Справа № 690/317/24
Провадження № 3/690/156/24
20 червня 2024 року м. Ватутіне
Суддя Ватутінського міського суду Черкаської області Линдюк В.С., розглянувши матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 26.12.2006 року Ватутінським МВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , одружений, освіта середня спеціальна, офіційно не працевлаштований, інші відомості суду не відомі, за фактом вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 4 ст. 130 КУпАП,
До Ватутінського міського суду Черкаської області зі Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення 10.05.2024 року адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 4 ст. 130 КУпАП, які постановою від 06.06.2024 року об'єднано в одне провадження.
ОСОБА_1 10.05.2024 року близько 21 год. 40 хв., керуючи автомобілем Ford Transit Connect, н.з. НОМЕР_3 , в порушення п. 13.1 Правил дорожнього руху, не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв наїзд на припаркований за адресою: вул. Л.Толстого, 2, м. Ватутіне, автомобіль ЗАЗ 1102, н.з. НОМЕР_4 , внаслідок чого вищевказані автомобілі отримали механічні пошкодження, та в порушення пп. є) п. 2.10 Правил дорожнього руху, після даної дорожньо-транспортної пригоди випив пиво до проведення уповноваженою особою його медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння.
Своїми діями ОСОБА_1 10.05.2024 року вчинив адміністративні правопорушення, а саме: порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП, та вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою вину у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень та надав пояснення за змістом яких він вже тривалий час перебуває в пригніченому стані, що зумовлено розлученням з дружиною, та 10.05.2024 року у вечірній час після того, як він випив вже близько 2 л. пива, вирішив розвіятись та проїхатись на автомобілі свого товариша Ford Transit Connect, н.з. НОМЕР_3 , хоча має мінімальні навички водіння, оскільки посвідчення водія ніколи не отримував. Рухаючись по вул. Л.Толстого в м. Ватутіне не врахував боковий інтервал відносно припаркованого на узбіччі автомобіля ЗАЗ 1102, н.з. НОМЕР_4 , та скоїв зіткнення з ним, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження. В подальшому, на місце дорожньо-транспортної пригоди вийшла власник пошкодженого автомобіля, а потім приїхали працівники поліції. Вже в присутності працівників поліції він продовжив вживати наявне в нього пиво, оскільки розумів, що й так перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Додатково вказав, що потерпілій ним добровільно відшкодовано всі матеріальні збитки та, що щиро шкодує про вчинене, а також просив призначити покарання у виді адміністративного арешту, оскільки має скрутне матеріальне становище та об'єктивно не зможе оплатити значний штраф.
Потерпіла ОСОБА_2 надала суду пояснення за змістом яких 10.05.2024 року близько 21 год., перебуваючи на подвір'ї за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_3 , почула сильний звук удару. Вийшовши за межі двору, вона побачила, що автомобіль Ford білого кольору в'їхав у належний її автомобіль ЗАЗ 1102, н.з. НОМЕР_4 , який стояв припаркованим біля паркану, після чого відразу викликали працівників поліції. Біля цього автомобіля стояло двоє невідомих їй чоловіків, які перебували в стані алкогольного сп'яніння. Також підтвердила факт відшкодування їй ОСОБА_1 заподіяної матеріальної шкоди.
Відповідно до схеми дорожньо-транспортної пригоди, складеною в присутності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , місцем дорожньо-транспортної пригоди за участі автомобілів Ford Transit Connect, н.з. НОМЕР_3 , та ЗАЗ 1102, н.з. НОМЕР_4 , яка сталася 10.05.2024 року о 21 год. 40 хв. є вул. Льва Толстого, 2, в м. Ватутіне Звенигородського району Черкаської області. Внаслідок даної дорожньо-транспортної пригоди автомобіль Ford Transit Connect, н.з. НОМЕР_3 , отримав пошкодження переднього правого крила, передньої правої фари, переднього бампера, пластикової накладки на капот, а ЗАЗ 1102, н.з. НОМЕР_4 , - заднього бамперу, задньої лівої фари та переднього бампера.
Постановами від 11.05.2024 року серії ЕНА №№ 2118097, 2117990 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 126 КУпАП шляхом накладення адміністративних стягнень у виді штрафів, в зв'язку з керуванням автомобілем за відсутності полісу обов'язкового страхування власників наземних транспортних засобів та за відсутності посвідчення водія відповідної категорії.
Переглядом відеозапису, долученого до матеріалів справи, підтверджено факт вживання ОСОБА_1 пива на місці дорожньо-транспортної пригоди до якої він причетний до проведення працівником поліції огляду з метою встановлення стану його алкогольного сп'яніння.
Відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду від 11.05.2024 року, виданого комунальним некомерційним підприємством «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 00 год. 40 хв. 11.05.2024 року перебуває в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ст. 280 КУпАП України необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Диспозицією ст. 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Положеннями 13.1 Правил дорожнього руху водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до абз. 12 п. 1.10 Правил дорожнього руху під безпечним інтервалом слід розуміти відстань між боковими частинами транспортних засобів, що рухаються, або між ними та іншими об'єктами, за якої гарантована безпека дорожнього руху.
