21 червня 2024 року справа № 580/3372/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у спрощеному письмовому провадженні адміністративну справу за позовом адвоката Клименка В.М. від імені ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень,
05.04.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Клименка В.М. (18001, м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького, 34, а/с 182) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень (далі - ППР) від:
31.12.2022 №1187794-2411-2313-UA71040090000047664, яким визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік в сумі 47836,38грн;
21.12.2023 №654399-2411-2313- НОМЕР_2 , яким визначено суму податкового зобов'язання щодо земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 55011,93грн.
Обґрунтовуючи зазначили, що відповідач всупереч вимог законодавства прийняв оскаржувані рішення, оскільки позивач перебуває на третій групі платників і використовує земельну ділянку в комерційних цілях.
Ухвалою суду від 10 квітня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк 10 днів з дати отримання ухвали для усунення її недоліків.
16.04.2024 на адресу суду від представника позивача адвоката Клименка В.М. на виконання вимог вказаної ухвали надійшла заява вх.№19291/24, до якої додав заяву в якій просив визнати поважним пропущений процесуальний строк на звернення до суду з позовною вимогою до відповідача про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 31.12.2022 №1187794-2411-2313- НОМЕР_2 в сумі 47836,38грн та поновити його.
22.04.2024 суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі, задовольнити заяву вх. від 16.04.2024, визнавши поважними причини пропуску та поновив цей строк.
21.05.2024 на адресу суду надійшов відзив з проханням відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Зазначає, що позивач не повідомив про використання земельних ділянок у господарській діяльності та зареєстровані його види економічної діяльності не включать такої можливості. Тому за володіння ними має обов'язок сплатити донараховані спірними рішеннями податкові зобов'язання.
Позивач правом подати відповідь на відзив не скористався.
Оскільки відсутня доцільність виклику свідків, призначення експертизи та сторони не надали обґрунтованих клопотань розглянути справу у відкритих судових засіданнях, суд дійшов висновку її розглянути у спрощеному письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, оцінивши заявлені доводи, з'ясована відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Відомостями ЄДРПОУ підтверджується, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець з 28.03.2001. Основний вид господарської діяльності - « 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів». Інші: « 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів», « 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту», « 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Перебуває на податковому обліку у відповідача.
Згідно з державним актом серії ЯА №711880 від 19.09.2005 та Витягом з Державного реєстру речових прав, позивачу, як фізичній особі, належить на праві власності земельна ділянка 7110400000:03:003:0004, розташована в АДРЕСА_2 .
Витягом №2223083400052 від 08.06.2022 з реєстру платників єдиного податку підтверджується, що позивач на спрощеній системі оподаткування з 01.01.2012, на 3-й групі - з 01.01.2018.
Оскільки за використання вказаної земельної ділянки позивач податкові зобов'язання не сплатив, відповідач їх донарахував спірними ППР від:
31.12.2022 №1187794-2411-2313- НОМЕР_2 , яким визначив суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік в сумі 47836,38грн;
21.12.2023 №654399-2411-2313- НОМЕР_2 , яким визначив суму податкового зобов'язання щодо земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 55011,93грн.
Вимоги про їх сплату доставлено позивачу рекомендованим листом 08.01.2024.
04.01.2024 позивач подав відповідачу повідомлення форми 20-ОПП про використання у господарській діяльності земельної ділянки 7110400000:03:003:0004, розташованої у АДРЕСА_2 . 11.01.2024 звернувся до відповідача заявою про їх скасування, обґрунтовуючи, що є фізичною особою-підприємцем - платником 3-ї групи єдиного податку та наявна земельна ділянка НОМЕР_3 :03:003:0004 за цільовим призначенням комерційного призначення.
Відповідач відповів листом від 06.02.2024 про відмову у їх скасуванні, оскільки позивач, подаючи довідки форми 20-ОПП, до 04.01.2024 не зазначив про використання цієї земельної ділянки у його господарській діяльності.
Тому позивач звернувся в суд.
Для вирішення спору суд урахував.
Земельний податок відповідно до підп.14.1.72. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів).
Відповідно до ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно з п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Нормами ст.287 ПК України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), щороку до 1 травня.
Згідно з п.287.9 ст.287 ПК України у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у строки, встановлені статтею 286 цього Кодексу, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання. Тобто, за штрафні санкції, а не за основне зобов'язання.
Відповідно до п.283.1 ст.283 ПК України не сплачується податок за:
сільськогосподарські угіддя зон радіоактивно забруднених територій, визначених відповідно до закону такими, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (зон відчуження, безумовного (обов'язкового) відселення, гарантованого добровільного відселення і посиленого радіоекологічного контролю), і хімічно забруднених сільськогосподарських угідь, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільського господарства;
земельні ділянки, що перебувають у консервації, або землі сільськогосподарських угідь, які перебувають у стадії сільськогосподарського освоєння;
земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;
землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування - землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:
а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди;
б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, склади, гаражі, резервуари для зберігання паливно-мастильних матеріалів, комплекси для зважування великогабаритного транспорту, виробничі бази, штучні та інші споруди, що перебувають у державній власності, власності державних підприємств або власності господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі;
земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських (селянських) господарств, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень;
земельні ділянки кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв.
