Справа № 206/274/24
Провадження № 1-кс/206/707/24
21.06.2024 м.Дніпро
Слідчий суддя Самарського районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , адвоката ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відіоконференції в залі суду в м. Дніпро клопотання старшого слідчого ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 , погодженого прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування по матеріалам досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 15.08.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132580000109 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263; ч. 3 ст. 28, ст. 341; ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111 - 1, ч. 1 ст. 438 КК України, за підозрою:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Луганськ Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця міста Старобільськ Луганської області, раніше засудженого Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області за ст. 111 - 1, ч. 7 КК України до позбавлення волі на строк 15 років, з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 15 років, з конфіскацією майна, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця міста Стаханов Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , слідчий суддя -
До Самарського районного суду міста Дніпропетровська надійшло клопотання старшого слідчого В ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 , погодженого прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування по матеріалам досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 15.08.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132580000109 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263; ч. 3 ст. 28, ст. 341; ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111 - 1, ч. 1 ст. 438 КК України, за підозрою: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Луганськ Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця міста Старобільськ Луганської області, раніше засудженого Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області за ст. 111 - 1, ч. 7 КК України до позбавлення волі на строк 15 років, з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 15 років, з конфіскацією майна, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця міста Стаханов Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 .
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 15.08.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132580000109 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263; ч. 3 ст. 28, ст. 341; ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111 - 1, ч. 1 ст. 438 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено наступне:
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент РФ та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та збройний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зс рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої окупації.
24.02.2022 на виконання наказів вищого політичного та воєнного керівництва РФ, військовослужбовців зс РФ, шляхом агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили окупацію частини території України, в тому числі АДРЕСА_4 .
24 лютого 2022 року указом президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207- VII), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація Російською Федерацією території України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
За державою України, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходяться на тимчасово окупованій території.
На початку березня 2022 року, більш точний час та дату під час досудового розслідування встановити не надалось можливим, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , будучи об'єднані єдиним умислом, спрямованим на вчинення кримінальних правопорушень, пов'язаних з захопленням будівель, споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади, з метою незаконного користування ними, заволодіння чужим майном, позбавлення волі та викрадення людей, діючи узгоджено, з метою застосування зброї при вчиненні збройних нападів на громадян та для забезпечення особистої безпеки, маючи умисел на носіння, зберігання, придбання вогнепальної зброї, бойових припасів без передбаченого законом дозволу, в зазначений період часу, при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах, діючи в порушення п. 1 «Переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України», затвердженого постановою Верховної Ради України «Про право власності на окремі види майна» від 17.06.1992 року № 2471-XII (зі змінами), без передбаченого п. 2, п. 9. п. 10 «Положення про дозвільну систему», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.1992 № 576 (зі змінами), п. 2.1 «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 № 622 (зі змінами), придбали автоматичну зброю, автомати конструкції «Калашникова», бойові припаси до них, пістолети, бойові припаси до них, які зберігали та носили при собі, не маючи на це передбаченого законом дозволу та використовували у подальшому безпосередньо під час вчинення злочинів.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав. Тимчасово окупованою територією, є частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Починаючи з 28.02.2022 Старобільська міська територіальна громада Старобільського району Луганської області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави - агресора Російської Федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Старобільська територіальна громада внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) з 28.02.2022.
На початку березня 2022 року, після окупації м. Старобільськ Луганської області, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , маючи умисел на вчинення злочинів проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, вирішив вчиняти кримінальні правопорушення, пов'язані із захопленням державних, громадських будівель та споруд, розташованих на території Старобільського району Луганської області, з метою діяльності незаконних правоохоронних органів створених на тимчасово окупованих територіях України.
Усвідомлюючи, що одноособово не зможе реалізувати зазначений злочинний намір, розуміючи протиправний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, ОСОБА_7 з мотивів несприйняття соціальної та економічної політики діючої влади, з особистих ідеологічних мотивів, організував стійку злочинну групу, до якої на добровільній основі та єдності злочинних намірів увійшли мешканці Луганської області ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та інші невстановлені особи.
