Рішення від 20.06.2024 по справі 400/4349/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 р. № 400/4349/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у переході на пенсію за вислугу років;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити та виплачувати з 10.10.2023 пенсію державного службовця на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХII, з урахуванням п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № VІІІ "Про державну службу".

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що з 2004 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 10.10.2023 звернувся до Головного управлінні ПФУ в Миколаївській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII. Відповідач відмовив у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посаді державного службовця, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону "Про державну службу". Також зазначив, що періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування після 04.07.2001 не зараховуються до стажу державної служби. Позивач вважає дії відповідача протиправними, оскільки його стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування має бути зарахований до стажу державного службовця.

Ухвалою від 10.05.2024 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

Відповідач надав відзив, позов не визнав, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058. Час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 до набрання чинності Законом України від 07 червня 2001 року № 2493 «Про службу в органах місцевого самоврядування». Відповідно до статті 21 Закону № 2493 пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”. Таким чином, відсутні підстави для зарахування періодів роботи позивача в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії, що передбачена Законом № 889.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін. Справа розглянута в порядку письмового провадження.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває з 2004 року на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області, отримує пенсію по інвалідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

10.10.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо призначення їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу".

Головним управлінням ПФУ у Миколаївській області відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з відсутністю підстав для зарахування періодів роботи позивача в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії, передбаченої Законом № 889.

Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 № 3723- ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

В даному випадку спір між сторонами виник з підстав того, чи зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом № 889 стаж роботи в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До набрання чинності Законом № 889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (надалі - Порядок № 283).

Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493- ІІІ (далі - Закон № 2493- ІІІ) при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.

Ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи.

Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду. Особам, які призначаються на посади з випробувальним строком, ранги присвоюються після його закінчення, за результатами роботи. Особам, які призначені на посади і мають ранги посадових осіб місцевого самоврядування або ранги державного службовця, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробувального строку виплачується відповідно до цих рангів.

Черговий ранг присвоюється за умови, якщо посадова особа успішно відпрацювала на займаній посаді не менш як 2 роки.

Згідно записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 14.04.2008 року встановлений 8 ранг 4 категорії посадової особи місцевого самоврядування.

З 23.02.2000 до 01.07.2010 перебував на посаді сільського голови Христофорівської сільської ради.

За таких обставин, згідно із п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493, зараховуються до стажу державної служби.

Водночас, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як встановлено судом, позивач 01.07.2010 достроково припинив повноваження сільського голови, тобто станом на 01.05.2016 не перебував на посадах в органах місцевого самоврядування. До того ж стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців становить менше 20 років (більше 10 років).

Відтак, підстав для виплати пенсії позивачу відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХII немає.

Тому відповідач в межах чинного законодавства відмовив позивачу у переході з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 20.06.2024.

Суддя Н.О. Бульба