Постанова від 19.06.2024 по справі 196/675/24

Справа № 196/675/24

№ провадження 3/196/376/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року смт Царичанка

? ? Суддя? ? Царичанського? ? районного суду? ? Дніпропетровської області Костюков Д.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 виданий 14.09.2023 орган 1253, РНОКПП НОМЕР_2 , не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КУпАП,-? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

ВСТАНОВИВ:

05 травня 2024 року о 23.15 год. в с.Могилів по вул.Панікахи Дніпровського району, водій ОСОБА_2 керував автомобілем ВАЗ 21093 н.з. НОМЕР_3 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу газоаналізатора Drager та у закладі охорони здоров'я відмовився під відеофіксацію на бодікамери №№799519, 799528, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.

ОСОБА_2 в судовому засіданні вину в скоєному правопорушенні не визнав та пояснив, що 05.05.2024 близько 23.15 год. він їхав в с.Могилів по вул.Панікахи на автомобілі ВАЗ 21093 н.з. НОМЕР_3 з с.Лисківка, куди відвозив знайомих хлопців, які перебували в стані алкогольного сп'яніння. Сам він був тверезий, а в автомобілі після хлопців залишився запах алкоголю. Був зупинений працівниками поліції. На пропозицію поліцейських пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу відмовився, оскільки він їм не довіряє. Однак, погоджувався проїхати до медичного закладу, тільки після того, як він віджене машину додому, оскільки так її не залишить. Поліцейські склали протокол та вилучили посвідчення водія.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставі і в порядку встановленим законом.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.

Згідно зі ст. 280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення підлягає з'ясуванню, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду.

Дослідивши докази, додані до протоколу, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 винуватий у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, в тому числі і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, а сам порядок такого огляду виписаний, зокрема, у ст. 266 КУпАП, постанові Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року «Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджені спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858.

Відповідно до вимог цих нормативних актів, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 інкримінується відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння при обґрунтованій підозрі у керуванні автомобілем в стані алкогольного сп'яніння.

Так, вина ОСОБА_2 у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення підтверджується наступними матеріалами справи:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 297450 від 05.05.2024 року, згідно якого 05 травня 2024 року о 23.15 год., в с.Могилів по вул.Панікахи Дніпровського району, водій ОСОБА_2 керував автомобілем ВАЗ 21093 н.з. НОМЕР_3 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager та проїхати до медичного закладу відмовився під відеофіксацію на бодікамери №№799519, 799528, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України (а.с.1);

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння на гр. ОСОБА_2 , згідно якого огляд проводився у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, та останній від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився під відеофіксацію, яка проводилась на боді-камери №№799519, 799528, а також факт відмови ОСОБА_2 засідчив своїм підписом (а.с.2);

- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , згідно яких останній пояснив, що 05.05.2024 близько 23.15 год. керував автомобілем ВАЗ 21093 н.з. НОМЕР_3 та був зупинений в с.Могилів працівниками поліції за порушення режиму комендантської години. Під час перевірки повідомив, що вживав спиртні напої, а саме випив стакан пива. На пропозицію поліцейських пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу відмовився, а також відмовився проїхати на огляд до медичного закладу (а.с.3);

- CD-диском з відеозаписом з місця події (а.с.4);

- рапортом поліцейського СРПП ВП №11 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області сержанта поліції Хотінець Є.С. (а.с.6).

Згідно з ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

З оглянутого в ході розгляду справи відеозапису вбачається, що ОСОБА_2 керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, факт вживання алкогольних напоїв перед тим як сісти за кермо автомобіля не заперечував та на пропозицію працівників поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або у медичному закладі відмовився.

Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки складений та підписаний уповноваженою особою, в присутності ОСОБА_2 , якому роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.

Щодо пояснень ОСОБА_2 , що він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, оскільки не довіряє поліцейським, та не погодився проїхати до медичного закладу, так як він не може залишити свій автомобіль, суд зауважує, що виконання вимог п.2.5 ПДР України є обов'язком водія та будь-яких виключень щодо можливості невиконання даного обов'язку водієм транспортного засобу чинне законодавство не містить.

Таким чином, невизнання вини з боку ОСОБА_2 суд розцінює як обраний ним спосіб захисту з метою уникнення від притягнення до адміністративної відповідальності.

Разом з тим, сукупність вищевказаних доказів підтверджує скоєння останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке виразилося у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Досліджені та перевірені судом обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, що узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року).

При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення суд керується вимогами ст.33 КУпАП.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, стягується судовий збір з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 130, ст.ст. 280, 283, 284, 294, 303 ч.1, 40-1 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_3 , паспорт № НОМЕР_1 виданий 14.09.2023 орган 1253, РНОКПП НОМЕР_2 , адміністративне стягнення: штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , паспорт № НОМЕР_1 виданий 14.09.2023 орган 1253, РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір у дохід держави у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, або її захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Царичанський районний суд Дніпропетровської області.

Строк пред'явлення постанови до виконання: протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

? ? ? ? ? ? ? ? ? Суддя? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?? ? ? ? ? ? Д.Г. Костюков