Метою створення вказаної групи було захоплення державних, громадських будівель та споруд, розташованих на території Старобільського району Луганської області, з метою незаконного користування ними.
ОСОБА_7 , будучи керівником організованої групи і організатором злочину, здійснював загальне керівництво зазначеною групою, координував і погоджував діяльність її членів між собою, розробив єдиний злочинний план, розподілив функції та обов'язки кожного з учасників організованої групи, спрямовані на досягнення єдиного злочинного умислу, ретельно готував заплановані ним злочини та довів заплановане до відома ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , після чого отримав їх згоду на вчинення злочину.
Розроблений ОСОБА_7 план злочинної діяльності передбачав безпосередньо здійснення злочину проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, вчинення кримінального правопорушення, пов'язаного із захопленням державних або громадських будівель чи споруд, розташованих на території м. Старобільська Луганської області.
При цьому, кожен з учасників організованої групи мав на озброєнні вогнепальну зброю.
На виконання вказаного плану ОСОБА_7 розподілив злочинні ролі та функції кожного учасника організованої групи, згідно з якими:
ОСОБА_7 , будучи організатором та керівником групи, виконував наступне:
розробив єдиний злочинний план, який довів до відома всім учасникам групи, спрямований на досягнення єдиного злочинного наміру;
здійснював, координував та узгоджував діяльність членів організованої групи між собою;
повідомляв ОСОБА_9 , ОСОБА_8 про місцезнаходження об'єктів злочину - державних або громадських будівель чи споруд, розташованих на території м. Старобільська Луганської області з метою подальшого їх захоплення;
безпосередньо брав активну участь у вчинені злочинів;
при здійсненні захоплення державних або громадських будівель чи споруд, разом з іншими учасниками організованої групи, мав при собі автоматичну вогнепальну зброю, яку міг застосувати в цілях залякування та опору;
на місці скоєння злочину, особисто керував діями членів організованої групи.
ОСОБА_8 , будучи активним учасником організованої групи, виконував наступне:
підпорядковувався ОСОБА_7 , виконував вказівки останнього;
отримував від ОСОБА_7 та інших членів організованої групи інформацію про місцезнаходження об'єктів - державних або громадських будівель чи споруд, розташованих на території м. Старобільська Луганської області для подальшого їх захоплення;
безпосередньо брав активну участь у вчинені злочинів;
при здійсненні захоплення державних або громадських будівель чи споруд, разом з іншими учасниками організованої групи, мав при собі автоматичну вогнепальну зброю, яку міг застосувати в цілях залякування та опору.
ОСОБА_9 , будучи активним учасником організованої групи, виконував наступне:
підпорядковувався ОСОБА_7 , виконував вказівки останнього;
отримував від ОСОБА_7 та інших членів організованої групи інформацію про місцезнаходження об'єктів - державних або громадських будівель чи споруд, розташованих на території м. Старобільська Луганської області для подальшого їх захоплення;
безпосередньо брав активну участь у вчинені злочинів;
при здійсненні захоплення державних або громадських будівель чи споруд, разом з іншими учасниками організованої групи, мав при собі автоматичну вогнепальну зброю, яку міг застосувати в цілях залякування та опору.
ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , розуміючи протиправний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, діяли у складі організованої групи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер вчинюваних дій, з особистих ідеологічних мотивів, разом з іншими невстановленими особами.
На початку березня 2022 року ОСОБА_7 визначив об'єктом вчинення кримінального правопорушення адміністративні будівлі та споруди Старобільської окружної прокуратури Луганської області, за адресою: вул. Монастирська, 15, м. Старобільськ Луганська область, що забезпечують діяльність органів державної влади, з метою незаконного користування ними.
Також, ОСОБА_7 визначив, що під час захоплення адміністративної будівлі Старобільської окружної прокуратури Луганської області, з метою можливого подолання опору, буде використовуватись заздалегідь придбана вогнепальна зброя, мобільні телефони та рації, які необхідно було використовувати для спілкування членів організованої групи під час скоєння кримінального правопорушення, а також автомобілі для доставки учасників до місця вчинення злочину.
