Рішення від 21.06.2024 по справі 440/17277/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/17277/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності з вирішення заяви про списання суми недоїмки, нарахованої платнику єдиного внеску, від 05.10.2023 та зобов'язання розглянути заяву про списання суми недоїмки, нарахованої платнику єдиного внеску, від 05.10.2023 та за результатами розгляду прийняти відповідне рішення.

Позов мотивувала тим, що у серпні 2023 року вона дізналася, що за нею рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 15363,54 грн. Позивачка стверджує, що фактично вона підприємницьку діяльність не здійснювала, прибутку не мала, будь-яких вимог про сплату єдиного внеску не отримувала. Посилаючись на ці обставини, позивачка звернулася до відповідача із заявою, у якій просила списати заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 15363,54 грн. та відкоригувати в інформаційній системі органів ДПС дані інтегрованої картки, виключивши відомості про наявність недоїмки. Проте, листом відповідач повідомив, що заява не підлягає розгляду, оскільки порушений термін подання заяви.

Ухвалою судді від 27.11.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача 18.12.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивачка була зареєстрована як фізична особа-підприємець та перебувала на загальній системі оподаткування, а тому повинна була нараховувати та сплачувати єдиний внесок незалежно від отримання доходу. Також ОСОБА_1 звіти по єдиному соціальному внеску за 2017-2018 роки не подавала. ГУ ДПС у Полтавській області в автоматичному режимі нараховувало їй недоїмку зі сплати єдиного внеску у розмірі мінімального страхового внеску та на підставі облікових даних з інформаційної системи податкових органів сформувало вимогу №Ф-5865-50 від 28.11.2018 року про сплату боргу (недоїмки) в сумі 15363,54 грн. ГУ ДПС у Полтавській області не проводило списання заборгованості по єдиному внеску за заявою позивачки №40266/6-16-31 від 05.10.2023, оскільки вона не дотрималася умов, передбачених пунктом 9-15 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для такого списання.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 була взята на облік в ДПІ у м.Полтаві з 23.08.2006 на загальну систему оподаткування та з 28.08.2006 як страхувальник та платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Державна реєстрація припинення її підприємницької діяльності за її рішенням відбулася 01.10.2018.

ГУ ДПС у Полтавській області відповідно до статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" сформувало вимогу №Ф-5865-50 від 28.11.2018 про сплату боргу (недоїмки), якою повідомило ОСОБА_1 , що станом на 31.01.2021 року за даними інформаційної системи податкових органів її заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 15363,54 грн. недоїмки.

Вказана вимога була направлена позивачці поштою рекомендованим листом за адресою її проживання: АДРЕСА_1 . Згідно з рекомендованим повідомленням цей лист 28.01.2019 був повернутий відправнику у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання.

02.07.2019 постановою Подільського відділу державної виконавчої служби міста Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області було відкрите виконавче провадження №59432575 про стягнення боргу в розмірі 15363,54 за вимогою №Ф-5865-50 У від 28.11.2018.

29.06.2023 Подільським відділом державної виконавчої служби міста Полтава Східного міжрегіонального управління Міністерства було винесено постанову про арешт коштів боржника у виконавчому провадженні №59432575

07.08.2023 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДПС у Полтавській області про надання інформації про наявність заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску.

Відповідач, розглянувши заяву від 07.08.2023, листом № 27694/6/16-31-13-05-07 від 22.08.2023 повідомив позивача про те, що станом 31.10.2018 за платником податків ОСОБА_1 рахувалась заборгованість по єдиному соціальному внеску за кодом платежу 71040000 в сумі 15363,54 грн. Дана заборгованість виникла за період 2017-2018 років внаслідок щоквартального нарахування контролюючим органом суми ЄСВ, в тому числі:

- за 2017 рік у загальному розмірі 8448 грн. (з урахуванням переплати станом на 01.01.2018 на суму 456,00 грн, станом на 09.02.2018 заборгованість по ЄСВ становила 7992,00 грн.);

- за І квартал 2018 року у розмірі 2457,18 грн (станом на 19.04.2018 рахувалась заборгованість на суму 10449,18 грн);

- за ІІ квартал 2018 року - на суму 2457,18 грн. (загальний розмір заборгованості на 19.07.2018 становив 12906,36 грн)

- за ІІІ квартал 2018 року нараховано до сплати ЄСВ на суму 2457, ї8 грн. (загальний розмір заборгованості - 15363,54 грн).

05 жовтня 2023 року позивачем була подана до ГУ ДПС у Полтавській області заява (вх.№40266/6/16-31 від 05.10.2023) щодо списання заборгованості по єдиному соціальному внеску, нараховану за 2018 рік в сумі 15363,54 грн., та внесення змін до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , виключивши суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 15363,54 грн.

На подану заяву Головним управлінням ДПС у Полтавській області надано листом від 19.10.2023 № 33205/6/16-31-13-05-07 відповідь, в якій зазначено, що заява щодо списання заборгованості від 05.10.2023 не підлягає розгляду зв'язку з порушенням законодавчо визначеного терміну подання заяви.

Не погодившись з позицією відповідача, вважаючи, що ГУ ДПС у Полтавській області було допущено протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви, позивач звернулася з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (також - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску, згідно з абзацом третім пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ, є фізичні особи-підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).

Згідно з частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

При цьому, відповідно до частини четвертої цієї статті у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою-підприємцем.

Пунктом 2 частини першої статті 7 Закону № 2464-VІ встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до абзацу 3 частини восьмої та частини дванадцятої статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

13 травня 2020 року прийнято Закону України № 592-IX "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі також Закон № 592-IX), яким було, зокрема, доповнено Розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI пунктом 9-15, відповідно до якого підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були у повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.

На підставі Закону України від 04.12.2020 № 1072-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» пункт 9-15 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI доповнено ще двома абзацами наступного змісту:

"Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження"."

Матеріалами справи підтверджується, що 05 жовтня 2023 року позивачем була подана до ГУ ДПС у Полтавській області заява (вх.№40266/6/16-31 від 05.10.2023) щодо списання заборгованості по єдиному соціальному внеску, нараховану за 2018 рік в сумі 15363,54 грн., та внесення змін до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , виключивши суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 15363,54 грн.

Вказана заява від 05 жовтня 2023 року розглянута Головним управлінням ДПС у Полтавській області відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян", та надана відповідь, що заява щодо списання заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 05.10.2023 не підлягає розгляду зв'язку з порушенням законодавчо визначеного терміну подання заяви.

Суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про те, що за заявою від 05 жовтня 2023 року відповідач повинен був прийняти рішення згідно положень пункту 9-15 розділу VIII Закону № 2464-VІ з посиланням на Закон України "Про звернення громадян", оскільки вказана заява розглядається за процедурою, визначеною Законом № 2464-VІ.

ОСОБА_1 при зверненні у жовтні 2023 року до ГУ ДПС у Полтавській області із заявою про списання сум недоїмки, нарахованих за період 2017-2018, не дотрималася порядку, передбаченого пунктом 9-15 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI, зокрема щодо строків подання відповідних заяв та документів, які могли бути подані до 01.03.2021 року.

Таким чином, у ході судового розгляду справи суд не встановив обставин, які свідчать про обов'язок відповідача прийняти рішення з підстав, визначених Законом №2464-VI. Тому суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача та спонукання його вчинити такі дії, про що позивачка просить у позові.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 належить залишити без задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області ( вул. Європейська, буд. 4,м. Полтава,Полтавська область,36014, ВП ЄДРПОУ 44057192) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко