Справа № 308/10156/24
1-кс/308/3519/24
17 червня 2024 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваногої ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області капітана юстиції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, -
Слідчий в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області капітан юстиції ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Подане клопотання мотивує тим, що слідчим відділом УСБУ в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке 14.02.2023 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами - є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на військове вторгнення збройних сил та інших збройних підрозділів російської федерації на територію України, з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням рф про військове вторгнення на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України під тимчасовою окупацією з 25.02.2022 перебуває і Станично-Луганська селищна рада, Щастинського району Луганської області, на території якої терористичною організацією «ЛНР» створено незаконні органи влади.
З метою відсічі військовій агресії рф 24.02.2022 Указами Президента України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України, затверджених Верховною радою України.
Починаючи з 25.02.2022 Станично-Луганська селищна рада, Щастинського району, Луганської області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (далі за текстом - зф держави-агресора рф).
Так, відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п .7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Окрім цього, починаючи з 2014 року, збройні сили держави-агресора - російської федерації розпочали бойові дії на території України та окупували Автономну Республіку Крим, а також частину територій Донецької та Луганської областей України.
Таким чином, на частині території Луганської області захоплення органів державної влади, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств розпочалося ще з 2014 року, а окуповану військовим шляхом територію фактично контролювала терористична організація «Луганська Народна Республіка».
Після остаточної військової окупації частини населених пунктів Щастинського району Луганської області у лютому 2022 року, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Відповідно до Розпорядження Ради Міністрів Луганської Народної Республіки від 05.05.2015 № 02-05/106/15 було прийнято рішення про створення Державного унітарного підприємства Луганської Народної Республіки «Луганська залізниця» (мовою оригіналу - «Государственное унитарное предприятие Луганской Народной Республики «Луганская железная дорога»). Зазначене підприємство було створене на матеріально-технічній базі існуючої на території Луганської області та незаконно захопленої представниками воєнізованих формувань Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Укрзалізниця».
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військовим шляхом територіях Щастинського району, Луганської області представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення здійснили захоплення органів державної влади, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, серед яких - оборотне депо « ІНФОРМАЦІЯ_2 » структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо» Регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця».
Маючи на меті утвердження окупаційної влади та налагодження економічної діяльності за рахунок незаконно захопленої матеріально-технічної бази підприємств керівник окупаційної адміністрації ОСОБА_8 видав «Протокольні доручення Уряду Луганської народної республіки, надані на засіданні 19 липня 2022 года» № 01-02/3975/22 від 19.07.2022 (мовою оригіналу - «Протокольные поручения Правительства Луганской Народной Республики, данные на заседании 19 июля 2022 года»).
Згідно п. 2 зазначених Протокольних доручень № 01-02/3975/22 від 19.07.2022 керівникам виконавчих органів державної влади ЛНР, керівництво діяльністю яких здійснює Уряд ЛНР, доручено забезпечити проведення інвентаризації майна заново створених (після 19.02.2022) державних унітарних підприємств, державних установ.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб російської федерації № ЮЭ9965-24-10950794 від 01.02.2024 до складу ДУП ЛНР «Луганська залізниця» входить Відокремлений підрозділ станція Луганськ ДУП ЛНР «Луганська залізниця» (мовою оригіналу - «Обособленное подразделение станция Луганск Государственного унитарного предприятия Луганской народной республики «Луганская железная дорога»), що згідно Виписки розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніше 03.05.2022, перебуваючи на території Станично-Луганської селищної ради, Щастинського району, Луганської області, яка з 25.02.2022 та на час повідомлення про підозру є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, перебуваючи на посаді помічника машиніста тепловоза оборотного депо Кіндрашівська-Нова, структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо», регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця», маючи відповідну освіту, фахові знання, управлінські навички та досвід роботи на посадах в АТ «Укрзалізниця» більше, ніж 15 років, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, а також розуміючи факт захоплення Станично-Луганської селищної ради, Щастинського району, Луганської області збройними силами російської федерації та лнр, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію та те, що Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою, будучи обізнаним про те, що територія Станично-Луганської селищної ради, Щастинського району, Луганської області є невід'ємною складовою частиною України, ОСОБА_4 , виконуючи свій протиправний умисел, усвідомлюючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади російської федерації, бажаючи допомогти окупаційній адміністрації та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на території Луганської області системи органів державної влади, створеної окупаційною владою, керуючись раніше виниклим мотивом, почав надавати допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), що діяла на окупованій частині Луганської області.