На початку березня 2022 року, але не пізніше 07.03.2022, більш точну дату не встановлено, громадяни України ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , діючи у складі організованої групи, з іншими невстановленими особами, будучи озброєні автоматичною вогнепальною зброєю, перебуваючи на території
м. Старобільська Луганської області, окупованого збройними силами Російської Федерації та представниками так званої «лнр», діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями Російської Федерації та представниками так званої «лнр», маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, усвідомлюючи протиправність своїх дій, бажаючи настання негативних наслідків, всупереч вимог діючого законодавства України, реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на захоплення будівель та споруд - Старобільської окружної прокуратури Луганської області, що забезпечує діяльність органів державної влади, з метою незаконного користування ними, прибули за місцем розташування вказаної окружної прокуратури Луганської області за адресою: АДРЕСА_4 .
Після цього, учасники злочинного угруповання, за вказівкою керівника організованої групи ОСОБА_7 , виконали дії із захоплення будівель та споруд Старобільської окружної прокуратури Луганської області, шляхом пошкодження вхідних дверей та запірних пристроїв, проникнувши в середину будівель та споруд зазначеної прокуратури.
Внаслідок зазначених дій ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та інші невстановлені під час досудового розслідування особи встановили контроль над будівлями та спорудами зазначеної прокуратури з метою незаконного користування ними.
На підтвердження контролю над захопленою територією, на будівлі Старобільської окружної прокуратури Луганської області учасниками організованої групи встановлено прапори так званої «лнр» та РФ.
У подальшому, після захоплення будівель та споруд Старобільської окружної прокуратури Луганської області, в зазначених приміщеннях свою діяльність розпочала прокуратура Старобільського району так званої «луганської народної республіки» в особі керівника даної прокуратури та працівників прокуратури. При цьому, ОСОБА_7 добровільно зайняв посаду «виконувача обов'язків прокурора Старобільського району луганської народної республіки» (за вказаним фактом кримінальне провадження стосовно ОСОБА_7 спрямоване до суду).
Внаслідок незаконних дій, пов'язаних із захопленням будівель та споруд Старобільської окружної прокуратури Луганської області, ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та інші невстановлені під час досудового розслідування особи спричинили матеріальну шкоду на суму 66 367,00 гривень (шістдесят шість тисяч триста шістдесят сім гривень).
Починаючи з 28.02.2022 невстановлені представники так званої «лнр», які є частиною окупаційної адміністрації РФ, спрямували свою діяльність на створення незаконних органів влади, у тому числі т.з. прокуратури Старобільського району, «луганської народної республіки» на тимчасово окупованій території
м. Старобільська Луганської області, всупереч порядку, передбаченого чинним законодавством України, з метою закріплення окупаційної влади, яка сприятиме у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України, а також впливу на мешканців Старобільського району, Луганської області з метою виконання останніми вказівок та розпоряджень окупаційної влади, в тому числі мінімізації акцій спротиву представникам держави - агресора та окупаційної адміністрації.
З цією метою, місцевою окупаційною владою, а саме представниками
т.з. «лнр» у АДРЕСА_4 введено особливий режим переміщення окупованою територією, проведення «фільтрації» місцевого населення, а також введено комендантську годину на окупованій території вказаної громади, виконані інші заходи.
У другій половині березня 2022 року, більш точну дату та час встановити під час досудового розслідування не надалось можливим, ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , будучі обізнаними про незаконність дій збройних підрозділів, політичного керівництва «лнр» та інших незаконних збройних формувань, що діяли на території Луганської області, діючи за попередньою змовою, добровільно увійшли до складу незаконного збройного формування, створеного на базі так званої прокуратури Старобільського району «луганської народної республіки».
Вказане збройне формування мало вигляд воєнізованої групи, яка незаконно мала на озброєнні вогнепальну та іншу зброю, його діяльність була спрямована на виявлення серед цивільного населення осіб, схильних до України, осіб, які мають відношення до Збройних Сил України, добровольчих батальйонів, учасників АТО або інших силових структур України з метою отримання інформації, яка може бути використана учасниками не передбаченого законом збройного формування для відкритого протистояння державній владі України, здійснення силового військового супротиву Збройним Силам України, а також для виявлення та затримання схильних до України громадян серед цивільного населення, застосовуючи до них фізичне насильство та психологічний тиск, шляхом проведення несанкціонованих обшуків та незаконного позбавлення волі осіб.
