Справа № 308/10156/24
1-кс/308/3521/24
17 червня 2024 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваного ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області капітана юстиції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_7 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, -
Слідчий в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області капітан юстиції ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_7 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим відділом УСБУ в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке 14.02.2023 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами - є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на військове вторгнення збройних сил та інших збройних підрозділів російської федерації на територію України, з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням рф про військове вторгнення на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України під тимчасовою окупацією з 25.02.2022 перебуває і Станично-Луганська селищна рада, Щастинського району Луганської області, на території якої терористичною організацією «ЛНР» створено незаконні органи влади.
З метою відсічі військовій агресії рф 24.02.2022 Указами Президента України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України, затверджених Верховною радою України.
Починаючи з 25.02.2022 Станично-Луганська селищна рада, Щастинського району, Луганської області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (далі за текстом - зф держави-агресора рф).
Так, відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п .7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Окрім цього, починаючи з 2014 року, збройні сили держави-агресора - російської федерації розпочали бойові дії на території України та окупували Автономну Республіку Крим, а також частину територій Донецької та Луганської областей України.
Таким чином, на частині території Луганської області захоплення органів державної влади, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств розпочалося ще з 2014 року, а окуповану військовим шляхом територію фактично контролювала терористична організація «Луганська Народна Республіка».
Після остаточної військової окупації частини населених пунктів Щастинського району Луганської області у лютому 2022 року, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Відповідно до Розпорядження Ради Міністрів Луганської Народної Республіки від 05.05.2015 № 02-05/106/15 було прийнято рішення про створення Державного унітарного підприємства Луганської Народної Республіки «Луганська залізниця» (мовою оригіналу - «Государственное унитарное предприятие Луганской Народной Республики «Луганская железная дорога»). Зазначене підприємство було створене на матеріально-технічній базі існуючої на території Луганської області та незаконно захопленої представниками воєнізованих формувань Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Укрзалізниця».
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військовим шляхом територіях Щастинського району, Луганської області представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення здійснили захоплення органів державної влади, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, серед яких - оборотне депо « ІНФОРМАЦІЯ_2 » структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо» Регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця».
Маючи на меті утвердження окупаційної влади та налагодження економічної діяльності за рахунок незаконно захопленої матеріально-технічної бази підприємств керівник окупаційної адміністрації ОСОБА_8 видав «Протокольні доручення Уряду Луганської народної республіки, надані на засіданні 19 липня 2022 года» № 01-02/3975/22 від 19.07.2022 (мовою оригіналу - «Протокольные поручения Правительства Луганской Народной Республики, данные на заседании 19 июля 2022 года»).
Згідно з п. 2 зазначених Протокольних доручень № 01-02/3975/22 від 19.07.2022 керівникам виконавчих органів державної влади ЛНР, керівництво діяльністю яких здійснює Уряд ЛНР, доручено забезпечити проведення інвентаризації майна заново створених (після 19.02.2022) державних унітарних підприємств, державних установ.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб російської федерації № ЮЭ9965-24-10950794 від 01.02.2024 до складу ДУП ЛНР «Луганська залізниця» входить Відокремлений підрозділ станція Луганськ ДУП ЛНР «Луганська залізниця» (мовою оригіналу - «Обособленное подразделение станция Луганск Государственного унитарного предприятия Луганской народной республики «Луганская железная дорога»), що згідно Виписки розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніше 03.05.2022, перебуваючи на території Станично-Луганської селищної ради, Щастинського району, Луганської області, яка з 25.02.2022 та на час повідомлення про підозру є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, перебуваючи на посаді помічника машиніста тепловоза оборотного депо Кіндрашівська-Нова, структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо», регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця», маючи відповідну освіту, фахові знання, управлінські навички та досвід роботи на посадах в АТ «Укрзалізниця» більше, ніж 15 років, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, а також розуміючи факт захоплення Станично-Луганської селищної ради, Щастинського району, Луганської області збройними силами російської федерації та лнр, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію та те, що Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою, будучи обізнаним про те, що територія Станично-Луганської селищної ради, Щастинського району, Луганської області є невід'ємною складовою частиною України, ОСОБА_4 , виконуючи свій протиправний умисел, усвідомлюючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади російської федерації, бажаючи допомогти окупаційній адміністрації та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на території Луганської області системи органів державної влади, створеної окупаційною владою, керуючись раніше виниклим мотивом, почав надавати допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), що діяла на окупованій частині Луганської області.
