Справа № 214/5011/24
2-о/214/195/24
Іменем України
14 червня 2024 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
при секретарі - Собченко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у місті Кривому Розі, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), -
Заявник звернулась до суду із зазначеною заявою, в якій просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Іванівка Херсонської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 88 років у смт. Іванівка Генічеського району Херсонської області. В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 88 років у смт. Іванівка Генічеського району Херсонської області, є рідною тіткою заявника та за життя проживала у смт. Іванівка Генічеського району Херсонської області, яке на день її смерті і на сьогоднішній день є тимчасово непідконтрольною уряду України територією. На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 були видані корінець медичного свідоцтва про смерть до облікової форми №106/У-08 серії №31 від 11.03.2024 року, складений російською мовою органом Міністерства охорони здоров'я Херсонської області, довідка про смерть №С-00035 від 13.03.2024 року, складена російською мовою Генічеським районним відділом записів актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 13.03.2024 року, складене російською мовою Генічеським районним відділом записів актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області, однак такі не створюють жодних правових наслідків, у зв'язку з чим заявник не зверталась до органів реєстрації актів цивільного стану з метою реєстрації факту смерті та, крім того, вважає, що таке звернення не є обов'язковим в силу приписів чинного законодавства, що підтверджується листом Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.04.2021 року №985/0/208-21 щодо скасування вимоги отримання відмови від органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Заявник у судове засідання не з'явилась, але надала до суду письмову заяву, в якій заявлені вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд розглянути справу за її відсутності.
Представник заінтересованої особи про час і місце розгляду справи повідомлявся, однак у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно змісту заяви, заявник обґрунтовує своє право звернення із нею наступними доказами, копії яких є в матеріалах справи, а саме: витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00044666047 від 23.04.2024 року, відповідно до якого реєстрація актового запису про народження заявника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинена 09 вересня 1957 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Іванівського районного управління юстиції Херсонської області, батьками зазначені: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 18.03.1954 року, виданим Іванівським районним бюро ЗАГС Херсонської області, згідно якого батьки заявника: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , 1931 року народження, уродженка с. Іванівка Іванівського району Херсонської області, зареєстрували шлюб в Іванівському районному бюро ЗАГС Херсонської області 27 жовтня 1951 року, актовий запис №33, дошлюбне прізвище матері заявника - ОСОБА_5 , якій після одруження було присвоєно прізвище чоловіка - ОСОБА_6 ; свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 06.10.1948 року, виданим Іванівським районним бюро ЗАГС, актовий запис №459 від 06.10.1948 року, згідно якого мати заявника - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Іванівка Іванівського району Херсонської області, батьки матері заявника: ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; копією паспорту серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Іванівка Херсонської області. Так, згідно зазначених доказів мати заявника ОСОБА_4 , дошлюбне прізвище якої « ОСОБА_5 » та померла ОСОБА_2 мають одне прізвище та по батькові, народились в одному населеному пункті та з 2018 року ОСОБА_2 проживала в місці її народження, а саме в смт. Іванівка Іванівського району Херсонської області, де і померла. При цьому, згідно довідки Державного архіву Херсонської області Херсонської обласної державної адміністрації за вих. №05-15/К-224 від 07.05.2024 року, відповідно до Акту №4 від 01.03.2023 року книги записів актів громадянського стану про народження Іванівської сільської ради Іванівського району Дніпропетровської області (нині - Генічеського району Херсонської області) за 1935 рік були викрадені російськими окупаційними військами, наразі їх місце знаходження архіву не відоме та надати довідку про народження ОСОБА_2 немає змоги.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Як убачається з відомостей із паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Іванівка Херсонської області, остання була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно корінця медичного свідоцтва про смерть до облікової форми №106/У-08 серії №31 від 11.03.2024 року, складеного російською мовою органом Міністерства охорони здоров'я Херсонської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , померла від старості, о 19 год. 15 хв. 08 березня 2024 року, у місці відмінному від місця реєстрації місця проживання.
Згідно довідки про смерть №С-00035 від 13.03.2024 року, складеної російською мовою Генічеським районним відділом записів актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла від старості о 19 год. 15 хв. ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Іванівка Іванівського району Херсонської області Російської Федерації.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 13.03.2024 року, складеного російською мовою Генічеським районним відділом записів актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла о 19 год. 15 хв. 08 березня 2024 року в смт. Іванівка Іванівського району Херсонської області Російської Федерації, про що 13 березня 2024 року Генічеським районним відділом записів актів громадянського стану Управління ЗАГС Херсонської області було складено актовий запис про смерть за №170249950000100027009.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим щодо реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина збройної (військової) агресії Російської Федерації відносно України, окупації частини території України.
Разом з тим, згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, згідно якого до вказаного переліку було включено всю територію Генічеського району, до якого відноситься смт. Іванівка.
Таким чином, факт того, що станом на дату смерті ОСОБА_2 територія смт. Іванівка відносилась до тимчасово окупованих територій України, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані), є загальновідомим.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, зважаючи на вищевикладене та враховуючи той факт, що державна реєстрація смерті ОСОБА_2 не була проведена на території України відповідно до вимог закону, що заявник не має можливості в іншому, ніж у судовому порядку, встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка померла на тимчасово окупованій території України, оцінюючи належність, допустимість, достовірність зібраних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість даної заяви на наявність підстав для її задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 10, 13, 77, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Іванівка Херсонської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 88 років, у смт. Іванівка Генічеського району Херсонської області.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Попов.