Також, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 при вчиненні злочинів, перебуваючи у складі незаконного збройного формування, були озброєні автоматичною зброєю та пістолетами, мали бойові припаси до них, які зберігали та носили при собі та використовували безпосередньо під час вчинення злочинів, як учасники незаконного збройного формування.
Починаючи з другої половини березня 2022 року ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та інші невстановлені в ході досудового розслідування особи, добровільно перебуваючи у складі незаконного збройного формування, знаходячись у м. Старобільськ Луганської області, територія якого знаходилась під окупацією представниками так званої «лнр», яка є частиною окупаційної адміністрації РФ, вчиняли активні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків.
Так, у другій половині березня 2022 року, більш точну дату і час не встановлено, ОСОБА_7 разом з ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, в порушення вимог статей 3, 30, 22, 28, 29, 68 Конституції України та статей 2, 4, 6, 33, 41, 42, 68, 78 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни, будучи одягнутими у камуфльований одяг зразка збройних сил Російської Федерації із закріпленими на плечах рук відмітними розпізнавальними знаками у вигляді літери «Z», що характеризувало носіння форми, як причетного до складу незаконного збройного формування «луганської народної республіки», маючи при собі автоматичну зброю, провели незаконний обшук за місцем мешкання ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за адресою: АДРЕСА_4 .
Крім того, 29.03.2022, приблизно о 15.00, ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , добровільно перебуваючи у складі незаконного збройного формування, будучи одягнутими у камуфльований одяг зразка збройних сил Російської Федерації із закріпленими на плечах рук відмітними розпізнавальними знаками у вигляді літери «Z», що характеризувало носіння форми, як причетного до складу незаконного збройного формування ЛНР, маючи при собі автоматичну зброю, разом з іншими невстановленими особами провели незаконний обшук за місцем мешкання ОСОБА_12 за адресою: АДРЕСА_4 .
14.06.2024 в рамках даного кримінального провадження громадянам України: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на підставі ст. ст. 111, 133, 135, 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263; ч. 3 ст. 28, ст. 341; ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111 - 1 КК України, шляхом публікації відповідних повідомлень в засобах масової інформації загальнодержавного сфери розповсюдження - газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 3 ст. 28, ст. 341 КК України, а саме захоплення будівель чи споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади з метою незаконного користування ними або перешкоджання нормальній роботі підприємств, установ, організацій, вчинені у складі організованої групи;
- ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільній участі громадянина України в незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території, вчинені за попередньою змовою групою осіб;
- ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263 КК України, а саме у носінні, зберіганні, придбанні, вогнепальної зброї та бойових припасів, без передбаченого законом дозволу, вчиненні за попередньою змовою групою осіб.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням міста Старобільська, Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , перебувають на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135
КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб - сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик останніх на 11.06.2024, 12.06.2024 та 13.06.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42022132580000109 від 15.08.2022, отримання письмового повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного, тощо.
Жодного разу у визначений час ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у призначене місце не з'явились, про неможливість та причини неприбуття не повідомили.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.
Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 14.06.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).
Одночасно з повідомленням ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 про підозру в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, в офіційному виданні «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повістками про виклик останніх до СУ ГУНП в Луганській області, за адресою:
м. Дніпро, вулиця Перемоги, 113, каб. 31 на 18.06.2024, 19.06.2024 та 20.06.2024, для вручення їм письмових повідомлень про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, допиту як підозрюваних, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій. Крім того, вказані повістки розміщені на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».
Жодного разу у визначений час підозрювані ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у призначене місце не з'явились, про неможливість та причини неприбуття не повідомили.