Так, ОСОБА_4 прийняв пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора та добровільно зайняв посаду начальника локомотивного депо (оборотного) станції Кіндрашівська-Нова, ВП Локомотивне депо Родакове ДУП ЛНР «Луганська залізниця» (мовою оригіналу - «Локомотивное депо (оборотное) Кондрашевская-Новая, обособленного подразделения Станция Луганск Государственного унитарного предприятия Луганской народной республики «Луганская железная дорога»).
У період з 03.05.2022 по теперішній час, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді помічника машиніста тепловоза оборотного депо Кіндрашівська-Нова, структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо», регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця», усвідомлюючи, що згідно наказу АТ «Укрзалізниця» № 67/Н-ос від 11.04.2022 з ним було призупинено дію трудового договору, ОСОБА_4 не припинив діяльність підрозділу в якому останній працював, а забезпечив функціонування оборотного депо Кіндрашівська-Нова, надаючи допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), що діяла на окупованій частині Луганської області.
У той же час, діючи з метою завдання шкоди Україні, не пізніше 03.05.2022 ОСОБА_4 підтримав та реалізував рішення окупаційної адміністрації держави-агресора, а також передав представникам окупаційної адміністрації держави-агресора матеріальні цінності та інші активи.
Зокрема, ОСОБА_4 діючи на підставі «Протокольних доручень Уряду Луганської народної республіки, наданих на засіданні 19 липня 2022 года» № 01-02/3975/22 від 19.07.2022 (мовою оригіналу - «Протокольные поручения Правительства Луганской Народной Республики, данные на заседании 19 июля 2022 года») провів інвентаризацію майна, яке перебувало у власності оборотного депо Кіндрашівська-Нова, структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо», регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця».
За результатами проведеної інвентаризації та опису наявного майна, ОСОБА_9 разом з членами комісії з інвентаризації склав відповідні Акти інвентаризації об'єктів державного майна, які пропонуються до закріплення, що раніше знаходились на території, непідконтрольній виконавчим органам державної влади Луганської народної республіки від 4 червня 2022 року та від 8 серпня 2022 року (мовою оригіналу «Акт инвентаризации объектов государственного имущества, которые предлагаются к закреплению, ранее находившегося на территории, неподконтрольной исполнительным органам государственной власти ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»).
