20 червня 2024 р. № 400/4864/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Бульби Н.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду із позовом, у якому просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління ПФУ в Миколаївській області в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області зарахувати до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період роботи з 18.09.1995-29.09.1998 на посаді начальника відділу кадрів Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації та період роботи з 05.06.1995 по 01.11.1998 в Миколаївській міській поліклініці № 3 на посаді лікаря терапевта;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області нарахувати і виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій.
Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що з червня 2023 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У жовтні 2023 року та у лютому 2024 року звернувся до відповідача із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі 10 пенсій. Відповідач відмовив у задоволенні вимог позивача, до страхового стажу роботи не враховано період його роботи за 18.09.1995-29.09.1998 на посаді начальника відділу кадрів Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації та період роботи з 05.06.1995 по 01.11.1998 в Миколаївській міській поліклініці № 3 на посаді лікаря терапевта, оскільки зазначені установи не передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. На думку позивача, зазначені періоди роботи протиправно не були зараховані відповідачем до страхового стажу, у зв'язку з чим йому було відмовлено у виплаті грошової допомоги.
Суд ухвалою від 28.05.2024 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Відповідач надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що за результатами розгляду заяви при призначення пенсії позивачу не були враховані періоди: з 18.09.1995 по 29.09.1998 на посаді начальника відділу кадрів управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації, з 06.04.2015 по 07.11.2015 на посаді завідувача сектору медичного забезпечення УМВС Миколаївської області, оскільки ці установи не передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909. Грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій згідно з п. 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону не призначено, у зв'язку з відсутністю 35 років стажу, що підтверджує роботу позивача в закладах державної або комунальної власності на відповідних посадах на день досягнення пенсійного віку.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 07.06.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
05.10.2023 та 22.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058.
Листами від 19.10.2023 та від 07.03.2024 відповідач відмовив у виплаті допомоги у зв'язку з відсутністю 35 років стажу, що підтверджує роботу позивача в закладах державної або комунальної власності на відповідних посадах на день досягнення пенсійного віку. Також зазначає, що до страхового стажу для призначення грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій згідно з п. 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не враховано періоди роботи з 18.09.1995 по 29.09.1998 на посаді начальника відділу кадрів управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації, з 06.04.2015 по 07.11.2015 на посаді завідувача сектору медичного забезпечення УМВС Миколаївської області, оскільки ці установи не передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.
Вважаючи відмову відповідача неправомірною, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відтак право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, мають особи:
1) яким призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV після 01.10.2011;
2) які на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
3) які мають страховий стаж (для чоловіків 35 років, для жінок 30 років) на вищезазначених посадах;
4) які до призначення пенсії за віком не отримували будь-якої пенсії.
Відповідач відмовив ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій з підстав відсутності 35 років стажу, що підтверджує роботу позивача в закладах державної або комунальної власності на відповідних посадах на день досягнення пенсійного віку.
Згідно із записами у довідці Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3" Управління охорони здоров'я Миколаївської міської ради від 15.12.2023 № 21 позивач у період з 05.06.1995 по 01.11.1998 працював в Миколаївській міській поліклініці № 3 на посаді лікаря терапевта за сумісництвом.
Відмовляючи позивачу в зарахуванні до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, періоду роботи з 05.06.1995 по 01.11.1998, відповідач зазначає, що у зазначений період ОСОБА_1 працював лікарем за сумісництвом. Проте право на пенсію за вислугу років визначається за основною посадою, внесеною до трудової книжки.
До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 (далі - Перелік № 909).
До Переліку № 909 входять посади лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посад).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 № 245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій" робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час.
Із аналізу наведених правових норм вбачається, що робота лікаря в лікарняних закладах за сумісництвом підлягає зарахуванню як робота, що передбачена у Переліку закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.10.2019 у справі № 295/8391/15-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у зарахуванні періоду роботи з 05.06.1995 по 01.11.1998 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що спірний період роботи з 05.06.1995 по 01.11.1998 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, то позивач має необхідний стаж більше 35 років, що є достатнім для отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Тому відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Щодо вимог позивача в частині зарахування періоду роботи за 18.09.1995-29.09.1998 на посаді начальника відділу кадрів Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, суд зазначає наступне.
Відповідно до Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 (далі - Перелік № 909).
До Переліку № 909 посада - начальник відділу кадрів та установа - Управління охорони здоров'я не входить.
З урахуванням викладеного, відповідач правомірно відмовив в ОСОБА_1 у зарахуванні зазначеного періоду його роботи до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для часткового задоволення позову.
Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до страхового стажу на посадах, що дають право на призначення та виплату грошової допомоги, період роботи з 05.06.1995 по 01.11.1998 в Миколаївській міській поліклініці № 3 на посаді лікаря терапевта та призначити і виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
4. В задоволенні вимог ОСОБА_1 в частині зарахування періоду роботи за 18.09.1995-29.09.1998 на посаді начальника відділу кадрів Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн двадцять коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 20.06.2024
Суддя Н.О. Бульба