Постановою слідчого від 20.06.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 оголошено в розшук.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій та захопленням Старобільської територіальної громади Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що вони перебувають на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховуються від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи зазначені обставини до Самарського районного суду міста Дніпропетровська подано клопотання в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
ОСОБА_9 у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263; ч. 3 ст. 28, ст. 341; ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111 - 1 КК України, а також факт перебування останніх на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- заявою від 12.08.2022 ОСОБА_12 за фактом проведення несанкціонованого обшуку за місцем його мешкання, за адресою: АДРЕСА_4 та позбавлення його волі;
- протоколом допиту потерпілого ОСОБА_12 , який пояснив, що в березні 2022 року після окупації міста Старобільська, Луганської області, особи, що входили до складу незаконного збройного формування ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та інші особи провели у нього за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_4 несанкціонований обшук, з метою виявлення зброї, предметів або документів, що будуть свідчити про його участь в АТО, перебування у складі добровольчих батальйонів ЗСУ. Після проведення обшуку він був незаконно позбавлений волі, його утримували на території колишньої митниці в місті Старобільськ Луганської області на протязі восьми діб. За весь цей час на нього здійснювали психологічний тиск та неодноразово допитували;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 (дружина ОСОБА_12 ), яка надала покази аналогічні показам ОСОБА_12 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 , який пояснив, що йому знайомий ОСОБА_7 , оскільки раніше вчився з ним в одному учбовому закладі, до 2010 року ОСОБА_7 працював в податковій міста Луганська. В 2022 році, після початку військової агресії проти України зі сторони рф, в мережі Інтернет він побачив ОСОБА_7 як співробітника окупаційної прокуратури міста Старобільськ Луганської області;
- протоколом допиту потерпілого ОСОБА_11 , який пояснив, що в березні 2022 року після окупації міста Старобільська, Луганської області, особи, що входили до складу незаконного збройного формування ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та інші особи провели у нього за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_4 несанкціонований обшук, з метою виявлення зброї, предметів або документів, що будуть свідчити про його участь в АТО, перебування у складі добровольчих батальйонів ЗСУ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_15 , який пояснив, що йому знайомий ОСОБА_8 , оскільки раніше працював з останнім в Старобільському РВ УМВСУ, відносин з вказаною особою не підтримує. Після окупації міста Старобільська, Луганської області, незаконними збройними формуваннями, йому стало відомо про те, що ОСОБА_8 став працівником Старобільської прокуратури так званої «лнр», прокурором якої був ОСОБА_16 . Він неодноразово бачив вказаних осіб на території міста Старобільська, Луганської області, разом з іншими особами, що входили до складу незаконного збройного формування, серед яких був ОСОБА_9 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_17 (дружина ОСОБА_15 ), яка дала покази аналогічні показам ОСОБА_15 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_18 , яка пояснила, що раніше працювала в Старобільській окружній прокуратурі Луганської області. 24.02.2022 відбулась військова агресія проти України зі сторони рф, у той день працівники зазначеної прокуратури виїхали за межі вказаного міста, зачинивши приміщення адміністративної будівлі Старобільської окружної прокуратури. В березні 2022 року, після окупації міста Старобільська Луганської області, особи, що входили до складу незаконного збройного формування здійснили захоплення адміністративної будівлі зазначеної прокуратури. Вона знайома із ОСОБА_8 , оскільки останній раніше працював в зазначеній прокуратурі, після окупації вищевказаного міста їй стало відомо, про те, що останній перебував у складі збройного формування, та працював в Старобільській прокуратурі так званої «лнр». Крім того вона знайома із ОСОБА_19 , який був прокурором Старобільської прокуратури так званої «лнр». Коли вона була по запрошенню ОСОБА_20 в Старобільській прокуратурі «лнр», вона там також бачила інших осіб, що входили до складу незаконного збройного формування серед яких був ОСОБА_21