Так, відповідно до листа Регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Українська залізниця» на балансі оборотного депо Кіндрашівська-Нова, до повномасштабного вторгнення рф на територію України (до 24.02.2022) перебувало наступне майно: будівля відпочинку локомотивних бриг, вбиральня, сарай, огорожа бригадного будинку, ворота, будівля хлотаторної, резервуар ТНТС Старобільськ, резервуар МСТ Старобільськ, дільниця з ремонту тепловозів, адміністративна будівля, вбиральня, бесідка, цех зміни колісних пар, склад ГЗМ, будівля для збереження колодок, огорожа території депо, ворота, локомотивне депо з майстернями, будівля котельні, пральня, піскосушка, будка для збереження помпи, будівля ВТВ, побутовий корпус, склад, гараж, будівля КВП, будівля пральні, будівля раздачі змазки, будка охорони, будівля 2-х мотопомп, склад, водопідготовка, будівля дизельного масла, склад цивільної оборони, приміщення, будівля паливного складу, будівля вугільного складу, будівля флотаціонної, хімводоочистка, вагова, погріб ГЗМ, добудова до бетономішалки, кімната дефектоскопу, флотаційна установка, відділ піскоподачи, будівля для зберігання запчастин, будинок гуртожитку, будівля пекарні, будівля їдальні, вбиральня на 2 місця, сарай, вижимні баки подачі піску, колонка видаткова ПРК, колонка роздавальна КТ-1, колонка роздавальна КТ-1, колонка роздавальна, колонка роздавальна, вижимний бак, вагон, пересувне виробниче приміщення, оглядова канава, пересувна будівля (вагон металевий), будинок-вагон, навіс металевий, оглядова канава, резервуар 25 м3, резервуар ємністю 50 м3, бункер, естакада, парк резервуар для дизпалива № 2, парк резервуар для дизпалива № 1, огорожа гуртожитку, огорожа паливного складу, резервуар №18, вижимний бак, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 25,6м3, ємкість для зберігання мастил 25,6 м3, ємкість для зберігання мастил 25,6м3, ємкість для зберігання мастил 25,6м3, колонка видаткова ПРК, ємність 50 м3, пожарний водоєм, ємкість для зберігання мастил 25.6 м3, естокада розвантажувальна, парк резервуар для дизпалива № 3, огорожа вугільного складу, огорожа території з вигрузки вугілля, оглядова канава на рейках, пристрій роздавальний, кабельний ЛЕП, кабельна лінія, воздухопровід, трубопровід дизельного палива, мастил, води, ємність для палива, піскоподавальний пристрій для тепловозів, скатопідьомник, котел опалювальний АОГВ-10, котел опалювальний АОГВ-50, котел опалювальний АОГВ-50, пуско-зарядное устройство, насос підпиточний "MADAS", насос циркулярний з мокрим ротором «WILO», насос циркулярний з мокрим ротором «WILO», трактор, токарно-вінторезний станок, вертикально-сверлільний станок, ціркулярна піла строгальний верстат, верстат свердлильний, барабан 800 суш.піску, поперечно-строгальний верстат, електроточіло, токарно-гвинторізний верстат, горизонтально-фрезерний верстат, молот МЛ41.32, токарно-гвинторізний верстат, токарно-гвинторізний верстат кран-балка мостова з ел.мотором цех КМБ, повітрязбиральник, кран КДЕ-161-1713, кран-балка цех ТО-3, кран електромоторний акум. Відділення, гребнєвимірювач ГУ-1, лічильник газовий побутовий G-10, лічильник газовий побутовий G-4, процессор MAGNUS, системний блок Celeron Dual Core/3400/+ монітор Viewsonic, ПЕОМ в комплекті без принтера, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на твердому паливі, котел паровий ЕА-1-0,9-ГЗ, машина віджимна, пральна машина, пральна машина, бойлер, пральна машина - автомат "Індезит", плита газова ПГ-4 "НОРД", лампа РН 110-15 В22, лампа РН 60-4,8 В15, лампа залізнична Ж 110-40 В22, олива КС-19, олива для тепловозних дизелів М-14В22, олива для тепловозних дизелів М-14Г2ЦС, олива вісьова Л, олива вісьова Л, мастило залізничне редукторне СТП-3, солідол, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 2810 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 908242 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 907995 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 42 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 8456 б/н, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 979132 б/в, водонагрівач побутовий електричний ROUND 100 л, праска, електрична плита, електричний чайник, конвектор, конвектор, кондиціонер OLMO OSH-14LD7W, з обігрівом, 35 м2, потужність (охол., обігрів) 997 Вт/926 Вт, кондиціонер OLMO OSH-14LD7W, з обігрівом, 35 м2, потужність (охол., обігрів) 997 Вт/926 Вт, ковдра жакартова зимова, ковдра жакартова літня, матрац, простирадло, товщиномір цільнокатаних коліс, шаблон абсолютний, шаблон ш696, ключ зубчатий для кришки циліндрів дизеля 5Д49 тепловоза 2ТЕ116, набір інструментів і головок, килимок діелектричний 70 х 70 см, вогнегасник порошковий ОП-9 (ВП-9), вогнегасник вуглекислотний ВВК-3,5, електрочайник ROTE RKT04-G, електрочайник ROTE RKT04-G, піч мікрохвильова PRIME TECHNICS, холодильник PRIME TECHNICS, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, костюм л-1 (захисний), протигаз ГП-7, ковдра силіконова полуторна, комплект постільної білизни із бязі, комплект постільної білизни із бязі.
