Справа №443/1094/24
Провадження №2-о/443/95/24
іменем України
21 червня 2024 року місто Жидачів
Жидачівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Павліва А.І.,
секретар судового засідання Стасів С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
встановив:
Стислий виклад позиції сторін.
ОСОБА_1 (заявниця) подала до суду заяву, заінтересованою особою в якій зазначено Жидачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якій просить встановити факт смерті її сина - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на окупованій території у Республіці Крим.
В обґрунтування заяви покликається на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав у АДРЕСА_1 до дня своє смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день його смерті ця територія вважається окупованою відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 24.04.2022. Син є громадянином України. Жидачівський РАЦС відмовив їй у видачі свідоцтва про смерть сина так як Крим є окупованою територією. Встановлення факту смерті її сина необхідно для подання заяви про державну реєстрацію його смерті та отримання відповідного свідоцтва для оформлення спадкової справи.
Заінтересована особа правом на подання відзиву не скористалася.
Заявниця у судове засідання не з'явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності та підтримання заяви.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності згідно з чинним законодавством.
Заяви, клопотання, подані учасниками справи.
Заявницею подано заяву про розгляду справи за її відсутності та підтримання заяви (а.с.19).
Заінтересованою особою подано заяву про розгляд справи за її відсутності згідно з чинним законодавством (а.с.18)
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 20.06.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження (а.с.13-14).
Ухвалою судового засідання від 21.06.2024 судом постановлено проводити розгляд справи за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (а.с.22).
Позиція суду.
Суд, з'ясувавши обставини, на які заявниця посилається як на підставу заявлених вимог, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам у цілому, доходить висновку, що заява підлягає задоволенню повністю виходячи з такого.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 14.10.2008 (а.с.21).
За змістом свідоцтва про розірвання шлюбу від 29.05.1991 шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 розірваний 29.05.1991, актовий запис №54 (а.с.20).
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу від 16.05.2002 шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розірвано 21.12.1983, актовий запис №113. Прізвище після розірвання шлюбу у дружини залишено без змін (а.с.10).
Згідно з копією свідоцтва про смерть від 31.05.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Сімферополь, Республіка Крим, російська федерація (а.с.6).
Листом Жидачівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 19.06.2024 повідомлено ОСОБА_1 про неможливість реєстрації актового запису про смерть ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сімферополь АРК, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України (а.с.5).
Зміст правовідносин.
Правовідносини між сторонами виникли у зв'язку із смертю сина заявниці на тимчасово окупованій території України.
Норми права, які застосував суд.
До правовідносин, які стосуються встановлення фактів, що мають юридичне значення, і які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII), Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VI), Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) та Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, за заявами громадян України (далі - Правил).
Так, приписами статті 4 Закону № 1207-VII встановлено, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Згідно з положеннями статті 9 Закону № 1207-VII державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (стаття 18 Закону № 1207-VII).
Відповідно до вимог частини 2 статті 2 Закону № 2398-VI смерть підлягає державній реєстрації.
Нормою частини 1 статті 17 Закону № 2398-VI передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів (частина 2 статті 17 Закону № 2398-VI).
Згідно з пунктом 3 Розділу І Правил за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 підрозділу 5 «Державна реєстрація смерті» Глави ІІІ Правил, підставою для державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» починаючи з 20.02.2014 вся територія Автономної Республіки Крим (код UA01000000000013043) вважається тимчасово окупованою територією.
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника (абзац 2 частини 1 статті 317 ЦПК України).
Крім цього, суд застосував норми статей 293, 294 та 317 ЦПК України, які визначають зміст окремого провадження та встановлюють порядок розгляду справ даної категорії.
Також, суд зважає на роз'яснення, викладені в пунктах 1, 13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995.
Мотивована оцінка наведених учасниками справи аргументів щодо наявності підстав для задоволення заяви.
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що заявниця є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Сімферополь, Республіка Крим. Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 31.05.2024 Сімферопольським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Суд зауважує, що вся територія Республіки Крим є тимчасово окупованою територією, а відтак у заявниці існують об'єктивні підстави, що унеможливлюють у позасудовий спосіб оформити відповідний актовий запис про смерть сина та отримати відповідне свідоцтво.
Відтак, суд доходить переконання, зважаючи на достатність фактичних даних у їх сукупності, про наявність обґрунтованих підстав для встановлення факту смерті сина заявниці ОСОБА_2 28.05.2024 на тимчасово окупованій території України, а саме: у м.Сімферополь, Республіка Крим.
Також, суд зауважує, що встановлення факту смерті сина заявниці на тимчасово окупованій території України породжує для заявниці юридичні наслідки, оскільки усуне перешкоди в реєстрації смерті померлої особи в уповноваженому державному органі України та надасть можливість належним чином оформити спадщину після його смерті.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд вважає, що заяву слід задовольнити повністю.
Керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.05.2024 на тимчасово окупованій території України - у м. Сімферополь, Республіка Крим
Допустити негайне виконання цього рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Дата складення повного судового рішення - 21 червня 2024 року.
Головуючий суддя А.І. Павлів