- протоколом допиту свідка ОСОБА_22 , який пояснив, що до подій, що відбувались на території України 24.02.2022 він був знайомий із ОСОБА_23 , якій раніше працював в міліції та прокуратурі, після окупації міста Старобільськ Луганської області, йому стало відомо, про те, що ОСОБА_24 вступив до лав незаконного збройного формування та працював в Старобільській прокуратурі «лнр». Крім того йому відомо, про те, що прокурором Старобільської прокуратури «лнр» був ОСОБА_25 , по запрошенню останнього він був в зазначеній прокуратурі, де його допитував як ОСОБА_25 так інші працівники, серед яких був ОСОБА_21 щодо військовослужбовців ЗСУ.;
- протоколом допиту потерпілого ОСОБА_26 (керівник Старобільської окружної прокуратури Луганської області), який пояснив, що 24.02.2022 відбулась військова агресія проти України зі сторони рф, у той день він та інші працівники вказаної прокуратури виїхали за межі Луганської області та продовжували виконувати свої функціональні обов'язки. У подальшому із засобів масової інформації йому стало відомо про те, що особи, що входили до складу незаконного збройного формування здійснили захоплення адміністративної будівлі Старобільської окружної прокуратури Луганської області;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_27 (перший заступник керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області), який пояснив, що 24.02.2022 відбулась військова агресія проти України зі сторони рф, у той день керівником прокуратури ОСОБА_26 оголошено евакуацію особового складу прокуратури, в той же день працівники залишили приміщення прокуратури та виїхали за межі Луганської області, де продовжували виконувати свої функціональні обов'язки. У подальшому під час моніторингу всесвітньої мережі інтернет йому стало відомо про факт незаконного захоплення адміністративної будівлі Старобільської окружної прокуратури особами, що входили до складу незаконного збройного формування.
- протоколом огляду публікації на сайті «Life» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на якому зафіксовано проведення огляду за місцем мешкання ОСОБА_12 , за адресою: АДРЕСА_4 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_28 , який пояснив, що йому знайомі ОСОБА_25 та ОСОБА_29 ОСОБА_19 він раніше навчався у учбовому закладі, ОСОБА_30 він знає як працівника Старобільської прокуратури Луганської області до подій 24.02.2022. Після військової агресії рф про України та окупації АДРЕСА_4 йому стало відомо про те, що ОСОБА_24 та ОСОБА_25 вступили до лав незаконного збройного формування, працювали в Старобільській прокуратурі «лнр». Приблизно в березні 2022 року, він на запрошення ОСОБА_20 був у Старобільській прокуратурі «лнр», де бачив вказаних осіб та інших осіб, що входили до складу незаконного збройного формування, серед яких був ОСОБА_21 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_31 , який пояснив, який пояснив, що йому знайомі ОСОБА_25 та ОСОБА_29 ОСОБА_19 він раніше працював в одному відділку поліції в місті Старобільську, Луганської області, ОСОБА_30 він знає як працівника Старобільської прокуратури, Луганської області до подій 24.02.2022. Після військової агресії рф про України та окупації АДРЕСА_4 йому стало відомо про те, що ОСОБА_24 та ОСОБА_25 вступили до лав незаконного збройного формування, працювали в Старобільській прокуратурі «лнр». Приблизно в березні 20222 року, він запрошенню ОСОБА_20 був у Старобільській прокуратурі «лнр», де бачив вказаних осіб та інших осіб що входили до складу незаконного збройного формування серед яких був ОСОБА_21 ;
- протоколом огляду предмету - сайту всесвітньої мережі інтернет під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_10 », на якому зафіксовані відомості щодо діяльності Старобільської прокуратури «ЛНР»;
- речовими доказами - довідкою про те, що ОСОБА_12 перевірений військовою комендатурою АДРЕСА_4 для переміщення за місцем мешкання;
- іншими доказами у даному кримінальному провадженні.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , із вчиненням кримінальних правопорушень, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтею 111 - 1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 3 ст. 297-1 КПК України, якщо у кримінальному провадженні повідомлено про підозру декільком особам, слідчий, прокурор вправі звернутися до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких наявні передбачені частиною другою цієї статті підстави, а стосовно інших підозрюваних подальше досудове розслідування у цьому самому кримінальному провадженні здійснюватиметься згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на час подання клопотання, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 Старобільська територіальна громада Луганської області є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Таким чином, факт тимчасової окупації території Старобільської територіальної громади Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.
Той факт, що підозрювані ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 перебувають на тимчасово окупованій території України підтверджується вищевказаними матеріалами кримінального провадження.
