Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
21 червня 2024 р. Справа № 520/32833/23
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши заяву представника позивача ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не призначенні, не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” з 01.07.2021 року протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити, здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 з листопада 2023 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату з листопада 2023 року ОСОБА_1 щомісячної доплати до діючої пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовні вимоги залишено без задоволення.
Рішення від 12.02.2024р. набрало законної сили 14.03.2024р.
Представник позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою в порядку статті 383 КАС України, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до діючої пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з листопада 2023 року, право на отримання якої визначено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі №520/32833/23;
- постановити Окрему ухвалу, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та не виконанню рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024р. по справі №520/32833/23 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату з листопада 2023 року ОСОБА_1 щомісячної доплати до діючої пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
По суті заяви суд зазначає наступне.
Так, згідно з ст. 129 Конституції України, однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Крім того, обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України також передбачена нормами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Відповідно до ч.1, ч.2, ч.3, ч.4 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
В обґрунтування вимог заяви представником позивача зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 по справі №520/32833/23 у добровільному порядку здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2023 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - постанова КМУ №713). При цьому, після виконання рішення суду розмір пенсії позивача з 01.11.2023 не змінився.
З метою з'ясування обставин, позивач через свого представника звернувся до відповідача із запитом щодо надання інформації про стан виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 520/32833/23.
Листом від 16.05.2024 № 2000-0203-8/80575 ГУПФУ в Харківській області повідомило, що в мотивувальній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 520/32833/23 розглядається обґрунтованість заявлених позивачем вимог, спираючись на проведений перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 у справі № 520/15654/23. Отже, перерахунок на виконання рішення суду у справі № 520/32833/23 проведено з урахуванням обставин, якими керувався суд при винесенні рішення, та з 01.11.2023 грошове забезпечення для обчислення пенсії встановлено у розмірі 11705,64грн.
До вказаного листа ГУПФУ в Харківській області надало перерахунки пенсії ОСОБА_1 проведені з 01.03.2023, з 01.11.2023 та з 01.03.2024, згідно з якими розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 становив 12449,21 грн. та під час перерахунку її пенсії на виконання рішення суду з 01.11.2023 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713 залишився незмінним - 12449,21 грн.
Судом встановлено, що Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 року у адміністративній справі №520/32833/23 виконано відповідачем.
З 01.11.2023 позивачу нараховується та виплачується щомісячна доплата до діючої пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 року у адміністративній справі №520/32833/23 виконано у повному обсязі, протиправних дій чи бездіяльності при його виконанні не встановлено.
Отже, в даному випадку виник новий спір, який підлягають вирішенню в окремому позовному проваджені.
Згідно з частиною 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З системного аналізу вищезазначених норм права випливає, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача. Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається за можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача в порядку ст. 383 КАС України.
На підставі викладеного, ст.ст. 248, 295,383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача в порядку ст. 383 КАС України - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів до Другого апеляційного адміністративного суду. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Рубан В.В.