земельні ділянки, на яких розташовані дипломатичні представництва, які відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, користуються приміщеннями та прилеглими до них земельними ділянками на безоплатній основі.
земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку.
земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.
Відповідно до п.283.2 вказаної статті Кодексу не сплачується податок за земельні ділянки, непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у випадку прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку, визначеному цим Кодексом.
До вказаних категорій зазначена земельна ділянка позивача не відноситься.
Згідно з п.284.1 ст.284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Нові зміни до рішень щодо наданих пільг зі сплати земельного податку надаються відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.
Докази наявності таких пільг у позивача - відсутні.
Від сплати податку земельного податку згідно з п.281.1 ст.281 ПК України звільняються:
особи з інвалідністю першої і другої групи;
фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
пенсіонери (за віком);
ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п.281.3 вказаної статті Кодексу від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
До вказаних категорій позивач не відноситься. Тому з приводу його посилань про перебування на спрощеній системі оподаткування суд урахував.
Відповідно до підп. «г» 1 п.1 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України установлено, що з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва Указ Президента України від 3 липня 1998 року № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (з наступними змінами) та абзаци шостий - двадцять восьмий пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" застосовуються з урахуванням таких особливостей платники єдиного податку не є платниками земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються для ведення підприємницької діяльності.
У цьому контексті суд урахував, що позивач отримав земельну ділянку у власність як фізична особа та до січня 2024 року не повідомляв податковий орган про те, що використовує її у власній господарській діяльності. Її цільове призначення не означає фактичного використання. Відсутні будь-які документи первинного бухгалтерського обліку її використання у господарській діяльності позивача протягом періоду, за яких донараховані зобов'язання спірними в цій справі ППР.
При цьому, згідно з п.8.1 Порядку обліку об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, урегульований нормами розділу VIIІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300 (далі - Порядок №1588), платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.
Відповідно до вимог пункту 8.4 Порядку №1588 у редакції наказу Міністерства фінансів № 323 від 24.06.2020 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. У повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду. Під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об'єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об'єкти оподаткування - офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об'єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин). Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об'єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про об'єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці). Інформація про однотипні (за видом, використанням, станом та видом права власності) автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, може бути подана в повідомленні за формою № 20-ОПП як узагальнена з типом об'єкта оподаткування “автомобільні транспортні засоби” та зазначенням кількості таких транспортних засобів в графі “Реєстраційний номер об'єкта оподаткування”.
Згідно з п.8.5. Порядку №1588 у редакції наказу Міністерства фінансів № 323 від 24.06.2020 у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об'єкта оподаткування. При цьому в разі зміни призначення об'єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об'єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об'єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому - оновлена інформація про об'єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого, при цьому ідентифікатор об'єкта оподаткування змінюється.
Отже, відповідач обґрунтовано урахував відсутність від позивача повідомлень форми 20-ОПП про використання зазначеної земельної ділянки до січня 2024 року. Також обґрунтовано урахував офіційні відомості про основний вид діяльності позивача, що не передбачає надання в її оренду. Надані до позовної заяви копії договорів позивача та актів виконаних робіт також підтверджують здійснення ним зареєстрованого, як основний, виду діяльності та не спростовують висновків відповідача.
Тому суд дійшов висновку, що відповідач мав законні підстави винести спірні ППР.
Відповідно до п.271.1 ст.271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено. База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 цього пункту. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з рішенням Золотоніської міської ради від 22.06.2021 №9-3/VIII (https://zolo.gov.ua/wp-content/uploads/2021/07/9_2-1.pdf) застосовано ставку 3% (нормативно-грошова оцінка 4674717грн/га *0,3411) *3%= 47836,38грн - за 2022рік та НГО5375934грн/га*0,3411га *3%=55011,93грн. Тобто, розрахунок основних податкових зобов'язань у спірних ППР відповідач обчислив вірно.
Отже, ППР правомірні та скасуванню не підлягають.
Зважаючи на результат вирішеного спору згідно з ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення до суду з позовною заявою розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. У задоволенні позовних вимог адвоката Клименка В.М. ( АДРЕСА_3 ) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від:
31.12.2022 №1187794-2411-2313-UA71040090000047664, яким визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік в сумі 47836,38грн;
21.12.2023 №654399-2411-2313-UA71040090000047664, яким визначено суму податкового зобов'язання щодо земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 55011,93грн,-
відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення виготовлене та підписане в повному обсязі 21.06.2024.