Так, ОСОБА_4 прийняв пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора та добровільно зайняв посаду начальника локомотивного депо (оборотного) станції Кіндрашівська-Нова, ВП Локомотивне депо Родакове ДУП ЛНР «Луганська залізниця» (мовою оригіналу - «Локомотивное депо (оборотное) Кондрашевская-Новая, обособленного подразделения Станция Луганск Государственного унитарного предприятия Луганской народной республики «Луганская железная дорога»).
У період з 03.05.2022 по теперішній час, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді помічника машиніста тепловоза оборотного депо Кіндрашівська-Нова, структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо», регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця», усвідомлюючи, що згідно наказу АТ «Укрзалізниця» № 67/Н-ос від 11.04.2022 з ним було призупинено дію трудового договору, ОСОБА_4 не припинив діяльність підрозділу в якому останній працював, а забезпечив функціонування оборотного депо Кіндрашівська-Нова, надаючи допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), що діяла на окупованій частині Луганської області.
У той же час, діючи з метою завдання шкоди Україні, не пізніше 03.05.2022 ОСОБА_4 підтримав та реалізував рішення окупаційної адміністрації держави-агресора, а також передав представникам окупаційної адміністрації держави-агресора матеріальні цінності та інші активи.
Зокрема, ОСОБА_4 діючи на підставі «Протокольних доручень Уряду Луганської народної республіки, наданих на засіданні 19 липня 2022 года» № 01-02/3975/22 від 19.07.2022 (мовою оригіналу - «Протокольные поручения Правительства Луганской Народной Республики, данные на заседании 19 июля 2022 года») провів інвентаризацію майна, яке перебувало у власності оборотного депо Кіндрашівська-Нова, структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо», регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця».
За результатами проведеної інвентаризації та опису наявного майна, ОСОБА_9 разом з членами комісії з інвентаризації склав відповідні Акти інвентаризації об'єктів державного майна, які пропонуються до закріплення, що раніше знаходились на території, непідконтрольній виконавчим органам державної влади Луганської народної республіки від 4 червня 2022 року та від 8 серпня 2022 року (мовою оригіналу «Акт инвентаризации объектов государственного имущества, которые предлагаются к закреплению, ранее находившегося на территории, неподконтрольной исполнительным органам государственной власти ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»).
Так, відповідно до листа Регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Українська залізниця» на балансі оборотного депо Кіндрашівська-Нова, до повномасштабного вторгнення рф на територію України (до 24.02.2022) перебувало наступне майно: будівля відпочинку локомотивних бриг, вбиральня, сарай, огорожа бригадного будинку, ворота, будівля хлотаторної, резервуар ТНТС Старобільськ, резервуар МСТ Старобільськ, дільниця з ремонту тепловозів, адміністративна будівля, вбиральня, бесідка, цех зміни колісних пар, склад ГЗМ, будівля для збереження колодок, огорожа території депо, ворота, локомотивне депо з майстернями, будівля котельні, пральня, піскосушка, будка для збереження помпи, будівля ВТВ, побутовий корпус, склад, гараж, будівля КВП, будівля пральні, будівля раздачі змазки, будка охорони, будівля 2-х мотопомп, склад, водопідготовка, будівля дизельного масла, склад цивільної оборони, приміщення, будівля паливного складу, будівля вугільного складу, будівля флотаціонної, хімводоочистка, вагова, погріб ГЗМ, добудова до бетономішалки, кімната дефектоскопу, флотаційна установка, відділ піскоподачи, будівля для зберігання запчастин, будинок гуртожитку, будівля пекарні, будівля їдальні, вбиральня на 2 місця, сарай, вижимні баки подачі піску, колонка видаткова ПРК, колонка роздавальна КТ-1, колонка роздавальна КТ-1, колонка роздавальна, колонка роздавальна, вижимний бак, вагон, пересувне виробниче приміщення, оглядова канава, пересувна будівля (вагон металевий), будинок-вагон, навіс металевий, оглядова канава, резервуар 25 м3, резервуар ємністю 50 м3, бункер, естакада, парк резервуар для дизпалива № 2, парк резервуар для дизпалива № 1, огорожа гуртожитку, огорожа паливного складу, резервуар №18, вижимний бак, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 50,8м3, ємкість для зберігання мастил 25,6м3, ємкість для зберігання мастил 25,6 м3, ємкість для зберігання мастил 25,6м3, ємкість для зберігання мастил 25,6м3, колонка видаткова ПРК, ємність 50 м3, пожарний водоєм, ємкість для зберігання мастил 25.6 м3, естокада розвантажувальна, парк резервуар для дизпалива № 3, огорожа вугільного складу, огорожа території з вигрузки вугілля, оглядова канава на рейках, пристрій роздавальний, кабельний ЛЕП, кабельна лінія, воздухопровід, трубопровід дизельного палива, мастил, води, ємність для палива, піскоподавальний пристрій для тепловозів, скатопідьомник, котел опалювальний АОГВ-10, котел опалювальний АОГВ-50, котел опалювальний АОГВ-50, пуско-зарядное устройство, насос підпиточний "MADAS", насос циркулярний з мокрим ротором «WILO», насос циркулярний з мокрим ротором «WILO», трактор, токарно-вінторезний станок, вертикально-сверлільний станок, ціркулярна піла строгальний верстат, верстат свердлильний, барабан 800 суш.піску, поперечно-строгальний верстат, електроточіло, токарно-гвинторізний верстат, горизонтально-фрезерний верстат, молот МЛ41.32, токарно-гвинторізний верстат, токарно-гвинторізний верстат кран-балка мостова з ел.мотором цех КМБ, повітрязбиральник, кран КДЕ-161-1713, кран-балка цех ТО-3, кран електромоторний акум. Відділення, гребнєвимірювач ГУ-1, лічильник газовий побутовий G-10, лічильник газовий побутовий G-4, процессор MAGNUS, системний блок Celeron Dual Core/3400/+ монітор Viewsonic, ПЕОМ в комплекті без принтера, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на газу, котел водогрійний НИИСТУ-5 на твердому паливі, котел паровий ЕА-1-0,9-ГЗ, машина віджимна, пральна машина, пральна машина, бойлер, пральна машина - автомат "Індезит", плита газова ПГ-4 "НОРД", лампа РН 110-15 В22, лампа РН 60-4,8 В15, лампа залізнична Ж 110-40 В22, олива КС-19, олива для тепловозних дизелів М-14В22, олива для тепловозних дизелів М-14Г2ЦС, олива вісьова Л, олива вісьова Л, мастило залізничне редукторне СТП-3, солідол, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 2810 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 908242 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 907995 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 42 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 б/в, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 8456 б/н, пара колісна тепловоза 2ТЕ116 № 979132 б/в, водонагрівач побутовий електричний ROUND 100 л, праска, електрична плита, електричний чайник, конвектор, конвектор, кондиціонер OLMO OSH-14LD7W, з обігрівом, 35 м2, потужність (охол., обігрів) 997 Вт/926 Вт, кондиціонер OLMO OSH-14LD7W, з обігрівом, 35 м2, потужність (охол., обігрів) 997 Вт/926 Вт, ковдра жакартова зимова, ковдра жакартова літня, матрац, простирадло, товщиномір цільнокатаних коліс, шаблон абсолютний, шаблон ш696, ключ зубчатий для кришки циліндрів дизеля 5Д49 тепловоза 2ТЕ116, набір інструментів і головок, килимок діелектричний 70 х 70 см, вогнегасник порошковий ОП-9 (ВП-9), вогнегасник вуглекислотний ВВК-3,5, електрочайник ROTE RKT04-G, електрочайник ROTE RKT04-G, піч мікрохвильова PRIME TECHNICS, холодильник PRIME TECHNICS, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, ліжко, костюм л-1 (захисний), протигаз ГП-7, ковдра силіконова полуторна, комплект постільної білизни із бязі, комплект постільної білизни із бязі.
Також дії ОСОБА_4 ,, який діяв за вказівками керівництва ДУП ЛНР «Луганська залізниця» та в інтересах окупаційної влади, сприяли подоланню опору місцевого населення по відношенню до окупаційної влади, утвердженню окупаційної адміністрації та завоювання прихильності місцевих мешканців, формуванню у останніх негативної думки про українську владу, тобто таким чином ОСОБА_4 підтримав рішення та дії держави-агресора та окупаційної адміністрації та добровільної підготовки і передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме: у вчиненні умисних дій, які спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора та шляхом добровільної підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
повідомленням про виявлений злочин від 02.02.2023;
протоколом огляду Інтернет мережі від 10.03.2023 та 02.07.2023;
відповідями на доручення з оперативного підрозділу 7 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях;
«протоколом оперативного совещания при начальнике депо пгт. Станциа-Луганская»;
актами інвентаризації об'єктів державного майна, які пропонуються до закріплення, що раніше знаходились на території, непідконтрольній виконавчим органам державної влади Луганської народної республіки від 4 червня 2022 року та від 8 серпня 2022 року (мовою оригіналу «Акт инвентаризации объектов государственного имущества, которые предлагаются к закреплению, ранее находившегося на территории, неподконтрольной исполнительным органам государственной власти ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»);
листом з АТ «Укрзалізниця» регіональної філії «Донецька залізниця», щодо переліку об'єктів рухомого та нерухомого майна, яке обліковується на балансі структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо» (оборотне депо « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_10 . ОСОБА_4 від 20.12.2023;
протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 20.12.2023;
протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 26.12.2023;
протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_11 . ОСОБА_4 від 26.12.2023;
протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.12.2023;
протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_12 . ОСОБА_4 від 28.12.2023.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_4 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 10.05.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
Зокрема, у зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, тимчасовою окупацією території Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, повідомлення про підозру ОСОБА_4 10.05.2024 опубліковано на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 14.05.2024 в газеті «Урядовий кур'єр», аналогічним чином опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_4 на 09 год. 15 хв. 18.05.2024, 20.05.2024 та 21.05.2024 до слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, у даному кримінальному провадженні, допиту в якості підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій у зазначеному кримінальному провадженні.
Жодного разу у призначений час на виклик слідчого громадянин України ОСОБА_4 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Таким чином, у даному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме: у вчиненні умисних дій, які спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора та шляхом добровільної підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Слідчий зазначає, що про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, свідчать такі обставини:
тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 , в разі визнання його винним у кримінальному правопорушенні, в якому він підозрюється. Санкція ч. 1 ст. 111-2 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 10 до 12 років, з можливістю конфіскації майна;
вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, а саме показань свідків, протоколів пред'явлення для впізнання, протоколів огляду, що свідчать про вчинення даного злочину ОСОБА_4 ;
переховування ОСОБА_4 від органу досудового розслідування на окупованій державою-агресором території, про що свідчить неприбуття на виклик до СВ УСБУ в Закарпатській області три рази та не повідомлення слідчому, прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, у зв'язку з чим його оголошено у розшук;
спосіб вчинення злочину (здійснює пособництво державі агресору умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який пов'язаний із можливістю знищити, сховати або спотворити підозрюваним будь-яку із речей чи документів (уставні, реєстраційні документи, накази, розпорядження, кадрова документація, функціональні обов'язки), які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, також свідчать вище перелічені обставини.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчать наступні обставини:
ОСОБА_4 продовжує добровільно співпрацювати із окупаційною владою держави-агресора і далі здійснює діяльність на тимчасово окупованій території Луганської області, Щастинського району, смт. Станиця Луганська;
продовжуючи займати зазначену вище посаду, підозрюваний ОСОБА_4 на теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, продовжує свою злочинну діяльність, активно співпрацює з представниками держави агресора, що має наслідком подальше вчинення нею злочину, передбаченого ст. 111-2 КК України, а також інших злочинів проти основ національної безпеки України.
Всі ці обставини в своїй сукупності, на думку слідчого, свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу підозрюваний зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.
У зв'язку із переховуванням від органів досудового розслідування постановою слідчого від 21.05.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Досудовим розслідуванням та зібраними матеріалами кримінального провадження встановлено, що станом на теперішній час підозрюваний ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, Щастинського району, смт. Станиця Луганська.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку злочинів, визначних у ч. 6 ст. 176 КПК України, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
На підставі викладеного, слідчий просить обрати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримала з підстав та мотивів, зазначених у ньому, просила клопотання задовольнити.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні клопотання залишила на розсуд суду.
Заслухавши думку прокурора про доцільність обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, пояснення захисника, перевіривши докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Як встановлено слідчим суддею, слідчим відділом Управління СБ України в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
За змістом ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та сьомою статті 176 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Слідчим суддею встановлено, що у межах даного кримінального провадження 10.05.2024 громадянину України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме: у вчиненні умисних дій, які спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора та шляхом добровільної підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_4 , відповідно до вимог ст. ст. 135, 276-278 КПК України, опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: повідомленням про виявлений злочин від 02.02.2023; протоколом огляду Інтернет мережі від 10.03.2023 та 02.07.2023; відповідями на доручення з оперативного підрозділу 7 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях; «протоколом оперативного совещания при начальнике депо пгт. Станциа-Луганская»; актами інвентаризації об'єктів державного майна, які пропонуються до закріплення, що раніше знаходились на території, непідконтрольній виконавчим органам державної влади Луганської народної республіки від 4 червня 2022 року та від 8 серпня 2022 року (мовою оригіналу «Акт инвентаризации объектов государственного имущества, которые предлагаются к закреплению, ранее находившегося на территории, неподконтрольной исполнительным органам государственной власти ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»); листом з АТ «Укрзалізниця» регіональної філії «Донецька залізниця», щодо переліку об'єктів рухомого та нерухомого майна, яке обліковується на балансі структурного підрозділу «Попаснянське локомотивне депо» (оборотне депо « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_10 . ОСОБА_4 від 20.12.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 20.12.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 26.12.2023; протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_11 . ОСОБА_4 від 26.12.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.12.2023; протоколом пред'явлення для впізнання свідку ОСОБА_12 . ОСОБА_4 від 28.12.2023.
Слідчим суддею встановлено, що 28.05.2024 постановою слідчого в ОВС 1 відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області ОСОБА_13 , на підставі того, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території України, останній був оголошений в міжнародний розшук.
З матеріалів клопотання слідує, що проведеними оперативно-розшуковими та слідчими діями встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 по теперішній час перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів слідства та суду, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Крім того, ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 від 17.06.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000125, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.02.2023, за підозрою ОСОБА_14 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Відтак, з огляду на викладені обставини у сукупності, слідчий суддя приходить до переконання, що ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, у вигляді переховування підозрюваного ОСОБА_4 від органу досудового розслідування та суду в рамках даного кримінального провадження наявний.
Слідчий суддя, беручи до уваги обставини вчиненого правопорушення, вважає, що ОСОБА_4 має можливість перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, оскільки він продовжує добровільно співпрацювати із окупаційною владою держави-агресора і далі здійснює діяльність на тимчасово окупованій території Луганської області, що свідчить про наявність ризиків передбачених п. п. 4, п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Норма ч. 6 ст.176 КПК України унеможливлює застосування відносно ОСОБА_4 більш м'якого запобіжного заходу.
За правилами ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно з ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається. Під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Таким чином, дослідивши матеріали, додані слідчим та прокурором до клопотання докази, слідчий суддя приходить до переконання, що прокурором під час розгляду клопотання доведено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, та наявність підстав для обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Беручи до уваги інкриміноване підозрюваному ОСОБА_4 кримінальне правопорушення та факт перебування останнього на тимчасово окупованій території, слідчий суддя приходиться до висновку про відсутність підстав для визначення застави.
Керуючись ст. ст. 177-178, 183, 186, 193, 194, 309, 376, 392, 395, 615 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Одеса, Одеська область, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України після затримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніш як через 48 (сорок вісім) годин з часу його доставки до місця кримінального провадження розглянути за його участі питання про подальше застосування обраного запобіжного заходу підозрюваному у вигляді тримання під вартою, або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановити ухвалу.
Ухвала суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою, а також про продовження строку тримання під вартою, постановлена під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті, підлягають апеляційному оскарженню в порядку, передбаченому цим Кодексом та може бути оскаржена в апеляційному порядку обвинуваченим, його захисником, законним представником, прокурором.
Апеляційна скарга може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1