Також дії ОСОБА_4 ,, який діяв за вказівками керівництва ДУП ЛНР «Луганська залізниця» та в інтересах окупаційної влади, сприяли подоланню опору місцевого населення по відношенню до окупаційної влади, утвердженню окупаційної адміністрації та завоювання прихильності місцевих мешканців, формуванню у останніх негативної думки про українську владу, тобто таким чином ОСОБА_4 підтримав рішення та дії держави-агресора та окупаційної адміністрації та добровільної підготовки і передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме: у вчиненні умисних дій, які спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора та шляхом добровільної підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
повідомленням про виявлений злочин від 02.02.2023;
протоколом огляду Інтернет мережі від 10.03.2023 та 02.07.2023;
відповідями на доручення з оперативного підрозділу 7 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях;
«протоколом оперативного совещания при начальнике депо пгт. Станциа-Луганская»;
актами інвентаризації об'єктів державного майна, які пропонуються до закріплення, що раніше знаходились на території, непідконтрольній виконавчим органам державної влади Луганської народної республіки від 4 червня 2022 року та від 8 серпня 2022 року (мовою оригіналу «Акт инвентаризации объектов государственного имущества, которые предлагаются к закреплению, ранее находившегося на территории, неподконтрольной исполнительным органам государственной власти ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»);
листом з АТ «Укрзалізниця» регіональної філії «Донецька залізниця», щодо переліку об'єктів рухомого та нерухомого майна, яке обліковується на балансі структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо» (оборотне депо « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_10 . ОСОБА_4 від 20.12.2023;
протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 20.12.2023;
протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 26.12.2023;
протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_11 . ОСОБА_4 від 26.12.2023;
протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.12.2023;
протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_12 . ОСОБА_4 від 28.12.2023.
10.05.2024 громадянину України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме: у вчиненні умисних дій, які спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора та шляхом добровільної підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора, яке останньому не вручене у зв'язку з його перебуванням на тимчасово окупованій території АДРЕСА_2 .
Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_4 , відповідно до вимог ст. ст. 135, 276-278 КПК України, опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
Також, у зв'язку із перебуванням ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області, в порядку ст. ст. 135-138 КПК України, у офіційному державному друкованому виданні "Урядовий кур'єр" та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повістки про виклик останнього в слідчий відділ УСБУ в Закарпатській області для участі в слідчих (розшукових) та процесуальних діях на 09 год. 15 хв. 18.05.2024, 20.05.2024 та 21.05.2024. Однак в призначені дні та час ОСОБА_4 не з'явився на виклики слідчого, та не повідомив про причини неявки.
З метою забезпечення права на захист ОСОБА_4 , постановою слідчого від 09.05.2024 для здійснення захисту останнього був залучений захисник Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, якому цього ж дня було вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 .
Одночасно з цим, згідно з повідомленням 7 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, проведеними оперативними заходами встановлено, що ОСОБА_4 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території Луганської області в смт. Станиця Луганська, де постійно проживає.
21.05.2024, у зв'язку з перебуванням ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та неявкою без поважних причин на виклик слідчого, останнього оголошено в розшук, який доручено 7 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Як вбачається з відповіді ДМС України, ОСОБА_4 із заявами щодо відмови від громадянства України не звертався, а отже є громадянином України.