Диспозицією ч. 4 ст. 130-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.
Відповідно до пп. є) п. 2.10 Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій, крім іншого, зобов'язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , всебічно, повно і об'єктивно дослідивши матеріали адміністративної справи, що мають доказове значення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, встановивши фактичні обставини справи, керуючись законом та правосвідомістю, вважаю доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні 10.05.2024 року адміністративних правопорушень, а саме: порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП, та вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, є його щире розкаяння у вчиненому та добровільне відшкодування збитків потерпілій.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 130 КУпАП, є його щире розкаяння у вчиненому.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинені адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124, ч. 4 ст. 130 КУпАП, не встановлено.
Положеннями ч. 1 ст. 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 36 КУпАП передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до змісту правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 08.02.2023 року в справі № 464/4690/20, суд, призначаючи особі адміністративне стягнення у виді позбавлення права керувати транспортними засобами, обмежує таке його право на певний строк, що призводить як до формального, так і до реального унеможливлення керування транспортними засобами.
Крім того, відповідно до висновків Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладених у постанові від 04.09.2023 року в справі № 702/301/20, внаслідок порушення особою, незалежно від наявності чи відсутності у неї посвідчення подія, правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту створюється реальна небезпека для життя і здоров'я інших осіб та спричиняється відповідна шкода, а тому покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в окремих випадках є необхідним з метою попередження спричинення такою особою шкоди здоров'ю чи навіть смерті іншим особам через порушення нею правил дорожнього руху в майбутньому, а також для дієвого впливу на сприйняття суспільством, у тому числі іншими водіями.
Також Верховним Судом вказано, що при цьому, слід звернути увагу на підвищену суспільну небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши у передбаченому законом порядку посвідчення водія, оскільки вірогідність настання дорожньо-транспортної пригоди у такому випаду є значно вищою, а тому попереджувальна мета покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами у такому випадку набуває особливого значення.
Підхід щодо неможливості призначення покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, яка не отримувала посвідчення водія на право керування транспортними засобами, не відповідає засаді справедливості та принципу рівності всіх перед законом, а також нівелює попереджувальну мету покарання.
Вказані висновки Верховного Суду є вагомими та підлягають до застосування, в якості аналогії і під час накладення адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами за адміністративні правопорушення на транспорті, санкцією яких передбачено такий вид даного адміністративного стягнення, в силу того, що відповідно до змісту абз. 2 п. 20, абз. 8 п. 21 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1993 року № 340 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 511), рішення суду про позбавлення права на керування транспортними засобами, яке набрало законної сили, підлягає надсиланню до територіального сервісного центру МВС за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, зазначеної в цьому рішенні, та вже перед складенням іспитів працівник територіального сервісного центру МВС, крім іншого, перевіряє відомості про особу, яка подала зазначені документи, за державними реєстрами щодо осіб, позбавлених права на керування транспортними засобами або тимчасово обмежених у цьому праві.
Також відповідно до змісту ч. 1 ст. 317-1 КУпАП виконання постанови про позбавлення права керування транспортним засобом, крім іншого, здійснюється шляхом внесення до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відомостей про позбавлення права керування транспортним засобом на строк, визначений постановою.
З огляду на вказане вбачається, що накладення адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами особи, яка навіть не отримувала посвідчення водія, перешкоджатиме і в майбутньому отримати його упродовж строку, визначеного в судовому рішенні, зокрема в формі постанови.
З огляду на вказане, при визначені ОСОБА_1 виду та розміру адміністративного стягнення, у межах санкції ч. 4 ст. 130 КУпАП, оскільки вказане адміністративне правопорушення є більш серйозним, ніж ст. 124 КУпАП, про що зокрема свідчать порівняння їх санкцій, враховуючи обставини, які пом'якшують його відповідальність, а також характер та обставини вчинених 10.05.2024 року правопорушень, особу винного, який має скрутне матеріальне становище, вважаю за необхідне призначити йому покарання у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять) діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
З урахуванням положень ч.ч. 1, 2 ст. 40-1 КУпАП наявні підстави для стягнення з ОСОБА_1 в дохід держави судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 22, 32, 33, 34, 36, 40-1, 124, 130, 247, 276, 280, 283, 284, 294, 317-1, 326 КУпАП, суддя
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні 10.05.2024 року адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 4 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять) діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у дохід держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова про застосування адміністративного арешту виконується негайно після її винесення.
Виконання постанови про позбавлення права керування транспортним засобом здійснюється шляхом вилучення посвідчення водія на строк позбавлення права керування транспортними засобами та внесення до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відомостей про позбавлення права керування транспортним засобом на строк, визначений постановою, та про вилучення посвідчення водія.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особами, визначеними ч. 2 ст. 294 КУпАП, до Черкаського апеляційного суду через Ватутінський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Линдюк В.С.