Постанова від 20.06.2024 по справі 346/2482/24

Справа № 346/2482/24

Провадження № 3/346/1519/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року м. Коломия Івано-Франківської області

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Коваленка Д.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ),

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за статтею 185 КУпАП, з матеріалами.

Аргументи держави Україна. Позиція поліцейського, який склав протокол полягала у тому, що ОСОБА_1 05.05.2024 року о 20 год. 50 хвилин знаходячись у м. Коломия Івано-Франківської області, по вул. Гетьмана Івана Мазепи, неодноразово не виконував законне розпорядження про припинення правопорушення, виражався нецензурною лайкою, чим вчинив злісну непокору законному розпорядженню працівника поліції. А за це передбачена адміністративна відповідальність статтею 185 КУпАП.

Аргументи ОСОБА_1 суду невідомі. Повістка у паперовому вигляді була надіслана йому на поштову адресу, з рекомендованим листом. І тому, на підставі статті 6 «право на справедливий суд» Конвенції з прав людини та основоположних свобод, з урахуванням рішення Європейського суду з прав людини «Олександр Шевченко проти України» від 26 квітня 2007 року (де було розглянуто питання тривалості розгляду справи, але його висновок суд вважає цілком застосовним і до цієї справи), а також рішення від 24.02.2022 року про визнання не прийнятною заяви №43925/18 у справі "Goryachyy v. Ukraine" (якою суд не знайшов порушень статті 6 Конвенції у тому, що суд інформував людину про дату, час і місце судового засідання шляхом надіслання повістки поштою з рекомендованим повідомленням, але вона повернулась з поміткою, що її не було доставлено у зв'язку із закінченням строку для його отримання отримувачем) суд проводив розгляд справи за його відсутності, оскільки він як сторона у справі протягом місяця не вжив жодних заходів аби дізнатись про стан відомого йому судового провадження.

Оцінка суду.

Положення пункту 22 частини 1 статті 92 Конституції України гарантують, що виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них. А положеннями статті 185 КУпАП передбачено, що злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, є адміністративним правопорушенням.

Положення частини 1 статті 9 КУпАП передбачають, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Отже, склад будь-якого адміністративного правопорушення, що передбачене законом, характеризується єдністю чотирьох елементів: об'єкт і об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона. При цьому, не доведення або відсутність в діянні конкретної особи будь-якого з цих елементів, виключає склад відповідного правопорушення, а значить і адміністративну відповідальність за вчинення такого діяння.

І з огляду на зміст статті 185 КУпАП, об'єктивною стороною даного адміністративного правопорушення, є злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника поліції при виконанні ним службових обов'язків. Однак суду не надано належних, достовірних та допустимих доказів того, що 05.05.2024 року о 20 год. 50 хвилин знаходячись у м. Коломия Івано-Франківської області, по вул. Гетьмана Івана Мазепи, неодноразово не виконував законне розпорядження про припинення правопорушення, виражався нецензурною лайкою, чим вчинив злісну непокору законному розпорядженню працівника поліції.

Пункт 7 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, що затверджена Наказом МВС України 07 листопада 2015 року №1395, прямо вказує на те, що не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Тож з цієї підстави, суд не може прийняти рапорт поліцейського (а.с 3,4), як докази наявності вказаних вище фактів.

Що стосується протоколу (а.с.1), як окремо доказу, передбаченого частиною 1 статті 251 КУпАП, то суд враховує те, що він містить вказані вище відомості про подію. Але такі фактичні дані не підтверджуються іншими, будь-якими доказами, які повинні узгоджуватись із протоколом, оскільки сам по собі, за відсутності згоди із ним людини, протокол не може вважатись достовірним доказом будь-якого діяння людини, позаяк він складається після настання будь-якої події, і його зміст залежить виключно від волі поліцейського, який його складає. Думка суду могла би бути іншою, за наявності згоди ОСОБА_1 із протоколом або визнання ним своєї вини, але таких відомостей суду не надано.

Разом з цим, навіть якщо взяти до уваги зміст протоколу, то виписане поліцейським у протоколі діяння ОСОБА_1 не містить відомостей про те, що він вчинив саме злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків (а.с.1). З протоколу не можливо встановити яке саме правопорушення вимагали припинити поліцейські, і в чому саме полягала злісна непокора. А головне суду не надано доказів вчинення ОСОБА_1 , такого діяння.

В силу положень частини 2 статті 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. А згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення. Тому враховуючи це, і оскільки суду не надано доказів наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого 185 КУпАП, в діянні ОСОБА_1 провадження у справі слід закрити.

Отже, керуючись статтями 1, 2, 7, 8, 9, 10, 17-24, 26, 27, 33-38, 40-1, 173, 221, 245-253, 254-255, 268, 271, 276, 279, 280, 283-285, 287, 294, 298-300, 304, 305, 306 КУпАП, суд

ВИРІШИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 185 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 (десяти) днів, з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги у вказаний строк, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення. Копію постанови направити ОСОБА_1 , Коломийському РВП ГУНП в Івано-Франківській області.

Суддя: Коваленко Д. С.