Свідки, яких необхідно допитати під час розгляду даного клопотання, відсутні.
На підставі викладеного, зважаючи на те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території Луганської області з метою ухилення від кримінальної відповідальності, слідчий просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125 від 14.02.2023 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримала з підстав, зазначених у ньому, просила клопотання задовольнити.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні щодо задоволення клопотання не заперечувала.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Як встановлено слідчим суддею, відділом Управління СБ України в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2023, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
10.05.2024 громадянину України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме: у вчиненні умисних дій, які спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора та шляхом добровільної підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Повідомлення про підозру у відповідності до ст. ст. 135, 276-278 КПК України опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
У зв'язку із перебуванням ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області, в порядку ст. ст. 135-138 КПК України, у офіційному державному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повістки про виклик останнього в слідчий відділ УСБУ в Закарпатській області для участі в слідчих (розшукових) та процесуальних діях на 09 год. 15 хв. 18.05.2024, 20.05.2024 та 21.05.2024.
Однак в призначені дні та час ОСОБА_4 не з'явився на виклики слідчого та не повідомив про причини неявки.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: повідомленням про виявлений злочин від 02.02.2023; протоколом огляду Інтернет мережі від 10.03.2023 та 02.07.2023; відповідями на доручення з оперативного підрозділу 7 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях; «протоколом оперативного совещания при начальнике депо пгт. Станциа-Луганская»; актами інвентаризації об'єктів державного майна, які пропонуються до закріплення, що раніше знаходились на території, непідконтрольній виконавчим органам державної влади Луганської народної республіки від 4 червня 2022 року та від 8 серпня 2022 року (мовою оригіналу «Акт инвентаризации объектов государственного имущества, которые предлагаются к закреплению, ранее находившегося на территории, неподконтрольной исполнительным органам государственной власти ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»); листом з АТ «Укрзалізниця» регіональної філії «Донецька залізниця», щодо переліку об'єктів рухомого та нерухомого майна, яке обліковується на балансі структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо» (оборотне депо « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_10 . ОСОБА_4 від 20.12.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 20.12.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 26.12.2023; протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_11 . ОСОБА_4 від 26.12.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.12.2023; протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_12 . ОСОБА_4 від 28.12.2023.
Слідчим суддею встановлено, що 28.05.2024 постановою слідчого в ОВС 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області ОСОБА_13 , на підставі того, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території України, останній був оголошений в міжнародний розшук.
З матеріалів клопотання слідує, що проведеними оперативно-розшуковими та слідчими діями встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 по теперішній час перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів слідства та суду, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Згідно зі ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.
У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, передбачених цим Кодексом, крім передбачених абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2 правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
Згідно з ч. 1 ст. 297-3 КПК України клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника. Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов'язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-4 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Органом досудового розслідування проведені слідчі дії, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин кримінального правопорушення.
Зі змісту ч. 2 ст. 297-1, ч. 1 ст. 297-4 КПК України вбачається, що для надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування орган слідства має довести факт оголошення підозрюваного у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 2 ст. 281 КПК України, про оголошення розшуку (державного, міждержавного, міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова. Ця постанова у подальшому є підставою для здійснення розшуку оперативним підрозділом, якому доручено здійснювати розшук підозрюваного, усіх необхідних розшукових заходів в межах державного розшуку, або для звернення за міжнародною правовою допомогою - при міждержавному або міжнародному розшуку. Тобто оголошення розшуку підозрюваного на підставі ст. 281 КПК України не має будь-якого територіального обмеження.
З огляду на викладене, слідчий суддя вважає, що наданих матеріалів цілком достатньо для висновку про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
На даний час місце перебування ОСОБА_4 на підконтрольній території України не встановлено.
Враховуючи, що ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, те, що він переховується від органів слідства, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, з метою виконання завдань кримінального судочинства, слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2024, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2024, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Одеса, Одеська область, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1