Про те, що підозрювані ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 переховуються від слідства та суду свідчить таке:
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 на 11.06.2024, 12.06.2024, 13.06.2024 за зазначеною в повістках адресою для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного та проведення слідчих дій у кримінальному провадженні № 42022132580000109 від 15.08.2022;
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 133, 135, 137 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , на 18.06.2024, 19.06.2024, 20.06.2024 за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного та проведення слідчих дій у кримінальному провадженні № 42022132580000109 від 15.08.2022.
Жодного разу у призначений час підозрювані ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у визначене місце не з'явились, про неможливість та причини неприбуття не повідомили.
Враховуючи те, що підозрювані належним чином викликались для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явились у призначений час та не повідомили про причини неприбуття, та згідно показань свідків, оглядів мережі Інтернет, інших матеріалів кримінального провадження перебувають на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрювані ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , переховуються від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 КПК України (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювані перебувають на тимчасово окупованій території, де переховуються від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою судовою практикою.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювані ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,:
обґрунтовано підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263; ч. 3 ст. 28, ст. 341; ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111 - 1 КК України;
переховуються від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляються від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибули на виклик без поважної причини більше 2 разів);
перебувають на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 42022132580000109 від 15.08.2022 стосовно підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, слід зазначити, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, через те, що свідки перебувають у інших регіонах України у зв'язку з евакуацією з тимчасово окупованої території через активні бойові дії та захоплення окремих територій збройними силами РФ та незаконними збройними формуваннями так званої «лнр».
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КПК України, клопотання про застосування запобіжного заходу подається до місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Таким чином, положення ст. 184 КПК України визначають територіальну підсудність розгляду судових справ за клопотаннями слідчого або прокурора.
Орган досудового розслідування, а саме слідче управління Головного управління Національної поліції в Луганській області зареєстрований у місті Сєвєродонецьк Луганської області.
Відповідно до листа начальника ГУНП в Луганській області № 833/111/18/01-2023 від 17.04.2023, у зв'язку із проведенням активних бойових дій на території області, Головне управління тимчасово передислоковано до м. Дніпра, в тому числі органи досудового розслідування ГУНП в Луганській області з 18.04.2023 дислокуються та виконують свої функції, відповідно вимог діючого законодавства України, за адресою: вул. Гайова (Рощинська), 78, м. Дніпро.
На підставі вищевикладеного, слідчий просив задовольнити клопотання та постановити ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваних ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у кримінальному провадженні №42022132580000109 від 15.08.2022.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
У судовому засіданні в режимі відіоконференції захисник підозрюваних, адвокат ОСОБА_32 заперечувала проти задоволення вказаного клопотання.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши клопотання та додані до нього докази, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно зі ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-2 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, зокрема передбаченому ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, в порядку, передбаченому Кримінально процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Так, відповідно до положень наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій. На яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 Рубіжанську міську територіальну громаду Сєвєродонецького району Луганської області включено до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) з 13 травня 2022 року.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1ст263, ч.3ст.28, ст.341, ч.2 ст.28,ч.7 ст.111-1, ч.1 ст.438 КК України, підозру обґрунтовано зібраними доказами, підозрювані переховується від органів досудового розслідування та суду.
Постановою слідчого від 20.06.2024 на підставі ст.281 КПК України підозрюваних ОСОБА_33 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 оголошено в розшук.
Органом досудового розслідування проведено слідчі дії, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, а саме обґрунтовану підозру у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 факт переховування останніх від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, про що свідчить неявка підозрюваних на виклик слідчого, а також перебування підозрюваних на тимчасово окупованій території України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.40, 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 309, 370 - 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 , погодженого прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування по матеріалам досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 15.08.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132580000109 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263; ч. 3 ст. 28, ст. 341; ч. 2 ст. 28, ч. 7 ст. 111 - 1, ч. 1 ст. 438 КК України, за підозрою:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Луганськ Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця міста Старобільськ Луганської області, раніше засудженого Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області за ст. 111 - 1, ч. 7 КК України до позбавлення волі на строк 15 років, з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 15 років, з конфіскацією майна, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця міста Стаханов Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваних ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у кримінальному провадженні №42022132580000109 від 15.08.2022.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1