Рішення від 21.06.2024 по справі 480/13527/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2024 року Справа № 480/13527/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/13527/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови здійснити перерахунок та виплату мені пенсії відповідно до довідок про грошове забезпечення Управління Служби безпеки України в Сумській області №7109 від 27.09.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2020 та №7110 від 27.09.2023 для перерахунку пенсії з 01.01.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01 лютого 2020 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України в Сумській області №7109 від 27.09.2023 у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, премії та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження ії максимальним розміром, з урахуванням фактично виплачених сум та з 01 січня 2021 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України в Сумській області №7110 від 27.09.2023 у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, премії та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/3874/21 Управлінням СБУ в Сумській області було видано довідки для перерахунку пенсії позивача та направлено їх до ГУ ПФУ в Сумській області. Також позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії. Проте відповідач відмовив в проведенні перерахунку пенсії на підставі таких довідок з посиланням на відсутність необхідних для того підстав.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлявся належним чином, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Служби безпеки України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 у справі № 480/521/19, яке набрало законної сили, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 70% замість 80% грошового забезпечення (виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років), без врахування надбавок і доплат (надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за безпосереднє виконання спеціальних завдань чи державну охорону, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за виконання особливо важливих завдань, доплати за оперативно-розшукову діяльність, премії); зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх надбавок і доплат (виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років) встановлених при виході на пенсію у 2013 у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з розрахунку 80% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

27.09.2023, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 у справі № 480/3874/21, Управлінням Служби безпеки України в Сумській області було підготовлено та направлено на адресу ГУ ПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення, а саме довіку від 27.09.2023 № 7109 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 29.01.2020 та довідку від 27.09.2023 № 7110 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на станом на 01.01.2021.

У подальшому позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії на підставі вказаних довідок, проте відповідач листом від 18.12.2023 відмовив у перерахунку пенсії позивача з посиланням на відсутність необхідних для того підстав, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, інших рішень щодо визначення структури грошового забезпечення не приймалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 1-2, ч. 4 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначеним нормам кореспондують положення пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі - Порядок N 45), відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402 (далі - Порядок N 3-1).

Відповідно до п.п. 23, 24 Порядку N 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком N 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від органу, з якого особа була звільнена зі служби, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

У даному випадку Управління Служби безпеки України в Сумській області, з органів якої був звільнений позивач, надало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача для наступного перерахунку його пенсії, однак перерахунок пенсії не проведено. На особисте звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення позивач отримав відмову. При цьому відповідач, мотивуючи відмову у проведенні перерахунку пенсії, посилається на відсутність підстав для такого перерахунку, що, у свою чергу, не відповідає фактичним обставинам справи та суперечить вимогам чинного законодавства.

Відповідно до пункту 4 Порядку N 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, у позивача як у особи, яка проходила службу в органах Служби безпеки України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виникло право на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх складових, які входили до грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Тому відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області - як державний орган, який зобов'язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зобов'язаний був відповідно до ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, здійснити такий перерахунок на підставі наданих Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідок про розмір грошового забезпечення позивача від 27.09.2023 № 7109 та від 27.09.2023 № 7110. Однак, як встановлено судом, ГУ ПФУ в Сумській області не було вчинено дій щодо його проведення, у зв'язку з чим така бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з тим, враховуючи те, що Управлінням Служби безпеки України в Сумській області були складені довідки станом на 29.01.2020 та станом на 01.01.2021, у відповідача, виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 01.02.2020 та відповідно 01.02.2021 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії). Відтак, вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2021 саме з 01.01.2021 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне обрати належний захист порушеного права позивача та із врахуванням ст. 9 КАС України визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з 01.02.2020 та з 01.02.2021 на підставі наданих Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідок № 7109 від 27.09.2023 та № 7110 від 27.09.2023 та зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести з 01.02.2020, з 01.02.2021 перерахунок та виплату пенсії позивача, відповідно до вказаних довідок, з урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того, судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі який склав 80% від грошового забезпечення, а тому відповідач повинен здійснити такий перерахунок із врахуванням такого відсотку.

Що стосується вимоги позивача здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідок Управління Служби безпеки України в Сумській області без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає таке.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Так, зі змісту спірної відмови ГУ ПФУ в Сумській області судом встановлено, що відповідач заперечує право позивача на перерахунок пенсії та не досліджував питання щодо перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру на підставі довідок від 27.09.2023, виданих Управлінням Служби безпеки України в Сумській області, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. У зв'язку з цим суд визнає, що порушення права позивача на перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових його видів без обмеження її максимального розміру не відбулося, а тому така вимога є передчасною та задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 1073,60 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.02.2020 та з 01.02.2021 на підставі наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки від 27.09.2023 № 7109 про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 та довідки від 27.09.2023 № 7110 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2020 відповідно до наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки від 27.09.2023 №7109 про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2021 відповідно до наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки від 27.09.2023 №7110 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1073,60 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець