Виноградівський районний суд Закарпатської області
___________________________________________________________________________________________________ Справа № 299/3500/24
21.06.2024 м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого-судді Надопта А.А., за участю секретаря судового засідання Онисько С.С., розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлені особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Королівська селищна рада, про встановлення факту, що має юридичне значення,
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про встановлення факту постійного догляду за своєю тещею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка потребує постійного стороннього догляду.
Заявлені вимоги мотивує тим, що заявник ОСОБА_1 веде догляд за своєю тещею ОСОБА_2 , за місцем проживання: АДРЕСА_1 .
Заявник зазначає, що його теща є особою похилого віку та має ряд хронічних захворювань які суттєво впливають на її здатність до самообслуговування.
Враховуючи стан здоров'я ОСОБА_2 та те, що вона потребує постійного догляду, а в родині немає нікого, хто би міг здійснювати за нею догляд, поскільки її донька, а заявнику дружина ОСОБА_3 , сама потребує сторонньої допомоги, є інвалідом ІІ групи, а чоловік ОСОБА_2 , а заявнику тесть- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, у зв'язку із чим заявник ОСОБА_5 змушений здійснювати за тещею постійний догляд.
Згідно висновку ЛКК №329 від 02.05.2024 року про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 , рекомендовано догляд вдома.
Встановлення факту здійснення постійного догляду за тещею потрібно заявнику для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах, у зв'язку з цим, ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про встановлення факту догляду за тещею ОСОБА_2 .
Встановлення факту, що має юридичне значення з ініціативи заявника не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлену вимогу просить задоволити.
Заінтересовані особи ОСОБА_6 , ОСОБА_3 в судове засідання не з"явилися, подали до суду письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності та про те, що вимоги заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, підтримують.
Представник заінтересованої особи Королівської селищної ради в судове засідання не з"явився, подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності.
Судом встановлено такі факти, і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За змістом частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні (пункт 2 частини 1 статті 315 ЦПК України).
Згідно із п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, родинних відносин між фізичними особами.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ЛКК №329 від 02.05.2024 року про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 , рекомендовано догляд вдома. .
Судом встановлено та підтверджено належними доказами, що стан здоров'я ОСОБА_2 залежить від інших осіб, а заявник ОСОБА_1 є єдиною особою її утримує та здійснює за нею догляд, як за особою яка через похилий вік та стан здоров'я цього потребує.
Встановлення факту, має для заявника юридичне значення, оскільки від цього залежить виникнення прав та обов'язків заявника, визначених Законом України «Про соціальні послуги» від 19 червня 2003 року №966-IV, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» від 29 квітня 2004 року №588.
Встановлення факту здійснення постійного догляду за особою необхідне заявнику для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах.
Статтею 3 Конституції України, визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися…».
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви.
Керуючись статтями 4, 5, 10-13, 76-81, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд,-
Заяву задоволити.
Встановити той факт, що: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканець АДРЕСА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), у зв'язку з відсутністю інших працездатних осіб, які можуть здійснювати постійний догляд, є єдиною особою, яка здійснює самостійний та постійний догляд за своєю тещею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканкою АДРЕСА_1 (ІПН НОМЕР_2 ), яка через свій вік та за висновком медико-експертної комісії закладу охорони здоров'я, потребує постійного стороннього догляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий А. А. Надопта