і встановлено окупаційну адміністрацію Російської Федерації як органи ПМР.
У межах силового блоку вказаної окупаційної адміністрації російської федерації створено орган «Міністерство оборони ПМР», до функцій якого належить силове забезпечення функціонування ПМР, тобто забезпечення окупації російської федерації території Придністров'я.
Так, 24 вересня 2015 року Указом Президента України затверджено нову редакцію Воєнної доктрини України, яка до числа актуальних військових загроз відносить «присутність військового контингенту російської федерації в Придністровському регіоні Республіки ОСОБА_11 , який може бути використаний для дестабілізації ситуації в південних регіонах України».
Крім цього, Парламентською Асамблеєю Ради Європи у висновку № 300 від 15.03.2022 прийнято рішення, згідно з яким самопроголошена Придністровська республіка визнано зоною російської окупації.
Таким чином, на порушення процедур, визначених Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року, положенням заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) та іншим міжнародно-правовим актам представниками влади російської федерації сплановано, підготовлено і розв'язано агресивну війну проти України, яка розпочата 20 лютого 2014 року та триває по теперішній час.
У зв'язку із викладеним постановою Верховної Ради України №129-VIII від 27.01.2015 російську федерацію визнано державою-агресором.
24 лютого 2022 року указом Президента Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.
Усвідомлюючи усі вказані обставини ОСОБА_6 , переслідуючи злочинний умисел на здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямований на підтримку держави-агресора, у невстановлений досудовим розслідуванням час вступив до складу організаційно-аналітичного відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 » ПМР (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ). На виконання своїх посадових обов'язків ОСОБА_6 у співпраці з представником збройних сил російської федерації ОСОБА_12 , який перебуває у складі окупаційної адміністрації ПМР, будучи підконтрольним та підзвітним йому, на виконання вказівок начальника ГУ МО ПМР ОСОБА_13 , заступника начальника ГУ МО ПМР ОСОБА_14 , начальника організаційно-аналітичного відділу ОСОБА_15 , разом зі співробітниками організаційно-аналітичного відділу ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та іншими невстановленими особами здійснює адміністрування та наповнення неофіційних каналів ІНФОРМАЦІЯ_5 », серед яких - канали під назвами « ОСОБА_18 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та «Mediakiller».
При цьому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, у зв'язку із початком повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації в Україну 24 лютого 2022 року, діючи умисно, з метою підтримки збройної агресії російської федерації проти України, перебуваючи у м. Тирасполі Республіки Молдова, продовжуючи виконання своїх злочинних функцій співробітників ГУ МО ПМР, ОСОБА_6 разом із ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та іншими невстановленими співробітниками ГУ МО ПМР та ОСОБА_12 вступили у змову щодо здійснення інформаційної діяльності на підтримку агресії російської федерації проти України шляхом отримання від невстановлених слідством осіб інформації, її аналізу, створення на її основі відповідних, у тому числі спотворених і підведених під російські наративи, інформаційних повідомлень та поширення їх за допомогою вказаних каналів у «Telegram».
Загалом, у період із березня 2022 року по теперішній час, перебуваючи у
м. Тирасполі Республіки Молдова, з метою реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_6 шляхом розміщення матеріалів у вказаному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (інтернет-адреса ІНФОРМАЦІЯ_7 здійснює поширення публікацій, спрямованих на підтримку дій російської федерації як держави-агресора, її збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України.
Окрім того, у невстановлений досудовим розслідуванням час, у зв'язку із початком повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації в Україну 24 лютого 2022 року, діючи умисно, з метою підтримки збройної агресії російської федерації проти України та перешкоджання здійсненню Збройними Силами України її відсічі, перебуваючи у м. Тирасполі Республіки Молдова, продовжуючи виконання злочинних функцій, як співробітник ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 вжив заходів з аналізу та несанкціонованого поширення інформації про розташування Збройних Сил України, отриманої від невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб.
При цьому у березні 2022 року ОСОБА_6 з метою реалізації вказаного умислу систематично розміщував на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » інтернет-сервісу « ОСОБА_20 » (інтернет-адреса ІНФОРМАЦІЯ_7 публікації з пропозиціями надання йому відомостей щодо розміщення ЗС України, а також матеріалів із географічними координатами, адресами розташування об'єктів, підрозділів та військової техніки ЗС України, їх фото, оснащенням та позначенням їх місцезнаходження на карті.
02 квітня 2022 року, реалізовуючи злочинний умисел, ОСОБА_6 розмістив у вказаному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » публікації із зазначенням адрес та об'єктів розташування підрозділів Сил територіальної оборони ЗС України у АДРЕСА_3 та їх оснащення.
12 квітня 2022 року, продовжуючи злочинну діяльність, ОСОБА_6 розмістив у вказаному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » публікацію із зазначенням географічних координат, адрес та об'єктів розташування підрозділів ЗС України у АДРЕСА_3 та позначенням їх місцезнаходження на карті.
18 квітня 2022 року, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, ОСОБА_6 розмістив у вказаному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » публікацію із зазначенням географічних координат і об'єктів розташування військової техніки ЗС України у АДРЕСА_4 , найменувань такої техніки та позначенням їх місцезнаходження на карті.
Крім того, 30 липня 2022 року ОСОБА_6 поширив у вказаному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » публікацію із зазначенням адреси та об'єкта розташування підрозділу Сил територіальної оборони ЗС України у АДРЕСА_3 та його оснащення.
Відповідно до частини другої статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
17 серпня 2022 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямоване на підтримку держави-агресора та уникнення відповідальності за збройну агресію проти України, вчинене за попередньою змовою групою осіб;
- ч. 2 ст. 114-2 КК України, поширення інформації про розташування Збройних Сил України, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану.
Проаналізувавши зміст клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, а також доданих до клопотання доказів, слідчий суддя дійшов висновку, що на час розгляду даного клопотання підозра щодо вчинення ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 2 ст. 114-2 КК України обґрунтована.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового слідства доказами, зокрема, протоколом огляду від 16.02.2023, протоколами за результатами негласних слідчих (розшукових) дій, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Вказане письмове повідомлення про підозру, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 278 КПК України, надіслано на електронну адресу ОСОБА_6 .
Підозрюваний ОСОБА_6 викликався до слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області капітана юстиції ОСОБА_4 на 20, 22 та 23 серпня 2024 року для допиту його як підозрюваного, проведення інших слідчих та процесуальних дій направлено йому електронною поштою, ознайомлення із ними підтверджується матеріалами кримінального провадження, однак на виклики слідчого останній не з'являється, про причини неявки не повідомляє, а його перебування на території м. Тирасполя Республіки Молдова, унеможливлює проведення необхідних досудовому розслідуванню процесуальних дій.
В зв'язку з тим, що місце знаходження підозрюваного невідоме, постановою слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області капітана юстиції ОСОБА_4 від 25.08.2022 оголошено державний, міждержавний та міжнародний розшук підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на вищенаведене, зважаючи на те, що дане клопотання відповідає вимогам ст. 297-2 КПК України, а також на те, що слідчим обґрунтовано доведено, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності та на даний час перебуває у міжнародному розшуку, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022020000000105 від 07.06.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 2 ст. 114-2 КК України стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1, ч. 2 ст. 114-2 КК України.
Зобов'язати слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області майора юстиції ОСОБА_4 відомості про здійснення даного спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя